!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Касами: Хан даде поддршка за опцијата за формирање влада


Скопје, 21 март, 2017 - 16:22 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, даваат поддршка за излез од кризата и бараат да гледаме повеќе кон иднината на државата отколку за личниот интерес, изјави лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, по средбата со бриселската четворка.

– Денеска имавме уште една посета на еврокомесарот Јоханес Хан која ѝ е неопходна на Македонија во ситуацијата во која се наоѓа. Членовите на делегацијата ја даваат поддршката за да излеземе од кризата. Во овој правец работи и Беса, не гледајќи на личниот интерес затоа што сè уште има сили во Македонија кои сакаат да нè турнат во меѓуетничка криза, што е многу лошо за земјата – рече Касами.

Тој истакна дека Хан дал поддршка на опцијата за формирање влада, за што има 67 пратеници и додаде дека не постои никаква „тиранска платформа“ туку декларација.


Кој побара Иванов да ја повлече одлуката, а кој го поддржа?


Скопје, 8 март, 2017 - 11:43 (META) 

Генералниот секретар на ОБСЕ, двајца еврокомесари, министри на земји членки на ЕУ, амбасадорот на САД во Македонија, министерката за надворешни работи на Канада и заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања досега побараа македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, да ја преиспита својата одлука да не го додели мандатот на СДСМ, кој обезбеди 67 пратенички потписи, односно мнозинство во Собранието.

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, минатата недела на „Твитер“ изрази загриженост поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев:

„Загрижен сум поради развојот на настаните во Скопје. Владеењето на правото мора да надвладее. Резултатите од декемвриските избори се цврста основа за формирање влада што ќе ги застапува интересите на сите граѓани“.

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, за време на посетата на Македонија, побарала од Иванов да ја ревидира својата одлука во интерес на волјата и на интересот на сите граѓани:

„Никаде во демократскиот свет не може на парламентарното мнозинство, кое го претставува мнозинството на граѓаните во унитарна држава, да не му се дозволи да формира влада. Побарав од Иванов да ја ревидира својата одлука во интерес на волјата и на интересот на сите граѓани, согласно Уставот на Македонија, кој вели дека мандатот се дава на лидерот кој има мнозинство во парламентот“.

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, порача дека „во демократија мора да се признае парламентарното мнозинство, иако некому тоа можеби не му се допаѓа“:

„Сите лидери, вклучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од последните избори. Политичките лидери и институции да дозволат демократските процеси да течат, во интерес на граѓаните“.

Aмбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, минатата недела  го повика претседателот на државата, Ѓорге Иванов, повторно да ја разгледа својата одлука:

„Сметаме дека ова не е конзистентно со основните демократски принципи и со владеењето на правото, кои се клучни вредности на НАТО. Како стратешки партнери на Македонија и како пријатели, со цела почит кон суверенитетот и кон унитарноста на Македонија, го повикуваме Иванов повторно да ја разгледа одлуката“.

Се огласи и британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, со порака објавена на веб-страницата на британската канцеларија за надворешни работи:

„67 новоизбрани пратеници кои претставуваат различни заедници во Македонија побараа да формираат влада. 67 од 120 е јасно мнозинство. Претседателот Иванов треба да си ја преиспита одлуката“.

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, изјави дека е вознемирен од состојбата во земјава и побара Иванов да ја преиспита одлуката:

„Претседателот Иванов го лишува досегашниот лидер на опозицијата од мандатот за формирање влада, иако тој го обезбеди парламентарното мнозинство зад себе. Тоа е спротивно на демократските принципи и на европските вредности, на кои земјата се обврза. Претседателот Иванов би требало да ја преиспита оваа одлука и да ја коригира во интерес на граѓаните на својата земја“.

Повик да се почитува демократската одлука на граѓаните и да се прифати секое демократски договорено мнозинство упатија и тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл:

„Од суштинско значење е исходот од изборите и волјата на народот да се почитуваат и да се овозможи да се одвиваат демократските процеси, како што би се очекувало во едно демократско општество“.

На почетокот на оваа недела, и канадската министерка за надворешни работи, Кристија Фриленд, испрати соопштение во кое ги повика македонските политички лидери да дозволат формирање влада без одложување, а претседателот Иванов да ја изврши својата уставна обврска:

„Канада ги повикува македонските лидери да го дозволат формирањето на новата влада без одложување. Апелираме до сите страни да продолжат со поддршката и со зајакнувањето на нашите заеднички демократски принципи, вклучително и почитување на демократските институции и владеењето на правото. Апелираме и до претседателот на државата да ја изврши својата уставна обврска и да го прифати формирањето на новата влада што следува по парламентарните избори во Македонија одржани на 11 декември 2016 година“.

Загриженост за актуелната состојба изрази и холандскиот министер за надворешни работи, Берт Кундерс, кој повика на почитување на парламентарното мнозинство и на смирување на тензиите:

„Сметам дека постои парламентарно мнозинство и дека Македонците треба да одлучат за тоа. Ние сме загрижени поради вербалната агресија во земјата. Мислам дека нештата мора да се решат на мирен начин и ги повикувам сите партии да го сторат тоа на мирен и на демократски начин“.

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји од Загреб ги повика сите страни во Македонија да бидат подготвени на компромис и да се формира нова постизборна влада:

„Искрено се надеваме дека македонскиот претседател ќе им овозможи на пратениците кои изразија желба за тоа и на партиите што тие ги претставуваат да формираат влада што е можно поскоро, бидејќи на Македонија ѝ треба влада која ќе ги продолжи и ќе ги доврши почнатите процеси во рамки на претпристапниот процес на Европската Унија“.

Државниот секретар на Франција за европски прашања, Арлем Дезир, во изјава за актуелните политички случувања во Македонија порача дека Уставот, резултатите од парламентарните избори од 11 декември 2016 година и демократските принципи треба да се почитуваат:

„Франција со големо внимание ги следи најновите политички случувања во Скопје. Ние ја поддржуваме заложбата на високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, за излез од политичката криза, за време на нејзината неодамнешна посета на Република Македонија и апелираме за брзо формирање на влада која ќе ги спроведе реформите како предуслов за натамошно приближување на земјата кон Европа“.

Специјалниот ополномоштеник на Министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција и за ЕФТА-државите, Кристијан Хелбах, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов, шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, и со лидерите на политичките партии во Македонија, рече дека е потребно брзо формирање влада која ќе биде посветена на имплементирање на реформските приоритети.

„Ние сме уверени дека претседателот Иванов ќе покаже мудрост, ќе ги почитува резултатите од неодамнешните избори и ќе овозможи мнозинството во Собранието да формира влада што е можно поскоро“.

Соединетите Американски Држави се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да ја формираат новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство и бара од него да ја преиспита својата одлука, стои во соопштението од обраќањето на шефицата на Мисијата на САД во ОБСЕ, Кејт Брнс во врска со политичката ситуација во Македонија.

„Заедно со нашите сојузници во НАТО и партнерите од ЕУ, САД внимателно го следат процесот на формирање на влада во Македонија, по парламентарните избори на 11 декември 2016 година. САД се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да се формира новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство. Ние сметаме дека оваа одлука не е во согласност со заложбите на ОБСЕ, основните демократски принципи и владеењето на правото, што се основни вредности на оваа организација. Како стратешки партнер и пријател на Македонија, како и со целосно почитување на суверенитетот и единството, Мисијата на САД во ОБСЕ бара од претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука“.

Руското МНР со соопштението од 2 март и со изјавата следниот ден го поддржа Иванов:

„Еврокомесарот Јоханес Хан, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, и други претставници на т.н. „просветлена Европа“, продолжуваат бесрамно да вршат невиден притисок врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов, барајќи од него премиерскиот мандат да го даде на опозицијата, која ја прифати ултимативната „албанска платформа“.

Европратеничката Маријана Петир, која претседава со групата на пријатели на Македонија во Европскиот парламент, изрази загриженост за политичката состојба во Македонија и за „прифаќањето на платформата на албанските партии од страна на СДСМ“ и побара да се разгледа можноста за одржување нови избори.

„Условите на трите партии кои ја застапуваат албанската заедница во Македонија, кои по изборите формираа т.н. ‘албанска платформа’, не се во согласност со Уставот на Република Македонија…Со неа се бара на албанската заедница, која веќе ги ужива сите малцински права, да и се даде статус на државотворен народ. Доколку не е возможно да се постигне коалиција меѓу двете најголеми партии во Македонија, не треба да се исклучува одржувањето на нови избори како решение за кризата“.


Кукан, Флекенштајн и Вајгл ќе препорачаат ЕП да го одложи донесувањето на извештајот


Брисел, 2 март, 2017 - 22:57 (META) 

Ги повикуваме претседателот и сите политички партии да ја почитуваат демократската одлука на граѓаните на земјата и без понатамошно одложување да го прифатат секое договорено парламентарно мнозинство, се вели во заедничката изјава на тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл во врска со актуелните политички случувања во Македонија.

– Како што неколкупати кажавме заедно со комесарот Хан, очекуваме новата влада да биде базирана на сеопфатен, реформски консензус и на меѓуетничка соработка. Апелираме на одговорност од претседателот и сите политички партии да се воздржат од какви било провокативни изјави или постапки. Од суштинско значење е исходот од изборите и волјата на народот да се почитуваат и да се овозможи да се одвиваат демократските процеси, како што би се очекувало во едно демократско општество – стои во изјавата на тројцата европарламентарци, кои беа посредници и во постигнувањето на Договорот од Пржино.

Кукан, Флекенштајн и Вајгл во изјавата нагласуваат дека неодамнешните настани може да имаат големо влијание врз европската перспектива на земјата.

– Како што стојат работите, ние сме должни да му препорачаме на Европскиот парламент одложување на планираното пленарно гласање за извештајот за земјата за 2016 година – велат тројцата европарламентарци.


Флекенштајн: Само на слабаците им се потребни приказните за Сорос!


Тирана, 22 февруари, 2017 - 14:59 (META) 

Европратеникот и специјален известувач за Албанија, Кнут Флекенштајн, денеска повторно ја повика Демократската партија (ДП) да го прекине бојкотот и да не ја блокира работата на парламентот.

Флекенштајн на прес-конференција изјави дека изборите се важни за почетокот на преговорите со ЕУ и оти ДП треба да престане со „приказните за Сорос“.

Тој истакна дека има голема почит за Сали Бериша (поранешен лидер на ДП, премиер и претседател), но побара од него „да престане да раскажува приказни за Сорос“, бидејќи слушнал дека такви приказни се шират и во Македонија. Тој истакна дека, од искуство, „само на слабите им се потребни такви приказни, а „колку што тој знае, Бериша не е слабак“.

Тој истакна дека институциите на ЕУ не сметаат дека е исправен бојкотот на парламентот, особено зашто електоратот гласал пратениците да ги застапуваат нивните интереси.

Бериша претходно изјави дека Сорос корумпирал неколку институции во Албанија. Во однос на коментарите на Флекенштајн, тој рече дека се неосновани и оти тој го осудил дејствувањето на Сорос во Албанија врз база на одамна објавени документи.


Албанската опозиција четврти ден на протести бара оставка од Рама


Тирана, 21 февруари, 2017 - 17:32 (META) 

Лидерот на албанската Демократска партија (ДП), Лулзим Баша, денеска на четвртиот ден од антивладините протести порача дека нема да сопрат сè додека премиерот Еди Рама не си поднесе оставка и не се формира техничка влада, која ќе осигури слободни и демократски избори. Тој ги повика пратениците на ДП да го бојкотираат парламентот.

Во меѓувреме, премиерот Рама рече дека опозицијата се плаши од најавените реформите во судството и оти стравот од можни изборни измами на претстојните избори е само изговор. Тој истакна дека не планира да поднесе оставка и ја повика опозицијата да соработува во имплементацијата на судските реформи.

Протестите се совпаѓаат со денешната посета на специјалниот известувач на Европскиот парламент за Албанија, Кнут Флекенштајн, кој на властите во Тирана ќе им го презентира извештајот за Албанија што Европскиот парламент го усвои минатата недела.

Флекенштајн за време на посетата истакна дека тој не е дојден за да посредува меѓу лидерот на ДП и премиерот и порача дека местото на пратениците им е во парламентот, каде треба да се решаваат сите проблеми.

Со слична порака излезе и Брисел, од каде порачаа дека политичката дебата треба да се води во парламентот, а не на улиците.

– Понатамошната поларизација на политичката клима ќе биде контрапродуктивна за аспирациите на Албанија кон ЕУ. Особено е важно парламентот да функционира во вакви клучни моменти, како што се судските реформи. Оваа посветеност е особено значајна за евроинтеграциите на Албанија – рече портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, која не сакаше да ги коментира барањата на опозицијата за формирање техничка влада.


Европскиот парламент ја одобри нацрт-резолуција на Флекенштајн за Албанија


Брисел, 15 февруари, 2017 - 20:47 (META) 

Европскиот парламент ја одобри нацрт-резолуција за Албанија, презентирана од страна на известувачот за Албанија на Европскиот парламент, Кнут Флекенштајн.

Најголем дел од точките на оваа резолуција се клучен предуслов за назначување на датум за Албанија да ги почне претпристапните преговори за членство во ЕУ.

Потребно е земјата да ги спроведе судските реформи и одржување на избори според европските стандарди.

„Од 2014 година Албанија е земја-кандидат за членство во ЕУ и оттогаш прави постојан напредок. Не треба да се одложи одлуката за почеток на пристапните преговори кои треба да започнат веднаш по одржувањето на изборите на 18 јуни,“ изјави Флекенштајн.

Европската комисија и Европскиот парламент во својот извештај за Албанија за лани бележат напредок во исполнување на политичките критериуми за членство на Албанија во ЕУ.

Но, предизвиците и понатаму постојат посебно во областа на човековите права, организираниот криминал и слободата на медиумите.


Брисел порачува: Најдете заедничка основа за формирање стабилна, цврста и одговорна влада


Брисел, 25 јануари, 2017 - 16:18 (META) 

Тројцата европратеници и известувачи за Македонија, Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, заедно со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, излегоа со заедничка изјава во која наведуваат дека изборите од 11 декември се важен чекор за надминување на политичката криза во Македонија.

„Овој процес мора да продолжи за државата да се врати на патот на ЕУ-интеграциите. Нема време за губење“, стои во заедничката изјава.

Дипломатите од Брисел ги повикаа политичките лидери да најдат, со целосно почитување на законските рокови, заедничка основа за формирање стабилна, цврста и одговорна влада. „Таква коалиција би требало да се потпира на силен, инклузивен, реформски консензус и на меѓуетничка соработка. Сето ова е клучно за да се врати земјата на евроинтегративниот пат, на кој сите партии се обврзаа, а кој граѓаните го посакуваат и го заслужуваат“, се вели во изјавата.

Во неа се наведува дека тоа е долгорочен процес, кој бара сите политички партии, кои ги делат тие стратегиски цели, да работат заедно за да ги направат можни неопходните промени.

„Апелираме до сите политичари да продолжат да работата на цврста и брза имплементација на Договорот од Пржино и реформски приоритети и да го поддржат Специјалното јавно обвинителство кое мора да има време и ресурси за да ја заврши својата работа на независен и неполитизиран начин“, се наведува во изјавата.


Европратениците порачаа да не се гледа СЈО како да зазема страна во изборите


Скопје, 25 ноември, 2016 - 14:22 (META) 

Европарламентарците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан денеска во Скопје, по средбите со политичките партии, граѓанскиот сектор и со Специјалното јавно обвинителство, изразија задоволство од подготовките за спроведување на изборите закажани за 11 декември, како и од изборната атмосфера.

– Средбите со партиите покажаа дека тие се подготвени за фер и транспаретни избори, кои ќе се одржат во атмосфера на доверба и на транспаретност – рече Вајгл и додаде дека позитивно го оценуваат тоа што постои дух на соработка меѓу политичките партии.

Тој истакна дека од лидерите на двете најголеми македонски политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, добил уверување дека изборната кампања ќе мине во најдобра атмосфера и без инциденти.

– Имаме причина да веруваме дека изборите на 11 декември ќе бидат фер и транспарентни и дека ќе бидат почеток на ново време за Македонија. Исто така, по изборите ќе биде време да се признаат резултатите од изборите и да почнат да се спроведуваат реформите кои се дефинирани со Договорот од Пржино, потпишан од сите политички партии – рече Вајгл.

Тој истакна дека имале средба и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на која ѝ изразиле поддршка за нејзината работа.

– Истакнавме дека дека е важно СЈО да не се гледа како страна, односно заинтересирана страна во изборниот процес, за време на изборите и по нив – рече Вајгл.

Европратеникот Флекенштајн изрази задоволство од средбите со граѓанските организации, како и со организациите што ќе вршат надзор на изборите. Тој посочи дека изборите ќе бидат набљудувани од нив и од меѓународната заедница и изрази уверување дека ова навистина ќе бидат избори со тајно гласање и оти многу Македонци ќе излезат да гласаат. Флекенштајн најави дека една недела по изборите, заедно со колегите Вајгл и Кукан, повторно ќе дојде во Скопје.

Европратеникот Кукан истакна дека очекуваат фер избори кои ќе ѝ помогнат на земјата да излезе од политичката криза и оти новата влада веднаш ќе почне да ги спроведува реформските приоритети, кои се доказ за посветеноста на земјата кон евроинтеграциите.

Европратениците рекоа дека очекуваат резултатите од изборите да бидат прифатени од сите политички партии и посочија дека ќе продолжат да го надгледуваат подготвувањето на изборите, како и самиот изборен ден, заедно со набљудувачката делегација од Европскиот парламент.


Изборите и човековите права, теми на разговор помеѓу европарламентарците и ЛДП


Скопје, 25 ноември, 2016 - 11:46 (META) 

Делегација на Либерално-демократската партија во состав Филип Аврамчев и Јасмина Конеска, денеска оствари средба со европратениците Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн. За време на средбата, присутните се осврнале на неколку теми, меѓу кои и Договорот од Пржино, како и изборите на 11 декември.

На европратениците им биле презентирани програмските приоритети на ЛДП, економијата, екологијата и човековите права.

Европратеникот Вајгл сериозно бил заинтересиран за економската состојба во државата, но сепак главен акцент на средбата бил ставен на човековите права, како и на правата на маргинализираните заедници.

На средбата присуствувал и претседателот на „Субверзивен фронт“, здружение за критички пристап кон родот и сексуалноста, Антонио Михајлов.

Заеднички заклучок од средбата бил дека на Македонија ѝ е потребно негување на европските вредности, но и погласен пристап, како и законски измени за спречување на говорот на омраза и на насилство од кој било вид – етничко, верско, родово, сексуално итн.

Како претставник на сестринската партија АЛДЕ, Иво Вајгл дал поддршка на ЛДП во промоција на европските вредности и на заложбите на партијата за што поскоро земјава да се интегрира во ЕУ и во НАТО.


Бриселската тројка на средби со Катица Јанева и со партиите


Скопје, 25 ноември, 2016 - 9:28 (META) 

Тројцата известувачи на Европарламентот за напредокот на Македонија, европратениците Кнут Флекенштајн, Едвард Кукан и Иво Вајгл, утринава пристигнаа во Скопје и ги почнаа средбите со македонските претставници, при што разговараа за подготовката за изборите и за текот на изборната кампања.

Европратениците во моментов имаат средба со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а потоа е предвидено да имаат средба со лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Следна на агендата на европратениците е средба со лидерот на владејачката партија од албанскиот блок ДУИ, Али Ахемти, а потоа ќе се сретнат со претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Средбите ќе ги заокружат со заменик-претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, по што е предвидено да дадат заедничка изјава во ЕУ Инфоцентар.

Европратениците претходно остварија средби со претставниците на граѓанскиот сектор.

Европратеникот Иво Вајгл рано утринава се сретна со претставниците на ЛДП и на на „Субверзивен фронт“, при што разговараа за човековите и за ЛГБТИ-правата во Македонија.