!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Ахмети: Меѓународна истрага и анкетна комисија во Собрание за случајот „Диво Насеље“


Скопје, 6 ноември, 2017 - 19:14 (META) 

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, на средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние, му кажал дека очекува за случајот „Диво Насеље“ да биде вклучена меѓународна истрага, да биде формирана анкетна комисија во Собранието и да има целосно расветлување на вистината.

Како што се наведува во соопштението на ДУИ, соговорниците разговарале за локалните избори, политичката ситуација, реформските процеси во Македонија, како и за евроатлантската интеграција на земјата.

„Во однос на реформите, Ахмети рече дека ДУИ останува посветена да ги води реформите во Собранието и во Владата, како услов за продолжување на реформскиот процес со истиот интензитет по завршувањето на изборите. Ахмети говореше и за интензивирање на напорите за надминување на споровите со соседите и за отворање на нашиот пат кон Брисел. Периодот пред нас припаѓа на спроведувањето на политиките кои се поддржани од граѓаните“, се вели во партиското соопштение.


Тимоние: Франција ги поддржува изградбата на правната држава и унитарноста на Македонија


Скопје, 15 јули, 2017 - 14:45 (META) 

Четвртина век како Франција е на страната на Македонците за да се зајакне државата и нејзината унитарност и ги придружува во изградбата на правната држава, што е услов кој важи за сите идни интеграции кон кои земјата легитимно се стреми, порача амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, на вчерашниот говор на свечениот прием на Националниот ден на Франција.

На приемот во Македонско село, Тимоние ги нагласи заложбите на Франција за спроведување на неопходните реформи во Македонија и за Европа, која ќе стане целосна кога ќе се приклучат земјите од Западен Балкан.

– Оваа година, францускиот празник е во знакот на споделената надеж која уште повеќе ќе нè обедини, надежта за европска иднина за која се изјаснија нашите два народa, со која им се дава нов патоказ, оној за спроведување на неопходните реформи, за изградба на простор за мир и за просперитет, колективна амбиција за она што треба да биде Европа. Европа, која нема да биде целосна, како што напиша нашиот претседател Макрон во писмото до претседателот Иванов, сè додека не се приклучат земјите од Западен Балкан. Тоа е огромната задача која ни престои на сите и поради која сè уште сме и ќе бидеме секогаш на ваша страна. Тоа не е само Европа на автопатишта и на тендери, на помош и на субвенции, туку Европа на заеднички вредности кои посакуваме да ги имаме сите, а кои ние Французите ги славиме денес заедно со Вас. Вредностите на нашата девиза: слобода, еднаквост, братство – рече, меѓу другото, францускиот амбасадор.

На приемот беа и премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери, како и министри, странски амбасадори, градоначалници и верски великодостојници.


Заев до Тимоние: Подготвени сме за брзо и ефикасно спроведување на реформите


Скопје, 7 јуни, 2017 - 15:26 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние разговарал за приоритетите на новата Влада, како и за отворањето на перспективите на Република Македонија кон Европската Унија и кон НАТО.

– Подготвени сме за брзо, квалитетно и ефикасно спроведување на клучните реформи што ќе обезбедат квалитетен живот за сите граѓани, а ќе ги осигураат и евроатлантските интеграции на Македонија – рече Заев.

Заев изразил очекување дека посветеноста на Владата кон реформите ќе биде охрабрување за сите граѓани, за бизнис-секторот во Македонија, за странските инвеститори да вложуваат во Македонија со своите капацитети и со своето знаење, со што ќе придонесат за развојот на економијата во Македонија.

– Стратешки определби на Република Македонија се Европската Унија и НАТО и јас, како премиер, и новата Влада сме подготвени да работиме посветено и темелно на европската агенда која ќе го отвори патот за развој Република Македонија – рече Заев.


Франција ќе ја одликува директорката на Академијата за судии и јавни обвинители


Скопје, 19 мај, 2017 - 17:54 (META) 

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, во име на претседателот на Република Франција, в понеделник ќе ја одликува директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, Анета Арнаудовска со орден Витез на Националниот ред за заслуги, соопштија денеска од француската амбасада.

„Како директор на Академијата за судии и јавни обвинители, г-ѓата Арнаудовска постојано се залагаше во последните десет години за развој на соработката помеѓу Франција и Македонија во областа на обуката на судиите и на јавните обвинители, како клучна за зајакнување на владеењето на правото преку примена на европски стандарди од доменот на кривичното, на граѓанското право и на индивидуалните слободи. Со својата компетентност и непристрасност, г-ѓа Арнаудовска, поддржувајќи ја обуката на судиите и јавните обвинители преку постојана соработка со Националната школа за судии и јавни обвинители на Бордо, даде свој придонес за развојот на односите со Франција, како и за иднината на европската интеграција на земјата“, стои во соопштението.

Инаку, орденот за Национални заслуги на Франција, воспоставен во 1963 година од страна на генералот Жарл Де Гол, е едно од најпрестижните француски одликувања. Со него се наградуваат воени или цивилни лица, Французи или странци, коишто имаат особени заслуги за Република Франција. Одликувањето се доделува со указ на претседателот на Франција.


Ахмети – Тимоние: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без одложување да најдат решение за кризата


Тетово, 20 април, 2017 - 15:57 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Тетово имал средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која, како што соопштуваат од партијата, било разговарано за политичката ситуација во Македонија, геополитичкитe околности и за можности за решавање на политичката и институционална криза.

Ахмети на средбата ги образложил „сите конструктивни чекори што ДУИ ги презела за излез од кризата, а во согланост со очекувањата на граѓаните и на меѓународната заедница“.

– ДУИ, како победничка партија на Албанците, даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада, која ќе ја спроведува агендата и однапред утврдената програма од страна на меѓународната заедница преку строго спроведување на реформите во судството, заокружување на Охридскиот рамковен договор и на евроатлантските интеграции – рекол Ахмети на средбата.

Тој го информирал Тимоние дека ДУИ продолжила со дополнителни напори за решавање на кризата и дека ги поканил двете македонски политички партии да се вклучат без одложување во наоѓањето решение заради остварување мир, стабилност и безбедност на граѓаните.

– Секое доцнење претставува можност за противниците на нашиот пат кон интеграцијата во НАТО и во Европската Унија да го прошират своето влијание и да го продлабочат јазот помеѓу граѓаните на нашата земја – нагласил Ахмети на средбата со Тимоние.


Заев – Тимоние: Потребно е да се покаже зрелост за државните интереси на Македонија


Скопје, 12 април, 2017 - 18:01 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние.

Од СДСМ информираат дека двајцата соговорници констатирале дека е неопходно стабилизирање на државата преку продолжување на демократските процеси во Македонија.

На средбата било оценето дека е потребно да се покаже зрелост за државните интереси на Македонија, а тоа се реформските процеси за квалитетен живот на сите граѓани и евроатлантски перспективи на Македонија.

– Никакви седнувања на заедничка маса од типот на Договор од Пржино 3, 4 и слично не се во интерес на потребниот развој на државата. Постои програма на новата реформска влада на унитарна Македонија, која е единствениот валиден документ за граѓаните и која гарантира просперитет за сите луѓе во Македонија и за државата. Груевски се обидува да се наметне како фактор, преку тоа што наметнува непостоечки теми, поттикнува провокации, но ние сме јасни, договор за амнестија нема. ВМРО-ДПМНЕ мора да прифати дека е опозиција. Следува формирање на новата реформска влада, воспоставување на правната држава и на независни институции – изјавил Заев на средбата со францускиот амбасадор Тимоние.


Политичката состојба во Македонија е како изгребана плоча, оцени Тимоние


Битола, 30 март, 2017 - 13:14 (META) 

Политичката состојба во Македонија во моментов наликува на изгребана плоча и не сакам да додадам уште една гребнатина на тоа што веќе е, изјави денеска во Битола францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, каде учествуваше на форумот „Европските перспективи за локалната самоуправа“.

– Посакувам што побргу да се излезе од оваа состојба затоа што македонскиот граѓанин сака да види излез од оваа ситуација бидејќи светот не чека – рече Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање.

Тимоние рече дека француската амбасада тесно соработува со Секретаријатот за европски прашања и дека Франција назначила технички експерт кој во рамките на СЕП помага како да се постигне поголема искористеност и пристап до ЕУ-фондовите.

– Но, за тоа е потребна влада што ќе ја спроведува потребната динамика, а административната празнина што постои во моментов, не ни помага во работата – истакна Тимоние.


Тимоние: Се надевам дека Хан ќе најде добро и практично решение за кризата


Скопје, 20 март, 2017 - 16:08 (META) 

Македонија треба да остане на патот кон Европската Унија и кон НАТО и за тоа е потребна одговорна влада што ќе биде способна да донесува одлуки и реформи, како и политичари со чувство за општ интерес на земјата, изјави денеска амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, по приемот по повод Денот на франкофонијата.

Тимоние рече дека се очекува да се формира влада и дека е важно „таа одлука да се донесе многу бргу, бидејќи земјата не може премногу да чека“.

– Има економски и политички предизвици и секој очекува една силна Македонија. Еврокомесарот Хан утре доаѓа во Скопје и се надеваме дека ќе најде добро и практично решение за сегашното забавување на процесот на формирање влада – изјави Тимоние.

Прашан каков е неговиот став за платформата на албанските партии, Тимоние рече дека тој не е повикан да се произнесе по тоа прашање.


Тимоние: Се надевам дека состојбата бргу ќе се деблокира


Велес, 13 март, 2017 - 19:15 (META) 

Се надевам дека состојбата во земјата набргу ќе се деблокира за да може државата да оди напред, вели францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние.

– Се надеваме дека состојбата ќе биде деблокирана колку што е можно побргу затоа што во оваа земја навистина има голема енергија, која би можела да се искористи за други работи, а не залудно да биде потрошена. Би можеле да се направат многу добри работи што не би оделе на штета на државата ниту, пак, би оделе на штета на европската иднина ниту на штета на Балканот. Мислете на младите, мислете на вашите претприемачи и да одиме заедно напред – рече Тимоние.

Францускиот амбасадор оваа изјава ја даде при неговата посета на Велес, кој од 11 до 19 март е домаќин на 44 ученици и професори од Франција во рамки на програмата за училишна размена помеѓу Велес и збратимениот француски град Шербур од Нормандија.

Нарекувајќи ги учениците млади амбасадори на своите земји, амбасадорот Тимоние информираше дека на средбата со градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, се договарале и за соработка на учениците од Македонија и од Франција со ученици од Полска, со што училишната размена ќе се прошири на територијата на Европа.

– Ова ќе овозможи да се сретнат три Европи. Имаме што да научиме едни од други и можеме да бидеме промотори на мирот – рече амбасадорот Тимоние.


Тимоние повикува на воздржаност и на враќање на Македонија на вистинскиот пат


Скопје, 8 март, 2017 - 11:11 (META) 

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние изјави дека посакуваат кризата што побргу да се реши за да може Македонија повторно да се врати на вистинскиот пат, кон приближување и интегрирање во ЕУ и во НАТО.

– Посакуваме климата да остане воздржана и во вистинска согласност меѓу сите етнички заедници што ја сочинуваат оваа земја – изјави Тимоние при посетата на компанијата „Завар“.

Тој истакна дека е запознаен со писмото на Ѓорге Иванов, но не сакаше да го коментира бидејќи тоа не било адресирано до претседателот на Франција.

– Се запознав со писмото што го упати претседателот Иванов до претседателот на Европскиот совет, претседателот на САД, турскиот претседател и до генералниот секретар на НАТО. Ќе разберете дека воопшто нема да коментирам за писмо кое не е испратено до претседателот на Француската Република. Тоа писмо ќе биде разгледувано во рамки на Европскиот совет в петок – рече Тимоние.