!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Денеска почнува Саемот на книга


Скопје, 4 април, 2017 - 10:58 (META) 

Саемот на книга почнува денеска и ќе трае до 10 април. Најавено е учество на 80 издавачи, а ќе се продаваат околу 80.000 книги, некои со попуст и до 70 проценти. Саемот се одржува во првата хала во Скопски саем, на површина од 4.000 квадратни метри.

Во Промотивниот центар во втората саемска хала ќе има 60 промоции на нови дела и автори.

Првпат годинава ќе биде претставена и литературата за деца и млади во адаптираното Детско катче каде децата ќе се едуцираат и забавуваат со богати промоции на детски изданија, ќе има креативни работилници и други забавни активности, како и дружење и гостувања на авторите на самите штандови на издавачите.

Саемот ќе биде отворен од 10 до 20 часот, цената на влезницата е 30 денари, односно 20 денари за организирани групни посети.


Жените во Македонија дневно поминуваат по два часа во чистење и по два часа во забава


Скопје, 7 март, 2017 - 12:18 (META) 

Жените во Македонија сочинуваат 49,9 проценти од населението и во просек живеат 77,4 години, односно 3,9 години подолго од мажите, објави Државниот завод за статистика по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената.

Од вкупниот број вработени жени, кој во 2015 година изнесувал 282.078 лица, 76,3 проценти се вработени во деловни субјекти во приватна сопственост.

Во 2015 година, бројот на дипломирани жени изнесувал 4.831, односно 57,1 процент од вкупниот број на дипломирани студенти. Бројот на жени магистри на науки изнесува 1.290 или 58,6 проценти од вкупниот број на магистри, а жени доктори на науки има 143.

Во домаќинствата кои имаат деца, жените просечно дневно поминуваат по 1 час и 57 минути во нивно згрижување. Во гледање телевизија, жените просечно поминуваат по 1 час и 50 минути.

Жените во урбаните средини на забава и за култура поминуваат просечно дневно по 2 часа и 16 минути, што е двојно повеќе од жените во руралните средини, односно 1 час и 13 минути.

Во текот на денот, вработените жени поминуваат 15 проценти во слободни активности, а невработените – 21 процент.

Од сите домашни активности на жените, 16 проценти отпаѓаат на чистење на станот. Жените кои имаат домашни миленици, просечно дневно поминуваат со нив по 1 час и 41 минута.

Најчесто женско име е Марија.


Битолскиот музеј со проект за санација на Офицерскиот дом во Битола


Битола, 23 јануари, 2017 - 16:00 (META) 

Со проект за санација и за ревитализација на Офицерскиот дом, Завод и музеј Битола влезе во годишната програма на Министерството за култура за 2017 година.

Засега не се знае колку средства ќе бидат издвоени за изработка на проектот, кој треба да понуди решение за обнова на еден од најмаркантните објекти на Широк сокак, кој последната деценија е претворен во руина.

– Покрај тоа што Владата јавно објави дека ќе бидат издвоени 2 милиони евра за санација и за ревитализација на Офицерскиот дом во Битола, ние, како Завод и музеј, добивме средства од Национална програма за култура за годинава за изработка на проект за обнова на објектот. Проектот за Офицерски дом ќе биде според сите стандарди и прописи – вели директорот на Завод и музеј Битола, Зоран Алтипармаковски.

Инаку, Алтипармаковски вели дека остатоците од големиот кристален лустер на Офицерскиот дом во Битола, која лани во април падна под неразјаснети околности, се подигнати и се обезбедени во Музејот. Според стручно изработен проект, додава тој, оваа година лустерот ќе се реставрира. Не само стручната јавност во Битола, туку воопшто граѓаните ја чекаат информацијата од истрагата од кои причини лустерот падна и дали, можеби, бил предмет на кражба.


„Сон кој живот значи“ – ликовна изложба во Охрид


Охрид, 21 декември, 2016 - 10:56 (META) 

Во изложбениот салон при Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид синоќа е отворена изложбата „Сон кој живот значи“.

Владимир Темков, Драган Најденовски и Владимир Симоновски, низ својата заедничка изложба, го оживуваат сонот на секој што има храброст да погледне во својата душа, да живее во мигот кој значи живот, да сонува и да создава трајни и непроценливи вредности.

„Големината на човекот е во видливоста, сензибилноста, грандиозноста, трајноста, безвремената сила и во неговите дела. Сонот може да биде јаве само тогаш кога неговиот запис живее, отелотворен во поединецот кој низ него ја храни сопствената душа, својот ум, го трасира личниот пат“, стои во најавата за изложбата.


Денеска во Собранието ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“


Скопје, 8 декември, 2016 - 10:37 (META) 

Денеска напладне во Собранието на Република Македонија ќе биде доделена државната награда „Свети Климент Охридски“ за 2016 година. Наградата е највисоко признание за долгогодишни остварувања и придонес во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и на унапредувањето на човековата околина и социјалната дејност од јавен интерес.

Наградата, во областа на воспитанието и образованието, годинава ќе му биде доделена на фолклористот Марко Китевски, а во областа на културата и уметноста наградата ќе ја добијат музичкиот уметник Гордана Јосифова-Неделковска, скулпторот Жарко Башески, поетесата Весна Стојчевска и театарската критичарка и публицистка Лилјана Мазова.

Денеска во Македонија се одбележува државниот празник 8 Декември – Денот на свети Климент Охридски, ученик на светите браќа Кирил и Методиј и прв македонски книжевник, духовник и учител.


Вељаноски: СДСМ предвидува реорганизација на локалната самоуправа


Скопје, 23 ноември, 2016 - 14:40 (META) 

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ја обвини опозицијата дека во својата предизборна програма предвидува реорганизација на локалната самоуправа и формирање локални полиции.

На денешната прес-конференција во центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Вељаноски истакна дека СДСМ во својата програма задира и во културата, образованието, децентрализирањето на социјалната заштита, управувањето со земјоделското земјиште, а сето тоа го оцени како скандалозно и опасно за иднината на земјата.

– Тоа што Зоран Заев го најави пред албанската дијаспора во Швајцарија, СДСМ го вметна во својот памфлет кој го нарекува програма. Ветувањето за излегувањето од рамките на Охридскиот договор, отворањето на прашањето за воведување двојазичност и за кантонизација по урнекот на Швајцарија се потврда за најавите на Заев дека сака да го менува Уставот на Република Македонија и да го почне патот кон федерализација на државата – истакна Вељаноски на прес-конференцијата.


„Њујорк тајмс“ го оцени Охрид како скапоцен камен во Македонија


Охрид, 19 ноември, 2016 - 11:02 (META) 

Најновиот број на „Њујорк тајмс“, преку сторијата на новинарката Елизабет Зах, го споредува Охрид со скапоцен камен, наведувајќи ги најзначајните споменици на македонската историја и култура.

Зах ги посетила црквите „Св.Јован Канео“, „Св.Климент“, „Св.Пантелејмон“ на Плаошник, Самоиловата тврдина и други места.

Раскажува и за доживувањето при посетата на селото Куратица, каде ги искусила турите кои се нудат за туристите.

Во останатиот дел од информативниот текст, „Њујорк тајмс“ ги набројува и останатите туристички локалитети низ Македонија.


Меѓународната награда „Книжевно перо“ за македонскиот писател Петко Шипинкаровски


Струга, 10 ноември, 2016 - 9:41 (META) 

Македонскиот писател Петко Шипинкаровски е добитник на меѓународната награда „Книжевно перо“, што по петти пат ја доделува Хрватското книжевно друштво од Риека, Република Хрватска.

Наградата на Шипинкаровски ќе му биде врачена на Меѓународната манифестација „Денови на пријателите на книгата“, што ќе се одржи од 17 до 20 ноември.

– Со искрено задоволство ја примив веста за Меѓународната награда „Книжевно перо“ на Хрватското книжевно друштво – Риека, Република Хрватска. Искрено се надевам дека нашата соработка не само што ќе продолжи уште позасилено за афирмација на хрватската и на македонската литература и култура, туку ќе бидат и надградени и проширени во интерес на двата народи и на двете независни држави – вели Шипинкаровски.

Досегашни добитници на наградата „Книжевно перо“ се Христо Петрески (Македонија), Ибрахим Османбашиќ (БИХ), Миодраг Јакшиќ (Србија) и Наташа Швикарт (Словенија).


ЗАМП не попушта, плаќа огласи по весниците, а медиумите – збунети, не знаат кого да слушаат


Скопје, 3 ноември, 2016 - 15:20 (META) 

Здружението за заштита на авторски музички права ќе го обжали до надлежниот суд решенито на Министерството за култура, со кое се поништува одлуката на ЗАМП за забрана за емитување македонска музика во медиумите. Денеска ЗАМП во речиси сите дневни весници закупи по цела или по половина страница со објава на вчерашното соопштение.

Директорот на ЗАМП, Зоран Васковски, за „Мета“ вели дека решението на Министерството не е ниту извршно, ниту правосилно.

– Сè уште важи нашата одлука, односно одлуката на авторите. Само тие можат да ја повлечат забраната. Решението на Министерството за култура има правен лек за обжалување, на кој ние ќе се повикаме. Додека судот не донесе решение, нашата одлука е на сила – вели Васковски.

Денеска и Здружението за заштита на авторски музички права на Босна и Херцеговина забрани користење на авторски музички дела од нивниот репертоар.

Од ЗАПМ велат дека, во согласност со известувањето, оваа забрана стапува на сила веднаш.

Постапувањето или непостапувањето по решението со кое македонската музика се враќа во етер е законска одговорност на ЗАМП, се вели, пак, во реакцијата на Министерството за култура по вчерашната одлука на Здружение за заштита на авторски музички права овој документ да го прогласи за неважечки.

„Министерството за култура постапува исклучиво врз основа на своите надлежности, кои се утврдени со Законот за авторското право и сродните права. Решението за запирање на извршувањето на одлуката за забрана за емитување музика е донесено во јасна и дефинирана постапка и тоа решение е целосно законски основано. Правната неоснованост на овој акт може да ја цени само надлежниот суд, а не ЗАМП“, возврати Министерството.

Оттаму посочуваат дека ЗАМП е здружение кое врши колективно управување со авторски музички права врз основа на дозвола добиена од Министерството за култура и, според министерството, треба да работи во интерес на сите автори, почитувајќи ги законите во Република Македонија, вклучително и во согласност со актите на надлежното Министерство за култура.

Инаку, вчера, како што информираше ЗАМП, поради основани сомневања за несовесно вршење на службата и злоупотреба на службената должност, против одговорните лица во Министерството за култура, Здружението поднесе кривични пријави до Јавното обвинителство.

„Авторите преку ЗАМП ќе ги преземат сите потребни правни дејства за да си ги заштитат своите права и ќе поведат постапка против решението на Министерството за култура. Поради незаконските одлуки на Министерството за култура и евентуалните повреди на моралните и на материјалните права на авторите, препорачуваме трговските радиодифузни друштва да продолжат да се придржуваат до одлуките на авторите на ЗАМП сè додека судот не донесе правосилна судска одлука или додека авторите во ЗАМП сами не ја стават надвор од сила забраната за јавно емитување музика“, стоеше во соопштението од ЗАМП.

По почетокот на препирањето меѓу ЗАМП и Министерството за култура, во македонскиот етер владее хаос околу тоа дали и која одлука и решение треба да се почитува. Дел од медиумите го прифатија решението на Министерството и пуштаат македонска музика, а другите сè уште ја почитуваат одлуката на ЗАМП да не се емитува не само македонска, туку ниту музика од Балканот.


„Војна“ на линијата ЗАМП – Министерство за култура: Кривични пријави и силни зборови


Скопје, 2 ноември, 2016 - 11:24 (META) 

Поради основани сомневања за несовесно вршење на службата и злоупотреба на службената должност, против одговорните лица во Министерството за култура, ЗАМП поднесе кривични пријави до Јавното обвинителство. Како што информираа од Здружението за заштита на авторските узички права, авторите чии права ги штити ЗАМП, не се изненадени од ова најново незаконско постапување на надлежен државен орган.

„Само се прашуваат до кога Министерството ќе јава на беззаконието, за по секоја цена да ги задржи телевизиите и радијата за свои партнери! А за да си ги прикрие грешките и пропустите на кои постојано им укажуваме, сега е подготвено да ги жртвува и радиодифузерите, зашто бесправно им советува да не ја почитуваат забраната за емитување музика. Во решението за запирање на извршување, Министерството повторно прави намерна „грешка“ и не поведува постапка пред надлежен суд за оцена на законитоста на актот туку, спротивно на законот, упатува тоа да го направи ЗАМП. Иако тоа е од формален карактер, истовремено укажува дека при постапувањето Министерството имало намера и тенденција за повреда на закон“, се вели во реакцијата на ЗАМП.

Авторите во ЗАМП знаат, се вели во соопштението, а Министерството за култура има проверено и потврдено, дека авторите имаат потпишано договори со кои е пренесено остварувањето и грижата за остварувањето на моралните и на материјалните права.

„Авторите преку ЗАМП ќе ги преземат сите потребни правни дејства за да си ги заштитат своите права и ќе поведат постапка против решението на Министерството за култура. Поради незаконските одлуки на Министерството за култура и евентуалните повреди на моралните и на материјалните права на авторите, препорачуваме трговските радиодифузни друштва да продолжат да се придржуваат до одлуките на авторите на ЗАМП сè додека судот не донесе правосилна судска одлука или додека авторите во ЗАМП сами не ја стават надвор од сила забраната за јавно емитување музика“, стои во соопштението.

Министерство за култура вчера донесе решение за запирање на одлуката на ЗАМП.

– Министерството за култура донесе решение за запирање на извршувањето на одлуката на собранието на ЗАМП, со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување. Од надзорот на Министерството за култура над одлуката на собранието на ЗАМП се констатираше дека одлуката не е во согласност со одредбите од Законот за авторското право и сродните права – се вели во соопштението на Министерство за култура.