!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Заев: Правиме сè за мирен крај на кризата


Скопје, 27 март, 2017 - 10:56 (META) 

Во интерес на стабилноста на државата и на граѓаните потребно е итно да се формира новата Влада, како излез од политичката криза, во којашто ја туркаат земјата Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во денешното издание за српскиот весник „Данас“.

– СДСМ отсекогаш била и ќе биде државотворна партија којашто мисли пред сè на интересите на граѓаните и на државата. Затоа толку внимателно ги движиме демократските процеси. Знаеме какви несериозни луѓе имаме од спротивната страна. Правиме сè што е во наша моќ да обезбедиме промена на власта на мирен начин. Сепак, сакам да кажам дека ова што го прават Груевски и ВМРО-ДПМНЕ на теренот, еве вадат и мали дечиња на улица, од по неколку години, ученици, шират говор на омраза и етничка нетрпеливост – веќе е аларм за сите дека кризата мора брзо да се реши и ќе направам сè, да спречам поголеми штети. Низ институциите на системот, согласно Уставот, очекувам брзо да биде избрана новата влада – вели Заев.

Тој порачува дека очекува денеска да се избере нов претседател на Собранието на Република Македонија.


Лавров се надева дека Западот ја сфаќа опасноста од дестабилизација на Македонија


Москва, 23 март, 2017 - 13:10 (META) 

Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува „Спутник“.

Според Лавров, чудно е што Балканот се перципира како регион на руски „провокативни активности“, а секои нормални релации меѓу Русија и балканските земји предизвикуваат загриженост кај Западот.

– Сегашната ситуација во Македонија е малку покомплицирана, дури би ја нарекол и криза, во голем дел предизвикана вештачки, која води до ситуација за обиди за поделба на општеството – вели Лавров, изразувајќи надеж дека „Западот ја сфаќа опасноста од таквите обиди“.

Според пишувањата на „Спутник“, официјална Москва неколкупати повикала на запирање на странското мешање во внатрешните работи на Македонија. Рускиот портал пишува дека декемвриските предвремени парламентарни избори во Македонија резултирале со победа на ВМРО-ДПМНЕ, која освои 51 пратеничко место, додека 49 од вкупно 120 места ги доби опозицискиот СДСМ и дека оттогаш партиите се обидуваат да формираат коалиции, но досега без успех.

Руското МНР во март оцени дека македонската опозиција „отворено е поддржана од ЕУ и од САД“ и дека еврокомесарот Јоханес Хан, високата претставничка Федерика Могерини и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вршат „невиден притисок“ врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов да ѝ даде мандат за формирање влада на опозицијата.

На запирање на странското мешање во внатрешните работи на Македонија, претходно повика и постојаниот руски претставник во ОБСЕ, Александер Лукашевич, пишува „Спутник“.


Заев за „Вечерњи лист“: Иванов е должен да го почитува гласот на 700.000 граѓани


Скопје, 21 март, 2017 - 13:05 (META) 

„Очекувам претседателот на Собранието да биде набргу избран и да го извести Ѓорге Иванов дека во согласност со Уставот е должен веднаш да ми го даде мандатот. A потоа уверен сум дека новата влада ќе биде составена во многу покус рок отколку што предвидува Уставот и дека многу побргу ќе излезам со составот на новата реформска влада“, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Вечерњи лист“.

Заев во интервјуто за хрватскиот весник објаснува дека „наспроти непринципиелноста на Иванов, кој го крши Уставот, се прават сите прави напори за институционална разврска на кризата“.

– Правиме сè што можеме, на Ѓорге Иванов, кој го крши Уставот и излезе со двојни стандарди околу давањето на мандатот, преку почитување на институциите да му ги разбиеме сите изговори и низ законска и уставна процедура да мора да ми го даде мандатот за формирање влада. Првиот чекор што го направив за да ја разбијам лагата за некакво сценарио спротивно на државните интереси на Македонија, беше минатиот петок кога ја објавив програмата на новата реформска влада на граѓаните на Македонија, која ги гарантира унитарноста и суверенитетот на државата, перспективите на Македонија во ЕУ и во НАТО, владеењето на правото, економски развој и социјална кохезија. Тоа се клучните приоритети за сите граѓани на Македонија, независно од каква било различност – вели, меѓу другото, во интервјуто за хрватскиот весник „Вечерњи лист“, претседателот на СДСМ, Зоран Заев.


Русија: Доста е странско мешање во Македонија


Виена, 16 март, 2017 - 17:06 (META) 

Русија повикува да се запре странското мешање во внатрешните работи на Македонија, рече рускиот амбасадор во ОБСЕ, Александар Лукашевич.

– Потребно е да се запре странското мешање во внатрешните работи на Македонија и да се почитуваат правата на македонските граѓани самостојно да одлучуваат за својата судбина, во согласност со основите демократски принципи. Ги повикуваме сите политички сили во Македонија и надворешните посредници од ЕУ и од САД да го следат патот за решавање на внатремакедонската ситуација низ дијалог во контекст на постоечките законски демократски процедури, со почитување на постапките и на одлуките на легитимната власт, водејќи се од подобрување на стабилноста и општествената хармонија во Македонија – се наведува во текстот од говорот на Лукашевич на заседавањето на советот на ОБСЕ, кој е објавен на веб-страницата на Министерството за надворешни работи на Русија.

Рускиот дипломат истакнал дека и покрај волјата на македонскиот народ, некои сили се обидуваат, користејќи го албанското малцинство, на власт во Скопје да доведат политичари кои изгубиле на изборите.

– На внатрешно-политичкиот процес му даваат меѓуетничка боја, наметнувајќи ја „тиранската платформа“ – отворено провокативен документ кој има цел да го подрие уставното уредување на Македонија со директно учество на претседателот на албанската влада – вели Лукашевич.

Постојаниот претставник на Русија во ОБСЕ додаде дека предизвикување на меѓуетничките тензии во Македонија е исклучително опасно, не само за земјата туку и за целиот регион.


Могерини: Не играјте си со оган, не претворајте го ова во меѓуетничка конфронтација


Брисел, 6 март, 2017 - 20:09 (META) 

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, на прес-конференцијата по завршувањето на советот на министрите за надворешни работи на ЕУ рече дека е загрижена за состојбата во Македонија и на политичарите им порача да не си играат со оган.

– Колку сум загрижена? Загрижена сум, но се обидувам да научам да се издигнам над грижите и да го видам потенцијалот за решавање на институционалната и на политичката криза. Верувам дека она со што се соочува Скопје денеска е сè уште политичка и институционална криза. Најмногу сум загрижена дека ова се претвора во меѓуетничка криза. Ова беше главната порака што им ја пренесов на тие што имаат политичка одговорност. Не играјте си со оган, не претворајте го ова во меѓуетничка конфронтација. Тоа ќе ја уништи земјата и најверојатно ќе се рашири и надвор од државата – рече Могерини.

Шефицата на дипломатијата на ЕУ истакна дека верува во решение за излез од кризата и дека институциите во Македонија ги имаат ресурсите да го пронајдат решението.

– Верувам прво во мудроста на претседателот, а второ во капацитетот на Собранието да продолжи, прво, со избирање на спикер или да ја деблокира ситуацијата за оваа институционална и политичка криза да може да се реши со инструментите што Скопје ги има, без мешање. Се надевам дека мудроста ќе надвладее – додаде Могерини.

Таа не сакаше да истакне детали за посебните излагања на министрите во врска со Македонија, но рече дека генерално сите министри силно ги поддржале пораките што таа им ги пренела по средбите во Македонија.


Иванов ќе ја продлабочи политичката криза, сметаат од Хелсиншки комитет


Скопје, 1 март, 2017 - 20:50 (META) 

Oдлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да не го довери мандатот на кандидатот на партиите што имаат мнозинство во Собранието, претставува директно кршење на Уставот и е пречекорување на неговите уставни овластувања, а спротивно на волјата на граѓаните, се вели во реакцијата на Хелсиншки комитет.

Според нив, оваа одлука истовремено е директно негирање на волјата на мнозинството граѓани за формирање мнозинска политичка влада, со 67 мандати во Собранието.

– Во својот говор претседателот не даде ниту еден уставно-правен аргумент за ваквата одлука. Напротив, обраќајќи се единствено на дел од македонскиот народ, поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ, и исклучувајќи ги сите други граѓани, припадници на малцински етнички заедници во државата, говореше за фиктивна повреда на унитарноста и на суверенитетот на државата, за заговори од странски држави и ја повика меѓународната заедница на  воздржување од наводно мешање во внатрешните работи на Македонија – се вели во соопштението.

Од Хелсиншкиот комитет изразуваат загриженост дека „со овој свој гест претседателот има намера да ја продлабочи политичката криза во државата, додавајќи и безбедносна и меѓуетничка опасна димензија“.

– Тоа би можело да произведе ситуација на темелна загрозеност на човековите права на сите граѓани во Македонија, во ситуација на длабока политичка и безбедносна криза. Од тие причини, Хелсиншкиот комитет повикува на отповикување на оваа одлука на претседателот, за брз излез од политичката криза и за влез во тешкиот реформски период кој ѝ претстои на Македонија – се додава во соопштението.


Османи: ДУИ го осудува обидот политичката криза да се префрли на меѓуетничка основа


Скопје, 1 март, 2017 - 20:21 (META) 

ДУИ го осудува обидот, моменталната политичката криза да се префрли на меѓуетничка основа, изјави за „СДК“, портпаролот на партијата Бујар Османи, откако претседателот Ѓорге Иванов денеска не му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев да формира влада.

– ДУИ го осудува обидот заедничката декларација на албанските партии во Македонија да се оквалификува како платформа на туѓа држава. Ова, како и упорноста политичката криза да се префрли на меѓуетничка основа, може да доведе до катастрофална ситуација во државата – предупреди Османи.


Тимоние: Партиите што губат, лесно ја наоѓаат вината во невладините организации


Скопје, 26 февруари, 2017 - 11:49 (META) 

„Кога една партија ги губи изборите или не победува како што посакувала, тогаш се обидува да си најде изговор, а медиумите или невладините организации се цел којашто најлесно се наоѓа. Тоа не е европски начин на размислување“, вели францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

Прашан за процесот на „десоросоизација“, како начин за пресметка со граѓанскиот сектор, Тимоние, меѓу другото, вели дека станува збор за многу лош збор.

– Навистина многу лош збор, дури имавте и тешкотија да го изговорите. Кога една партија ги губи изборите или не победува на нив како што посакувала, тогаш се обидува да си најде одговорен за тоа. И тоа може да му се случи и на некој политичар и од голема земја, кога го критикуваат. И медиумиге или невладините организации се цел којашто најлесно се наоѓа. Тоа не е размислување коешто е европско. Од друга страна, ќе кажам дека невладините организации треба да се однесуваат со доволна неутралност и особено да ги почитуваат законите во земјата – вели тој.

Во интервјуто додава дека не се чувствува засегнат од критиките и од обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека меѓународната заедница се меша во внатрешните работи на земјата.

За работата на Специјалното јавно обвинителство, вели дека било основано поради политичка криза.

– Во таа состојба која беше посебна и единствена, беше навистина неопходно да се основа специјална установа. Ќе напоменам дека тоа беше направено со согласност од сите големи политички партии и под своевидна гаранција на повеќе меѓународни фактори. И доколку СЈО е средство за излез од кризата, тогаш и неговиот мандат треба да биде продолжен со сите механизми што постојат во Собранието. За тоа е неопходно политичките партии да покажат одговорност, но и чувство за генералниот интерес – вели Тимоние.


ЕУ ќе донира 33 теренски возила за да ни помогне во справувањето со бегалците


Скопје, 9 февруари, 2017 - 11:57 (META) 

Европската Унија ќе ѝ додели 33 теренски возила на Македонија за полесно справување со мигрантите.

Примопредавањето на возилата ќе се одржи утре во МВР, со почеток во 10 часот, а на церемонијата ќе присуствуваат еврокомесарот Јоханес Хан, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, како и директорот на Центарот за управување со кризи, Аргон Буџаку.

31 теренско возило ќе бидат дадени на Граничната полиција, а две возила се наменети за Центарот за управување со кризи.

Возилата се набавени во рамките на проект финансиран од ЕУ, во насока на поддршка на владините институции на национално и на локално ниво.

Возилата се погодни за тешки теренски услови и имаат седишта за седум полицајци. Со оваа донација, националните институции ќе бидат во можност да ги зголемат своите напори за управување со миграцијата, борба против криумчарење мигранти и прекуграничниот криминал.


Ѓорѓиев: Камионите со нафта ќе може да поминуваат преку Дојран и Меџитлија


Скопје, 8 февруари, 2017 - 19:09 (META) 

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати, покрај на граничниот премин Богородица, ќе може да поминуваат и на граничните премини Дојран и Меџитлија, информираше портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев.

Оваа одлука била донесена на денешната владина седница, а привремениот режим ќе почне да важи од вечерва и ќе трае до 5 март.

– Владата денеска стапи во контакт со Царинската управа, која доби задолжение веднаш да обезбеди кадар и логистика што ќе овозможат нормално функционирање на овие гранични премини. Исто така, и МВР доби задолженија според кои треба од свој аспект да озбезбеди определено прифаќање на овие транспортни средства врз основа на кои овие цистерни ќе влегуваат на премините Меџитлија и Дојран – изјави Ѓорѓиев.

Тој додаде дека состојбата со блокадите се следи и дека се планираат соодветни мерки.

Граничниот премин Евзони е блокиран веќе девет дена, а превозниците наоѓаа алтернативни патишта за да ја донесат стоката во Македонија.

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати, од граничниот премин Евзони се пренасочуваат и кон Ново Село, Бугарија, изјави за „Мета“, Билјана Муратовска од Здружението на превозници „Макам-транс“.