!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Села: Јасно е кои се нарачателите на насилствата, треба да одговараат пред правдата


Скопје, 25 мај, 2017 - 17:26 (META) 

„Мислам дека нема потреба од многу докази, се беше јасно и се случуваше пред очите на јавноста. Сите тие кои си земаа за право и влегоа во Собранието, треба да одговараат пред органите на правдата ако сакаме да имаме правна држава,“ изјави претседателот на Движење за реформи на ДПА (ДР-ДПА), Зијадин Села, откако даде исказ во Основно јавно обвинителство за настаните на 27 април во Собранието, кога тој, најтешко беше повреден од сите пратеници.

Села додаде дека „уште еднаш е јасно кои се нарачателите, бидејќи не се срамат и уште ги поддржуваат таквите односи и дејствија кои сите ги видовме во Собранието.“

„Тие се претседатели на партии и луѓе кои треба да одговараат пред органите на правдата и кои се подготвени на се, за да избегнат да не одговараат пред правдата за злоделата, за криминалот, за корупцијата која ја направиле овие десет години. Уште еднаш покажаа дека институцијата пратеник за нив не е ни малку важна, со наредбата која ја дадоа и одлуката на судот за условно казнување на неколку лица кои беа вклучени во случувањата на 27 април,“ додаде Села.


ВМРО-ДПМНЕ: СДС со години ги оштетува граѓаните и се богати на нивниот грб


Скопје, 24 мај, 2017 - 10:21 (META) 

Криминалното раководство на СДС со години ги оштетува граѓаните на Република Македонија и се богати на нивен грб, се вели во редовното утринско соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

„СДС е политичка партија која својот централен штаб го има добиено во наследство од поранешната СКМ, за чија наследничка се прогласија и со тоа ги изиграа законите стекнувајќи се со имот од 3.583 метри квадратни, во центарот на Скопје. Централното седиште на партијата како објект на државата од претходниот систем им припаѓа на сите граѓани на Република Македонија, а не на СДС. СДС секогаш била насочена кон црпење на што е можно повеќе ресурси за богатење на партијата и тесното раководство во врвот“, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека народот тоа го видел со приватизацијата, со „бонбона бизнисите“, и сега со прифаќањето на Tиранската Платформа.


ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и СДС се во спрега со криминално-мафијашките структури


Скопје, 12 мај, 2017 - 9:50 (META) 

„Зоран Заев и СДС се во спрега со криминално-мафијашките структури од Македонија и од регионот,“ се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека медиумите неколкупати објавиле фотографии на Зоран Заев и на други високи функционери на СДС со наркодилери и со други криминалци.

„Шпетин Положани, претседател на здружението на албански политички затвореници во Македонија, во интервју за телевизија „Шења“ кажа: „Имам евидентирано неколку случаи каде на албански семејства, СДСМ им има ветено дека ако гласаат за нив, ќе ги ослободи од различни кривични пријави, дека ќе им дадат некакви си привилегии, ако дојдат на власт“. Положани објаснува дека СДС извршил огромна манипулација кај нашите сограѓани од албанско етничко потекло“, се додава во соопштението.


Јанева: ВМРО-ДПМНЕ преку криминал и уцени останувала на власт од лукративни причини


Скопје, 11 мај, 2017 - 13:41 (META) 

Во последните 10 години, владејачката партија го злоупотребила избирачкиот процес од лукративни мотиви за да остане на власт, вели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во интервју за „Дојче веле“.

– Моралните вредности во македонското општество се изместени. Тоа го видовме со самиот начин на владеење во последните 10 години и го слушнавме и од јавно објавените, а го слушаме и од необјавените (прислушувани, н.з.) разговори. Најважно е тоа што бил злоупотребен избирачкиот процес од лукративни мотиви за самата владејачка партија да остане на власт. Со криминални дејства ги уценувале финансиерите и правните лица за да добијат финансиски средства за да продолжат да бидат на власт – вели Јанева.

На прашањето дали очекува дека поранешниот премиер Никола Груевски ќе биде обвинет пред суд, Јанева вели дека се надева дека тоа ќе биде така.

– Ние мораме да ги поднесеме нашите обвиненија за кои имаме докази, но сепак останува одлуката на судот да донесе осудителна или ослободителна пресуда. Ние сме само обвинители, нашата работа е само да собереме докази за одредени криминални дејства на одредени личности и да докажеме дека сите се еднакви пред законите во Македонија – додаде Јанева.

Специјална обвинителка е убедена дека СЈО како институција ќе продолжи со својата работа сè додека не ја заврши својата мисија, односно додека не ги истражи сите снимки.


Костовски: Судството за време на СДС го допре дното


Скопје, 7 мај, 2017 - 14:16 (META) 

„СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за „Радио Слободна Европа“.

Според него, судството тогаш го допрело дното.

„Сега Заев сака да го реализира истото сценарио само за да се спаси од одговорност за криминалот што го правел. Заев мисли дека доколку во судовите постави партиски послушници, тие ќе го амнестираат исто како што Бранко Црвенковски го аболираше за криминалот во „Глобал“, тежок осум милиони евра, или како што Катица Јанева го спаси од одговорност во случајот ’Пуч’“, додаде Костовски.


СДСМ се обврзува да овозможи професионалност и ефикасност на полицијата


Скопје, 7 мај, 2017 - 13:25 (META) 

„Да се биде дел од полицијата и од безбедносните служби е одговорност, но и чест, а за нив се потребни и совест и свест“, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во честитката по повод Денот на полицијата, 7 мај.

Во неа, меѓу другото, се вели дека СДСМ како партија што ќе ја предводи новата реформска влада се обврзува да создаде услови за професионална, модерна и ефикасна полиција, ослободена од лични, партиски и од какви било други влијанија.

„Ќе го заштитиме личното и професионално достоинство на сите припадници на полицијата и на безбедносните служби преку подобрување на условите за работа и на работниот статус. Ќе обезбедиме полиција што ќе ги штити граѓаните и неселективно ќе се бори со криминалот и со корупцијата преку непристрасно спроведување на законите за сите. Изразувам искрена почит и благодарност до сите професионалци кои во најтешките услови на режим, насилство и обиди за дестабилизација, одговорно и достоинствено работеа и работат во служба на граѓаните на Македонија“, се додава во честитката.


ВМРО-ДПМНЕ: Mакедонија станува жртва на антидржавното однесување на Заев и на СДС


Скопје, 7 мај, 2017 - 10:13 (META) 

„СДС молчеше по поставувањето на албанското знаме во кабинетот на претседателот на Собранието. Сега СДС молчи и на изјавата на Талат Џафери дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „овојпат цела Mакедонија станува жртва на антидржавното однесување на Заев и на СДС“.

– Заев и СДС, за да се спасат себеси од одговорност за сторените криминали, во состојба се да ги продадат државните и националните интереси на Македонија – се додава во соопштението.


Укажувачите на корупција на Балканот ги сакаат малку, а во Македонија – најмалку


Сараево, 18 април, 2017 - 13:25 (META) 

Укажувачите на криминал и на корупција (whistleblowers) не се популарни, односно ја немаат поддршката ниту од граѓаните во земјите од Западен Балкан, а најмалку во Македонија, покажува истражувањето спроведено во седум земји, врз 7.000 испитаници, поддржано од Регионалниот совет за соработка (РСС) со седиште во Сараево.

Истражувањето, кое е прво од ваков вид, е спроведено во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија, Хрватска и во Црна Гора. Резултатите покажуваат дека само нешто повеќе од половина од граѓаните ги подржуваат укажувачите.

Во просек, секој шести граѓанин од земјите од регионот мисли дека укажувачите треба да се казнат, а во Македонија дури секој трет испитаник смета дека укажувањето на корупција и на криминал е неприфатливо и таквите лица заслужуваат казна.

Македонија, иако има еден од најсеопфатните закони за заштита на укажувачитево  споредба со земјите од регионот, има најмала поддршка за нив. Само 41,4 отсто од граѓаните сметаат дека укажувањето на корупција и на криминал е прифатливо, додека 30,4 отсто сметаат дека тие лица треба да бидат казнети, дури и ако откриваат сериозни неправилности. Нешто повеќе од 28 отсто не знаеле или не сакале да одговорат на прашањето.

На ниво на компании или организации и институции, поддршката е уште помала. Само 36 отсто сметаат дека се чувствуваат повикани да пријават ако увидат криминал или корупција, што е далеку под просекот во регионот, покажало истражувањето.

Од РСС нотираат дека анализата покажува дискрепанца помеѓу високата загриженост за состојбите со криминалот и со корупцијата во земјите од Западен Балкан и релативно слабата поддршка за укажувачите на ваквите појави.

– Корупцијата и неефикасноста за нејзиното решавање и понатаму се причина за голема загрижност во општествата во Југоисточна Европа, но, како што покажа истражувањето, тоа сè уште не се трансформирало во поддршка на јавноста кон укажувачите – вели експертот за реформа на јавната администрација и борба против корупција при РСС, Раду Котику.

Тој вели дека укажувањето се смета за една од најефикасните алатки за борба против корупцијата. Организациите како што се Советот на Европа или Канцеларијата на Обединетите нации за борба против наркотици и криминал имаат подготвено меѓународни стандарди за оваа област, додека повеќето од земјите од Југоисточна Европа веќе имаат донесени и закони за заштита на укажувачите.


СДСМ: Неколкумина криминалци нема да ја одредуваат иднината на нашите деца


Скопје, 9 април, 2017 - 10:09 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ мора да најде здрав разум и да прифати дека е опозиција. Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да ги држи во заложништво граѓаните и Република Македонија. Во ВМРО-ДПМНЕ има луѓе кои знаат дека криминалците во нивната партија ја загрозуваат иднината и на нивните деца и тие имаат обврска да постапат разумно, порача СДСМ денеска во своето редовно утринско соопштение.

Партијата ги повика Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да не поттикнуваат на насилство „поради заштита од одговорност за своите криминали“.

„Мора да има трансфер на власта, тоа е мнозинската волја и ВМРО-ДПМНЕ И Ѓорге Иванов се должни да овозможат мирен трансфер на власта! Волјата на мнозинството граѓани е јасна и исто така 700.000 граѓани, преку 67 пратенички мандати имаат право и обврска да го изберат новиот претседател на Собранието, а потоа и новата реформска Влада.И тоа ќе се случи согласно Уставот, Деловникот и законите“, се вели во соопштението.


ДС бара широк демократски фронт за мирен трансфер на власта


Скопје, 5 април, 2017 - 14:32 (META) 

Демократскиот сојуз денеска соопшти оти смета дека треба да профункционира широк народен демократски фронт, кој ќе овозможи мирен трансфер на власта и ќе се „справи со новопечените богаташи, нарко-босови и олигарси, кои ја срушија државата и надежта на младите генерации“.

Од партијата на поранешниот пратеник во Собранието на Република Македонија, Павле Трајанов, велат дека високиот степен на криминализација ги разори сите институции, кои „станаа зависни од криминалните структури во партиско-државниот врв“, поради што државата и понатаму тоне во сè подлабока криза и неизвесност.

„Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое треба да се справиме на ефикасен начин. Со овој „октопод“ не можеме да се справиме, ако не го „удриме“ со чекан по главата. Најдобра слика за криминалот во кој западна државата ни испраќа Собранието, каде под стегите на организираниот криминал, се блокира изборот на претседател на парламентот и избор на нова влада на Република Македонија, без да има механизам за одговорност на опструкторите на демократските процеси“, стои во соопштението на ДС.

Од партијата нагласуваат дека со недавањето на мандат за составување влада, претседателот Ѓорге Иванов и понатаму го крши Уставот и ја злоупотребува службената положба, а со образложението зошто не го дава мандатот, директно поттикнува на меѓунационален раздор и нетрпеливост.