!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Почнува „Галичка свадба 2017“, младенците се запознале во Галичник


Галичник, 15 јули, 2017 - 10:52 (META) 

Скопјаните Тања Чаловска и Бошко Лепчески, обајцата со потекло од Галичник, се младенците на „Галичка свадба 2017“ која ќе се одржува овој викенд. Триесет и едногодишниот правник и 28-годишната економистка се запознале пред седум години токму во Галичник, каде што утре ќе бидат и венчани во црквата „Св. Петар и Павле“.

По подолго време се случува на Галичка свадба двајцата младенци да имаат потекло од Галичник. Чаловска на свадбата ќе носи носија која е семејно наследство и е стара еден век, а необлечена повеќе од 50 години. Носијата сосе историски вредниот накит што ќе ги носи тежат околу 25 килограми.

Свадбата ќе почне вечерва во 19.30 часот, со китење, редење на бајракот и фрлање пушка, а утре наутро во 9 часот ќе продолжат обичаите меѓу кои централен настан ќе биде венчавката во црквата „Св. Петар и Павле“.

Посетителите своите возила ќе може да ги остават на фудбалското игралиште близу Галичник, а потоа со организиран превоз со комбиња ќе бидат превезени до влезот на Галичник.

Со Галичката свадба ќе биде отворено и годинашното Галичко културно лето, во чии рамки се 24. Галичка книжевна колонија во организација на Здружението „Галикул“, на која ќе учествуваат домашни и странски писатели, како и 28. Галичка ликовна колонија на која гости ќе бидат осум уметници од Израел, Индија, Босна и Херцеговина, Македонија, Словенија, Косово и од Бугарија.


Еден загинат и десет повредени при удар на комби во пешаци пред џамија во Лондон


Лондон, 19 јуни, 2017 - 10:18 (META) 

Едно лице загинало, додека десет се повредени утрово кога комби ударило во пешаци во близина на џамија во северниот дел на Лондон. Случајот, како што јавуваат светските агенции, го истражуваат припадници на британската антитерористичка единица.

Комбито ударило во муслимански верници, во моментот додека тие излегувале од утринската рамазанска молитва од џамијата во Финсбури парк.

Најголемата британска мулсиманска организација случајот го оцени како чин на исламофобија.

Како што соопшти лондонската Метрополитен полиција, еден маж починал на местото на несреќата. Од полицијата соопштиле дека осуммина повредени биле однесени во три различни болници, додека на две лица им била укажна медицинска помош на самото место.

Четириесет и осумгодишниот маж, кој го управувал комбито и кој бил задржан од минувачите, подоцна бил однесен во болница.

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, изјавила дека полицијата го третира случајот како „потенцијален терористички напад“.

„Ќе закажам итен состанок ова утро. Сите мои мисли се со жртвите, нивните семејства и со службите за итна помош кои се на местото на несреќата“, изјави Меј.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, изјави дека дополнителни полициски сили се распоредени низ Лондон, особено во муслиманските квартови.

„Сè уште не ги знаеме деталите, но јасно е дека станува збор за намерен напад на недолжни жители на Лондон, од кои многумина завршувале со молитвата за светиот месец Рамазан…Иако се чини дека ова е напад на одредена заедница, како што беа застрашувачките напади во Манчестер, Вестминистер и на Лондонскиот мост, тоа воедно е и навреда на нашите заеднички вредности како толеранцијата, слободата и почитувањето“, рекол Кан.


Две лица загинаа во сообраќајна несреќа во близина на Пештани, Охридско


Охрид, 7 август, 2016 - 11:05 (META) 

Две лица, кое се превезувале на мотоцикл, загинаа во сообраќајна несреќа која вчера попладне по 18 часот, се случи во близина на селото Пештани, Охридско, на патот над хотелот „Десарет“.

До несреќата, според полициските информации, дошло кога мотоциклот, со странски регистарски таблички, на кој се превезувале двајцата настрадани, од засега непознати причини, директно удрил во комби, марка „фолксваген“, движејќи се во правец од Свети Наум кон Охрид.

Екипи на СВР Охрид извршиле увид на местото за утврдување на причините и околностите за сообраќајната несреќа.

Поради несреќата сообраќајот на патот Свети Наум – Охрид беше блокиран, а возила во километарска колона неколку часа чекаат да се расчисти патниот правец.


Во комби пронајдени тројца мигранти од Авганистан, полицијата трага по возачот


Демир Капија, 4 февруари, 2016 - 14:36 (META) 

Екипа на неготинската сообраќајна полиција вчераноќ кај тунелите во Демир Капија запрела возило во кое, засега непознато лице превезувало тројца мигранти од Авганистан.

Како што информираат од МВР, возачот на комбито, марка „мерцедес“, со бугарска национална ознака, не застанал на знакот на полициските службеници и продолжил со движењето, а по околу 500 метри го запрел возилото и се дал во бегство. При проверката, полицајците внатре ги затекнале тројцата мигранти.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на возачот на комбито.