!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Груевски и соработниците бараат поврзаност и таму каде што не постои


Скопје, 19 март, 2017 - 16:20 (META) 

Проблемот на Никола Груевски и на неговите соработници е што тие се препознаваат во секој за кого постои сомнеж дека е дел од какви било криминални активности, па затоа Груевски и соработниците имаат потреба да наоѓаат поврзаност и таму каде што не постои, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конференција на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во врска со случајот за кој зборуваше соработникот на Груевски, Орце Ѓорѓиевси, на прес-конфернцијата денеска, ставот на СДСМ се јасен. Ја охрабруваме полицијата да го расчисти случајот докрај и секој што работел спротивно на законот да понесе соодветна одговорност. Во Македонија мора да има и ќе има правда“, стои во соопштението на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција, на која говореше Орце Ѓорѓиевски, ги обвини СДСМ и неговиот лидер Зоран Заев дека се блиски и соработуваат со лица од криминалното подземје, а во врска со последната полициска акција, спроведена вчера против лица од Прилеп, Битола и од Арачиново.


Затуроска: Заев остави простор поединци да го негираат идентитетот и да се закануваат


Скопје, 13 март, 2017 - 15:36 (META) 

Со одбивањето да ја отфрли тиранската платформа, аболираниот криминалец Зоран Заев ја отвори Пандорината кутија за редефинирање на Македонија, изјави на прес-конференција Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека на тој начин Заев оставил можност „поединци или групи сè поотворено да го негираат македонскиот идентитет и да испраќаат закани кон Македонија, искажувајќи територијални претензии“.

– Албанската пратеничка Месила Дода е последна во низата кои отворено застанаа против македонските национални интереси. Таа му порача на Зоран Заев дека доколку се повлече од тиранската платформа, треба да се соберат сеалбанските политички сили за да помогнат да се одржел референдум за Илирида – изјави Затуроска.

Според нејзе, „ваквите срамни и недолични изјави се производ на уцените на кои потклекна Зоран Заев само од страв дека тој и криминалното раководство на СДСМ ќе треба да одговараат за кривичните дела што ги сториле“.

– Пазарењето со националните интереси е најнизок и најсрамен чин. Зоран Заев мора да собере храброст, да го послуша народот и да ги отфрли уцените. Не може трите потписи на Зијадин Села да бидат поважни од македонскиот идентитет. Срамно е да се соработува со некој кој во лице те негира и ти кажува дека пред 100 години не си ни постоел – додаде Затуроска.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе коалицира со Села, човекот кој Македонците ги множи со нула


Скопје, 10 март, 2017 - 9:31 (META) 

„Зоран Заев си поигрува со националните и со државните интереси. Разбираме дека е уценет поради криминалите во кои е заглавен до гуша, но тоа не го оправдува неговото неодговорно однесување. Затоа граѓаните го изразуваат својот револт секој ден сè погласно“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „последното кое граѓаните можеа да го видат од Зоран Заев е неговата соработка со Зијадин Села, човекот кој македонскиот народ го множи со нула, кој не признава македонски идентитет, кој не ги почитува македонската химна и македонското знаме“.

„Зарем со овој човек Зоран Заев е подготвен да коалицира само за да се добере до власт? Зоран Заев покажува дека не само што е подготвен да прифати тиранска платформа и да води диктирана тиранска влада, туку е подготвен да го моли за потписи и човекот кој отворено кажува дека македонскиот народ не постои“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека „само за да дојде до власт и така да се спаси од судските постапки кои се водат против него, Заев е подготвен да ги забошоти скандалите со „Цареви Кули“, „Едно евро за Вицето“, случајот со „Струмица гас“ и редица други криминогени постапки“.

„Ова на Заев му е поважно отколку знамето, името, грбот, химната и јазикот во Македонија“ велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев го претвори СДСМ во промотор и во заштитник на криминалот


Скопје, 22 февруари, 2017 - 10:55 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и „злосторничкото здружение во раководството на партијата“ го претвориле СДСМ во „партија на подземјето и промотор и заштитник на сè што е незаконско и криминално“.

– Заев и раководството на СДСМ се во близок контакт и соработка со криминалци како Захир Бекири-Чауш, кој им служеше за фалсификување пасоши и за банкарски налози во „Фабриките за афери“ на СДСМ, со близнаците од Ѓорче осомничени за обид за убиство и повеќекратни осуденици, братот на Јане Тица, Зоран Верушевски, јатаците на терористите во Диво Насеље и со уште многу други. Зоран Заев и неговите најблиски соработници се дружат со други криминалци и размислуваат како криминалци. Кога некој од нивните соработници ќе биде уапсен како дилер на кокаин, СДСМ им се заканува на новинарите кои известиле за апсењето на овие криминалци – стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека Заев и СДСМ молчат и не одговараат на прашањата што ја интересираат јавноста.

– Дали аболираниот криминалец Заев знаел дека неговите соработници со години уништувале животи, земајќи ги во вителот на дрогата и дали чувствува барем морална одговорност? Дали овие криминалци биле сигурни во себе дека нема да одговараат поради тоа што СДСМ раководеше со МВР? Дали заднински овие дилери на дрога се чувани од структурите на Оливер Спасовски или, пак, Примислав Димовски? Се познавал ли притворениот Сеад Рахиќ со нив и дали му помагале?Дали Заев или некој од врвот на СДСМ имал директен бенефит земајќи пари од бизнис со дрога за поддршката и за заштитата што ѝ е давана на нарко-групата од безбедносните структури на СДСМ? – прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека ниту една јавна закана на Заев и на функционерите на СДСМ кон новинарите нема да го спречи излегувањето на виделина на вистината и дека местото на криминалците не им е во политиката, туку во казнено-поправниот дом „Идризово“.


ЛДП: Зврлевски потврди дека е последното упориште на режимот на Груевски


Скопје, 21 февруари, 2017 - 12:44 (META) 

Првиот човек на Јавното обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди дека е последното упориште на режимот на Никола Груевски, велат од Либерално-демократската партија, во врска со вчерашното соопштение на Јавното обвинителство дека е отворена истрага против поранешни високи функционери на МВР и други правни и физички лица од Скопје, Куманово и од Струмица, поради изборни нерегуларности.

„Јавниот обвинител, по којзнае кој пат, длабоко заглавен во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, се реши парцијално и еднодимензионално да води истраги за криминал, корупција и за изборни измами и тоа само во градовите Скопје, Струмица и Куманово. По овој чин, јасно е дека Зврлевски повторно бара криминал таму каде што го нема, наместо да ги гони оние за кои цела јавност знае дека местеле и лажирале избори“, се вели во реакцијата на ЛДП.

Од партијата обвинуваат дека со овој потег Зврлевски ја потврдува реалната слика на „контролираното судство и обвинителство во Македонија од страна на власта во заминување“ и „свесно или не“ истовремено ја потврдува „потребата од постоењето и продолжувањето на мандатот на Специјалното јавно обвинителство“.

„Само за потсетување, работата на актуелното Јавно обвинителство и во изминатиот период беше нотирано и во извештаите на Европската Унија и на ОБСЕ. Зврлевски, за жал, не ја научи лекцијата дека важноста на искрената и отворена борба против криминалот и корупцијата е еднаква на важноста на самата држава“, стои во соопштението на партијата.

Оттаму велат дека силно се залагаат за „комплетна и суштинска реформа во целиот правосуден систем, како дел од препораките на извештајот на Прибе, кој го опфаќа и Јавното обвинителство“.


Битолските советници на пауза поради „некултура“ и „немање домашно воспитување“


Битола, 20 февруари, 2017 - 13:18 (META) 

Плановите за вработување на 67 лица во јавните претпријатија во Битола предизвика нова политичка кавга во Советот на Општината. На расправата паднаа тешки обвинувања за власта и навреди за опозицијата, иако и двете страни се согласни дека законска обврска на јавните претпријатија е да ги изнесат плановите за вработување во тековната година пред градскиот Совет.

Од опозицијата истакнаа дека во изборна година, вработувањата во јавните претпријатија не се ништо друго освен лов на гласачи.

– Прво си ги вработивте сите од вашите фамилии, а сега ќе вработувате и други? – обвини Горан Козаров од СДСМ.

Александар Касапов од ЛДП им порача на советниците од власта дека и 701 лице да вработат, тоа нема да ги „извади од калта“ во која 10 години ја држат Битола.

Советничката од ВМРО-НП, Габриела Илиевска, праша зошто толку бурно регираат советниците од власта кога ќе се спомене криминалот во Општина Битола, кога и „врапчињата знаат дека има криминал“.

– Како да зборуваме за планови за вработување, кога дел од директорите на функциите се избрани  додека Владимир Талески беше во домашен притвор – рече Илиевска.

Кавгите продолжија кога советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Соња Трпезановска, почна да вика по советниците од опозицијата дека треба да се засрамат и ја насочи дискусијата кон централни теми, односно формирањето на новата влада и двојазичноста.

– Срам е да поддржувате човек кој сака да биде премиер, а е аболиран криминалец – рече Трпезановска.

Тензијата дополнително се зголеми кога советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Златко Милошевскив почна јавно да ги навредува претходните говорници од опозицијата дека „немаат домашно воспитување и култура“ и не заслужуваат да бидат во Советот.

По ова претседателката на Советот, Силвана Ангелевска, даде пауза, а опозиционерите побараа Милошевски јавно да им се извини.


Криминалците блиски до Заев го труеја Скопје со кокаин, обвинува ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 19 февруари, 2017 - 16:06 (META) 

Криминалците блиски до Заев завршија во притвор заради тоа што го труеја Скопје со кокаин долго време. Сите кои работеле спротивно на законот мора да одговараат, рече денеска на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Дали аболираниот криминалец Зоран Заев знаеше за црниот бизнис со дрога на неговиот пријател? Дали Заев му помагал на својот пријател во трговијата со наркотици и дали од сето тоа земал пари за себе или за партијата? Вистинското прашање е зошто толку време овие криминалци беа сигурни во себе дека нема да одговараат? Дали заради тоа што СДСМ скоро цела година го водеше МВР? Дали заради Оливер Спасовски или Примислав Димовски? Се познавал ли притворениот Сеад Рахиќ со нив и дали му помагале – праша Ѓорѓиевски.

Според Ѓорѓиевски местото на криминалците не им е во политиката, туку во казнено-поправниот дом Идризово.


ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов молчи како успеал за две години да купи три нови станови


Скопје, 19 февруари, 2017 - 10:57 (META) 

Аболираниот криминалец Зоран Заев и злосторничкото здружение во раководството на партијата го претворија СДСМ во промотор и заштитник на се што е незаконско и криминално, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

„Партискиот портпарол Петре Шилегов иако обично е гласен, се уште молчи како успеал за две години да купи три нови станови. Тој се уште не одговори дали сам на себе си изнајмува станови и си наплаќа кирии од сопственото адвокатско друштво? Шилегов молчи и за прашањето дали сам на себе си наплаќа месечен надоместок за консултантски услуги од сопственото адвокатско друштво? И конечно дали сите овие малверзации препознатливи за криминалното раководство на СДСМ се начинот по кој милионерот Шилегов успеал да заработи 200.000 евра за две години? Се укажува на тоа дека Шилегов ја продолжува шемата на Радмила Шекеринска која е позната по тоа што сама на себе си издава станови за месечен надомест од цели 5.000 евра“, велат од партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ, единствената преокупација на челниците на СДСМ е смислување начини како да се изигруваат и прекршуваат законите. Од партијата додаваат дека граѓаните на 11 декември јасно го осудиле на пораз СДСМ и неговите криминални и деструктивни сценарија.


СДСМ: Секој кој правел криминал ќе одговара


Скопје, 18 февруари, 2017 - 16:56 (META) 

Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ напразно бараат утеха, секој кој правел криминал ќе одговара, се вели во реакцијата на СДСМ, на денешната прес-конференција на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ:

„Граѓаните избраа промени и правда и тоа никој нема да го спречи. Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ може да се обидуваат да најдат оправдувања за својот криминал, но тоа нема ништо да смени. Македонија ќе биде правна држава. Секој кој правел криминал ќе одговара“, се вели во реакцијата на СДСМ.


Заев го претвори СДСМ во синоним за криминал, обвини ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 18 февруари, 2017 - 16:19 (META) 

Зоран Заев го претвори СДСМ во промотор и заштитник на криминалот и партијата стана дувло и синоним за криминал, рече денеска на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Вчера полицијата приведе уште еден соработник на Зоран Заев поради трговија со кокаин. Човекот кој со Заев се сликаше по кафеани си формирал група со која што го затрупувале Скопје со дрога. Од таа дрога децата во Скопје се труеле, а луѓето на Заев се богателе. Претходно Заев и неговиот технички министер се шетаа и се сликаа со лице од Ѓорче Петров кое се бара со потерница. Тој е осомничен за убиство во обид. Заев во неговиот кабинет се среќаваше со блискиот пријател и соработник Захир Бекири Чауш. Криминалци како Харун Хаџибулиќ беа во најблиското опкружување на Зоран Заев на митинзите на СДСМ. Сега и тој е во бегство и се крие од органите на прогон – вели Ѓорѓиевски.

Тој потенцираше дека на криминалците местото им е зад решетки, а не во политика и дека народот на 11 декември му порачал на Заев дека е против криминал и корупција.