!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Ќе има одговорност за палмите од 500.000 евра што завршија на депонија


Скопје, 25 април, 2017 - 16:16 (META) 

Ќе има ревизија и одговорност за набавките на скапите палми од 500.000 евра што завршија во депонија, порачаа денеска од СДСМ.

„Исушените палми од 500.000 евра што се најдоа на депонија, се класичен доказ дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во сè, па и во палмите, гледаат тендери за лично збогатување, и тоа во услови кога ја предизвикаа најголемата сиромаштија кај повеќе од 500.000 граѓани во Македонија“, стои во соопштението на СДСМ.

Оттаму додаваат дека и покрај противењето на целата јавност на идејата да се садат палми, кои сега овенати завршија на депонија, „за Груевски и за градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, најважно беше како да се дограбат до пари од граѓаните“.

Како што пренесуваат денеска медиумите, околу 140 палми кои беа засадени во Скопје, ќе завршат на депонија, бидејќи се исушиле поради големиот студ зимава, а на нивно место ќе бидат засадени јавори.

Од Градот Скопје претходно денеска реагираа дека палмите во Скопје, засадани во 2015 година, не биле проект на Градот, туку дел од проектот кој го реализира Јавното претпирјатие „Македонски шуми“.


Груевски го штити директорот на ЈП „Водовод“ поради роднинските врски, обвини СДСМ


Скопје, 22 април, 2017 - 15:54 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска побара од градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, веднаш да преземе мерки против директорот на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, Александар Атанасов, поради невалидната диплома за завршено високо образование.

Како што истакна пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на денешната прес-конференција, Трајановски досега требало или да го смени или да го суспендира директорот на „Водовод и канализација“.

– Вистината е дека Коце Трајановски ја нема ниту силата, ниту храброста за да го направи тоа, затоа што тој не е вистинскиот градоначалник на Скопје. Вистинскиот градоначалник, Никола Груевски, е во роднински врски со Атанасов и тој не дозволува негова смена – рече Манчевски.

Тој ги повика, како што рече, сите чесни членови на ВМРО-ДПМНЕ да се одважат и да се охрабрат за да се спречи хаосот и беззаконието преку кои „Никола Груевски единствено го гледа својот спас“.

Во кусата реакција од Град Скопје на прес-конференцијата на Манчевски, се вели дека тие, веднаш по информациите во јавноста за дипломата на Атанасов, почнале постапка за проверка на нејзината валидност во соодветните државни институции.

„Градот Скопје се обрати до надлежните институции кои се надлежни за оваа проблематика и веднаш штом имаме одредени сознанија и одговори, за истите ќе ја информираме јавноста“, стои во реакцијата на Град Скопје.


Општина Центар ја стопираше изградбата на спорната улица на кејот на Вардар


Скопје, 19 март, 2017 - 16:03 (META) 

Градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот на општината, Андреј Жерновски, денеска наредил стопирање на градежните работи за изградба на спорната улица на Кејот 13 Ноември.

„На градилиштето нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор, нема податоци за одобрена техничка документација и одобрение за подготвителни работи. Целата оваа документација е неопходно да се поседува и да биде јавно истакната на градилиштето. На ова градилиште недостига и елаборат за околчување на теренот од овластена геодетска фирма, лиценци за инженер за изведба, надзорен инженер и елаборат за заштита при работа. Затоа, овластениот градежен инспектор на Општина Центар ја издаде наредбата за стопирање на градежните активности на кејот на Вардар“, стои во соопштението од Општина Центар.

Од Општината денеска ги обвинија Градот Скопје и градоначалникот Коце Трајановски дека донеле незаконска одлука за изградба на сервисна улица, со која се узурпира шеталиштето на кејот. Оттаму велат дека во актуелниот Детален урбанистички план (ДУП) никаде не е предвидена изградба на ваква улица, туку подземна сервисна улица.

Од Градот Скопје ги отфрлаат ваквите наводи и тврдат дека изградбата на улицата не е во нивна надлежност и дека Градот само издал градежна дозвола, врз основа на деталниот урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година.


Општина Центар: Во ДУП никаде не постои улица на кејот, Трајановски ги крши законите


Скопје, 19 март, 2017 - 11:40 (META) 

Град Скопје, под чија ингеренција е кејот, донесе незаконска одлука да го узурпира шеталиштето и да направи сервисна улица, која според актуелниот детален урбанистички план (ДУП) никаде не постои, велат од Општина Центар.

„Вчера, Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата што Град Скопје сака да ја прави на кејот на Вардар и чија е одговорноста за оваа незаконска одлука. Во постоечкиот ДУП за Мал Ринг, никаде нема предвидено таква улица, туку подземна сервисна улица, како што и јасно се гледа на планот. Лага е дека тоа ќе биде повторно шеталиште или дека улицата ќе биде само за достава. Ако е така, рестораните и сега го користат кејот за достава и затоа нема потреба ништо да се гради. Доколку е потребна сервисна улица за зградата на ‘Телеком’, таа мора да биде направена под земја, согласно важечкиот ДУП“, стои во соопштението од Општината.

Оттаму велат дека Општина Центар досега ја блокирала изградбата на улицата со сите расположливи механизми и дека ќе продолжи да го прави тоа, за да го заштити кејот на Вардар. Од Општината го повикуваат државниот инспекторат веднаш да го преиспита „незаконски издадено одобрение за градба од страна на Град Скопје“, кое градоначалникот Коце Трајановски го потпишал на 31 декември 2016 година.

„Градоначалникот Коце Трајановски и неговата партија мора да разберат дека од пролетта 2013 година, општина Центар престана да биде полигон за незаконски и криминални активности. Инспекциските служби на Општина Центар ќе направат увид во постоечката документација и ќе го информираат државниот инспекторат, за истиот да се произнесе за оваа незаконска градба“, нагласуваат од Општина Центар.

Вчера, на Кејот 13 Номеври почнаа градежните работи за изградба на спорната улица што наиде на силно негодување и кај сопствениците на околните угостителски објекти, кои излегоа на протест.


Богдановиќ: Трајановски да ја повлече одлуката за изградба на улица на Кеј 13 Ноември


Скопје, 18 март, 2017 - 17:07 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го повика градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, да ја повлече одлуката и одобрението за изградба на сообраќајница на Кејот 13 Ноември.

– Изминатиот период донесовме една одлука како Општина Центар, каде што законски успеавме да ја спречиме изградбата на оваа улица, но сепак со измени на законот, Градот ни ги одзеде ингеренциите во тој дел – изјави денеска претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ.

Тој рече дека за понеделник е договорена вонредна седница на Советот на Општина Центар, на која, како што рече, ќе бидат преземени сите законски мерки за да се спречи да продолжи изградбата на спорната улица.

– Сакаме да апелираме и до инвеститорот, односно изведувачот на улицата, веднаш да престане бидејќи ќе се соочи со санкции. Го повикуваме и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, да ја повлече одлуката за изградба на оваа улица, односно одобрението за градба. Ако тоа не се случи, како Општина Центар ќе преземеме соодветни мерки – рече Богдановиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање, какви мерки планира да преземе Општина Центар, Богдановиќ рече дека „најрадикалното“ нешто што ќе го преземат, а го најавиле  и претходно, е тоа што ќе бараат отфрлање на актуелниот детален урбанистички план (ДУП) и враќање на претходниот.

– Ќе го вратиме ДУП во првобитна состојба, каде што беше предвидена изградба на подземна сообраќајница и со тоа ќе ја спречиме изградбата на оваа улица – изјави Богдановиќ.


СДСМ го прашува Трајановски зошто задоцни со бесплатниот автобуски превоз


Скопје, 6 февруари, 2017 - 17:02 (META) 

Трајановски ќе мора да им одговори на граѓаните зошто три години не ја прифаќаше мерката што ја предложи СДСМ за бесплатен автобуски превоз, туку чекаше отровниот воздух да го загрози здравјето на граѓаните и особено здравјето на децата, реагираше СДСМ на денешната прес-конференција на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на која тој најави мерки за намалување на загадувањето.

„Денешниот потег на Трајановски потврди дека криминалната власт на којашто ѝ припаѓа нема системски политики за справување со загадувањето на воздухот, кое тие го предизвикаа со исечените зеленила и паркови и со непланските градби за бизнис-интереси“, порачува СДСМ.


СДСМ ја уништи локалната самоуправа во Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 24 јануари, 2017 - 18:06 (META) 

СДСМ е добро позната како партијата која со своите одлуки ја уништи локалната самоуправа во Македонија, а пред сè во Скопје, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за отчетот на градоначалникот Коце Трајановски.
„Поразениот СДСМ е партијата која со серија штетни одлуки го упропасти Град Скопје, одземајќи ги сите средства и ингеренции од неговите раце. СДСМ ги приватизираше АД „Топлификација“, гробиштата во Скопје, зелените пазари во Скопје, градските аптеки. Поразениот СДСМ нема кредибилитет да говори за состојбите во Скопје, кога сите јавни претпријатија ги доведе до просјачки стап, со десетици милиони евра долг, блокирани сметки и механизација стара повеќе од 30 години. Поразениот СДСМ е заслужен и за пропаѓањето на ЈСП „Скопје“, кое имаше возен парк на автобуси стари по минимум 25 години. А денес ќе зборува за квалитетот на воздухот, кој во нивно време не го ни мереа“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ, како што стои во соопштението, додека биле на власт, не заковале ниту една шајка во градот.

„Денес Коце Трајановски даде отчет за реализирани капитални проекти, за нови булевари, реконструирани улици, нови атмосферски и фекални канализации, за изградени нови велосипедски патеки, за изградени нови водоводи, за капитални инфраструктурни проекти кои ќе го подобрат животот на граѓаните на Скопје или, со еден збор, проекти кои се незамисливи за СДСМ. Поразениот СДСМ ќе остане запаметен по криминална приватизација на јавните претпријатија и на градските ресурси, недостиг од какви било проекти и по сомнителни тендери“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


СДСМ: Трајановски ќе даде отчет за криминалот


Скопје, 24 јануари, 2017 - 16:55 (META) 

„На граѓаните не им е потребен денешниот отчет на Трајановски. Тие ги живеат последиците од неговото неодговорно владеење“, порача СДСМ, реагирајќи на денешното излагање на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, за проектите реализирани или почнати во 2016 година.

Партијата обвини дека Трајановски не направил ништо за заштита на здравјето на граѓаните, како и дека во многу делови нема елементарни услови за живот.

„Тој ги остави скопјани да се задушуваат во загаден воздух поради тоа што не ја спроведе гасификацијата. Децата мрзнат во училиштата поради неисправни инсталации на големиот студ. Поплави одзедоа животи на деца поради тоа што нема атмосферска канализација во сите делови на главниот град. Граѓаните на главниот град на Македонија, во 21 век се оставени без елементарни услови за живот, водоводи, одводи, безбедни патишта и тротоари, енергетски фасади. Сето ова се случува бидејќи Трајановски со Никола Груевски со години ги задолжува скопјани со милиони евра за панорамски тркала, лажен барок, за криминалниот проект „Скопје 2014“, воден од тендерски интeреси“, му порача СДСМ на градоначалникот на Скопје.


Што прескокна и што заборави да каже Коце Трајановски во отчетот


Скопје, 24 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска пред новинарите го презентираше отчетот за реализираните проекти во 2016 година и најави некои проекти кои ќе почнат годинава. На прес-конференцијата тој зборуваше и за проекти што се почнати минатата година, а ќе се реализираат годинава.

Трајановски се пофали со проекти почнати уште на крајот на 2015 година, кажувајќи дека се почнати лани. Такви се третата фаза од реконструкцијата и проширувањето на булеварот Борис Трајковски, од Стаклара до влезот на Пинтија, и проширувањето на булеварот Србија.

– Во 2016 година го почнавме и проектот за пробивање на булеварот Србија до улицата Христо Татарчев, чија реализација ќе биде завршена годинава – рече денеска Трајановски.

Но, тој проект е почнат, исто како и претходниот, во декември 2015 година, а тогаш беше најавено дека рокот за завршување е 20 месеци, односно се совпаѓа со рокот што Трајановски го кажа и денеска.

Што се однесува до проектите на територијата на општина Аеродром, Трајановски се „пофали“ дека се работи на проекти што, всушност, требаше да бидат поодамна готови. Таква е состојбата со доизградбата на булеварот АСНОМ (првично ветен за 2014 година), како и со втората фаза од проектот за реконструкција и за проширување на булеварот Трета македонска бригада. Овој проект требаше да биде готов до 2015 година, потоа имаше најави за октомври лани, но на него сè уште се работи.

Трајановски се пофали и со изградбата на кружниот тек пред влезот на Железара, чија изградба исто така доцнеше.

Скопскиот градоначалник во денешниот отчет ја наведе и реконструкцијата на булеварот Христијан Тодоровски Карпош во делот на Чаир, на потегот од булеварот Џон Кенеди до улицата Рокомија, за која рече дека ќе заврши оваа година. Но, работите на овој проект се одвиваа многу бавно, и тоа главно во октомври и во ноември лани, иако проектот почна при крајот на април лани, а сега речиси два месеца се во застој, па прашање е дали ќе се запази рокот од една година, односно крајот на април годинава, што Трајановски го наведе при означувањето на почетокот на работите.

Во општина Чаир, скопскиот градоначалник денеска спомена дека во тек се градежните работи за изградба на атмосферска канализација на улиците Џон Кенеди и Кемал Ататурк, но не наведе дека проектот требаше да заврши до крајот на септември лани.

Трајановски при денешниот отчет повторно најави реконструкција на улицата Никола Карев, односно т.н. Пластичарска. Тоа, инаку, го прави речиси секоја година.

Градоначалникот на Град Скопје се пофали со реконструкција на две улици во општина Сарај, но не кажа дека главната улица во оваа населба, за чија делумна реконструкција денеска кажа дека ќе заврши годинава, требаше да биде завршена два месеца по почетокот на работите (23 април 2016 г.), односно најдоцна до крајот на јуни 2016 година.

Што се однесува до општина Карпош, Трајановски кажа дека лани е почната изградбата на фекалниот колектор по должината на булеварот Партизански одреди, на потег од улицата Московска до булеварот 8 Септември, но не кажа дека тој проект, според изборното ветување на изборите во 2013 година, требаше да биде завршен до крајот на 2014 година. Скопскиот градоначалник испушти да каже и дека работите почнаа на почетокот на август лани, а најавата тогаш беше дека ќе завршат за три месеци.

Што се однесува до најавата дека годинава ќе почне изградбата на кружниот тек на булеварот 8 Септември кај „Хубо маркет“, Трајановски срамежлива најава даде и на почетокот на 2015 година, а на крајот на октомври 2015 година беше објавен оглас за проект за тој кружен тек. Кратко потоа беше најавено дека тој кружен тек ќе почне да се гради во 2016 година, а во денешниот отчет градоначалникот на Скопје повторно го најави почетокот на тој проект.


Трајановски, Тодоров и Нухиу го посетија првороденото бебе во Скопје


Скопје, 1 јануари, 2017 - 13:26 (META) 

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска го посетија првото бебе кое се роди во Новата 2017 година во Специјална болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ – Чаир.

Трајановски на мајката Нуредини Рамадан Хикмет и на семејството им ја честиташе Новата година и им подари штедна книшка со 20.000 денари и други пригодни подароци.

Претходно и министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, заедно со директорот на здравствената установа „Мајка Тереза“, Башким Исмаили, на семејството им го честиташе новороденото машко бебе, при што во име на МВР им врачи скромен подарок.