!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Пијан полицаец од Кочани ја тепал сопругата и дивеел дома


Кочани, 13 јануари, 2018 - 12:30 (META) 

Психичко и физичко малтретирање од нејзиниот сопруг пријавила вчера 38-годишната К.А.К. од Кочани. Таа во Полициската станица во градот кажала дека нејзиниот сопруг М.К. (39) вработен во МВР, под дејство на алкохол почнал да и се заканува дека ќе ја убие и барал да замине од дома и да го остави нивното седумесечно бебе.

Жената пријавила и дека нејзиниот сопруг секој ден бил пијан и во повеќе наврати на сличен начин ја малтретирал психички и физички. На 3 декември лани, според пријавата, тој под дејство на алкохол го извадил службениот пиштол и испукал неколку куршуми во дневната соба.

По наредба на Основното јавно обвинителство Кочани на М.К. му е одземен пиштолот. Во расчистување на случајот е вклучен и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.


Заев: Не паѓа само дожд во Македонија, паѓа и Никола Груевски


Кочани, 7 октомври, 2017 - 21:56 (META) 

„Цел ден паѓа дожд, но запре за нашиот митинг. Но, не паѓа само дожд во Македонија, паѓа и Никола Груевски. Паѓа ВМРО-ДПМНЕ на ниво на цела Македонија, а со неа и Никола Груевски. Ќе падне и во Кочани на 15 октомври, заедно со неговиот Ратко“. Ова вечерва на митингот во Кочани го изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Лидерот на СДСМ се осврна на испразнетиот буџет кој зад себе го оставила претходната влада, но и за ветените и исполнети ветувања на актуелната централна власт, како што е укинувањето на радиодифузната такса, на екстерното тестирање, поевтината струја и зголемувањето на минималната плата. Се осврна и на реформите во образованието, како и на новите можности за вработување младите преку проектот „Младинска гаранција“, кој треба да придонесе за задржување на младите во Македонија. Заев рече дека актуелниот градоначалник на Кочани, Ратко Димитровски, изјавил дека не сакал трет мандат, но бил принуден од партијата. Од тие причини, Заев ги повика граѓаните да му помогнат на градоначалникот да си замине и притоа додаде дека наслушнал оти и така ќе има полни раце работа со судството.

Тој во својот говор рече дека нивните анкети покажале дека Николчо Илиев е најпосакуван кандидат од сите кандидати за градоначалници во цела Македонија и дека тој и предложените советници од СДСМ ги знаат проблемите на општината.

Кандидатот за градоначалник на општина Кочани од редовите на СДСМ, Николчо Илиев, вети подобар живот со намалување на трошоците на граѓаните и на фирмите преку гасификација, повисоки плати, задржување на младите во Македонија, субвенции за земјоделците, инфраструктура во градот и во околните села, како и сообраќајни решенија за Кочани. Тој рече дека Општината ќе одвојува повеќе пари за спортот, поголема соработка со младите, отворање на градинки и грижа за пензионерите.

– Животот може да биде подобар. Доста со користољубие и со себељубие. Доста со нееднаквиот пристап. Доста со притисоци и со мобинг. Да ставиме крај на своеволното трошење пари собрани од сите нас. Да се ослободиме од партиските стеги – порача Илиев, додавајќи дека сега е вистинскиот момент за промени.


Скопјанец загинал во пожар, кочанец се удавил во канал за наводнување


Скопје, 8 септември, 2017 - 12:22 (META) 

Две жртви на несреќи регистрирала полицијата во изминатото деноноќие, од кои едната се случила во Скопје, а втората во Кочани.

Вчера, во 16.50 часот, во атарот на селото Грдовци, С.Ј.(42) од Кочани го пронашол својот татко  Д.Ј. (70) удавен во канал за наводнување. Смртта била констатирана од лекар од итна медицинска помош, а притоа не биле забележани видливи траги на насилство. Увид извршиле јавен обвинител и увидна екипа од Полициска станица Кочани,  по што по одобрение на обвинителот, телото на починатиот било предадено на семејството за погреб.

Денеска, околу 3 часот, во стан на булеварот Јане Сандански во Скопје, од засега непознати причини избувнал пожар. При интервенцијата на пожарникарите, во станот бил пронајден починат Н.Н. (23). Смртта била констатирана од лекар од итна медицинска помош, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено на обдукција.


Маж и жена пронајдени застрелани во куќа во Кочани


Кочани, 29 јули, 2017 - 16:30 (META) 

Две безживотни тела вчера биле пронајдени во приземје од куќа во Кочани. Телата ги пронашол С.М. (28), потстанар во куќата.

Според првичните информации, се работи за машко лице со иницијали С.Г., 42-годишен жител на Скопје, и женско лице со иницијали Ј.П., 25-годишна жителка Пробиштип, која исто така била потстанар во куќата.

Двете тела се најдени со прострелни рани во главата. Истрагата е во тек, а телата се предадени на обдукција.


Кочанска текстилна фабрика казнета за неплатена празнична работа


Кочани, 7 февруари, 2017 - 17:49 (META) 

Работници од текстилна фабрика од Кочани работеле на празник. Но, кога ја зеле платата, не биле платени празнично, односно дополнителни 50 отсто за тој ден, како што налага законот. Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја прибрал документацијата и побарал увид од Трудовиот инспекторат, кој го потврдил прекршувањето на закон и наложил санкција.

Ова е една од десетината пријави што ги поднел Хелсиншкиот комитет за текстилни фабрики од Штип и од Кочани. Според законот, доколку работодавецот пријави дека ќе работи на празник, како што бил случајот со кочанската конфекција, на крај од месецот и исплатата треба да биде според бројот на пријавени и работени празници, е аргументот на Хелсиншки комитет. Во конкретниот случај, работодавецот пријавил дека ќе работи компанијата на празник, 63 работници се пријавиле на работното место на празник, но на крај добиле редовна дневница. Со ова, компанијата го прекршила Законот за работни односи и Општиот колективен договор.

Неда Чаловска од Хелсиншкиот комитет за човекови права вели дека ова е своевидно предупредување за работодавците, но и за институциите.

– Сакаме да ги натераме институциите, пред сè, Трудовиот инспекторат сам да реагира, а не само по пријави како нашите. И не само за прекршување на законот во делот на работењето на празник, туку и за другите, кои се редовна практика во текстилните компании – вели Чаловска.

Во отсуство на синдикалното организирање по текстилните компании, ова е ретка позитивно решена иницијатива, која според Хелсиншки комитет, нема да биде единствена. Организацијата најавува интензивна работа со прекршувањата на законот и на правата на работниците во текстилните компании.


Кочанчани протестираа против измачувачот на животни


Кочани, 28 ноември, 2016 - 18:48 (META) 

Поголема група граѓани на Кочани со транспаренти вчера излегоа пред седиштето на полицијата, со барање да ги заштити од човекот, кого го нарекуваат „душовадникот“, кој помина две години во затвор за силување и е познат дека се изживува врз животните. Неполн месец откако беше вратен од затвор, 30-годишниот кочанец се изживуваше над десетина кучиња. Членови на здружението за заштита на животните ослободија неколку истоштени кучиња, за кои рекоа дека се сомневаат дека биле силувани. Н.Т. ги држел кучињата врзани, без храна и вода, во недоградена куќа на периферијата на градот.

– Се собравме да го искажеме својот револт. Имаме поддршка од многу организации за заштита на животните од Македонија, а имаме поддршка и од здруженија од Германија и од Швајцарија. Сакаме да апелираме на институциите да почнат да си ја работат својата работа. Протестот нема да престане сè додека тој слободно шета по улиците и е закана за нас – изјави Александра Арсова.

Од пред седиштето на полицијата протестот продолжи пред Обвинителството и судот. Граѓаните изјавуваат дека стравуваат и за нивните животи, бидејќи се работи за насилен човек со нарушено психичко здравје, кој е страв особено за младите кочанчани.

На социјалната мрежа „Фејсбук“ активна е група, која ги повикува институциите на реакција:

„Во Кочани по кој знае кој пат животните се жртви на монструм и садист, лице познато на полицијата, но и на граѓаните, кое и покрај бројните реакции на активистите за заштита на животни и хуманите граѓани од Кочани и цела Македонија, лицето Н.Т. и натаму мачи животни без никој од институциите на системот да преземе нешто. На големо се прекршува Законот за заштита на животни, но и Кривичниот законик, и крајно е алармантна ситуацијата. Не е далеку денот кога би посегнал и по човечки живот. Дел од активистите во Кочани почнаа да добиваат и закани од блиски лица на Н.Т“, стои во повикот.


Горат депониите во Источна Македонија


Кочани, 12 август, 2016 - 12:55 (META) 

Со денови гори депонијата кај Кочани, на патот за Пониква, а чадот веќе стигна до градот, што зборува за големината на огнот.

Запалена е целата депонија каде се носи отпадот од Кочани и околината. Не помага ниту земјата која врз огнот ја истураат неколкуте вработени на јавното претпријатие „Водовод“.

Недостасува механизација и доволни колични земја за да се потрупа запалениот отпад. Од „Водовод“ велат дека штом еднаш се запали депонијата, тешко се гаси.

Огнот се заканува на околината, каде има викенд куќи и лозја, но уште повеќе е закана за реалтивно чистата еколошка средина.

Првичната претпоставка е дека тој не пламнал случајно, туку е дело на човечки фактор.

Не е прв пат да се палат депониите во регионот. Во помалата општина Карбинци, речиси редовно, два пати месечно се пали отпадот. Депонијата е лоцирана во населен дел и простор со ниви, лозја и овоштарници. Земјоделците веќе реагираа дека квалитетот на производството им е доведено во прашање.


Штип и Кочани со хуманитарна акција за Скопје и Тетово


Штип, 8 август, 2016 - 12:03 (META) 

Општинските организации на Црвениот крст во Штип и Кочани во соработка со општините ги повикаа граѓаните да донираат за настраданите во поплавените подрачја во скопско. Во Штип во просториите на Црвениот крст од 09 до 15 часот работи пункт каде граѓаните може да донираат конзервирана храна, бебешка храна и пелени, вода за пиење, средства за хигиена и средства за дезинфекција. Овие артикли се најпотребните за загрозените граѓани, според списокот направен на терен.

Во Кочани пунктот за донации е поставен на плоштадот до супермаркетот „Тинекс“, a акцијата е во организација на Црвениот крст и невладината организација „Благородна мисија“.

Пунктот во Кочани ќе биде отворен во периодот од 12 до 16 часот.


Жители на Кочанско: Се шири смрдеа од јамата со заболени говеда


Кочани, 30 јуни, 2016 - 16:49 (META) 

Одвај закопани трупови на говеда заболени од јазлеста кожа шират смрдеа, што е неподнослива во попладневните и во вечерните часови, реагираат жители на кочанските села Кучичино и Чифлик.

Жителите, кои имаат ниви близу локацијата каде се закопани заболените крави, тврдат дека кога подобро ќе се погледне во плитката дупка, можат да се видат и делови од телата на пцовисаните крави.

– Им се гледаат главата и роговите. Уште ’рчат кравите. Цело село ќе се затруе така, ќе поумре народот. Не можеш да пријдеш натаму. Смрди особено кога дувне ветерот. Разговарав со претседателот, рече ќе ги закопувале кај Спанчево… Тешко мириса, нормално, смрди кај нас. Божем ги закопуваа, ама пак мириса – велат жители на Кучичино.

Локацијата каде се закопуваат говедата се наоѓа во кругот на депонијата за комунален отпад на комуналното претпријатие „Облешево“, на тромеѓето на селата Кучичино, Теранци и Чифлик. Жителите на околните села се жалат дека смрдеата е поизразена како што се зголемува температурата.

Жителите сметаат дека дополнително проблем е што јамата каде се закопуваат угинатите животни е плитка и не се дезинфицира. Бараат од надлежните да ги дозакопа животните.

На ист проблем реагираат и сточари од карбинското село Радање. Јамата каде се закопуваат пцовисаните животни заболени од јазлеста кожа е во непосредна близина на местото каде поминуваат стадата. Според сточарите, говедата не се целосно закопани, што е закана за стоката што поминува покрај јамата.


Изградбата на експресниот пат Кочани – Штип ќе почне во јуни


Кочани, 21 март, 2016 - 16:34 (META) 

Изградбата на новиот експресен пат Кочани – Штип ќе почне во јуни. Должината на патот ќе изнесува 26 километри, а вредноста на проектот е 53,4 милиони евра.

Ова денеска го најави техничкиот премиер Емил Димитриев, кој беше во работна посета на Кочанско.

Освен експресниот пат до Штип, од Кочани до Македонска Каменица и до Делчево ќе се изврши рехабилитацијата на патната делница во должина од 30 километри.