На пролет ќе заврши изградбата на конаците на манастирот Трескавец


Прилеп, 20 ноември, 2018 - 10:43 (META) 

Најдоцна вo март следната година ќе заврши изградбата на конаците на манастирот Трескавец кај Прилеп, коишто изгореа во пожар на 4 фебруари 2013 година.

Според директорот на Завод и Музеј- Прилеп, Благоја Атанасоски, годинава интензивно се работело на реконструкција на конаците, според проект којшто го враќа нивниот автентичен изглед од 19. век, кога прв пат биле изградени.

– Освен градежните работи за финиширање на изградбата на конаците, работат паралелно два тима стручњаци со цел да се изготви проeкт за конзервација и реставрација на архитектурата и живописот на црквата, магерницата и трпезаријата. Рокот е до крајот на годинава, така што на пролет овие проекти ќе бидат готови и ќе може непречно да се реализираат и овие активности – истакнува Атанасоски.

Црквата Успение на Пресвета Богородицa, во рамките на манастирот, датира од 14. век и со својот богат живопис е значаен споменик на културата, заштитен со закон.

Манастирот Трескавец, чии што конаци досега три пати изгореле во пожар, е на листата незаштитени споменици на културата од УНЕСКО.

– Со сите овие активности што ги преземаме, со реализација на проектите, манастирот Трескавец и црквата ќе бидат целосно заштитени од забот на времето.Тие се заштитени споменици на културата со закон, но досега не биле преземани други активности за заштита на нивната архитектура и живопис – директорот на Завод и Музеј – Прилеп.

Инаку проектот за конаците е вреден 2,2 милиона евра и е целосно финансиран од Министерството за култура. Доколку во иднина се обезбедат средства во манастирот да се изгради и водовод, а имајќи предвид дека до манастирот води и асфалтиран пат во должина од седум километри, овој споменик на културата ќе биде лесно достапен и ќе ги исполнува сите услови за да биде дел од туристичката мапа на Македонија.


Во јули ќе се објави тендер за обнова на манастирот Трескавец


Скопје, 25 јуни, 2015 - 14:47 (META) 

Во јули ќе биде објавен тендер за обновата на опожарените конаци на Трескавец, изјави денеска министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, на прес-конференцијата во прилепскиот Завод и музеј. Министерката за култура денеска е во посета на Прилеп, а беше и на локалитетот Стибера, каде е пронајдена новата мермерна скултура што е ново ексклузивно откритие на овој локалитет.

Сите проекти за обновата на опожарениот конак на манастирот Трескавец се завршени и во јули ќе биде отворен тендерот за изведувач на работите. Прилепскиот Завод и музеј паралелно работи на проектите за фрескоживописот на црквата, магерницата, магерничкиот конак. Во септември целосно ќе биде завршен источниот конак на манастирот „Свети Архангел Михаил“. Работите се во завршна фаза, се мести дограмата, а целиот конак е на површина од 292 квадратни метри.


Осветени новите конаци на Бигорскиот манастир


Гостивар, 26 април, 2015 - 17:24 (META) 

Во Бигорскиот манастир денеска беа осветени конаците, кои пред шест години целосно изгореа во пожар. Осветувањето го изврши архиепископот Стефан, игуменот на манастирот, отец Партениј, и голем број црковни великодостојници.

– Бигорскиот манастир повторно воскресна, да се надеваме дека духовно ќе воскресне и македонскиот народ и оваа сплотеност што денеска ја имаме тука, ќе ја имаме и кај целиот македонски народ – изјави игуменот на Бигорскиот манастир, отец Партениј.

Архиепископот Стефан изрази голема благодарност до сите луѓе што дале помош за изградба на манастирот. Истакна дека духовните светилишта се тие што го обединиле народот на овие простори кога било најтешко.

– Манастирите се столбови на сите помесни цркви, тие духовно го обединуваат народот. Затоа, овие светилишта треба да ги чуваме и негуваме – изјави архиепископот Стефан.

Во Бигорскиот манастир на чинот на осветувањето на конаците, присуствуваа претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и повеќе владини министри, кои добија благодарнции и ордени „Свети Јован Претеча“.

Големиот пожар во манастирот се случи во септември 2009 година, а во него целосно изгореа старите конаци на ова духовно светилиште.


Нема дозвола за обновата на конаците кај црквата „Света Богородица Захумска“


Охрид, 2 март, 2015 - 14:02 (META) 

Возобновата на конаците кај црквата „Света Богородица Захумска“ на брегот на Охридско Езеро, во месноста Заум, кај Љубаништа, се изведува без дозвола за градба, потврди во изјава за „Супер радио“, директорката на Заводот за заштита на спомениците и Музеј од Охрид, Тања Паскали-Бунташеска.

Бунташеска вели дека на местото каде што се гради новиот манастирски конак и порано постоел таков објект, заради што пред неколку години Заводот изработил идеен проект за негова реконструкција. Бил изработен и елаборат за ревитализација на манастрискиот комплекс, а она што требало да се направи, но не било досега направено, е да се урбанизира просторот.

– Нема финален производ, односно нема дозвола за градба на манастрискиот конак, но во тек е процедурата за вцртување локација за конак. Дури откако ќе се урбанизира овој простор, може да се побара дозвола за градба и потоа да се гради по легален пат – додава Паскали – Бунташеска.

Од Општина Охрид, пак, не одговорија точно на новинарско прашање околу тоа дали има или нема дозвола за новиот објект што се гради непосредно до црквата.

– Ќе постапиме во согласност со законските ингеренции и можности. Тоа ќе го одговорат стручните служби по инспекцискиот надзор што го прават – изјави кусо секретарот на Општината, Димитар Спасески.

Од Дебарско-кичевската епархија велат дека е доставено барање до одговорните институции за да можат градежните активности да продолжат со запазените процедури, но појаснуваат оти на тоа место не се гради нешто ново, туку се возобновува манастирскиот конак којшто порано постоел токму на тоа место.

Црквата „Св. Богородица Захумска“ се наоѓа на источниот брег од Охридско Езеро, во непосредна близина на селото Трпејца. Според зачуваниот натпис, црквата е подигната и насликана во 1361 година од ќесарот Гргур, за време на деволскиот епископ Григорие. До неа се стигнува единствено по воден пат.


Конаците на црквата „Св. Богородица Заумска“ ги ставија партиитево клинч


Охрид, 28 февруари, 2015 - 10:55 (META) 

Црквата „Св. Богородица Заумска“, на источниот брег од Охридско Езеро, во близина на селото Трпејца, наскоро ќе добие конаци. Изградбата е веќе во поодмината фаза, меѓутоа откако беше ставен покривот, се јавија различни мислења. Црквата вели дека не гради ништо ново и на туѓ посед, локалната самоуправа не знаела дали за градбата се добиени сите потребни дозволи и отпосле ќе истражува, а Заводот за заштита на спомениците и Музеј од Охрид се огласи дека објектот се гради без дозвола, односно без одобрение за градба.

Во клинч влегоа и политичките партии. СДСМ е против, додека неговиот коалициски партнер во Советот, ВМРО – НП на Љубчо Георгиевски, ја подржува изградбата поради демохристијански стојалишта.
Пред неколку години, на црквата која претставува едно од најзначајните поединечно заштитени споменички добра во земјата, беа преземени и интервенции за конзервација на покривот и на покривната конструкција, а по извршените анализи на стручните екипи на охридскиот Завод и Музеј, се пристапи кон конзервација на нејзиниот фрескоживопис.

Советничката група на СДСМ до градоначалникот Никола Бакрачески писмено достави советничко прашање околу изградбата на објектот во месноста Заум, веднаш до црквата.
– Иако според законските прописи, овој дел од нашето природно наследство претставува заштитен дел од Националниот парк „Галичица“, наводно се работи за денационализиран имот на Црквата. Овој бисер од нашето природно, културно и историско наследство, на овој начин се обезличува, се узурпира и се комерцијализира. Со оглед на местоположбата, се работи за ДУП надвор од населено место и во планот таква или слична градба не постои. Исто така, и од Заводот за заштита на спомениците и Музеј од Охрид се огласија дека објектот се гради без дозвола, односно без одобрение за градба. Дали, како што беше случајот со Плаошник, и овде се работи за непринципиелен, штетен и премолчан договор на МПЦ со државата? – прашуваат од општинската организација на СДСМ.

СДСМ забележува затоа што надлежните општински инспекциски органи, во соработка со надлежните државни институции, не реагирале благовремено да ја запрат израдбата на непланската градба.

Секретарот на Општина Охрид, Димитар Спасески, вели дека надлежните инспекциски служби добиле налог да излезат на терен и да ја утврдат состојбата околу објектот кој се гради во Заум, односно дали за неговата израдба се добиени потребните дозволи. Спасески рече дека тоа ќе го утврди инспекцијата и ќе се постапи во согласност со законот.

Се огласи и ВМРО–НП, но за разлика од својот локален колаициски партнер, со поддршка, од демохристијански побуди за возобновувањето на конаците на црквата.
-ВМРО–НП ја поддржува МПЦ во ширењето на сè што е христијанско. Сметаме дека тоа што таа ги возобновува конаците кои некогаш постоеле на тоа место е подобро отколку атрактивните места да ги зема некој политички моќник или наводни странски инвеститори скриени во маската на светски измамници како што беше примерот со Субрата Рој – соопштија од партијата.

В.М.