!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Романската Дирекција за борба со корупција испрати 1.300 функционери на суд


Букурешт, 23 февруари, 2017 - 13:55 (META) 

Романската Дирекција за борба со корупција минатата година поднела обвиненија против 1.300 функционери поради корупциски активности, со кои ја оштетиле државата со 260 милиони евра, соопшти денеска шефицата на комисијата, Лаура Кодруца Ковеси.

Таа посочи дека меѓу лицата кои минатата година завршиле на суд има има тројца министри, 17 пратеници и други високи функционери.

Во јануари годинава, владата се обиде да изврши измени во законите со декриминализација на некои корупциски случаи. Тоа беше причина за големи протести, по што предлогот беше повлечен.


По заканите, ЕУ-амбасадорката во Тирана под 24-часовна полициска заштита


Тирана, 23 февруари, 2017 - 11:29 (META) 

По најновите закани кон шефицата на Мисијата на ЕУ во Тирана, Романа Влахутин, таа и нејзиното семејство се под 24-часовна полициска заштита, јави австрискиот весник „Стандард“.

Заканите се засилени во последниот период, откако Хрватката Влахутин продолжи со интензивните напори за судски реформи во Албанија, каде корупцијата е раширена. Влахутин е претседавач на специјалната извршна комисија, во која се и амбасадорот на САД, Доналд Лу, и Геновева Руиз Калавера од Европската комисија, и која ги предлага членовите на ревизиската комисија на албанскиот парламент. Тоа е дел од предвидените реформи, со кои првпат во албанската историја се предвидува чистка на корумпираните судии и обвинители.

Тоа предизвикува многу нервоза во некои кругови, па заканите се засилени до ниво што ги изненадува и добро упатените, пишува „Стандард“. Влахутин и Лу не само што ќе ја почнат процедурата, туку и ќе го лоцираат криминалот во високите кругови. Амбасадата на САД веќе одби неколку барања за имигрантски визи.

Кампањата против Влахутин покажува колку нервозни се некои олигарси во Албанија, забележува „Стандард“ и потсетува дека таа неодамна беше прогласена за човек на милијардерот Џорџ Сорос. „Слични обиди за дискредитација се веќе подолго време присутни во Македонија“, потсетува „Стандард“.

На новите мерки се спротивставува и новоименуваниот министер за правда, Петрит Васили, од малиот коалициски партнер, партијата Социјалистичко движење за интеграции (ЛСИ), кој во писмо испратено до ЕУ и до САД ја прогласи специјалната извршна комисија за „неуставна и нелегална“.

Претседател на ЛСИ е Илир Мета, повеќекратен министер и човек кој важи за силна фигура во албанската политика, а на неговата партија ѝ пречи тоа што специјалната комисија работи главно со премиерот Еди Рама.


ЛДП: Зврлевски потврди дека е последното упориште на режимот на Груевски


Скопје, 21 февруари, 2017 - 12:44 (META) 

Првиот човек на Јавното обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди дека е последното упориште на режимот на Никола Груевски, велат од Либерално-демократската партија, во врска со вчерашното соопштение на Јавното обвинителство дека е отворена истрага против поранешни високи функционери на МВР и други правни и физички лица од Скопје, Куманово и од Струмица, поради изборни нерегуларности.

„Јавниот обвинител, по којзнае кој пат, длабоко заглавен во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, се реши парцијално и еднодимензионално да води истраги за криминал, корупција и за изборни измами и тоа само во градовите Скопје, Струмица и Куманово. По овој чин, јасно е дека Зврлевски повторно бара криминал таму каде што го нема, наместо да ги гони оние за кои цела јавност знае дека местеле и лажирале избори“, се вели во реакцијата на ЛДП.

Од партијата обвинуваат дека со овој потег Зврлевски ја потврдува реалната слика на „контролираното судство и обвинителство во Македонија од страна на власта во заминување“ и „свесно или не“ истовремено ја потврдува „потребата од постоењето и продолжувањето на мандатот на Специјалното јавно обвинителство“.

„Само за потсетување, работата на актуелното Јавно обвинителство и во изминатиот период беше нотирано и во извештаите на Европската Унија и на ОБСЕ. Зврлевски, за жал, не ја научи лекцијата дека важноста на искрената и отворена борба против криминалот и корупцијата е еднаква на важноста на самата држава“, стои во соопштението на партијата.

Оттаму велат дека силно се залагаат за „комплетна и суштинска реформа во целиот правосуден систем, како дел од препораките на извештајот на Прибе, кој го опфаќа и Јавното обвинителство“.


Продолжуваат антивладините протести во Романија


Букурешт, 20 февруари, 2017 - 9:20 (META) 

Неколку илјади Романци синоќа повторно протестираа во повеќе градови на Романија и бараа оставка на Владата, која не успеа да го измени Кривичниот законик, со што ќе се овозможеше ослободување од гонење на лица осомничени за корупција.

Како што јавуваат локалните медиуми, околу 2.000 луѓе протестираа пред зградата на Владата во Букурешт извикувајќи „крадци“ и „оставка!“.

– Владата ја загуби сета доверба. (Владејачката) Социјалдемократска партија победи на изборите (во декември) и ние тоа не го оспоруваме, но таа треба да најде чесни луѓе кои ќе управуваат со земјата, рече дека од говорниците на протестот.

Протести се одржаа и во други градови во Романија, а еден од поголемите се одржа во Клуж, каде се собраа околу 3.000 лица.

Протестите во Романија траат веќе еден месец, откако владата на 18 јануари, веднаш по полноќ, без најава изгласа указ со кој се ублажуваат антикорупциските мерки и со која се ослободуваат политичари од кривично гонење.


Уапсен потпретседателот на „Самсунг“ поради истрага за корупција


Сеул, 17 февруари, 2017 - 11:13 (META) 

Јужнокорејските власти го уапсија потпретседателот на компанијата „Самсунг електроникс“, Ли Џае-јонг во рамки на истрага за корупција, која доведе до отповикување на јужнокорејската претседателка Парк Геун-хе.

Судот во Сеул соопшти дека е неопходно Ли Џае-јонг да биде уапсен поради нови докази. Сепак, судот го одби барањето за апсење и на претседателот на компанијата, Парк Санг-јин.

Канцеларијата на специјалниот обвинител во вторникот побара да се уапсат двајцата раководители на „Самсунг“ поради корупција и други обвиненија.

Компанијата е обвинета дека донирала 36,3 милиони долари на невладини организации поврзани со Чои Сун-сил, блиска пријателка на јужнокорејската претседарелка, во замена за поддршка на спорни зделки.


Австрија ќе го тужи „Ербас“ поради корупција при набавка на воени авиони


Виена, 16 февруари, 2017 - 12:08 (META) 

Австриското Министерство за одбрана ќе поднесе тужба, против европскиот производител на авиони „Ербас“, поради корупција при набавката на борбени авиони „Јурофајтерџ“.

Имено, „Ербас“ лажно ја зголемил цената во договорот од 2003 година кога Виена планирала да набави 15 борбени авиони.

Работната група при ресорното министесрство во 2012 детално го проверила договорот и тврдењата поврзани за корупција, како и дали е оштетена Австрија.

Врз основа на извештајот, Министерството за одбрана најави тужба и бара отштета од повеќе милиони евра.


Романскиот парламент го поддржа планот за референдум


Букурешт, 13 февруари, 2017 - 19:38 (META) 

Романскиот парламент едногласно го поддржа планот на претседателот на државата Клаус Јоханис да организира референдум за антикорупциските реформи.

Гласањето во парламентот е вообичаена процедура, но неговото мислење за одржување на референдумот не е обврзувачко.

Јоханис, некогашен член на десничарската опозиција, ја нападна владата поради уредбите со кои се штитат десетина јавни функционери од кривично гонење.

Романскиот претседател сега мора да одлучи кога ќе се одржи референдумот.

Иако за текстот на гласачкото ливче одлучува претседателот, тој минатиот месец рече дека сака да одржи гласање за да види „што сакаат граѓаните на Романија“.

Според законот, пред гласањето мора да се одржи кампања во траење од 30 дена.

Масовните улични демонстрации ја принудија владата да ја повлече спорната уредба за декриминализација на поедини случаи на корупција.


Амбасадорката на ЕУ во Албанија под истрага во Брисел поради злоупотреба на фондови


Тирана, 9 февруари, 2017 - 19:13 (META) 

Амбасадорката на Европската Унија во Албанија, Романа Влахутин, е под истрага во Брисел поради сомнежи за злоупотреба на финансиски средства од фондовите на ЕУ и за прекршување на правилата за вработување, пишува порталот „Хаштаг.ал“.

Порталот не го открива изворот на информациите, но тврди дека тие биле потврдени од релевантен извор од Делегацијата на ЕУ во Тирана. Истрагата, според информациите, ја спроведува канцеларијата за борба против злоупотреби на буџетот на ЕУ (ОЛАФ).

Порталот наведува дека јавниот обвинител на Албанија, Адриатик Љаља, неодамна бил повикан во Брисел, каде се сретнал со висок претставник на ОЛАФ.

Шефицата на делегацијата на ЕУ во Албанија, Романа Влахутин, беше актуелна во албанските медиуми поради наводна вмешаност во корупциски скандал поврзан со купување куќа вредна 1,6 милиони евра во најлуксузниот дел на Тирана.


Романската влада го преживеа гласањето доверба


Букурешт, 8 февруари, 2017 - 16:05 (META) 

Романската влада, на чело со социјалдемократите, го преживеа гласањето доверба во парламентот.
Барањето за смена на владата го поднесе опозицијата од редот на партиите од десниот центар, а за време на изјаснувањето, пратениците од владејачката коалиција се воздржале од гласање.

Тоа било доволно барањето на опозицијата да не помине, затоа што социјалдемократите заедно со коалицискиот партнер држат околу 61 отсто од пратеничките места, а за изгласување недоверба биле потребни 233 гласа или 50 отсто од пратениците.

Премиерот на Романија, Сорин Гриндеану, денеска, во пресрет на гласањето за доверба, изјави дека неговиот кабинет „има обврска кон народот кој му укажал доверба за време на изборите“.

Во барањето, потпишано од 123 пратеника, е наведено дека „Романците не сакаат корумпираните политичари да бидат помилувани и заштитени од правдата“.

Уредбата за декриминализирање на одредени видови корупција беше усвоена, а потоа владата на Гриндеану ја повлече зашто предизвика масовни протести во Романија.


Закажано гласање доверба на владата во Романија


Букурешт, 8 февруари, 2017 - 11:20 (META) 

Романската влада на левиот центар денеска ќе се соочи со гласање доверба во парламентот поради усвојувањето на уредбата за декриминализација на одредени облици на корупција, поради кој стотина илјади лица протестираат на улиците.

Се очекува владата на премиерот Сорин Гриндеану да добие доволна поддршка, бидејќи владејачката Социјалдемократска партија и нејзиниот помал коалициски партнер, Алијанса на демократски либерали, имаат мнозинство во собранието.

Владата минатата недела го заобиколи парламентот и по итна постапка усвои указ со кој одредени облици на корупција престануваат да бидат казниво дело. Критичарите велат дека од тоа корист би имале функционери што се обвинети за корупција.

Ова се најмасовни протести по падот на комунизмот во Романија во 1989 година. Како резултат на протестите, владата ќе ја испрати уредбата на разгледување во парламентот.

Претседателот Клаус Јоханис претходно изјави дека земјата се наоѓа во голема политичка криза.