Заев: Постојат реални можности да добиеме препорака, а потоа и датум за преговори со ЕУ


Скопје, 7 септември, 2017 - 20:42 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во обраќањето пред зградата на Владата по повод прославата на 8 Септември – Денот на независноста, рече дека во Македонија има одговорни политичари кои знаат што им е потребно на граѓаните, но има и свесни граѓани кои знаат што ѝ е потребно на државата.

Тој додаде дека од земја „генератор на криза“, Македонија е претворена во „мотор на развој на регионот“.

– Постојат реални можности Македонија да добие чиста препорака, а потоа и датум за преговори со Европската Унија. Реални се надежите и дека Република Македонија може да биде 30. членка на НАТО – рече Заев.

Тој додаде дека клучен тест се локалните избори, а Владата е определена да организира и да спроведе фер, демократски и регуларни избори, со нула толеранција за евентуални злоупотреби.

Според премиерот, друг тест се и реформите, за да се овозможи независно судство, објективни медиуми, независни институции, како и развој на добрососедски односи и регионална соработка.

Освен пред зградата на Владата, прослава по повод 8 Септември имаше и во Собранието, каде што претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, во обраќањето пред премиерот и пратениците рече дека пред 26 години биле поставени стратешките цели на државата, како на внатрешен така и на надворешен план.

– На внатрешен план, Македонија беше дефинирана како граѓанска држава која се темели врз индивидуалните и колективните човекови права и слободи, врз принципите на парламентарната демократија и владеењето на правото, почитувањето на приватната сопственост и пазарните законитости. Притоа, општество беше дефинирано како мултиетничко, мултикултурно и мултиконфесионално. На надворешен план, како приоритетна стратешката цел беше поставена целосната интеграција во евроатлантските структури – рече Џафери.

По повод стоте дена од конституирањето на Собранието, тој додаде дека ова парламентарно мнозинство „има храброст, волја, знаење и капацитет да направи значајни чекори напред во остварувањето на тие стратешки цели“.

– Секако дека во овие процеси очекувам свој придонес да даде и опозицијата, со аргументирана критика, меѓутоа и со конструктивни предлози. А мнозинството е должно да создаде услови за опозицијата да може сето ова да го артикулира преку институциите на транспарентен начин пред јавноста – додаде Џафери.


Шесто продолжение на конститутивната седница на Собранието


Скопје, 3 април, 2017 - 10:39 (META) 

Собранието на Република Mакедонија денеска ќе ја продолжи конститутивната седница, на која се расправа за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата.

Пријавени за дискусија по првата точка, односно избор на претседател и на членови на комисијата, се 51 пратеник. Претходните пет расправи во текот на целата измината седмица поминаа речиси без суштинска дебата меѓу пратениците и во процедурални забелешки и меѓусебни реплицирања кој и што направил за државата и за граѓаните.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат отфрлање на, како што ја нарекуваат, тиранската платформа или распишување нови парламентарни избори заедно со локалните. Пратениците до СДСМ, пак, бараат да се изберат членовите на комисијата, потоа да се избере претседател на собранието и да се гласа за предлог-програма на влада.


Кристине Алтхаузер во Тетово: Прво влада, па чиста вода и воздух


Тетово, 21 март, 2017 - 15:53 (META) 

„Сметам дека многу важно во овој момент е да се состави влада и потоа да се почне со најважните проблеми што ги засегнуваат сите луѓе, а тоа се чиста вода и воздух“, одговори германската амбасадорка Кристине Алтхаузер на новинарско прашање за политичката ситуација, на промоцијата на проектот „Градско дрво“ денеска во Тетово.

На настанот присуствуваше и потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, која за денешната посета на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, изјави дека „ваквите посети се секогаш позитивни и во насока на функционирање на институциите“.

Таа додаде дека парламентот има право да го доврши процесот на самоконституција.

–  Очекувам денешната координација на праламентарните групи во Собранието да има добар тек и добро да заврши. Секоја институција, вклучувајќи го тука и Собранието, во кое има едно парламентарно мнозинство, има право да го доврши процесот на самоконституција и на избор на претседател. Пораките на претставниците од ЕУ секогаш се во насока на функционирање на институциите, и ние ќе ги сослушаме со должно внимание – рече Арифи.


Заев очекува до крајот на неделата да се конституира парламентот


Скопје, 28 декември, 2016 - 16:18 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, се сретна со амбасадорот на Република Полска во Македонија, Јацек Мултановски.

На средбата било разговарано за текот на изборниот процес и за очекувањата за понатамошен демократски развој на Македонија.

Заев го информирал амбасадорот дека очекува до крајот на неделата да се конституира парламентот и да се отворат демократските процеси што, според него, граѓаните ги побараа на неодамнешните избори.


За СЈО, Уставен, Врховен и за Кривичен суд, новото собрание ќе биде судбинско


Скопје, 27 декември, 2016 - 11:32 (META) 

Периодот по конституирањето на новиот состав на Собранието на Република Македонија, за кое крајниот рок е 31 декември, ќе биде нова реалност за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и за најважните судови во земјава – Врховниот, скопскиот Кривичен и Уставниот суд, кои тешките прашања ги оставија за решавање по изборите.

Новата постизборна реалност, која првите црти од својот лик ќе почне да ги добива со формирањето на Собранието, ќе го означи патот по кој треба да се одвиваат чекорите и реформите за излез од политичката криза, а на кои се обврзаа потписниците на Договорот од Пржино и на неговиот анекс – Договорот од 20 јули.

СЈО

Специјалното јавно обвинителство од новото Собрание очекува да ги донесе измените на Законот за СЈО, со кои на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и на нејзиниот тим ќе им биде продолжен мандадот за истраги и за поднесување обвиненија за случите поврзани и кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Според актуелниот Закон, со кој е уредено постоењето и функционирањето на СЈО, Јанева има само уште пет месеци за почнување нови истраги и за поднесување обвиненија.

СЈО од Собрнието повторно ќе побара измени и на Законот за заштита на сведоци, кои како што неколкупати изјавија оттаму, им се потребни за непречено водење на дел од истрагите. СЈО измените на овие два закони ги бараше и од претходниот собраниски состав, но нивното усвојување беше блокирано од големото мнозинство на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во текот на изборната кампања изјави дека тој што бара да се пролонгира работата на СЈО, се залага за пролонгирање на политичката криза и нема добри намери за државата.

Неговиот опонент, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и другите кандидати на опозициската партија, пак, најавија дека по изборите ќе се залагаат за продолжување на мандатот на СЈО, но и за формирање на специјално судско одделение, кое ќе ги процесуира предметите на Јанева.

Уставен суд 

Од Уставниот суд по Нова година се очекува да се изјасни по иницијативата за оценка на уставноста и на законитоста на Законот за СЈО. Оваа иницијатива повеќе од една година се наоѓа во фиоките на Уставниот суд, но и покрај бројните повици од невладниот сектор и од опозицијата, досега не се најде на дневен ред на судот, а не и ниту на седницата закажана за денеска. Уставниот суд по изборите има закажано една седница – денешната, а следната ќе биде по Нова година, кога веќе треба да имаме конституирано Собрание.

Обврски околу иницијативата за Законот за СЈО имаат и четирите партии потписнички на Договорот од 20 јули.

Во договорот стои дека „во случај Уставниот суд да донесе одлука дека законот за СЈО или дел од него не се уставни, четирите партии се обврзуваат да го прилагодат законодавството со одлуката на судот и повторно да го основаат СЈО според одлуката, во рок од пет дена“, како и тоа дека „четирите партии го повикуваат Уставниот суд да донесе одлука за законот за СЈО што е можно поскоро, на следната можна седница“.

Кривичен и Врховен суд

По Нова година треба да бидат избрани новите претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1. Ова минатата недела го потврди и Зоран Караџовски, претседател на Судскиот совет, кој го врши изборот на претседатели на судовите. Иако процедурата за нивниот избор почна во ноември, прашањето за тоа кој ќе ги раководи двата најважни судови во земјава беше оставено за по изборите, односно по Нова година.

Кандидати за нов претседател на Основниот суд Скопје се досегашниот претседател на судот, Владимир Панчевски (чиј мандат истече на 4 декември, н.з.), и судиите Иван Џолев и Владимир Туфегџиќ, додека за претседателското место во највисокиот суд во државата неофицијално кандидатури поднесоа досегашната претседателка Лидија Неделкова (мандатот ѝ истече на 4 декември, н.з.), поранешниот претседател на судот, Јово Вангеловски, судијката Снежана Бајлозова (која сега е в.д. претседател) и нејзината колешка од Врховниот суд, судијката Беса Адеми.