!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Димовски: Владата на Заев има мал и слаб економски тим


Скопје, 30 мај, 2017 - 14:51 (META) 

Пратеникот Илија Димовски, кој беше прв говрник по експозето на мандатарот за составување на новата влада, Зоран Заев, истакна дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде активна и конструктивна опозиција, која нема намера да ги повторува грешките на СДСМ, кога тој беше во опозиција.

– Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе доаѓаат на работа и ќе бидат активни на пленарните и на седниците на комисиите. Нема да ја повториме грешката на СДСМ, чии пратеници со месеци го бојкотираа Собранието. Ќе бидеме активни во работата, на добрите предлози ќе даваме поддршка, на лошите ќе се соочуваме со аргументи, на коректноста ќе одговориме со коректност, а остро ќе реагираме на немањето транспратеност и на кршењето на принципите – рече Димовски од собраниската говорница.

Тој рече дека во изминатиот период се нарушиле многу правила и принципи, но додаде оти се надева дека мандатарот Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се свесни за сериозните чекори што ги презедоа досега и за одговорноста што ја преземаат отсега и дека пратениците ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат тука да ги контролираат да не направат некоја постапка на штета на државните и на националните интереси.

Димовски повторно истакна дека се крши деловникот на Собранието и дека на пратениците треба да им бидат оставени најмалку 10 дена за да можат да ги анализираат материјалите од програмата на владата и кандидатите за министри.

Токму критиката за предложените кандидати за министри беше една од главните што ги упати Димовски кон мандатарот Зоран Заев. Тој нагласи дека со исклучок на одредени лица, најголемиот дел од кандидатите за министри се „класични партиски послушници“.

Како позитивен пример, Димовски го посочи кандидатот за министер за здравство, Арбен Таравари, за кого рече дека и тие како пратеничка група би го поддржале неговиот избор, доколку се гласа за секој кандидат посебно.

– Владата има мал и, со исклучоци, слаб економски тим. Има огромен број на кандидати за министри без ресор. И претходно имаше голем број министри без ресор, но најголем дел од нив работеа во економскиот тим на владата. Тоа е голем пропуст – рече Димовски.

Тој истакан дека во експозето на мандатарот Заев не слушнале ништо детално за Законот за употребата на јазиците, ниту за тоа како идната влада планира да го реши проблемот со Грција за името.

– Во програмата има многу памфлетни ветувања. Но, има јасни одредници за зголемување на даноци. Ова ќе биде првпат по 10 години да се зголемуваат давачките. Нема збор за зголемени пензии, за платите на војската и на полицијата и во јавниот сектор. Збор нема за поддршка на странските инвестиици, освен дека ќе помогнете на домашните компании да соработуваат со странските инвеститори – рече Димовски.


Вучиќ: Не ми пречи што Заев ме навредува, важно ми е како ќе се однесува кон Србија


Белград, 18 мај, 2017 - 16:21 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

– Не би сакал да зборувам што мислам за Зоран Заев. Ниту сакам ниту можам да зборувам остро, иако тоа некои можеби го сакаат. Тој ја претставува втората партија по сила во Македонија. Ќе судиме во делата – изјави Вучиќ.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера во интервју за регионалната телевизија „Н1“ изјави дека е непријатен начинот на кој Србија ги коментира случувањата во Македонија, но дека ќе се труди да има добри односи со Белград.

„Вучиќ водеше кампања и буквално на секој од своите настапи зброуваше за некакво „македонско сценарио“. За жал, мене ми беше непријатно за слушање како нашиот сосед зборува за Македонија“, рече Заев.

Вучиќ денеска додаде и дека не му пречи „кога Заев го навредува“, туку дека „единствено го интересира Србија да ја остават на мира“.

– Не сакам да ги коментирам односите во Македонија. Мене не ми пречи што ме навредуваше, за мене е важно како ќе се однесувате (мисли на Македонија, н.з.) кон Србија. Ако сум ја критикувал Македонија, тоа сум го направил затоа што гласаше за влегување на Косово во УНЕСКО – рече Вучиќ.

Во врска со можноста Рамуш Харадинај, кого Србија го товари за воени злосторства, да биде новиот косовски премиер и главен преговарач во дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел, Вучиќ изјави дека тоа би било понижување и за ЕУ. Тој додаде дека останува да се види што ќе се случи на изборите на Косово, „каде има две коалиции, едната во која се поранешните водачи на ОВК и другата – „американска“ – на чело со Беџет Пацоли, додека „Србија и српскиот народ треба да се гледаат себе“.


Хан ја искритикува опозицијата во Албанија поради одлуката за бојкот на изборите


Брисел, 11 мај, 2017 - 18:32 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска преку отворено писмо до граѓаните на Албанија ја искритикува опозицијата за одлуката да ги бојкотира изборите, закажани за 18 јуни. Тој им порача на политичките лидери во земјата дека „ќе сносат одговорност доколку се обидат да ги попречат аспирациите на граѓаните за подобра иднина“.

„Актуелната опозиција намерно одлучи да не оди на изборите. Јас ја почитувам, но истовремено длабоко жалам поради ваквата одлука, од демократска перспектива. Албанците бараат и заслужуваат избори кои ќе овозможат широка политичка пoнуда и почитување на изборните стандарди. Сепак, демократскиот процес мора да продолжи, дури и ако некои одлучиле да не учествуваат во него. Демократијата и демократските стандарди нема да бидат кочени со бојкотирање на институциите и на демократските избори“, пишува Хан, додавајќи оти очекува од сите надлежни институции во Албанија да обезбедат целосна соработка и транспарентност со мисијата на ОДИХР, која ќе го следи изборниот процес.

Еврокомесарот, во писмото, жестоко ги осудува повиците за „акции“ кои имаат цел да го поткопаат правото на граѓаните да гласаат, како и другите фундаментални слободи, нагласувајќи дека ваквите „акции“ не можат да се оправдаат и не соодветствуваат со стандардите на Европската Унија.


Иванов ја одложи посетата на Австралија


Скопје, 16 март, 2017 - 13:20 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, донел одлука за одложување на посетата на Австралија, соопштиле од неговиот кабинет за државната новинска агенција МИА.

Оттаму посочиле дека политичката состојба во земјава и тензиите меѓу Европската Унија и Турција за прекин на договорот за мигрантите се причините поради кои Иванив нема да ја реализира посетата на Австралија, каде, како што велат од неговиот кабинет, тој требало да има средби со државниот врв на земјата, со претставници на македонско-австралиската група за пријателство во парламентот на Австралија, како и со претставници на македонската заедница.

Иванов сега е во дводневна посета на Азербејџан, каде учествува на петтиот Глобален форум во Баку.

Отсуството на Иванов од земјава, во момент на тензична атмосфера и на институционална блокада, наиде на критики во јавноста. СДСМ го обвини претседателот Иванов дека опасно си игра со безбедноста и со стабилноста на државата, бидејќи во време кога Македонија се соочува со една од најголемите политички и институционални кризи, тој решил да замине од земјата.


Малезија го протера амбасадорот на Северна Кореја од земјата


Куала Лумпур, 4 март, 2017 - 17:20 (META) 

Малезија го протера амбасадорот на Северна Кореја во Куала Лумпур, поради неговото критикување на истрагата за убиството на полубарот на лидерот на Северна Кореја, соопштило денеска малезиското министерство за надворешни работи, јавува „Би-би-си“.

Шефот на малезиската дипломатија, Анифах Аман, изјавил дека до амбасадата на Северна Кореја било испратено известување дека амбасадорот Канг Чол има 48 часа да ја напушти Малезија.

Аман неодамна изјави дека Малезија бара извинување од властите во Пјонгјанг поради критиките за истрагата за убиството на Ким Јонг-нам, кое се случи на 13 февруари на аеродромот во Куала Лумпур. Според него, Малезија одлучила да го протера амбасадорот бидејќи Северна Кореја не се извинила.

Според наодите на истрагата, Ким Јонг-нам е убиен со нервниот агенс „ве-икс (VX), кој од Обединетите нации е класификуван како оружје за масовно уништување. За убиството се обвинети две жени.

Малезиските власти досега директно не ја обвинија Северна Кореја дека стои зад нападот, иако постојат силни сомневања дека Пјонгјанг е одговорен за убиството на Ким Јонг-нам.


Полска ги отфрли критиките на ЕУ за спорната реформа на уставниот суд


Варшава, 21 февруари, 2017 - 11:27 (META) 

Полска вчера испратила одговор до Европската комисија во кој ги отфрла критиките на Брисел во врска со спорната реформа на полскиот уставен суд, со оценка дека „спорот е решен“, јавуваат светските агенции.

Инаку, Европската Унија ѝ се закани со санкции на Варшава, што е прв ваков случај, кога станува збор за земја членка на ЕУ, поради спорната реформа во уставниот суд на земјата.

Полската конзервативна влада во својот одговор до Европската комисија, ги оценува како неосновани изјавите дека постои системска закана за владеењето на правото во Полска.

Според мислењето на Варшава, законите што неодамна ги донесе полската влада, а кои опозацијата во земјата ги оцени како неуставни, одговараат на европските стандарди и водат сметка за цела низа препораки на Венецијанската комисија. На тој начин, било посочено во одговорот до Брисел, прашањето за работата на уставниот суд е „решено во целост и конечно“.

Полската влада, според агенциите, во писмото го обвинила потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, дека го политизира случајот и дека ги повикува другите земји членки на ЕУ да формираат единствен фронт против Полска. Владата во Варшава го повикала Тимерманс да „престане со таквото дејствување“.

Спорната реформа на уставниот суд пред една година предизвика политичка криза и бројни протести на улиците во Полска.


Британија ги укинува истрагите за кршење на човековите права во Ирак


Лондон, 11 февруари, 2017 - 16:35 (META) 

Британската влада донела одлука да го укине државниот орган задолжен за истраги во врска со обвинувањата против британски војници за кршење на човековите права во Ирак, соопшти минитерството за одбрана на Обединетото кралство.

Државниот орган (ИХАТ), кој беше основан во 2010 година од поранешната лабуристичка влада, во моментов истражува 675 предмети, меѓу кои има и обвинувања за убиства. Само 20 предмети ќе бидат префрлени во полицијата на британската морнарица.

„Тоа ќе биде олесување за нашите војници кои предолго се товареа со обвинувањата“, изјавил британскиот министер за одбрана, Мајкл Фалон.

Организацијата Амнести интернешенл веднаш ја искритикува одлуката и оцени дека насилствата сторени во Ирак не треба да бидат ставени под тепих. Организацијата ја критикува и одлуката за префрлање на 20 предмети во британската морнарица.


Трамп им порача на вработените во ЦИА дека „илјада отсто“ стои зад нив


Вашингтон, 22 јануари, 2017 - 10:47 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера го посети седиштето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) во Ленгли, Вирџинија, при што истакна дека целосно ја поддржува агенцијата и им порача на вработените дека е „со нив илјада отсто“.

Според светските медиумите, обраќањето на Трамп во седиштето на ЦИА, на првиот ден по преземањето на должноста претседател, се толкува како негов обид да ги отстрани оградите кои беа подгигнати откако јавно ги отфрли наводите на разузнавачката агенција дека Русија се обидела да му помогне да ги добие изборите.

Тој жестоко ја критикуваше ЦИА и по написите во медиумите минатата недела во врска со непотврденото разузнавачко досие според кое Кремљ поседува компромитирачки материјал за Трамп од неговата посета на Москва.

Трамп тогаш ги обвини разузнавачките служби дека дозволиле да протечат „лажните вести“.

Сепак, за време на вчерашната посета, тој на вработените во ЦИА им рече дека се посебни и прекрасни луѓе и дека стои зад нив.


Ле Пен: 2017 ќе биде година на националистичките партии


Кобленц, 21 јануари, 2017 - 19:43 (META) 

Претседателката на крајно десничарската француска партија Национален фронт, Марин ле Пен, денеска на собирот на претставниците на десно-популистичките партии во Европскиот парламент, кој се одржува во германскиот град Кобленц, изјави дека 2017 ќе биде година на националистичките партии, пренесува ХРТ.

„Минатата година англосаксонскиот свет со Брексит и со изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја почна борбата за сопствена слобода. Во 2017 година тоа ќе го направат нациите на континентална Европа“, рекла Ле Пен, притоа укажувајќи на важните избори кои оваа година треба да се одржат во Франција, Германија и во Холандија.

Таа на состанокот на крајно десничарските партии ја критикувала Европската Унија, нарекувајќи ја антидемократска творба која се бори против националните интереси на земјите членки.

Ле Пен во својот говор пред водечките европски политичари од крајната десница, како Холанѓанецот Герт Вилдерс, Матео Салвини од италијанската Северна лига и Фрауке Петри од Алтернатива за Германија, остро ја критикувала политиката на Ангела Меркел кон бегалците, оценувајќи ја како „неодговорна и спротивна на волјата на сопствениот народ“.

Истовремено, во Кобленц се одржуваат протести против собирот на европските националистички партии. Под паролата „Кобленц останува шаренолик“, околу 3.000 демонстранти протестираат против расизмот и за поголема толеранција.


„Конрад Аденауер“ жестоко ja искритикува ВМРО-ДПМНЕ


Бон, 22 декември, 2016 - 17:11 (META) 

Во анализа под наслов „Народот одлучи“, Фондацијата „Конрад Аденауер“ на германската владејачка конзервативна партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел, упатува остри критики за недемократско однесување на „сестринската“ партија во Македонија – ВМРО-ДПМНЕ, поради нејзиното одбивање да се реформира, дезавуирањето на државните институции, како и поради критиките кон странските амбасадори, пренесува „Дојче веле на македонски јазик“.

Анализата, потпишана од Јоханес Реј, наведува дека изборите, иако биле досега најслободните и најдемократски, не донеле политичка стабилност, туку, напротив, изминативе неколку дена се пример за „недемократско однесување пар екселанс“.

„Кризата во државата нема крај. Последиците би можеле да бидат и немири“, пишува Реј.

Тој оценува дека доколку СДСМ успее да освои уште едно пратеничко место по прегласувањето во Теарце в недела, тоа би им ги зголемило шансите за создавање коалиција, но, од друга страна, посочува дека „партијата на долгогодишниот премиер Никола Груевски уште пред одлуката на Управниот суд најави дека нема да учествува во прегласувањето“.

Анализата упатува серија критики кон ВМРО-ДПМНЕ, во кои се вели дека со губењето на 19 пратенички места, „гласачите ѝ испратија јасен сигнал за промени, сигнал кој ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа“.

„Наместо да се иницираат внатрепартиски реформи, се прави обид да се задржи еродираната власт. Со објавата на прогласот и говорот на Груевски пред седиштето на Државната изборна комисија минатата сабота, се попречуваат ДИК и Управниот суд, нивните членови се игнорираат и се затвора вратата за меѓународната заедница. Останува нејасно зошто партискиот врв, без потреба, уште пред одлуката за жалбите на опозицијата, ѝ го соопшти ова на јавноста. Очигледно не постои никаква доверба во државните институции“, се вели во анализата.

Во неа понатаму се критикува создавањето „непријателски имиџ“ кон странците од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

„Легитимно е да се критикува политичката улога на некои амбасадори и не секогаш вештата посредничка улога на Европската Унија. Но, да им се префрла на амбасадорите и на странските претставници за мешање во внатрешните работи и за директно влијание врз работата на поединци во ДИК е проѕирен маневар, за да се прикријат сопствените проблеми. Заканата, преку нова финансиска регулатива да се потчинат невладините организации, нема да успее. Демократијата мора да поднесе и спротивно мислење“, се наведува во анализата.

Околу можниот исход од изборите и идните коалиции, Фондацијата „Конрад Аденауер“ прогнозира дека досега владејачката ДУИ, поради големите изборни загуби и внатрепартиски превирања, „нема повторно да коалицира со конзервативците“, јасно алудирајќи на ВМРО-ДПМНЕ.

„Следните недели ќе бидат возбудливи. Од нови избори напролет заедно со локалните избори, па сè до отворена борба за превласт, сè е можно. Никој не може да гарантира дека ќе остане мирно. Додека обичните луѓе луто гледаат од страна, атмосферата кај членовите на сите партии е многу напрегната. Партиските лидери имаат обврска да бидат воздржани во реториката, да дејствуваат смирувачки пред своите поддржувачи и да не го закопуваат легитимитетот на државните институции. Со големата излезност на изборите, гласачите ја покажаа својата зрелост и со својот глас побараа промени во политичкиот естаблишмент. Но, нивната желба за политичка стабилност и нормалност и понатаму не се почитува. Личните интереси повторно се ставаат над добробитта на заедницата. Македонија загазува уште подлабоко во криза“, заклучува фондацијата „Конрад Аденауер“.

Фондацијата „Конрад Аденауер“ е активна преку своја канцеларија во Македонија од 2000 година. Оттогаш, Фондацијата која важи за блиска до германската конзервативна Христијанско-демократска унија (ЦДУ) поддржала бројни проекти за евроатлантската интеграција на земјата. Притоа, преку разни семинари, конференции и работилници се обучуваа и политичари, новинари и општествени чинители. Особено блиска соработка оваа фондација има со ВМРО-ДПМНЕ, која важи за сестринска конзервативна партија на германската ЦДУ.