Владата го раскина договорот за „Казандол“


Скопје, 27 март, 2018 - 16:54 (META) 

На денешната 61. седница, Владата донела одлука за едностран раскин на договорот за рудникот „Казандол“, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево.

Тој, напоменувајќи дека Владата е посветена на економскиот раст, но посебно на заштита на здравјето на граѓаните од општините Валандово, Богданци и Дојран, рече дека е донесена одлука еднострано да се раскине договорот за концесија со компанијата „Сардич ДООЕЛ увоз-извоз„ Скопје, бидејќи не е исполнет условот во рок од две години од доделувањето на концесијата да се изгради постројка за експлоатација на катоден бакар со капацитет да експлоатира најмалку 50 проценти.

Договорот е потпишан од претходната влада, на 22 јули 2015 година.

– Тоа е услов во јавниот повик и тендерската документација. Оваа одлука за раскинување ќе влезе во сила наредниот ден од денот на објавување во „Службен весник“ – рече Заев.

Прашан за најавите за тужба и обештетување од 380 милиони евра, односно за финансиската штета за државата, Заев рече дека одлуката е донесена оти не е исполнет специјалниот услов што е ставен во јавниот повик.

– Ако не постоел тој услов, веројатно можеле да се јават и други концесионери. И тој услов е дел од договорот. Прекршувањето на ваквите посебни услови е апсолутно сериозно прекршување на договорот и Македонија, ако не го раскине договорот, може да биде тужена од секој концесионер што можел да ја добие концесијата. Ние ги разгледавме сите аспекти и Владата и Министерството за економија нема како да постапат поинаку – рече Заев.


Заев: Парите од концесионерот „ТАВ“ ќе бидат вложени во значајни проекти


Анкара, 12 февруари, 2018 - 9:48 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во рамките на неговата дводневна посета на Турција, утрово се сретна со претставници на групацијата „ТАВ“, при шти биле утврдени приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра од концесионерот на аеродромот во Скопје.

Парите, соопштуваат од Владата, ќе бидат вложени во значајни проекти за граѓаните.

– Станува збор за инвестиции во градинки, училишта, одводни и канализациски мрежи и локални и регионални патишта, она што им е реално потребно на нашите граѓани – рече Заев.

Премиерот денеска ќе се сретне со државниот врв на Турција, со премиерот Бинали Јилдирим и претседателот Реџеп Таип Ердоган.


Србија ќе има приходи од 1,5 милијарди евра од концесијата на аеродромот „Никола Тесла“


Белград, 6 јануари, 2018 - 17:08 (META) 

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека планираните приходи од концесијата на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, ќе бидат 1,5 милијарди евра. Концесијата ја доби француската компанија „Ванци ерпорт“, која со аеродромот ќе стопанисува во наредните 25 години, а потоа аеродромот ќе се врати во сопствеништво на државата.

Таа сопшти дека француската корпорација дала најдоба понуда за концесија и станува збор за компанија која има осум аеродроми во светот.

Српскиот претседател. Александар Вучиќ изјави дека проектот е започнат во време на неговата влада, но најголем дел од работата ја завршила сегашната влада.


Охридско Eзеро порибено со сто илјади пастрмки


Охрид, 28 септември, 2017 - 17:26 (META) 

Охридско Езеро денеска беше порибено со 100.000 пастрмки, а оваа количина е дел од вкупно планираните 2.500.000, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).

Порибувањето почна на 11 септември и ќе се спроведува до првата половина на октомври. Вкупната финансиска поддршка за годинешната Програма за рибарство и аквакултура изнесува 90 милиони денари.

„Во насока на заштита и одржување на рибниот фонд, како и заради планско експлоатирање на рибите, а во согласност со Законот за рибарство и аквакултура, рибите од риболовните води од Охридското Eзеро се доделени на концесија. Со оглед на тоа дека концесијата за вршење стопански риболов на сегашниот концесионер за Охридско Eзеро истекува наредната година, на почетокот на 2018 година е предвидено започнување на постапка за доделување на нова концесија за наредниот шестгодишен период“, се вели во соопштението на МЗШВ.


„Тополки“: Концесискиот договор го потпишавме со владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 23 септември, 2017 - 16:31 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и одредени медиуми шират невистини за работата на друштвото „МХЕ Тополки“ служејќи се со фотографии од хидроелектрана која има правосилно одобрение за градење од април 2017 година, потпишано од тогашниот министер за транспорт и врски, Владо Мисајловски, во владата предводена од ВМРО-ДМПНЕ, реагираат од компанијата на прес-конференцијата на Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

Во соопштението се вели дека фотографиите кои ВМРО-ДПМНЕ ги прикажува од оваа хидроелектрана се од сосема друга мала хидроелектрана.

„Фотографиите кои ги приложуваат од терен се од „МХЕ Тополка 317“, за која е добиено правосилно одобрение за градење од 13 април, односно пред пет месеци. Почитувајќи ги законските постапки, „МХЕ Тополки“ на 20 април ги извести сите државни институции и инспекторати за почнувањето на изградбата на „МХЕ Тополка 317“. Друштвото „МХЕ Тополки“ работи според обврските и динамиката одредени во концесискиот договор потпишан со владата, предводена од ВМРО-ДПМНЕ уште во 2015 година“, се вели во соопштението на компанијата.

Од таму додаваат дека тие како фирма се само една од многуте македонски компании кои последниве месеци јавно говорат за репресиите и проблемите што ги имале со претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ.

„За секое понатамошно ширење невистини и неосновани обвинувања за друштвото „МХЕ Тополки“, ќе поведеме соодветни судски постапки“, велат од компанијата.


Владата на Србија бара концесионер за белградскиот аеродром „Никола Тесла“


Белград, 12 февруари, 2017 - 17:13 (META) 

Владата на Србија и белградскиот аеродром „Никола Тесла“ објавија јавен повик за давање под концесија на аеродромот на 25 години, јавува дописникот на „Мета“ од Белград.

Концесијата се дава за финансирање, развој преку изградба и реконструкција, одржување и управување со инфраструктурата на аеродромот, како и извршување на дејноста оператор, се наведува во повикот објавен на интернет-страницата на белградскиот аеродром.

На огласот не можат да се пријават, односно концесија на можат да добијат компании кои управуваат со аеродроми во радиус од 450 километри од Белград.

Владата на Србија верува дека годишниот приход од концесијата за аеродромот „Никола Тесла“ би можел да изнесува 10-11 милиони евра, плус надоместокот за концесија од околу 350 милиони евра.


Тројца кинески рудари пронајдени мртви во рудникот Булќиза во Албанија


Тирана, 10 февруари, 2017 - 10:25 (META) 

Три лица, рудари од Кина, се пронајдени мртви во рудникот за хром во албанскиот град Булќиза, јавува дописничка на „Мета“ од Тирана.

Со овој рудник стопанисува Самир Мане, еден од најбогатите бизнисмени во Албанија. Но, за рудникот постојано има обвинувања дека рударите работат во небезбедни услови. Тие досега протестираа двапати, поради смрт на нивни колеги.

Според пишувањата на албанските медиуми, повеќе од 30 рудари загинаа во овој рудник во последните пет години.


Грчкиот бизнисмен Калогрицас се повлече од процесот за телевизиски концесии


Атина, 26 септември, 2016 - 15:48 (META) 

Процедурата за доделување телевизиски концесии во Грција се искомплицира откако еден од четворицата концесионери, Јоанис Владимирос Калогрицас, се повлече од целиот процес. Калогрицас беше последниот од четворицата концесионери што денеска требаше да ја исплати првата рата за телевизиските концесии. Парите за концесиите ги исплатија телевизиите „Скај“ и „Антена“, како и бизнисменот Вангелис Маринакис.

Калогрицас најпрвин утринава побара дводневно одложување, објаснувајќи дека поради причини кои не се поврзани со работењето на неговата компанија, не е во можност денеска да ги исплати парите. Барањето беше одбиено од Генералниот секретаријат за медиуми кој е одговорен за процедурата, со објаснување дека според строгите услови, концесионерите се обврзани во рок од две недели да ја исплатат првата рата и не е можно да се прават измени и отстапки од условите.

Кусо по соопштението, Калогрицас најави дека се повлекува од процесот за да се заштити себеси и семејството од медиумските напади. Грчките медиуми неколку недели го имаа на мета Калогрицас, коментирајќи дека е поврзан со СИРИЗА и дека со нивна помош добил банкарски заеми без покритие без да има доволно финансии. Весникот „Прото тема“ излезе со информации дека Калогрицас и неговото семејство затајувале данок за сума од 32 милиони евра.

Неможноста да се исплатат парите навремено според условите на целата процедура за телевизиски концесии значи дека избраниот концесионер ја губи дозволата и на негово место влегува следната најдобра финансиска понуда од аукцијата за концесиите. Иако засега нема официјални најави од грчката влада, се очекува дека на местото на Калогрицас ќе влезе рускиот бизнисмен и сопственик на фудбалскиот клуб ПАОК, Иван Савидис. Савидис веќе најави дека е заинтересиран да се врати во процесот за телевизиски концесии и дека за два-три дена би можел да ја плати првата рата од 61 милион евра кои ги понуди за добивање ТВ-концесија.


СДСМ: Пред избори Груевски сака да додели концесија за изградба на гасовод на 30 години


Скопје, 17 септември, 2016 - 16:36 (META) 

СДСМ денеска преку соопштение предупреди дека Владата се обидува да спроведе еден од најскандалозните корупциски тендери во десетгодишниот мандат.

Од опозициската партија велат дека власта на Груевски во предизборие сака на компанија да ѝ додели концесија на 30 години за изградба на дистрибутивна мрежа за природен гас.

„Која е фирмата на којашто фамилијата пред заминување сака да ѝ даде 30-годишен бизнис со гас? Денешната одлука на власта на Груевски за нов проект за изградба на гасоводна дистрибутивна мрежа, дополнително упатува на отворање пат за огромна корупција, ако се земе предвид дека само пред неколку дена тие самите ја поништија својата претходна одлука за гасификација на Скопскиот, Западниот и на Источниот Регион. Малку се потрошените милиони евра пари на граѓаните за студии за оправданост и за тендерски документации за лагите до црвените ленти дека Македонија наводно се гасифицира“, пишува во соопштението на СДСМ.

Од партијата ги повикаа јавните и државни службеници да не потпаднат под притисоците на власта за спроведување на очигледниот криминал што сакаат да го направат Груевски и соработниците на заминување.


Италијанската компанија „Фереро“ ќе постави опитни парцели со лешник


Скопје, 9 август, 2016 - 14:35 (META) 

Италијанската компанија „Фереро“ е заинтересирана за поставување опитни парцели со лешник во Македонија, поради што од државата бара под концесија 10 до 20 хектари земјоделско земјиште.

Претставниците на компанијата, Гофредо Перна и Томасо Патикнина, за оваа цел денеска имаа средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, како и со државниот секретар Бесир Јашари.

Јашари информираше дека за најповолни за одгледување на лешник се сметаат регионите на Охрид, Струга и Ресен.

Во наредните години ќе се утврдува кој вид лешник најдобро успева, а потоа компанијата планира производство. „Фереро“ е позната по производство на еурокремот „нутела“ како и чоколадните бонбони „рафаело“ и „фереро рошер“.

Компанијата ја реализираше посетата на Македонија на покана од фирмата „Ал јунајтед“ со која соработува, а која во Македонија има 37 хектари засадени со лешник.