Францускиот амбасадор им се извини на српскиот народ и на претседателот Вучиќ


Белград, 12 ноември, 2018 - 15:19 (META) 

Амбасадорот на Франција во Белград, Федерик Мондолони,  денеска порача дека распоредот на седење на вчерашното одбележување во Париз на 100-годишнината од примирјето со кое заврши Првата светска војна е „голема несмасност поради која што жали“ и ги замоли претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и српскиот народ да го прифатат неговото извинување.

Распоредот на седење на околу 80 државници на вчерашната централна церемонија во Париз предизвика бурни реакции во Србија и го поттурна во втор план самото одбележување.

Вучиќ за новинарите по одбележувањето им рече дека косовскиот претседател Хашим Тачи, кој седеше веднаш зад претседателите на Франција и Русија, Емануел Макрон и Владимир Путин, „имал подобра позиција од сите“ во регионот, но и дека не знае како се определувал распоредот и дека не било ни време ни место да прави скандал.

Францускиот амбасадор во Србија утринава за телевизијата „Прва“ рече дека е малку комплицирано тој од Белград да го коментира тоа што претседателот на Косово во Париз седел поблиску до Макрон и Путин, како и до другите лидери на земјите – победнички од Вучиќ. Додаде дека многу жали за таквиот распоред на седење и истакна дека Франција е многу блиска со Србија, како и дека Србија во Првата светска војна загубила речиси третина од своето население, што Французите не го забораваат.

Во врска со написите во српските медиуми дека „Хашим Тачи си го купил местото покрај Путин, Мондолони одговори дека сака да зборува за сериозни работи и дека никој во Србија не верува во таквите тврдења.
Српскиот претседател Вучиќ на Твитер се заблагодари на амбасадорот на Франција за извинувањето и напиша дека Србија на величествен начин ќе го дочека францускиот претседател Емануел Макрон на почетокот на декември.


Вучиќ ја искритикува Српската православна црква поради Косово


Белград, 8 ноември, 2018 - 11:58 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека е засегнат од „лошто мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

По повод соопштението на Соборот на СПЦ, „дека по ниту една цена не смее да се доведе под знак прашање суверинитетот и интегритетот на Србија на Косово“, Вучиќ пред новинарите на српските медиуми во Хелсинки изјавил дека суверинитетот го чуваат територијата, војската и народот и прашал „што од тоа, Србија има на Косово“.

„Целосен суверинитет би значел дека Србија воведува војска и полиција на Косово“, изјавил Вучиќ и додаде дека тоа е неодговорна политика и дека не би сакал да ризикува, туку да го чува српскиот народ.

Соборот на СПЦ оценил синоќа дека „Косово и Метохија никогаш не било и не може да биде само политичко прашање за чие што решавање, монопол имаат исклучиво државните органи“ и дека „по ниту една цена не смее да се доведе под знак прашање целосниот суверинитет и интегритет на Србија на Косово и Метохија.“

Во соопштението, по вонредното есенско заседавање на Соборот на СПЦ, се наведува дека „каков било потпис со кој би се овозможило признавање на Косово, учество во ОН или одрекување на Србија од него под која било форма, засекогаш ќе го укине секое историско право на Србоја на тие просторите, кои се темели на нејзината духовност и државност.“


Трговска војна помеѓу Србија и Косово во пресрет на новата рунда дијалог во Брисел


Белград, 7 ноември, 2018 - 16:08 (META) 

Одлуката на владата на Косово да го зголеми данокот на увоз на роба од Србија и Босна и Херцеговина за 10 отсто, предизвика критики од Белград кој побара итна реакција на меѓународната заедница, во очи на новата рунда дијалог со Приштина која е закажана утре во Брисел.

Оданочувањето на увозот од Србија и БиХ, Владата на Косово го образложи како заштита на домашниот пазар, но повеќе косовски политичари рекоа дека таа мерка е „најдобриот одговор на деструктивното однесување на Србија“. Претходно косовските медиуми пишуваа дека Косово го освојува роба „Made in Serbia“, како и дека до крајот на годината увозот од Србија ќе изнесува 400 милиони евра.

Мерката ќе се применува на увозот на млеко и млечни производи, вода, бисквити, градежен материјал и сокови со потекло од Србија и БиХ, но дека нема да се однесува на производите на меѓународните брендови кои се произведуваат во Србија и БиХ како на пример „кока-кола“.

ЕУ побара од Приштина итно разјаснување на новите мерки, со напомена дека станува збор за јасно кршење на ЦЕФТА (Централно европскиот договор за слободна трговија).

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, оцени дека одлуката на властите во Приштина е еден вид на притисок врз ЕУ на Косово да му одобри либерализација на визниот режим. Дачиќ рече дека претседателот на Србија. Александар Вучиќ, за одлуката на приштинските власти ќе разговара со европските функционери за време на самитот на Европската народна партија во Хелсинки. Се очекува тоа да биде тема и на состанокот на Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи, кој за утре во Брисел го закажа високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини.


Вучиќ ги повика Србите да не учествуваат во формирање војска на Косово


Белград, 30 октомври, 2018 - 16:20 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ги повика Србите од Косово да не учествуваат во формирање војска во Косово затоа што, како што рече, „Албанците ја формираат не за било што друго туку за да еден ден ја искористат и пукаат на Србите“.

После состанокот во Белград со претставниците на Србите од Косово, Вучиќ рече дека „зборот и молбата“ се единствениот механизам кој го има да спречи учество на Србите во „валканата работа“ на формирање косовска војска.

– Мојата молба до меѓународната заедница е да не го прават тоа. Не ги доведувајте Србите во позиција од која нема излез, затоа што од ние нашиот народ и држава не можеме и нема да се откажеме – рече Вучиќ.

Тој претходно изјави дека има сознанија дека Албанците на Косово планираат на 28 ноември, Денот на албанското знаме, да го одбележат со формирање на косовска војска. Тој рече дека е уплашен поради тоа што може да им се случи на Србите и на Србија, дека Србија е во тешка позиција, но дека ќе се зачува мирот и стабилноста на секој начин.

– Ние ќе го чуваме мирот и стабилноста на секој начин, но на никој нема да му дозволиме да протерува, прогонува или убива српско население – вели Вучиќ.


Белград вети 50 милиони евра за српските области во Косово


Белград, 30 октомври, 2018 - 15:48 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска најави дека во наредните 18 месеци ќе бидат вложени повеќе од шест милијарди динари (околу 50 милиони евра) додатни инвестиции во српските области во Косово.

После седницата на Владата на Србија со претставници на Србите од Косово на кој присуствуваше и Вучиќ, рече дека тие инвестиции ќе бидат искористени за започнување на работата на одредени фабрики на северот на Косово, изградба на голем Клинички центар на Косовска Митровица. Додаде дека ќе се вложи и во помош на земјоделците, правење туристички центар, вложување во инфраструктура и патишта, водовод и универзитет.

Најавувајќи го денешниот состанок, директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Џуриќ, рече дека ова е „најсеопфатниот пакет на помош и поддршка за српскиот народ во Косово“.

Колку точно пари ќе бидат дадени за Косово не е познато, а никој досега не одговори ни за бројните злоупотреби за кои се говори со години наназад.

Вучиќ во март оваа година рече дека Србија за Косово, на различни начини, годишно дава помеѓу 520 и 530 милиони евра, но неколку месеци подоцна изјави дека „не може се да биде апсолутно транспарентно и дека некои вложувања се тајни“.

Долгогодишното истражување на новинарите на порталот „Инсајдер“ покажа дека стотина илјади евра дневно, под изговор патриотизам и опстанок на Србите на Косово, одат во Косово по разни осново и без никаква контрола и дека парите најчесто не стигнуваат до оние на кои им се навистина потребни.


Белград најави помош за обнова на болниците, патиштата и школите за Србите на Косово


Белград, 29 октомври, 2018 - 16:31 (META) 

Владата на Србија утре ќе одржи заедничка седница со претставниците на српските институции од Косово на која, како што е најавено, ќе биде одобрен пакет помош за српскиот народ на Косово.

Директорот на владината Канцеларија за Косово, Марко Џуриќ, најави дека тоа ќе биде сеопфатен пакет помош и поддршка на српскиот народ на Косово наменет за обнова на клинички центар, патишта, болници, училишта и други установи.

На седницата ќе присуствува и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.


Дачиќ: Србија нема да го признае Косово поради „европскиот морков“


Белград, 26 октомври, 2018 - 16:43 (META) 

Реагирајќи на изјавата на германскиот пратеник Петер Бајер дека „Србија не може да биде дел од ЕУ додека не ја признае ,де јуре‘ независноста на Косово“, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска порача дека „Србија нема да ги згази својот Устав и образ признавајќи ја лажната држава Косово поради некаков европски морков“.

– Изјавата на германскиот пратеник секако треба да се сфати сериозно бидејќи тој е функционер на ЦДУ, партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, но зошто тогаш треба дијалог во Брисел, зошто треба исцрпувачки и многу фрустрирачки процес, ако однапред се знае крајот – вели Дачиќ.

Тој во изјавата за весникот „Вечерње новости“ потенцира дека дипломатска битка за Косово допрва претстои и дека сигналите од некои клучни западни држави, а пред се САД „кои досега цврсто стоеја на позицијата дека за нив независноста на Косово е завршена работа“ на Србија и даваат право да се бори „почитувајќи ја реалноста на терен и темелите на меѓународното право“.


Дачиќ: Нема потреба Србија да ги коментира одлуките на Собранието


Белград, 22 октомври, 2018 - 14:58 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска порача дека одлуката на македонското Собрание да го почне процесот на менување на Уставот е внатрешна работа на Македонија која што нема потреба Србија да ја коментира.

-Ги почитуваме народот и државните органи. Им посакувам се најдобро на Грција и Македонија, но тоа се внатрешни прашања… Ние сакаме најдобри односи – изјави Дачиќ пред новинарите пред почетокот на Економскиот самит на Србија.

Шефот на српската дипломатија рече дека Србија е заинтересирана за регионална стабилност и дека не е добро ниту македонските политичари да даваат изјави за дијалогот на Белград и Приштина. Сепак, зборувајќи за референдумот во Македонија и гласањето во Собранието, Дачиќ рече дека некои пратеници биле пуштени од притвор за да гласаат и ги праша новинарите: „Како би било договорот на Белград и Приштина да се усвои на таков начин во Србија“?

Тоа беше прва реакција на официјален Белград, по три дена молк за најновите политички случувања во Македонија.


Вучиќ: Подготвен сум да ги продолжам разговорите со Косово


Белград, 16 октомври, 2018 - 16:33 (META) 

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска порача дека и понатаму е подготвен да разговара со косовските функционери за решавање на проблемот со Косово, но и дека му се чини оти сега шансите за позитивен исход се помали од претходно.

На прашањето дали неговиот предлог за разграничување значи дека Србија ќе го задржи северот на Косово, а Косово ќе добие три општини од југот на Србија (Медвеѓа, Прешево, Бујановац), Вучиќ рече дека сакал да се утврди границата помеѓу Србите и Албанците, за која сега никој не знае каде е, оти зависи од тоа што мислат Русија и Америка, Кина и Германија, Србите и Албанците.

Вучиќ нагласи дека наспроти се е подготвен да ги продолжи разговорите со косовскиот претседател Хашим Тачи, па и во Париз на 11 ноември, но му е малку чудно што бара Тачи на одбележување на крајот на Првата светска војни, бидејќи на свеченоста учествуваат силите-победнички и учесниците во војната.

Српскиот претседател кажа и дека му пречат поединечни гласови од меѓународната заедница коишто се противат на промената на границите и тврди дека со тоа се отвора Пандорината кутија.

– А тие тоа го направија во 2008 година со Косово или во 2006 година, а пред тоа и во 1990-те години. И на тоа нема одговор – вели Вучиќ.


Путин ќе ја посети Србија во јануари


Белград, 12 октомври, 2018 - 16:42 (META) 

Претседателот на Русија, Владимир Путин изразил желба да ја посети Србија во јануари, му пренел рускиот амбасадор во Белград, Александар Чепурин на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Како што соопштиле од кабинетот на српскиот претседател, било договорено, подготовките за доаѓање на Путин во Белград да почнат веднаш, „за посетата да го потврди традиционалното пријателство на двете земји и братството на двата народа“.

Вучиќ на почетокот на октомври разговарал со Путин во Москва, кој, според пишувањата на руските медиуми не добил одобрување за признавање на Косово, што, како што наведуваат медиумите, подразбира одвојување на северот на Косово.

Од друга страна, претседателот на надворешно-политичкиот одбор на Горниот дом на рускиот парламент, Константин Косачов кој престојувал во Белград, изјавил дека Русија ќе го поддржи секое решение за Косово кое го поддржува српскиот народ, а кој е во согласност со Уставот и Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.