Кремљ ја оцени одлуката на САД за „Раша тудеј“ како непријателски чекор


Москва, 30 ноември, 2017 - 18:58 (META) 

Одлуката на Вашингтон да ги повлече акредитациите на новинарите на руската агенција „Раша тудеј“ за пристап во Конгресот на САД, поради нејзиниот статус на „странски агент“, е непријателски чекор, соопшти денеска Кремљ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва е длабоко разочарана од ваквата одлука на Вашингтон и додаде дека рускиот парламент може „емотивно да одговори“ на новите рестрикции во САД кон оваа руска медиумска куќа.

„Раша тудеј“ синоќа објави писмо од извршната Комисија за радиска и телевизиска галерија на дописници во Конгресот, во кое се наведува дека се повлечени акредитациите поради прогласување на телевизијата „Раша тудеј“ за „странски агент“.

Одлуката да ја прогласат „Раша тудеј“ за „странски агент“, според Вашингтон, е одговор на обидите на Русија да се вмеша во претседателските избори во САД минатата година, обвинувања кои Москва повеќепати ги негираше.

Како контрамерка, Русија донесе закон кој овозможува американските и другите странски медиуми официјално да бидат прогласени за „странски агенти“.


Анѓушев во официјална посета на САД


Скопје, 13 ноември, 2017 - 11:05 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, од денеска до четврток ќе претстојува во официјална посета на Вашингтон, соопштија од неговиот кабинет.

Анѓушев во главниот град на САД ќе учествува на Трансатлантскиот форум во организација на „Школата за напредни меѓународни студии“ на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, Стопанската комора на САД и Центарот за трансатлантски односи.

„За време на посетата планирано е вицепремиерот да оствари средби и со претставници на Конгресот на САД, Стејт департментот, меѓународни финансиски организации, како и со претставници од организации на македонската дијаспора во САД“, стои во соопштението од кабинетот на Анѓушев.


ОМД бара конгресменот Рорабакер да биде отповикан поради изјавата за Македонија


Вашингтон, 8 февруари, 2017 - 10:03 (META) 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ги повика претседателот на Конгресот на САД, Пол Рајан, и лидерот на мнозинството во Конгресот, Кевин Мекарти, итно да го отповикаат конгресменот Дана Рорабакер (републикански претставник од Калифорнија) од функцијата претседател на Подкомитетот за европски работи, поради неговата изјава во интервју за „Визион плус“ од Тирана.

Од ОМД велат дека Рорабакер „уште еднаш се посрамоти сам себе, своите гласачи и својата партија со крајно неодговорен напад против Република Македонија“ и нагласуваат дека членовите на Конгресот не би требало да бидат иницијатори на конфликти на Балканот и не смеат да се поистоветуваат со етно-националните агенди застапувани од страна на одредени балкански политичари.

– Повикот на постојниот претседател на Подкомитетот за Европа и за Евроазија и потенцијалните закани за поделба на верен сојузник на САД се истовремено смешни и крајно опасни. Македонија работи напорно да ги преброди долготрајните дестабилизирачки ефекти од насилната агресија во 2001 година од страна на терористи од албанска национална припадност. Напредокот кон стабилност во регионот е секогаш заснован на меѓународна гаранција за непроменливост на државните граници. Со ваквата директна изјава на високо позициониран претставник од Републиканската партија за уништување на Македонија, истовремено сериозно се поткопува политиката на САД во Југоисточна Европа и позициите на претседателот Доналд Трамп – вели претседателот на ОМД, Методија Колоски.

Инаку, во текот на интервјуто за телевизијата „Визион плус“ од Албанија, Рорабакер изјави „Македонија не е држава“, дека „Косовците и Албанците од Македонија треба да станат дел од Косово“, а „другиот дел од Македонија треба да стане дел од Бугарија или која било друга држава на која сметаат дека ѝ припаѓаат“.


Македонски интелектуалци испратија писмо со поддршка до амбасадите на ЕУ и на САД


Скопје, 3 февруари, 2017 - 14:35 (META) 

Група универзитетски професори, интелектуалци, аналитичари и поранешни високи владини функцинери и дипломати од Македонија, испратија писмо со поддршка до амбасадите на Соединетите Американски Држави и на земјите членки на Европската Унија.

Преку писмото, како што е наведено, тие се обраќаат до Конгресот на САД и до Европската комисија, за да ја потврдат „решеноста за одлучна одбрана на принципите на парламентарната демократија врз кои е фундирана нашата држава од нејзиното конституирање во 1991 година и кои постепено во 11-годишното владеење на кликата на Никола Груевски прерасна во автократски режим на хибриден политички систем“.

„Идилата на 11-годишното владеење во континуитет на ВМРО-ДПМНЕ беше разоткриена во 2015 година, кога беа откриени големи скандали на неовластено прислушување од страна на МВР… Од тој момент стана јасно дека Македонија нема проблем од идеолошки судир (левица-десница), како што власта настојува да ја прикаже состојбата, туку со проблеми од криминална природа, односно битка за владеење на правото и за имплементација на кривична одговорност на криминализираните политичари“, стои во писмото.

Во тој контекст, се вели во него, „актуелната власт почна надворешниот пријател да го бара, како и секој авторитарен режим кој е во заминување, меѓу дипломатскиот кор и амбасадорите од ЕУ и од САД во Скопје“.

„Уште повеќе сме збунети од брзата реакција на руското МНР, кое без познавање на состојбата во Р. Македонија ги обвини западните држави за некакво мешање во внатрешните работи и за дестабилизација на Р. Македонија. Граѓаните на Република Македонија независно од нивната етничка, верска и политичка припадност, се солидарни во однос на членството на нашата држава во ЕУ и во НАТО. Сметаме дека за Македонија не постојат други алтернативи освен тоа“, стои на крајот од писмото, потпишано од 23 македонски интелектуалци, меѓу кои универзитетските професори Милчо Пановски, Осман Кадриу, Љубомир Фрчкоски, Мерсел Биљали, Јове Кекеновски, Борче Давитковски, Аурора Карамети, Мерсим Максути…