Кошаркарите на Работнички триумфираа во Купот на Македонија


Скопје, 23 февруари, 2015 - 9:39 (META) 

Кошаркарите на Работнички триумфираа во финалето на Купот на Македонија, кое се одигра во спортскиот центар „Јане Сандански“, совладувајќи го тимот на Кожуф со 74-66.

Клучна за победата на Работнички беше третата четвртина од натпреварот, кога тимот од Градски парк направи двоцифрена предност, откако првиот дел помина во незивесна и резултатски изедначена игра.

За најкорисен играч беше прогласен играчот на победничкиот тим, Ѓорѓи Чековски, кој натпреварот го заврши со одличен резултат од 18 поени, 5 скокови и 6 асистенции. Неговиот колега од тимот, Миљан Павковиќ, постигна 16 поени, Дарко Соколов реализираше 12 и Тодор Гечевски – 9 поени и 11 скока.

Во екипата на Кожуф најефикасен беше Миљан Јанушевиќ со 15 поени.

За Работнички ова е деветти трофеј во Купот на Македонија.


Прв параглајдерски куп „Прилеп опен 2014“


Прилеп, 31 октомври, 2014 - 11:12 (META) 

Првиот параглајдерски куп во дисциплината прецизно слетување „Прилеп опен  2014“, ќе биде отворен утре во Прилеп, на новоопременото полетувалиште за параглајдери „Трескавец“.

„Натпреварот ќе биде отворен утре (1 ноември, 2014) во 11 часот, на полетувалиштето „Трескавец“, лоцирано веднаш под манастирот Трескавец, од градоначалникот на Општина Прилеп, Марјан Ристески и од амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс. По отворањето на натпреварот се обезбедени неколку бесплатни летови со тандем-параглајдер за претставници на медиумите. Новинарите кои ќе летаат ќе можат да ги снимаат летовите со камери GoPro, обезбедени од организаторите, а веднаш потоа снимките ќе бидат префрлени на нивни хард-дискови. Тандем-летовите траат околу 15 минути“, се вели во соопштението од УСАИД.