Во Драмски театар денеска комеморација за Ванчо Петрушевски


Скопје, 27 август, 2018 - 9:55 (META) 

Комеморација за актерот Ванчо Петрушевски, кој завчера загина од струен удар во скопското село Орешани, ќе се одржи денеска во 10 часот во Драмскиот театар Скопје.

Според извештајот од полицијата, Петрушевски станал жртва на струен удар додека качен на метална скала работел со електричен заварувач на пластични цевки во неговата викендичка.

„Џинот од македонската актерска сцена својата кариера ја помина токму во Драмски театар уште од 1975 година и остави безброј актерски остварувања“, порача Драмски театар Скопје, наведувајќи ја неговата биографија.

Петрушевски е роден на 19 април 1951 година во Скопје. Дипломирал на Отсекот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје во 1975 година. Оттогаш како актер работи во Драмскиот театар во Скопје се до неговото пензионирање во 2017 година.

„Со успех настапувал во повеќе улоги во претстави од домашни и странски автори и секојпат покажува духовити поединости кои им даваат на неговите ликови карактеристични движења и гримаси. Неговата актерска игра се одликува со ненаметливост и спонтаност во изразот како виртуозно обликување на комични и трагични ефекти со што ги плени театарските гледачи, со што тие стануваат негови обожаватели. Со мангупска комика, непрекинато концентриран, играта успева да ја префрли преку рампата до гледалиштето, со што Ванчо Петрушевски го вбројуваме во редот на исклучителни актери“, се нагласува во соопштението од Драмски театар.

Ванчо Петрушевски беше активен на повеќе полиња и надвор од театарот, како водител на кулинарско шоу, снимаше филмови, а негова пасија беше и сликарството. Тој е еден од творците на серијата Македонски народни приказни. Многу генерации го препознаваат по ликот на Рамче од радиоемисијата „Хихирику“.

На сцената на Драмскиот театар настапувал во повеќе претстави меѓу кои се: Ослободувањето на Скопје, Солунски патрдии, Панургиј, Чудото на свети Ѓорѓија, Сомнително лице, Мачорот Мики Траси и Џингин Кан, Полнета птица, Дупло дно, Коприварник, Ноќ спроти Водици, Собирен центар, Чија си, Женски оркестар, Грев или Шприцер, Харем, Маратонците го трчаат почесниот круг, Зоолошка приказна, Сега му е мајката, Вујко Вања, Словенскиот ковчег, Платонов, Земјомерот, Сонот на летната ноќ, Тетовирани души,  Марисол, Хамлет од Долно Гаштани, Македонски рулет, Лебедова песна,  Баал, Живот во тесни чевли, Буре барут, Атена со пенис.

Ванчо Петрушевски настапувал на сцените на Македонскиот народен театар и во театрите во Штип и Велес…

Добитник е наградите „Димче Трајковски“ за улогата Јаков во претставата „Дупло дно“ (1985 година за актерско остварување на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ за улогата на Јанко во претставата „Собирен центар“ (1989 год.).

Во 1987 година, Ванчо Петрушевски го доби признанието за најпопуларно ТВ лице на годината според гласовите на читателите на весникот „Вечер“, а во 1988 година, според анкетата на ревијата „Екран“ е добитник на наградата „Најдобро артистичко остварување во филмот и на телевизијата.


Борисов: Не смееме да ја заборавиме трагичната судбина на жртвите на холокаустот


Скопје, 12 март, 2018 - 14:19 (META) 

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на денешното одбележување во дворот на Тутунскиот комбинат во Скопје на 75-годишнината од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот концентрационен логор Треблинка, порача дека балканските политичари мора да работат заеднички за подобра иднина на граѓаните и дека не смее да дозволат повеќе да се случуваат такви трагедии како холокаустот.

– Да извлечеме заклучоци и да сфатиме дека на Балканот треба да градиме, да работиме заедно, да одиме кон подобро уредување и народите да ни живеат среќно, а сето тоа да остане во историјата. Ако, не дај Боже, повторно дозволиме слични настани, тогаш сме глупави. И ние, сегашните политичари, имаме одговорност. Не сме ги заборавиле, слава им, и затоа дојдовме заедно со македонскиот народ да жалиме за тие што не успеале да се извлечат живи од нацистичката машина. Денес ние сме должни да не ја заборавиме трагичната судбина на жртвите на холокаустот и за бидеме сигурни дека вакви настани никогаш повеќе нема да се повторат – рече Борисов.

Бугарија честопати досега во Македонија беше обвинувана за организација на депортацијата на Евреите од ова подрачје во логорите на смртта. Во обраќањето, бугарскиот премиер посочи дека во синагогата во Софија организирале чествување на кое била искажана длабока почит кон бугарскиот народ, црква, интелектуалци и општественици кои во тие, како што рече, можеби најсурови времиња, успеале да спасат 48.000 Евреи.

Тој, заедно со македонскиот премиер Зоран Заев, претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ, потпретседателот на Владата на Романија, Ана Бирчал и министерот за надворешни работи на Република Полска, Јацек Чапутович, како и други високи гости од земјата и странство, на почетокот од програмата на комеморацијата учествуваа во Маршот на живите од локацијата на поранешната железничка станица во Скопје до некогашниот Монопол, кој бил собирен центар за македонските Евреи, од каде со вагони се транспортирани во Треблинка.


Скопје, Битола и Штип одбележуваат 75-години од депортирањето на Евреите од Македонија


Скопје, 12 март, 2018 - 0:44 (META) 

Со симболичниот „марш на живите“ и положување цвеќе на споменикот на 7.144 македонски Евреи кои биле депортирани во Треблинка продолжуваат сеќавањата и одбележувањето на холокаустот и заложбата за борба против антисемитизмот.

Денеска пред споменикот ќе се обратат претседателката на Еврејската заедница во Македонија, Берта Романо Николиќ, премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, по што ќе се упатат кон комеморативната седница во Собранието на Република Македонија.

По повод 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна, владини делегации вчера присустуваа на комеморативните настани во Скопје, Битола и Штип.

Делегација предводена од министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, во придружба на заменик министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски и заменик министерот локална самоуправа Дејан Павлески, положија свежо цвеќе пред споменикот на депортираните Евреи и споменикот на паднатите борци во НОБ на градските гробишта Бутел во Скопје.

Во Битола, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и државниот секретар одво МНР, Виктор Димовски, учествуваа на комеморативните настани, положија цвеќе пред споменикот на депортираните Eвреи од Битола и споменикот на народниот херој Естреја Овадија – Мара. Присутните продолжија со симболичниот „марш на живите“, а по молитвата на еврејските гробишта и отворањето на Ерусалимската патека, владината делегација присуствуваше и на отворањето на изложбата „Дипломати праведници помеѓу народите“ во Музејот на Битола.

Министерот за здравство Венко Филипче и државниот секретар од министерството за здравство Владо Милошев присуствуваа на комеморативните настани во Штип и положија цвеќе пред споменикoт на депортираните Евреи од овој град.


Почина Томислав Чокревски, професор и поранешен министер за внатрешни работи


Скопје, 5 декември, 2017 - 17:02 (META) 

Во Скопје денеска почина проф. д-р Томислав Чокревски, поранешен министер за внатрешни работи, соопшти МВР.

Чокревски беше на чело на Министерството за внатрешни работи од  почетокот на 1996 година до крајот на 1998 година.

Тој беше и професор на Правниот факултет во Скопје, како и негов декан во 1991 и 1992 година. Од 1992 до 1994 година беше ректор на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Покрај министерувањето во МВР, тој бил и министер во владата на Социјалистичка Република Македонија, односно републички секретар за образование, наука и култура од 1967 до 1971 година.

Томислав Чокревски е роден во Битола, на 11 декември 1934 година.


Меркел: Мораме да го чуваме наследството на Хелмут Кол


Стразбур, 1 јули, 2017 - 16:59 (META) 

Повеќе од 20 шефови на држави и повеќе стотици официјални претставници денеска присуствуваа на комеморацијата во Европскиот парламент во Стразбур, по повод смртта на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол. Тие истакнаа дека Кол придонесе за обединувањето на Европа и за помирување на поранешните противници на континентот.

Ковчегот покриен со знамето на Еврпската Унија, кој го внесоа осум германски војници, беше поставен во средиштето на пленарната сала на Европскиот парламент за церемонијата, која е прва од ваков тип во историјата на Европската Унија.

Три венци беа поставени пред ковчегот, еден во боите на Германија, друг на Европската Унија и трет од неговата сопруга.

Германската канцеларка Ангела Меркел, стоејќи до ковчегот, рече дека Кол работел за обединување на Германија, додека други се двоумеле, додавајќи дека неговата мотивација секогаш била во Европа да нема повеќе војни.

„Сега е на нас да го зачуваме твоето наследство. Се поклунувам пред тебе и твоето сеќавање со благодарност и со понизност“, рече Меркел, која исто така, изрази лична благодарност за можностите и за помошта што Кол ѝ ги дал во нејзината кариера.

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, во пресрет на церемонијата изјави дека Хелмут Кол бил вистински Европеец и пријател и дека Европа му должи многу.

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, истакна дека Кол заслужува почесно место во пантеонот на Европа, бидејќи без двоумење им пружи рака на пријателство на новите демократии во Источна Европа по падот на Железната завеса.

Поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, рече дека Хелмут Кол пружи шанса да „бидеме вклучени во нешто поголемо од нас самите, од нашите мандати или минливи кариери“.

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, на комеморацијата во Стразбур истакна дека „Кол беше творец на светскиот поредок“, додавајќи дека тој во Русија ќе остане запаметен како пријател и мудра и искрена личност.

На комеморацијата во Стразбур присуствува и делегација на македонската Влада, предводена од вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

Хелмут Кол почина на 16 јуни оваа година, на 87-годишна возраст. Тој беше канцелар на Германија од 1982 до 1998 година од редовите на Христијанско-демократската унија, чиј лидер беше од 1973 до 1998 година. За време на неговото вршење на функцијата канцелар се случи паѓањето на Берлинскиот ѕид во 1989 година и повторно обединување на Западна и на Источна Германија во една држава. Тој беше заговорник за ширење на Европската Унија на исток и заедно со поранешниот француски претседател Франсоа Митеран беа главните архитекти на Договорот од Мастрихт за воведување заедничка европска валута – еврото.


Анѓушев со владина делегација на комеморацијата за Хелмут Кол во Стразбур


Стразбур, 1 јули, 2017 - 11:47 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со делегација на Владата денеска присуствува на комеморацијата за поранешниот германски канцелар Хелмур Кол, што се одржува во Стразбур, соопштија од Владата.

“Еврoпa зaгуби еден гoлем чoвек, визиoнер кoј ги зaдoлжи идните генерaции дa прoдoлжaт дa јa следaт идејaтa зa oбединетa Еврoпa”, изјaвил вицепремиерoт Анѓушев, изразувајќи сoчувствo нa гермaнскaтa кaнцелaркa Ангела Меркел, на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, и на претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Нa кoмемoрaцијaтa присуствувaат и фрaнцускиoт претседaтел Емaнуел Мaкрoн и пoрaнешниoт претседaтел нa САД, Бил Клинтoн.

Хелмут Кол почина на 16 јуни оваа година, на 87-годишна возраст. Тој беше канцелар на Германија од 1982 до 1998 година од редовите на Христијанско-демократската унија, чиј лидер беше од 1973 до 1998 година. За време на неговото вршење на функцијата канцелар се случи паѓањето на Берлинскиот ѕид во 1989 година и повторно обединување на Западна и на Источна Германија во една држава.


Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба


Сантијаго де Куба, 4 декември, 2016 - 17:32 (META) 

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро.

Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските медиуми, како што јавуваат агенциите, им било забрането да присуствуваат на погребот.

Поворката со посмртните останки на Кастро, кој беше претседател на Куба повеќе од 50 години, утрово во 6.39 часот го напушти Плоштадот на револуцијата во Сантијаго де Куба и помина низ насобраните неколку десетици илјади Кубанци, кои денеска излегоа на улиците да му оддадат почит на Кастро.

Насобрание пред гробиштата, чија капија беше затворена по влегување на поворката, ја пееја кубанската химна и извикуваа „Вива Фидел“ (Да живее Фидел).

Кубанскиот претседател, братот на Фидел, Раул Кастро, вчера ја предводеше комеморацијата на која рече дека ќе продолжи „да ја брани татковината и социјализмот“.

Тој истакна дека, согласно волјата на Фидел Кастро, во парламентот ќе предложи да биде донесен закон со кој нема да се дозволи создавање на култ од личноста на Кастро.

„Фидел во последните часови од својот живот инсистираше неговото име да не биде никогаш употребено како име на некоја институција, плоштад, парк, авенија, улица или други јавни места и да не бидат подигани споменици во негова чест, ниту бисти и слични други обележја“, рече Раул Кастро.

Со положувањето на урната заврши деветневната жалост за смртта на Фидел Кастро, кој почина на 25 ноември, на 91 година.


Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, во дводневна посета на Македонија и на Грција


Скопје, 15 септември, 2016 - 10:18 (META) 

Томислав Николиќ, претседателот на Србија, од денеска ќе престојува во дводневна посета на Македонија и на Грција, јавува новинската агенција „Танјуг“.

Денеска тој ќе им оддаде почит на српските војници погребани на воените гробишта од Првата светска војна во Солун, Грција, по што ќе оствари средба со Апостолос Цицикостас, гувернер на грчкиот регион на Централна Македонија.

Николиќ утре ќе присуствува на церемонијата по повод Битката на Кајмакчалан во Македонија. Тој во Битола ќе се сретне со претседателот на република Македонија, Ѓорге Иванов.

Предвидено е двајцата претседатели да одржат заедничка прес-конференција. Николиќ ќе положи цвеќе на српските воени гробишта во Битола.


Јанева во Палермо на комеморација во чест на судијата Фалконе


Палермо, 23 мај, 2016 - 16:21 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во Палермо, Италија учествува на комеморацијата во чест на сицилијанскиот истражен судија Џовани Фалконе, кој на денешен ден пред 24 години беше убиен во атентат организиран од мафијата, чии членови ги гонеше Фалконе, заедно со неговиот соработник Паоло Борселино.

Организатор на комеморацијата, како што соопштија од СЈО, е Фондацијата „Франческа Морвиљо Фалконе“, а во нејизиниот фокус е „борбата против организираниот криминал и истата има за цел да собере реномирани италијански и странски академици и експерти, вклучително и највисоки државни функционери“.

Јанева, која на комеморацијата учествува на покана на Фондацијата „Франческа Фалконе“, е придружувана од двајца обвинители од нејзиниот тим, главниот истражител на СЈО и нејзиниот шеф на кабинет.


Светските лидери им одадоа почит на масакрираните Ерменци


Ереван, 24 април, 2015 - 13:51 (META) 

Бројни светски лидери, меѓу кои и претседателите на Русија и на Франција, денеска во меморијалниот комплекс „Цицернакаберд“ во Ереван им одадоа почест на Ерменците кои настрадаа за време на Отоманското Царско.

Денеска се одбележува стогодишнината од геноцидот над Ерменците, на ден кога се приведени 250 ерменски интелектуалци, настан кој се смета за прв чекор за масовно убивање Ерменци и по Првата светска војна.
Рускиот претседател Владимир Путин во говорот на церемонијата во Ереван предупреди на опасност од национализам и од „русофобија“.

– Не може да има какво било оправдување за масовно убивање луѓе. Денеска заедно жалиме со ерменскиот народ – рече Путин.

– Никогаш нема да ја заборавиме трагедијата низ која мина вашиот народ – рече францускиот претседател Франсоа Оланд.

Претседателот на Ерменија, Серж Сарксјан, изрази надеж дека неодамнешните чекори за признавање на масакрот на Ерменците како геноцид ќе помогне да се „тргне стогодишната темнина на негирање“.

Турскиот министер задолжен за односи со ЕУ, Волкан Бозкир, е прв турски владин претставник што им оддал почест на жртвите на масакрот така што денеска присуствуваше на миса во ерменската патријаршија во Истанбул.

– Го почитуваме страдањето што го искусија нашите ерменски браќа. На ниту еден начин не се противиме на комеморацијата на тие страдања. Се чувствуваме должни да присуствуваме на оваа миса – рече Бозкир.

Историчарите проценуваат дека пред 100 години се убиени околу 1,5 милион Ерменци, бидејќи отоманските владетели стравувале оти христијанските Ерменци ќе застанат на страна на Русија, нивниот непријател во Првата светска војна. Многу историчари, како и дваесетина земји, меѓу кои се Франција, Италија и Русија, го сметат масакрот за прв геноцид во 20 век.

Турција негира дека Ерменците системски се убивани и тврди дека во судирите се убиени околу 500.000 Ерменци и оти настрадале и исто толку Турци.