„Фени“ ќе почне со работа во февруари, но не се знае кој датум


Скопје, 26 јануари, 2018 - 19:46 (META) 

Комбинатот „Фени“ ќе почне со работа во февруари, но конкретниот датум не се знае информираат од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

„Истовремено потенцираме дека постапката е во надлежност на судската власт, како и во согласност со одлуките на Одборот на доверители и ќе продолжи да се спроведува и понатаму. Напоменуваме дека за целосно рестартирање на работата на комбинатот „Фени“, ќе биде потребно дополнително време за обезбедување и снабдување со суровини (руда) и останати репро-материјали“, се наведува во соопштението.

Реакцијата од кабинетот на Анѓушев следува откако дел од медиумите објавија дека „Фени“ ќе почне со работа на 1 февруари.


„Фени“ отиде во стечај


Велес, 29 ноември, 2017 - 17:11 (META) 

Основниот суд Велес денеска го усвои предлогот за стечајна постапка на комбинатот „Фени“ од Кавадарци, кое го поднесоа „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ и „Силк роуд банка“.

Не беше прифатена понудата за купување од бугарската фирма „Енекод“ од 65 милиони евра, од кои 29 милиони евра долг кон банките.

За стечаен управник е назначен Мирослав Анастасиевски од Гостивар.

Трите банки доверители во рок од 15 дена треба да ги достават побарувањата. Тие претходно посочија дека понудата на бугарската фирма е несоодветна.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев на седницата за пратенички прашања во петокот посочи дека за компанијата биле заинтересирани швајцарски фонд, француско-израелска корпорација и англиски фонд, а имало и понуди од 30 милиони евра.


Вработените од „Југохром“ повторно бараат средба со Димитриев


Тетово, 12 јануари, 2017 - 12:54 (META) 

Синдикалната организација на комбинатот „Југохром“ повторно бара средба со премиерот Емил Димитриев откако по барањето за средба што го испрати на 4 јануари, доби одговор дека со претставниците ќе се сретне советникот на премиерот.

„Средбата сме подготвени да се прилагоди во рамки на Вашите слободни термини во кое било време од денот (Ви стоиме на располагање 24 часа). Ургираме средбата да се реализира во најкраток можен рок. Ви напоменуваме дека ургенцијата е поради огромниот притисок од 700 вработени кои се загрижени за својот работен статус“, се вели во барањето.

Во барањето за средба испратено на 4 јануари, вработените велат дека се чувствуваат изиграни и измамени од некои институции кои, како што велат, најпрво задоцниле со издавањето на неопходните дозволи за изградба на филтри, а потоа наредиле престанок со работа на печките.

„Спремни сме да продолжиме со уште порадикални протести и со други облици на изразување на незадоволството. Но, пред да преземеме други мерки, би сакале да се сретнеме со Вас, да размениме информации и да видиме дали е можно проблемот да се реши по институционален пат. Сметаме дека може, со Ваша помош и посредство да се најде некое прифатливо решение со кое ќе се обезбеди сигурна егзистенција на работниците“, велат од синдикалната организација на комбинатот „Југохром“.


Синдикатот на „Југохром“ со едночасовна блокада побара да проработи комбинатот


Скопје, 24 ноември, 2016 - 13:36 (META) 

Вработените во комбинатот „Југохром“ денеска точно напладне излегоа на протест во Скопје и еден час ја блокираа крстосницата пред Судска палата. Тие бараат да се вратат на своите работните места.

Синдикатот на „Југохром“ бара да се тргне забраната за работа на фабриката затоа што, како што велат, возможно е поставувањето филтри во текот на работниот процес.

Во моментов, вработените од „Југохром“ се во Инспекторатот на Министерството за животна средина, каде што треба да достават протестно писмо. Тие бараат се повлече мерката за забрана за работа на комбинатот, од каде егзистенција обезбедуваат неколку илјади жители на Јегуновце и на регионот.

„Југохром“ по барање на Државниот инспекторат за животна средина не работи од почетокот на месецот, кога беа исклучени печките, бидејќи сè уште не се поставени филтрите за отпрашување.

Иако печките се исклучени, вработените велат дека мерните станици во Тетово бележат висока концентрација на штетни честички во воздухот.


Вработените од „Југохром“ на принуден одмор


Тетово, 7 ноември, 2016 - 15:35 (META) 

Месецов вработените од „Југохром“ ќе бидат на принуден одмор, соопштија денеска од синдикатот на комбинатот.

– Успеавме да издејствуваме од одборот на „Југохром“, работниците да бидат пратени на принуден одмор, односно ќе земаат 70 проценти од платата и ќе седат дома. За наредните месеци не се знае судбината на вработените, но ние ќе продолжиме да преговараме со раководството на комбинатот – изјави Бајрам Амити, претседател на синдикатот.

Тој додаде дека за наредниот период планираат да организираат протести, на кои ќе побараат фабриката повторно да се отвори.

– Ќе организираме протести и други видови притисоци за да смени одлуката на Министерствотото за животна средина, „Југохром“ да биде затворен. Во периодот што следува ќе се докаже дека „Југохром“ не е најголемиот загадувач на воздухот, кој ќе биде енормно загаден и покрај неработењето на нашата фабрика – изјави Амити.

„Југохром“ ги исклучи печките минатата недела откако Инспекторатот за животна средина донесе одлука за затворање на фабриката, поради пробивањето на двегодишниот рок за изградба на филтер-станица, кој истече на 31 октомври годинава.


Изаири: „Југохром“ требаше да ги врати на работа сите отпуштени работници


Тетово, 24 март, 2016 - 16:24 (META) 

Министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири, смета дека комбинатот „Југохром“ не ја запазува социјалната димензија. Тој изјави дека на работа требаше да се вратат сите 1.100 работници, што беше еден од условите Владата да го продолжи рокот за изградба на системот за отпрашување на фабриката.

– Кога Владата го продолжи рокот за поставување на филтри на оџаците, го задолжи „Југохром“ да ги врати сите 1.100 работници. И оваа социјална мерка комбинатот не ја почитува – рече Изаири.

Од раководството на „Југохром“ велат дека во комбинатот засега работат 450 лица.

Наредниот месец сите вработени ќе бидат вратени на своите работни места.

– Ние на почетотокот на месецов го рестартиравме производствениот процес, но седмата печка не ја вклучиме. Моментално на оваа печка се прави ремонт. Ремонтот ќе биде завршен до средината на наредниот месец, кога ќе бидат вратени сите отпуштени работници – изјави генералниот директор на комбинатот „Југохром“, Васко Скендеровски.

„Југохром“ го рестартираше производствениот процес по два месеци пауза, одлука која раководството на комбинатот ја донесе за да влијае на алармантното аерозагадување во Тетово, кое е најизразено во зимските месеци. Од раководството на комбинатот велат дека работат на проектот на поставување филтри на оџаците, кој очекуваат дека целосно ќе се имплементира до октомври годинава.