Вељаноски: Немате двотретинско мнозинство за промена на Уставот


Скопје, 10 октомври, 2018 - 13:22 (META) 

Собранието е институција, а пратениците се народни претставници кои ќе ја донесат одлуката и ќе ја спроведат волјата на граѓаните и порачувам да не потклекнат на каков било притисок, затоа што решаваме децениски спор за да ja извлечеме земјата од изолација, рече премиерот Зоран Заев за време на обраќањето на Комисијата за уставни прашања, каде што го образложува предлогот за уставни измени.

– Време е сите заедно да ја однесеме Македонија напред, пратениците имаат историска должност да го обезбедат патот на граѓаните кон стабилност, безбедност, економски развој, односно кон ЕУ и НАТО. Повикувам на обединување кон важните државни приоритети – рече Заев.

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски рече дека ниту една пратеничка група и опозициска партија не биле поканети да дадат придонес во преговорите за решавање на спорот за името.

– Јас како пратеник изјавувам дека немам намера да гласам против волјата на мнозинството на граѓани кои одлучија да се спротивстават на овој Договор со бојкотирање на референдумот. Немате двотретинско мнозинство за промена на Уставот. Тесен круг на политичари реши дека имаат мандат, визија и знаење дека може да го решат ова национално прашање и со тоа да ги извисат граѓаните. Се создава чувство дека решението е туѓо и наметнато и дека не извира од македонските инетереси, а Собранието и пратениците се доведени пред свршен чин  – рече Вељаноски.


Почна седницата на Комисијата за уставни прашања, Заев ќе го образложи предлогот


Скопје, 10 октомври, 2018 - 12:43 (META) 

Почна првата седница на Комисијата за уставни прашања на Собранието, со единствена точка на дневен ред, предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

Седницата ја води претседателот на Собранието, Талат Џафери кој истовремено е и претседател на Комисијата за уставни прашања. Премиерот Зоран Заев е претставникот на Владата кој ќе го образложи предлогот, а присутен е и министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

На седницата присутни се неколкумина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ помеѓу кои Трајко Вељаноски, Димитар Стевананџија и Невенка Стаменковска кои се членови на Комисијата, но и  Илија Димовски, Антонио Милошоски и Јохан Тарчуловски, кои не се ниту членови, ниту заменици.

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот, пристигна од Владата, која во понеделникот го усвои на владина седница. Истата точка е на дневен ред на 61. седница на Собранието на Република Македонија, свикана за понеделник 15 октомври со почеток во 11 часот.

Седницата за Уставни прашања може да заседава најмногу 10 дена, а исто толку дена Предлогот ќе биде ставен за расправа и на пленарна собраниска седница. Потоа пратениците, за да помине Предлогот, треба да го изгласаат со двотретинско мнозинство, од вкупниот број на пратеници.


ЈО формира комисија за евентуални неправилности на референдумот


Скопје, 21 септември, 2018 - 10:32 (META) 

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30 септември 2018 година. За претседател на Комисијата е определен Џељаљ Бајрами, јавен обвинител во Јавното обвинителство на Република Македонија. Во привремената Комисија членуваат по еден јавен обвинител од четирите виши јавни обвинителства.

„Комисијата има за задача на дневна основа да ги следи сите настани поврзани со процесот на организирањето и спроведувањето на референдумот. За оние настани за кои ќе се оцени дека даваат индиции за извршени нерегуларности, известувањата веднаш ќе се проследат до соодветното основно јавно обвинителство. Во исто време, ќе се дадат задолженија до Основните јавни обвинителства за итно постапување, односно да формираат предмет и да ги преземат сите дејствија за утврдување на сите релевантни факти од кои зависи правилната примена на Кривичниот законик“, велат од ОЈО.

Од таму додаваат дека нивната цел е на овој начин да се потенцира борбата против кривичните дела поврзани со изборниот процес и гласањето и да се даде поголем придонес кон нивно сузбивање и превенирање.

„Во таа насока, Јавното обвинителство на Република Македонија, преку Привремената комисија за следење на евентуални противправности ја повикува јавноста, граѓанските организации, други организации, политички партии, домашни и меѓународни институции и сите кои сметаат дека во некоја постапка има индиции за сторено кривично дело поврзано со организирањето и спроведувањето на референдумот, да достават поднесок/пријава до Комисијата на електронската адреса – referendum@jorm.gov.mk“, додаваат од ОЈО.


Димитров по четврти пат ќе се обиде да реферира за надворешната политика


Скопје, 1 август, 2018 - 9:18 (META) 

Во Собранието денеска седници треба да одржат Комисијата за надворешна политика и Буџетскиот совет на Собранието на Република Македонија.

Комисијата за надворешна политика треба да ја продолжи седницата на која е најавено излагање за остварувањето на меѓународната политика на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Седницата на оваа Комисија досега беше неколкупати одложувана.

Министерот Димитров не успеа да се обрати пред членовите на Комисијата, бидејќи претседателот на Комисијата Антонио Милошоски бараше пратениците кои поседуваат безбедносен сертификат да ги добијат класифицираните материјали од две лидерски средби одржани кај претседателот на Република Македонија. Материјалите, рече, се битни за меѓународната политика и за работата на министерот Димитров.

Недоставувањето, според Милошовски, значи дека владејачкото мнозинство нешто сокрива и остава простор за сомнеж.

Во понеделникот седницата беше презакажана за 1 август поради одредени собраниски обврски поврзани со координацијата на пратеничката група, во врска со најавената пленарна седница за утврдување на референдумското прашање во однос на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција.

Предлог-буџетското барање на Собранието на Република Македонија за 2019 година е единствена точка на дневниот ред на Буџетскиот совет на Собранието.


Димитров: Оддавањето државна тајна го доживувам како антидржавен процес


Скопје, 26 јули, 2018 - 10:52 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на вториот ден од работата на Комисијата за надворешни прашања рече дека нема што да крие, а го праша претседателот на комисијата, Антонио Милошоски, зошто материјалите не биле навремено доставени туку пет минути пред седницата.

-Државна тајна значи дека објавување такви информации може да наштети на процесот кој не е завршен. Во јануари не се договоривме да водиме службени белешки. Во крајна линија се надевавме дека ќе се издигнеме над предизвикот. Надмудрувања од овој тип е како болеста да дојде и да го праша лекувањето до каде е процесот. Оваа саботажа ја доживувам како антидржавен процес – рече Димитров.

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ бараат Талат Џафери да ги одобри и достават класифицираните материјали, па потоа да се чуе извештајот на министерот за надворешни работи, Никола Димитров.


Собраниските комисии на кои ќе се разгледува Договорот со Грција закажани за 15 часот


Скопје, 19 јуни, 2018 - 13:18 (META) 

Откако пратениците на пленарна седница денеска одлучија Договорот кој во неделата го постигнаа Македонија и Грција, да се гласа по скратена постапка, Собранието за попладнево ги закажа седниците на матичните комисии кои ќе го разгледуваат Договорот, на кој владата му стави европско знаменце.

Во 15 часот ќе почне седницата на Комисијата за европски прашања. За 15.15 часот е закажана седницата на Законодавно-правната комисија.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ одлучи дека нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи.

После комисиските расправи, Договорот повторно ќе се врати на пленарна седница на која за да помине е потребно просто мнозинство, односно да присуствуваат 61 пратеник од кои најмалку 40 да гласаат „за“.

Со оглед на тоа што опозицијата нема да присуствува на расправата за Договорот, проценките се дека може тој да биде усвоен уште вечерва или евентуално утре.

Според процедурата, после ратификацијата, договорот ќе биде испратен кај претседателот Ѓорѓе Иванов кој во рок од седум дена треба да го потпише. Доколку претседателот го користи суспензивното вето, Законот пак се враќа во Собранието за ратификација. Ако при повторена процедура Законот биде изгласан со најмалку 61 гласа, Иванов е должен да го потпише. Но, Иванов претходно се изјасни дека ниту го прифаќа, ниту планира да го потпише Договорот.


Владата објави публикација „365 промени за подобар живот на сите граѓани“


Скопје, 30 мај, 2018 - 11:50 (META) 

По повод една година од мандатот, на веб страница на Владата е објавена публикација „365 промени за подобар живот на сите граѓани“ во кои има преглед на клучните мерки и промени реализирани во првата година од мандатот на Владата од јуни 2017 до мај 2018 година.

Во неа се опфатени економски, мерки кои се однесуваат на заштита на културното наследство, идентитет и јазик, мерки за еднакво мултиетничко општетсво, грантови доделени од Европската унија и меѓународната заедница, извештајот на Европската комисија за Македонија.

Во однос на економските мерки се вели дека покачена е минималната плата на 12.000 денари со што 90.000 граѓани добија повисоки плати.

„Просечната месечна исплатена нето плата по вработен е за 5,6 отсто повисока во споредба со истиоте месец лани, а испратената бруто плата е повисока за 5,3 отсто во споредба со март 2017. Псотигнавме зголемување на просечната плата во производство на облека за 16 отсто а во текстилната индустрија за 24 отсто. Со планот за економски раст стимулиране и помагаме компаниите да исплаќаат повисоки плати и да вработуваат висококвалификуван кадар“, се вели во публикацијата.

Во неа се додава дека во буџетот се обезбедило средства за повисоки плати во Армијата за 10 отсто, здравство, образование и детска грижа за 5 отсто.

„Со укинувањето на радиодифузната такса обезбедивме дополнителна заштеда за граѓаните во висина од 12,4 милиони евра. Сметките за струја се пониски. Постигнавме позитивен економски раст во втората половина од 2017, наспроти наследениот негативен раст во орвите шест месеци во 2017“, се вели во публикацијата.

365

Во однос на отчетноста на трошењето, се наведува дека трезорот е отворен за јавноста – граѓаните да гледаат како се троши секој денар, а скратени се директните трошења на носителите на власта.

„Донесовме нов Закон за јавни набавки за подобрување на квалитетот на набавките, за зајакнување на транспарентноста и контролата на постапките и за олеснување на постапките.Направивме 12 клучни промени за подобрување на буџетската транспарентност во Министерството за финансии. Објавивме граѓански буџет за буџетот за 2018 година, со цел граѓаните да добијат разбирлива слика за трошењето на јавните финансии. Значително го намаливме, за околу 90% буџетот за промотивни активности и роуд шоуа“ се вели во публикацијата.

Во публикацијата исто така се опфатени и средствата кои се наменети за инфраструктурни проекти со пари обезбедени од буџетот, но и од фондови од ЕУ.

За политичките постигнувања се споменува извештајот на Европската комисија.

„Македонија е на прво место според остварениот напредок меѓу земјите од регионот. Ова претставува најголемата валоризација на успешноста во имплементацијата на „планот 3-6-9“. Извештајот на ЕК констатираше дека Македонија ги предводи земјите од Западниот Балкан и од аспект на подготвеноста или усогласеноста на земјата со Европската унија и според економските критериуми. Македонија во мај 2018 година стана рамноправна членка на Јадранско-Јонската група земји за соработка. Македонија после решавање на спорот околу името веднаш ќе стане членка на НАТО и со тоа уште позабрзано и поодлучно ќе ги отвори портите на ЕУ и ќе се обезбеди просперитет, стабилен и добар живот за нашиот народ“, се додава во неа.

Во врска со градењето на мутиетничко општество еднакво за сите, во публикацијата се вели дека со политиката „Едно општество“ намалени се поделбите и зголемена е довербата меѓу заедниците.

„Ја подобривме климата за соработка и вклучување на граѓанското општество како партнер во демократизацијата на општеството. Донесовме Закон за употреба на јазиците, со кои ќе се прошири употребата на службениот јазик што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните, согласно Уставот и Амандманот V и ги зголемивме можностите на граѓаните да комуницираат со државните институции на својот мајчин јазик и со тоа полесно и поефикасно да ги остварат своите уставни права. Законот за употреба на јазиците целосно  ја гарантира и соодветната употреба на македонскиот јазик, но и на другите јазици кои се во службена употреба во одредени единици на локална самоуправа (албански, турски, ромски, српски, влашки и бошњачки). Презедовме серија мерки за заштита на културното наследство и за заштита и унапредување на македонскиот јазик“, се додава во публикацијата.


Извештајот на СЈО и денеска не се најде пред пратениците


Скопје, 25 април, 2018 - 13:22 (META) 

Ниту денеска не стигна на ред Извештајот за работата на СЈО пред Комисијата за политички систем. Иако пред два дена претседателот на оваа комисија, Александар Кирацовски посочи дека Катица Јанева денеска ќе го презентира извештајот пред нив, седницата се одложи за следната недела.

Официјалното објаснување на Кирацовски е дека во пишана форма Извештајот го добиле дури денеска и за да имаат пратениците повеќе време за дебата по извештајот, на посебна седница ќе биде разгледан идната недела.

На денешната седница, комисијата расправа за годишните извештаи за работата на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Агенцијата за администрација и за Народниот правобранител, а во Собранието за утре се закажани и пратенички прашања.


Собраниски комисии ќе ги разгледуваат Законот за ОТА и законот за следење на комуникациите


Скопје, 5 април, 2018 - 9:36 (META) 

Предлог-закон за следење на комуникациите во второ читање и Предлог-законот за Оперативно-техничка агенција (ОТА) во второ читање денеска во 13 часот ќе се најдат на дневен ред на собраниската Комисија за одбрана и безбедност.

Овие два закони ќе бидат разгледувани и на седницата на законодавно-правната собраниска Комисија.

Во 11 часот на Комисијата за образование, наука и спорт ќе има јавна расправа за Предлог-законот за високо образование.


Анѓушев: Законот ќе обезбеди транспарентност во поддршката на компаниите


Скопје, 4 април, 2018 - 16:44 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев се обрати на седницата на Комисијата за економски прашања во Собранието, на која одговараше на прашања од пратениците за потребата од донесување на Законот за финансиска поддршка на инвестициите.

„Законот претставува замена на нетранспарентната шема на државна помош со која во претходните години беа поддржани само 23 компании, а притоа се потрошени над 225 милиони евра, од буџетот на државата. Креиран е транспарентен механизам со кој се овозможува поддршка на многу поголем број на компании и пораст на економијата“, рече Анѓушев.

Тој додаде дека со овој Закон се дава правна сигурност на инвеститорите, која покрај стабилната политичка состојба, се основи за реализација на секоја инвестиција.

Анѓушев потенцираше дека со Законот за финансиска поддршка на инвестиции се планира да се поддржат успешни компании, кои покажале просечен раст на приходот и не намалување на просечниот број на вработени во истиот период, во споредба со годината за која побаруваат државна помош. Сето ова, компаниите може да го прикажат со доставување на завршните сметки за наведените години.