Кацин: Компромисот на Македонија и Грција во регионот треба внимателно да се проучува


Скопје, 14 февруари, 2019 - 10:46 (META) 

Без разрешување на сите билатерални спорови нема да има понатамошно проширување во Западниот Балкан, во изјава за „Јуропиан Вестерн Балканс“ порачува Јелко Кацин, постојан претставник на Словенија во НАТО и поранешен известувач во Европскиот парламент за Србија и Црна Гора.

Одлуката Република Северна Македонија да го смени името е резултат на историски политички договор, нагласува тој.

– Тоа е политички компромис што треба внимателно да се проучува од другите земји во регионот што се уште не ги разрешиле сите билатерални проблеми со соседите што избија по распаѓањето на поранешна Југославија  – вели Кацин.


Ѕанакопулос: Договорот е неопходен политички и дипломатски компромис


Атина, 13 јуни, 2018 - 14:03 (META) 

Станува збор за политичка победа бидејќи се решава прашање што ја измачуваше земјата, но и Балканот над 30 години, вели портпаролот на владата на Грција и министер без ресор Димитрис Ѕанакопоулос во интервју за грчката телевизија „ЕРТ“ и додава дека тие како влада се задоволни и горди за она што го постигнале, пренесува МИА.

– Убеден сум дека со текот на времето и оние кои не се согласуваат или изразуваат спротивставеност, ќе сфатат дека станува збор за неопходен политички и дипломатски компромис, кој и покрај тоа што е компромис, целосно ги заштитува и ги гарантира интересите на нашата земја – рече Ѕанакопулос и додаде дека вчера беше направен многу важен чекор за стабилизација на поширокиот регион на Балканот.

Во однос на обвинувањата од опозициската Нова демократија, Ѕанакопулос рече дека Мицотакис можеше да одбере критика поврзана со суштината на договорот.

– Премиерот и министерот за надворешни работи имаат надлежности за да потпишат меѓународни договори. Ако Мицотакис се сомнева во тоа дали владата има доверба од парламентот, не му преостанува ништо друго освен да достави предлог за гласање на недоверба на владата. Зошто не го стори тоа? – рече Ѕанакопулос во однос на критиките од лидерот на Нова демократија дека владата нема „правен легитимитет за да го потпише договорот“.


Димитров – Коѕиас: Чесно решение е она кое ќе ги земе предвид позициите на двете страни


Скопје, 23 март, 2018 - 12:19 (META) 

По билатералната средба на двете делегации – македонската и грчката – шефовите на дипломатиите изразија добра волја за постигнување на решение, но и поприлична резервираност во однос на брзо решение на проблемот со името. Сепак, двајцата министри за надворешни работи упатија заедничка порака – дека мора да се работи на надминување на проблемите и на градење заедничка иднина. И од двете страни беше упатена и пораката дека решението е само во вистински компромис, во кој и едната и другата страна ќе го добијат најважното од своите барања.

-Имавме добри разговори за разликите околу името. Кога зборуваме за иднината, тешко е да се најде разлика. Но, за да се стигне таму ни треба да ја надминеме разликата околу името. Задачата не е лесна. Тоа е многу деликатен баланс. Јас пола ден мислам што е важно за јавноста во Грција, а втората половина што е важно за јавноста во Македонија. Бараме начин кој нема да го понижи никого, а ќе ја отвори вратата за решение – рече македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров.

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас рече дека е во Скопје за да ја отвори втората фаза за согласноста и за поддршка за влезот на Македонија во ЕУ.

– Верувам длабоко дека можеме и ако направиме чекори може да ги решиме разликите, а должни сме да ги решиме, дека тоа ќе даде можност за напредок на двете држави и развој на целиот регион – рече Коѕиас, кој забележа и дека најлесно во политиката е да не правиш ништо.

Тој верува во чесен договор од кој двете страни ќе имаат придобивки и нема да има некој да добие и некој што ќе загуби, туку дека ќе се постигне компромис.

На прашањето колку се „поклопуваат“ трите документи кои се на масата (грчкиот, македонскиот и оној на Нимиц), Коѕиас рече дека „текстовите се за да се разјаснат позициите, а на крајот ќе се направи еден заеднички текст кој Нимиц ќе го достави до ООН“.

Според Димитров одржливо решение е тоа што ќе биде прифатено од двете страни и од јавноста и од граѓаните.

– Искрено мислам дека ова е натпревар меѓу иднината и минатото. На Балканот имаме многу минато – рече тој, потенцирајќи дека „историјата е многу важна, но не можеме да ја смениме“.

Шефот на македонската дипломатија има големи резерви за предлогот „Горна Македонија“, како еден збор и напишано на кирилица.

– Можам да најдам многу аргументи да објаснам зошто тоа не е добар правец. Тешко ми е на својот народ да му кажам за сложено име со некаква одредница и ако има еден збор. Ако се изговори брзо, терминот Македонија може да се подизгуби  – рече Димитров.

Коѕиас на прашањето „што е чесно решение“, рече дека „тоа е решение што ги зема предвид главните точки на секоја страна“.

Следуваат средби на Коѕиас со премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, но и со лидерите на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети и Христијан Мицкоски.


Јавноста е целосно информирана за средбата на Заев и Ципрас во Давос, велат од Владата


Скопје, 6 февруари, 2018 - 13:11 (META) 

Јавноста беше целосно информирана за билатералната средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос и за демонстрираната добра волја од двете страни. Соопштението на Владата доаѓа по реакциите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но и по изјавата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас дадена за „Еуроњуз“.

„На билатералната средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на Економскиот форум во Давос, за прв пат после две децении се откочија процесите кои водат кон достоинствено решение на отворените прашања на Република Грција и Република Македонија како две соседни европски земји. За демонстрираната добра волја од двете страни јавноста беше целосно информирана“, стои во соопштението на владината прес-служба.

Во него се наведува дека изнаоѓањето взаемно прифатливо решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес.

„Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение кое ќе ги почитува достоинството и идентитет на граѓаните на двете држави. За секој следен значителен исчекор во текот на преговорите јавноста ќе биде повторно целосно информирана“, се додава во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираа дека „во земјата владее целосен мрак за тоа што договорил Заев во Давос на средбата со Ципрас“.


Меркел подготвена на компромис со социјалдемократите


Берлин, 6 февруари, 2018 - 12:52 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена на компромис за постигнување на коалициски договор со социјалдемократите, пренесуваат агенциите.

Меркел рекла дека и понатаму има несогласувања околу суштинските прашања и дека секоја од страните „ќе мора да прифати болни компромиси“.

– Подготвена сум на компромис ако можеме да гарантираме дека на крајот ќе има повеќе корист отколку штети – изјавила Меркел.

Инаку, денеска во Берлин се очекува да завршат маратонските преговори меѓу конзервативците на Меркел и социјалдемократите за формирање на влада, четири месеци по парламентарните избори.

Претседателот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Мартин Шулц рекол оти очекува денеска да биде постигнат договор.

Преговорите меѓу конзервативците и социјалдемократите за формирање на влада, по изборите на 24 септември, минатата година, се најдолги од Втората светска војна.

Партиите не можат да постигнат договор околу политиките за труд и здравствената заштита.


Нимиц: Секогаш добивам добри совети од лидерот на ДУИ


Скопје, 1 февруари, 2018 - 18:27 (META) 

Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц ја оцени како конструктивна средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, од кого, како што рече секогаш добивал добри совети.

– Го известив за моите активности во Атина и претходно денеска во Скопје во Владата , како и за напорите што ги правам во рамките на ОН за решавање на спорот за името. Се разбира тој добро го познава ова прашање и состојбата со разговорите. Тој ми го презентираше неговиот став, ставот на неговата партија и ставовите на албанската заедница. Разговаравме како би можело да се постигне решение. Ги почитувам неговите гледишта, и како и во минатото, од него секогаш добивам добар совет. Ме увери дека ќе биде конструктивна сила во поддршката на фер и разумно решение – изјави Нимиц по средбата со Ахмети.

Лидерот на ДУИ по средбата изјави дека очекува прашањето за името да добие епилог што е можно поскоро, „затоа што има големо влијание за нашата иднина, но и за мирот, стабилноста и сигурноста“.

Тој рече дека истакнал неколку мислења на средбата и дека очекува компромис што бил бил прифатлив и за македонската и за грчката страна.

– Истакнав неколку од моите мислења, нашите, но и на Албанците во однос на идеите. Ние му даваме целосна поддршка на господинот Нимиц во оваа многу значајна мисија што ја има. Се надеваме, што е можно поскоро, ова прашање да добие епилог, затоа што има големо влијание за нашата иднина, но и за мирот, стабилноста и сигурноста, така што ќе бидеме во постојано поддршка на овој процес – изјави Ахмети по средбата.


Вучиќ: Ако идејата е дека Србија мора да го признае Косово, тогаш – фала, довидување


Давос, 25 јануари, 2018 - 20:37 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Давос изјави дека ако идејата на дијалогот меѓу Белград и Приштина и на процесот за нормализација на односите е само Србија да ја признае независноста на Косово, „тогаш – фала, довидување“, притоа истакнувајќи дека се потребни отстапки од двете страни.

Вучиќ, кој учествува на Светскиот економски форум во Давос, пред новинарите изјави дека е важно да се покаже добра волја и разбирање и дека е потребен компромис, додавајќи дека во таков случај Србија е подготвена на разговори.

– Ако кажете „Србија мора да го признае Косово и тоа е тоа“, тогаш „фала, довидување“ – рече Вучиќ.

Тој изјави дека со косовскиот претседател, Хашим Тачи во Давос разговарале за продолжување на дијалогот.

Тачи на својот фејсбук-профил напиша дека е неопходно да се постигне „историски договор меѓу двете држави“ и дека тоа е единствениот начин за зачувување на мирот и отворање на европските перспективи за целиот Западен Балкан.

Вучиќ во Давос имаше средба и со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на која било разговарано за ситуацијата во регионот, европскиот пат на Србија, како и за дијалогот меѓу Белград и Приштина.


Коѕиас: Нимиц ќе се сретне со преговарачите од двете земји за три-четири седмици


Атина, 30 октомври, 2017 - 11:44 (META) 

Посредникот од ОН во преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, ќе се сретне со преговарачите од двете земји за три до четири седмици, најавил во четвртокот грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, на двочасовниот брифинг со уредниците за надворешна политика во грчките медиуми, известува грчкиот „Њусбомб“.

Во поглед на спорот, Коѕиас рекол дека е дојдено времето за компромис, а не време на победници и на поразени. Коѕиас смета дека би било добро решението да се донесе во првата половина на следната година. Тој посочил дека мора да се сфати оти Грција не сака соседната земја да престане на постои.

Посочувајќи дека новата власт во „Скопје“ е поподготвена за компромис и за постигнување договор од претходната, Коѕиас нагласил дека грчката страна има решение што би го издржало тестот на времето, а не би навредило никого и би било прифатливо од двете страни, вклучително и од граѓаните.


Џафери – Коѕиас: Сега е моментот да се постигне компромис за отворените прашања


Скопје, 31 август, 2017 - 20:46 (META) 

Сега е моментот да се постигне компромис за отворените прашања, што ќе овозможи соработка меѓу Македонија и Грција на сите полиња, вклучително и интензивирање на средбите на парламентарно ниво. Ова било истакнато на денешната средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас.

Џафери, како што соопштија од Собранието, на средбата посочил дека и покрај бројните предизвици, Грција во исклучително критични моменти ја поддржала европската интеграција на Македонија со ратификацијата на спогодбата за стабилизација и асоцијација, со доделувањето на кандидатскиот статус за членство во Европската Унија и со безвизниот режим за патување на македонските граѓани во земјите од ЕУ.

Коѕиас истакнал дека Грција „како прв сосед ја сака стабилноста на Македонија и ја поддржува евроатлантската интергација на земјата“. Тој додал дека Грција стои на располагање со сопствени искуства и со експерти да ѝ помогне на земјава во реформската агенда.

Шефот на грчката дипломатија денеска се сретна и со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во фокусот на средбата, како што соопштија од партијата, биле односите меѓу двете земји, актуелната политичка состојба и состојбата со мигрантите.

Од страна на ВМРО-ДПМНЕ било посочено дека партијата се залага за развивање на добрососедска политика, базирана на принципиелна основа и на меѓусебно почитување, а Груевски истакнал дека мерките за соработка и за градење доверба меѓу двете држави „кои ги воведе и почна владата на ВМРО-ДПМНЕ“, придонесоа за релаксирање на заедничките односи и дека треба да бидат продолжени од актуелната влада.


ДС: Парламентарното мнозинство мора да покаже цврстина и одлучност во Собранието


Скопје, 24 март, 2017 - 13:05 (META) 

Партиите од парламентарното мнозинство можат да се обидат во следните два дена да понудат и да постигнат компромис со раководството на ВМРО-ДПМНЕ, за в понеделник да се избере претседател на парламентот и со тоа се создадат услови за избор на реформска влада и за мирен, демократски и државнички трансфер на власта, велат од Демократскиот сојуз.

Од понеделник натаму, нагласуваат од ДС, парламентарното мнозинство на СДСМ, ДУИ, Беса и на Алијанса за Албанците, мора да покаже цврстина и одлучност и при изборот на претседател и при формирањето на владата.

„Континуираната попустливост ќе биде злоупотребена од ВМРО -ДПМНЕ и преку медиумската манипулативна кампања ќе се настојува да се продлабочи кризата и да се спречи трансфер на власта. Геостратешките и регионалните процеси наметнуваат потреба од итно формирање на нова влада и од стабилизирање на состојбите, како прв чекор за нормализирање на животот и за воспоставување вредносен систем кој почива на владеење на правото во Република Македонија“, стои во соопштението од партијата на поранешниот пратеник Павле Трајанов.