!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со кривичните пријави сака да влијае на изборите


Скопје, 21 септември, 2017 - 15:25 (META) 

На СДСМ му треба секаква помош за да го дефокусира вниманието од погубните политики и затоа поднесува кривични пријави против најуспешните градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во реакцијата на опозициската партија по соопштението на МВР дека е поднесена кривична пријава против градоначалникот на Штип, Илчо Захариев.

„По поднесувањето на кривичните пријави против градоначалниците на Неготино, Велес, Кавадарци и на Прилеп, на мета е најуспешниот градоначалник на Штип, Илчо Захариев“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата тврди дека нема ништо спорно во случајот за кој полицијата го товари Захариев за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека досега повеќе пати посочиле за „ставањето на полицијата во функција на локалните избори“.

„Ваквото делување на полицијата е надвор од секаква правна логика, со политички конструирани случаи. СДС се надева дека со заплашување ќе успее да ја изигра волјата на граѓаните и да го намалат изборниот пораз на Заев. Полицијата се претвори во циркус и претставува срам за целокупниот правен систем во Македонија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Штипската полиција поднесе кривична пријава против градоначалникот Илчо Захариев


Штип, 21 септември, 2017 - 13:59 (META) 

Секторот за внатрешни работи Штип поднел кривична пријава против градоначалникот на општината, Илчо Захариев, со која го товари за злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Како што стои во соопштението, Захариев како градоначалник на општина Штип, ја искористил службената положба и овластување и склучил штетен договор со локална фирма, спротивно на законските прописи и без да наведе основ за склучување на договорот.

„Осомничениот И.З. наместо да изврши наплата на парични средства во висина од 1.899.918 денари (30.730 евра) за уредување на градежно земјиште за изградба на објект со локација во индустриската зона Запад во Штип (која во урбанистичките планови постои од 2014 година), пријавениот наплатил само 332.299 денари (5.400 евра), со што и нанел штета на општина Штип, а на правното лице му овозможил да се стекне со противправна имотна корист од 1.567.619 денари (25.500 евра)“, се наведува во соопштението на МВР.

Инаку, Захариев е кандидат за градоначалник на општина Штип од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и за претстојните локални избори на 15 октомври.

Завчера МВР соопшти дека се поднесени три кривични пријави против градоначалникот на Неготино, Ванчо Апостолов, исто така, за злоупотреба на службената положба и овластување.


Ристовски: Кривичната пријава против Чадиев е монтиран случај во сталинистички стил


Скопје, 11 септември, 2017 - 16:49 (META) 

Фатени на дело дека прават изборни злоупотреби и соочени со својот страв од сериозен пораз кој им следува на локалните избори, денеска од полицијата на СДС беше поднесена кривична пријава против уште еден наш кандидат за градоначалник, против Славчо Чадиев од Велес, и тоа неаргументирано, без докази, без факти, единствено во функција да се оцрни нашиот кандидат за градоначалник и да се фаворизира нивниот кандидат, изјави денеска Спиро Ристовски, претседател на републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ.

– Чадиев е гонет затоа што поставил точка на дневен ред на Совет на Општина Велес во 2012 година. Беспредметна кривична пријава, за ставена точка на дневен ред, исто како и беспредметните кривични пријави за уште двајца наши градоначалници од кои на едниот му беше поднесена за неосигураноста од шарањето на Општината од страна на платениците на СДС, а на другиот врз основа на сменета изјава на еден поединец кој работи за СДС. Монтирани случаи во класичен сталинистички стил. Поголем доказ од ова дека СДС ја користи полицијата за партиски цели и во функција на нивната кампања – нема. Тие ја користат полицијата да поднесуваат вакви банални кривични пријави за граѓаните да мислат дека нашите кандидати нешто лошо направиле, да бидат оцрнети и да им биде пресудено без суд. Тие ја користат полицијата и да одвратат други наши кандидати од локалните избори. Се закануваат, притискаат, прават монтирани случаи, пласираат груби лаги и конструкции – изјави Ристовски.

Ристовски им порача на полицајците да не влегуваат во замки и во игри и рече дека нарачателите на политичкиот прогон кои седат во владата нема да избегаат од одговорноста и од правдата.


Кривична пријава за велешкиот градоначалник Чадиев поради одморалиште во Горно Врановци


Велес, 11 септември, 2017 - 15:08 (META) 

СВР Велес поднесе кривична пријава против актуелниот градоначалник на општина Велес, Славчо Чадиев, поради постапка што ја направил како претседавач на Советот на Општина Велес во 2012 година. СВР го товари за прекршување на деловникот на Општината, во врска со предавањето на синдикалното одморалиште од Општина Велес на Општина Чашка.

Според соопштението од Секторот за внатрешни работи – Велес, С.Ч. (58) од  Велес се товари за злоупотреба на службена положба и овластување, бидејќи на 62. седница на Советот на Општина Велес одржана на 11 јули 2012 година, претходно симнатата точка 6 од дневниот ред, за пренесување на правото на сопственост на недвижен имот од Општина Велес на Општина Чашка, побарал по итна постапка повторно да биде вратена на дневниот ред, по што таа бил изгласана. Тоа го направил со прекршување на член 61, став 4 од деловникот за работа на Советот.

Општина Велес била сопственик на Синдикалното одморалиште во селото Горно Врановци кое било градено со средства на поранешните претпријатија што работеле на подрачјето на општина Велес, а во 2004 година било преземено до Комисијата за приватизација на Република Македонија и доделено на стопанисување на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор на Република Македонија. По судска постапка помеѓу Општина Велес и претпријатието, одморалиштетото на 15 јуни 2012 година било вратено на Општина Велес.

По само една недела од одлуката, Општина Чашка до Општина Велес поднела барање одморалиштето да се пренесе на неа, и Чадиев го ставил барањето на дневниот ред на 62. седница на Советот, по што со гласање било симнато од дневниот ред.

Потоа, како што вели СВР Велес, Чадиев веднаш предложил по итна постапка барањето да се постави на дневен ред како нова точка, иако од членови на Советот му било укажано дека е тоа спротивна на деловникот. Потоа барањето било изгласано, а по стекнувањето сопственост, Општина Чашка веднаш го огласила за продажба.


ВМРО-ДПМНЕ му поднесе кривична пријава на Рашковски за злоупотреба на положбата


Скопје, 11 септември, 2017 - 12:58 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека поднела кривична пријава против генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, поради злоупотреба на службената положба и овластувања.

Според ВМРО-ДПМНЕ, Рашковски, од неговото назначување на функцијата генерален секретар на Владата до денот на распишување на локалните избори, повеќепати организирал именувања за в.д. директори на лица „кои не ги исполнуваат законските основи да бидат именувани и лица кои не поседуваат соодветна писмена препорака од надлежен орган за места за кои тоа било потребно“.

– Рашковски до седница на влада доставувал некомплетна документација за предложените кандидати, а Владата ги именувала без да бидат исполнети со закон предвидените критериуми. Именуваните в.д. директори кои немале соодветна писмена препорака, истата ја добивале денот по назначувањето и таа била заверена од архива на владата пост фестум. Лицата именувани на ваков начин законски се нелегитимни, а лицата кои го дозволиле сето ова мора да поднесат кривична одговорност за свесно креираниот правен хаос – изјави денеска Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција пред Владата.


ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава за генералниот секретар на Владата, Рашковски


Скопје, 9 септември, 2017 - 15:47 (META) 

Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека нејзината партија поднела кривична пријава до Основното јавно обвинителство за генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за злоупотреба на службената положба. Го товарот за незаконско именување директори.

– Рашковски ја употребил својата положба и овозможил именување на директори од страна на Владата без тие да ја имаат исполнето со закон потребната квалификација. Единствена квалификација која тие ја имаат е тоа што се активисти на СДС. Рашковски од периодот на негово назначување за генерален секретар до датумот на распишување на изборите, повеќепати организирал именување на повеќе в.д. директори од страна на владата, на лица кои не ги исполнуваат законските основи за да бидат именувани, но и именувал луѓе кои не биле писмено предложени од надлежни органи, како, на пример, управен одбор, за позициите за кои тоа било потребно – рече Колариќ.

Таа рече дека СДСМ и Рашковски ги употребиле сите можности за поставување партиски кадри.

– Рашковски од позиција на генерален секретар до Владата доставувал решенија без комплетна документација за именување в.д. директори на институции, а именуваните кои требало да имаат писмен предлог за именување од одредена институција, го немале или истиот бил доставен до архивата на Владата и заверен по именувањето.  Ова е грубо и свесно кршење на законот, со цел целосна партизација на институциите и нивно ставање под јаремот на партијата на власт. За ова одговорност мора да има и ќе има – рече Колариќ.


Јанакиески тврди дека кривичната пријава е дел од политичка хајка и валкана кампања


Скопје, 7 септември, 2017 - 14:00 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија своето неработење и неспособност се обидува да го сокрие преку политички хајки и поднесување неосновани кривични пријави, вели поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, во писмена изјава за кривичната пријава на прилепската полиција, која го товари за незаконска продажба на станови.

Јанакиески тврди дека ваква кривична пријава еднаш веќе била поднесена, но била отфрлена од надлежното обвинителство. Таа сега, вели поранешниот министер, повторно се поднесува заради негова лична дискредитација и за да се оттргне вниманието на јавноста од „нереализирањето на ниту еден проект во општина Прилеп од страна на Владата на Зоран Заев“.

– Имено, продажбата на тие два стана, како и на другите станови во државна сопственост, е извршено во согласност со важечките законски и подзаконски акти. Ова право на министерот за транспорт и врски е определено во согласност со Законот за продажба на станови во општествена сопственост и решение за овластување на потписник за склучување договори за купопродажба на станови од 24 октомври 2006 година – пишува Јанакиески.

Според него, кривичната пријава против него е дел од валканата кампања на СДСМ, заснована на измислици, лаги и на манупилации.


СДСМ: Кривичната против Јанакиески е уште еден доказ за криминалот на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 7 септември, 2017 - 13:07 (META) 

Испливува на површина криминалот на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, а последен доказ за тоа е кривичната пријава против поранешниот министер за транспорт и врски и близок соработник на Никола Груевски, Миле Јанакиески, велат од СДСМ.

„Со кривичната пријава против Јанакиески, пресудите против градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Александар Панов, како и со кривичните пријави и обвиненија против Христијан Делев и Владимир Талески, на површина испливуваат криминалите на соработниците на Груевски“, стои во соопштението на СДСМ.

Од владејачката партија додаваат дека овие случаи се доказ дека „криминалното работење“ на ВМРО-ДПМНЕ било присутно на секое ниво и дека затоа биле блокадите во Собранието околу разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата државен јавен обвинител.

„Залудни беа обидите на ВМРО-ДПМНЕ да го заштитат Зврлевски и со тоа да се спасат од одговорноста. Залудни ќе бидат и обидите да ги спречат реформите во судството што носат независен и професионален судски систем и правда за сите“, порачуваат од СДСМ.


МВР му поднесе кривична на Јанакиески за незаконска продажба на државни станови


Прилеп, 7 септември, 2017 - 12:03 (META) 

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески, кој се товари дека на две лица незаконски им овозможил да купат државни станови во Прилеп по повластени цени, со што го оштетил државниот буџет за околу 2,6 милиони денари или околу 42.000 евра, соопшти денеска МВР.

Покрај Јанакиески, кривични пријави се поднесени и против Д.Р. (64), нотар од Прилеп, С.Т. (63), поранешен државен правобранител, и В.Ј. (51), актуелна државна правобранителка, кои се осомничени бидејќи не извршиле надзор и не презеле мерки за заштита на државниот имот.

Како што информираат од МВР, кривичната пријава на прилепската полиција е поднесена до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое ќе го истражува случајот.

Според пријавата, Јанакиески и другите тројца осомничени се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување.

Како што информираат од МВР, првоосомничениот Јанакиески во периодот од 2007 до 2010 година, спротивно на одредбите во Законот за продажба на општествени станови и без одлука на Владата, склучил договори за продажба на станови во т.н. пензионерски згради во Прилеп, на улицата Димо Наредникот, на лицата З.А. и Д.Р., кои претходно ги користеле становите врз основа на решенија издадени од Сојузот на борци и од Сојузот на пензионери.

„Второпријавениот, по занимање нотар, третопријавениот, поранешен државен правобранител, и четвртопријавената, актуелен државен правобранител, во својство на овластени лица кои требало да ја испитаат законитоста и дозволеноста на склучувањето на предметните договори, не презеле мерки и пропуштиле надзор за заштита на државниот имот на Република Македонија, со што им овозможиле на овие лица да извршат откуп на становите по повластени цени, со што го оштетиле буџетот на Република Македонија во вкупен износ од 2.595.976 денари“, стои во соопштението на МВР.


Божиновски го обвини Рашковски дека лаже за вработувањата и најави контратужба


Скопје, 30 август, 2017 - 16:55 (META) 

Од 2010 година до 2017 година, професионално, чесно и посветено ја извршував функцијата генерален секретар на Владата на Република Македонија, притоа почитувајќи ги сите законски пропишани процедури и постапки, вели поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, како одговор на обвинувањата на сегашниот генерален секретар, Драги Рашковски, дека Божиновски вработил луѓе кои земале плата, а седеле дома и го оштетил буџетот за повеќе од 800.000 евра во 2016 година.

Според Божиновски, обвинувањата на Рашковски се „лаги и невистини“ и тој тврди дека сите постапки за вработување биле спроведени во согласност со законите.

– За секој вработен беше определено соодветно работно место и секој вработен ги извршуваше работните задачи било во Генералниот секретаријат, било во друга институција каде што вработениот беше упатен да извршува работни задачи. Да не заборавиме на политичката криза во која се наоѓаше државата и распишувањето на изборите во 2015/2016 година кога Владата на Република Македонија функционираше како техничка и голем дел од активностите што требаше нормално да бидат извршувани беа ставени во мирување. Помеѓу активностите кои беа ставени во мирување беше токму хоризонталното прераспоредување на вработените од една во друга институција, измена на правилниците за систематизација на работните места во институциите. Ова претставува причина поради која постапките за преземање и за прераспоредување на овие вработени формално-правно не беа докрај завршени, но во меѓувреме овие лица извршуваа работни задачи во Генералниот секретаријат на Владата во согласност со сите законски прописи – вели Божиновски во опширната изјава.

Поранешниот генерален секретар на Владата тврди дека сите вработени соодветно ги исполнувале сите права и обврски и користеле годишни одмори, боледувања, а редовно биле и оценувани.

– Небулозно е Драги Рашковски да се заканува дека ќе ми поднесе некаква си кривична пријава затоа што сум исплаќал плати на овие лица, кога и тој самиот на истите тие лица им ја исплатил платата за месеците мај, јуни и јули. Целосно и енергично ги отфрлам обвинувањата од сегашниот генерален секретар на Владата и најавувам соодветна судска постапка за заштита на мојот углед и на угледот на сите вработени во Генералниот секретаријат – додава Божиновски.