!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Отворена фабриката „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица


Струмица, 15 јуни, 2017 - 16:39 (META) 

Премиерот Зоран Заев, американскиот амбасадор Џес Бејли,  директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, и Владимир Теплик од компанијата „Адиент“ денеска ја отворија оваа фабрика во технолошко-индустриската развојна зона во Струмица. Инвестицијата изнесува 20 милиони американски долари и ќе вработи повеќе од 1.300 лица.

Заев истакна дека отворањето на американската фабрика „Адиент“ значи отворање на нови работни места и поради тоа е од огромно значење за граѓаните.

– Инвеститорот ќе остварува приход и профит, граѓани на Македонија ќе бидат вработени, а државата ќе наплаќа данок. Сето тоа е добро и корисно за сите и тука сум да испратам порака дека ние, како сериозна и одговорна влада, го поддржуваме овој значаен проект. Инвестициите ѝ се потребни на Македонија и поради тоа ќе посветиме големо внимание на развивањето поволна деловна клима во државата – изјави Заев.

Тој додаде дека со исполнувањето на условите за ЕУ и за НАТО, тоа ќе биде охрабрување за странските инвеститори, но и за домашните фирми.

– Конкуренцијата помеѓу фирмите ќе стимулира квалитет во работењето, ќе поттикнува конструктивна конкуренција во обезбедувањето подобри услови за работа во Македонија, поголема грижа за работниците, повисоки плати. На овој начин ќе обезбедиме поволна деловна клима во целата држава – додаде Заев.


Жарко Луковски заминува од „Македонски телеком“


Скопје, 15 јуни, 2017 - 11:49 (META) 

Извршниот член на одборот на директори во функција на главен оперативен директор на „Македонски телеком“, Жарко Луковски, ќе ја продолжи својата кариера надвор од компанијата поради завршување на неговиот менаџерски договор заклучно со 30 јуни, информираат од компанијата.

На негово место доаѓа Назим Буши, досегашниот заменик-претседател на одборот на директори на „Македонски телеком“. Тој ќе ја извршува функцијата во временски период до три месеци, почнувајќи од 1 јули 2017 година.

Луковски беше на највисоки раководни позиции во компанијата од 2006 година. Во 2010 година назначен е за главен извршен директор на „Ти-мобајл Македонија“, а во 2015 г. за главен оперативен директор на „Македонски телеком“.

 


ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ


Скопје, 17 февруари, 2017 - 11:34 (META) 

Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весника на издавачот „Медиа принт Македонија“ и го повикува менаџментот на компанијата веднаш да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите плати и хонорари.

„Ги потсетуваме сопствениците на МПМ дека кршењето на социјалните права на новинарите не е само прекршување на нивните работнички права, туку e и силен удар врз слободата на медиумите. Ја повикуваме целата новинарска и медиумска заедница да го поддржи штрајкот на новинарите на весниците „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ за да престане праксата медиумите да служат како средство за поткусурување заради интересите на сопствениците на медиумите и власта. Нивните политички и економски интереси не смеат да се прекршат врз грбот на новинарите“ велат од ЗНМ.

Од здружението додаваат дека силно ги поддржуваат напорите на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници за изнаоѓање решение за исплата на заостанатите плати и хонорари на новинарите и дописниците.


Почнува судењето на директорката на ММФ, Кристин Лагард


Париз, 12 декември, 2016 - 11:29 (META) 

Денеска во Париз почнува судењето на генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, која е обвинета за небрежност во случај на арбитража, додека беше министерка за финансии на Франција, јавуваат светските агенции.

Лаград, која е под истрага од 2014 година, најавила дека за време на судењето, кое треба да трае до 20 декември, ќе земе отсуство од ММФ.

На директорката на ММФ ѝ се суди поради последиците од спорот што во 2008 година го водеше францускиот бизнисмен Бернард Тапие против банката „Кредит Лион“, во врска со продажбата на компанијата „Адидас“, чиј сопственик беше Тапие од 1989 година.

Тапие во 2007 година продажбата на компанијата ѝ ја довери на банката, но потоа ја тужеше банката бидејќи, како што тврдеше, го оштетила во продажбата.

Кристин Лагард, која во тоа време беше министерка за финансии на Франција, одобри судскиот спор да се реши со арбитража, по што државата на Тапие во 2008 година му исплати отштета од 400 милиони евра.

На Лагард ѝ се става на товар тоа што случајот на Тапие го доверила на арбитражниот панел, потоа не ја утврдила независноста на еден од арбитрите и што не се жалела на одлуката на арбитражата, која пресуди во корист на Тапие.

Доколку Лагард биде осудена, ѝ се заканува затвор од една година и парична казна од околу 15.000 евра.


Изградбата на ски-центарот на Кожуф пропадна, компанијата оди под стечај


Скопје, 23 ноември, 2016 - 14:44 (META) 

За компанијата „Ски Кожуф“, која е требаше да го гради ски-центарот на Кожуф во Основниот суд Велес е отворена стечајна постапка, јавува порталот „Дума“.

За стечаен управник е именуван Богољуб Макревски, а испитното рочиште и извештајното собрание се закажани за 11 јануари 2017 година.

Изградбара на ски-центарот на Кожуф почна во 2000 година, а во него се инвестирани околу 20 милиони евра.

Овој центар, исто така, не проработе бидејќи патот од страната на Кавадарци и на Демир Капија никогаш не се изгради, а патот од Гевгелија не се одржуваше и не се чистеше зиме.


Нема услови за формирање национален авиопревозник


Струга, 14 ноември, 2016 - 10:22 (META) 

Анализите на состојбите на пазарот во овој момент укажуваат на тоа дека нема услови за формирање национална авиокомпанија, одговори на новинарско прашање директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Горан Јандреоски, на работилницата за авијација организирана од „ТАВ Македонија“ во Струга.

– Истражувањата на пазарот се одвиваат во две фази. Анализата на консултантите во првата фаза покажа дека нема одржливост за да се формира национална авиокомпанија и затоа не се премина на втората фаза од истражувањата. Инвестиците во авиони и во кадри се многу големи, а се работи и за процес кој е многу долг – истакна Јандреоски.

За следната година не е планирано да се направи анализа за состојбите на пазарот и, како што информираше Јандреоски, тоа се прави на неколку години.

Исто така, тој додаде дека светското искуство покажало дека не постои полош управник за една авиокомпанија од државата.


Германска текстилна компанија отвори погон во Велес


Велес, 9 октомври, 2016 - 15:06 (META) 

Германската компанија „СТС Текстајлс“ отвори погон во Велес во кој првично ќе бидат вработени 50 лица. Министерот Џери Наумоф и управителот на германската компанија Маркус Туц денеска го потпиша договорот за инвестирање во Велес.

Според министерот Наумоф, компанијата ќе почне со работа за една-две недели во реновиран објект, а произведениот индустриски текстил за автомобилската и за техничка индустрија ќе се извезува во Полска, Франција и во Германија.

Производствените капацитети на германската компанија ќе бидат сместени во поранешната фабрика „Нонча Камишева“, позната како поранешната „Свилара“ во Велес.

Почетната инвестиција изнесува четири милиони евра, а понатаму се очекува да бидат вработени 1.000 лица.


Русија има резерви на нафта и на гас за 50 години


Санкт Петербург, 4 октомври, 2016 - 12:35 (META) 

Русија има резерви на нафта и на природен гас најмалку за 40 до 50 години, изјави денеска министерот за енергетика Кирил Молодсов, на маргините на форумот за гас што се одржува во Санкт Петербург.

„Имаме гас за уште најмалку 40 до 50 години“, изјави министерот, коментирајќи ја изјавата на директорто на „Сбербанка“, Герман Греф, за тоа дали резервите на енергентите би можеле да бидат потрошени од 2028 до 2030 година.

Првиот човек на оваа компанија изјави дека целосната зависност од нафта и од гас е болна за економијата и дека се надева дека е поставена основа за промена на кавлитетот на економски пораст на Русија.

 


Грејната сезона може да почне порано од 15 октомври


Скопје, 29 септември, 2016 - 14:24 (META) 

Дистрибуција на топлина „Балкан енерџи“ од 1 октомври ќе почне со секојдневни ладни проби на системот за топлинска енергија, а целта е да се подготви и да се провери целосно системот за топлинска енергија за претстојната грејна сезона, информираат од компанијата.

– Имајќи предвид дека доколку се случи пад на температурата, грејната сезона може да почне порано од 15 октомври, проверката на системот преку ладните проби ќе овозможи навремено отстранување на сите евентуални пречки што ќе се појават во текот на овие проверки – велат од Дистрибуција на топлина „Балкан енерџи“.

Според последните податоци за временската прогноза, во текот на следната недела се очекува значаен пад на температурата.

Од компанијата ги повикуваат потрошувачите навреме да ги завршат почнатите интервенции во внатрешната инсталација, да обезбедат непречен пристап за екипите на компанијата до топлинските станици и постојано напојување со електрична енергија на топлинските станици, со што ќе се овозможи нивно непречено функционирање.


Грчкото собрание изгласа нов пакет мерки за штедење


Атина, 28 септември, 2016 - 9:26 (META) 

Со 152 гласа „за“, грчкото собрание го одобри новиот пакет мерки што ќе го отвори патот за исплаќање на нови 2,8 милијарди евра од европскиот кредит за Грција. Пакетот мерки опфаќа формирање на проширен фонд за приватизација и за стопанисување со државни компании, во кој ќе бидат вклучени компанијата за електродистрибуција, водовод и водостопанство, атинското метро и компанијата за изработка на автомобили и автобуси ЕЛБО, укинување на даночните поволности за самовработените, како и нови пензиски намалувања за одредени групи пензионери.

Против мерките беа 141 пратеник од опозициските Нова демократија, ПАСОК, Река, Комунистичката партија, Златна зора и Унија на центристи. Поддршката за мерките дојде само од пратниците од владејачката коалиција на СИРИЗА и на Независни Грци. Од нив не гласаше само еден пратеник, кој беше отсутен од здравствени причини.

Изгласувањето на мерките се чинише дека нема да помине откако двајца пратеници на СИРИЗА изјавија дека нема да го поддржат законот за трансфер на државните компании во новиот фонд за приватизација со објаснување дека не дозволуваат водата да биде приватизирана. Кусо по нивната најава, интервенираше директно кабинетот на премиерот Алексис Ципрас и неколку министри кои успеаја да ги убедат да гласаат едногласно со другите пратеници на СИРИЗА и на Независни Грци.

Најконтроверзна од изгласаните мерки, која предизвика големо превирање и расправии меѓу владата и опозицијата, беше вклучувањето на државните компании за вода и за струја во новиот фонд за приватизација. Против мерката реагираа и вработените во овие компании, кои вчера прогласија 24-часовен штрајк и протестираа пред собранието за време на гласањето за мерките, со јасна порака дека нема да дозволат водата и струјата, кое се основно право на секој граѓанин, да одат во странски раце.

Грчкиот министер за финансии, Евклидис Цакалотос, се обиде да ги увери и вработените и опозицијата дека водата и струјата нема да бидат приватизирани, додавајќи јасна измена во изгласаните закони дека ќе останат во државни раце и истакнувајќи дека овој фонд ќе служи за подобра проценка и за управување со државните компании за да се обезбеди нивно поефикасно работење. Меѓутоа, договорените услови со европските кредитори јасно посочуваат дека секоја компанија што ќе биде дел од фондот може да се продаде или да се даде на користење на трети лица.

Гласањето помина во тензична атмосфера со постојани судири и меѓусебни обвинувања меѓу владата и опозицијата околу продавањето државни компании и процедурата за доделување нови телевизиски концесии откако еден од новите концесионери се повлече поради немање доволно финансии да ја отплати првата рата за фреквенцијата.