Таравари: Сите јавни здравствени установи се во долгови


Скопје, 29 август, 2017 - 14:30 (META) 

Сите јавни здравствени установи, без исклучок, се во долгови и треба да се направи анализа и да се види чија е одговорноста, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари.

– Одговорноста не е само на еден директор, туку на сите директори. Се надевам дека новите директори нема да направат такви грешки и редовно ќе ги плаќаат долговите што ги имаат клиниките – рече Таравари, одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата за поставувањето 25 табли на македонски, албански и на англиски јазик пред јавните здравствени установи во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Скопскиот клинички центар „Мајка Тереза“ ќе добие 25 нови табли кои ќе служат како показатели за клиниките за граѓаните полесно да се снаоѓаат во кругот на комплексот клиники, информираше министерот за здравство, Арбен Таравари, кој нагласи дека показателите ќе бидат на три јазици, македонски, албански и англиски.

– Поставување на табелите на албански јазик е голем чекор за пациентите, односно населението од албанска припадност, а исто така и за пациентите кои доаѓаат од Косово и од Албанија. 30 отсто од пациентите се Албанци и ним ќе им биде полесно да се снаоѓаат во кругот на клиничкиот центар – велат од Министерството за здравство.

Покрај таблите за означување, министерот Таравари заедно со општите служби побарал да се постават нови канти за отпадоци, како и осветлување низ целиот клинички центар. Целиот проект ќе чини околу 500.000 денари.


Таравари: Законот за јазиците ќе помине во првите сто дена на Владата


Скопје, 3 август, 2017 - 13:50 (META) 

Усогласени се сите страни и нема коалициски пречки за разгледување на законот за јазиците, предлогот ќе помине на владина седница во стоте дена од работата на новиот владин состав, порача денеска министерот за здравство, Арбен Таравари.

– Законот ќе помине во Влада и ќе се испрати во Венецијанската комисија. Ние, како партија, тоа што сме го кажале пред да влеземе во владата, како Движење за реформи во ДПА, тоа го кажавме првиот ден кога влеговме во влада, тоа го кажуваме и сега. Дали ние ќе ја напуштиме владата ако не се реализира тоа? Нема потреба да ја напуштиме владата, координирани сме и тоа ќе помине – изјави Таравари.

Тој најави и назначување на шест до осум нови директори на неколку клиники и болници деновиве, а рече и дека некои од сегашните директори ќе останат на функција.

– Уште не можам точно да кажам. Меѓутоа веќе размислуваме за одредени директори кои ќе останат. Можеби ќе бидат во периферијата, можеби во Клиничкиот центар. Сè уште правиме консултации – додаде Таравари.


Ситуацијата со хеморагичната треска е под контрола, вели Таравари


Скопје, 1 август, 2017 - 15:54 (META) 

Покрај двајцата починати од село Симница, инфицирани со хантаан-вирусот, другите осум пациенти што беа задржани на лекување ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари.

– За сите осум пациенти, последните резултати на испитувањата на антитела во крв се негативни. Сите ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми на болеста. Само еден пациент кој е примен вчера, исто така од село Симница, и кај кој има одредени симптоми, мора да почека седум-осум дена за да се направат испитувања за да се докаже дали постојат такви антитела. Пациентот нема симптоми кои се поврзуваат со треска, освен што има црвенило во грлото – изјави Тарвари на прес-конференција.

Тој нагласи дека целото село, од куќа во куќа, и целото бачило биле дератизирани и дезинфицирани.

Таравари денеска објави и имиња на четворица нови директори на клиниките и нагласи дека не брзаат со смена на директорите, за да се најдат квалитетни кадри кои ќе бидат прифатени од персоналот.

Со Општата болница во Прилеп од сега ќе раководи Илија Јовановски, за директор на Општата болница Струмица е назначен Наќе Гогов, на Специјалната болница за белодробни заболувања Лешок директор ќе биде Исмаил Вахити, а нов раководител на Клиниката за ортопедија е Виктор Камнар.


Директорите на 33 клиники се сменети поради реваншизам и омраза, смета ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 31 јули, 2017 - 19:45 (META) 

Последната одлука за која денеска дозна јавноста со која биле разрешени 33 директори на клиники, болници и на здравствени домови е удар врз целокупниот здравствен систем во државата, изјави денеска Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

– Директорите се разрешени без основа и целосно спротивно на законот, што говори дека тоа не е направено врз основа на некој вредносен систем или какви било критериуми, туку само врз основа на реваншизам и на слепа омраза од власта. Оваа одлука ќе предизвика дисторзија на целиот здравствен систем и ќе доведе до намалување на капацитетите на овие здравствени установи, а со тоа и директна штета на граѓаните. Несомнено Министерството за здравство се претвора во министерство за скандали, негрижа и за неодговорност. Откако го разрешија директорот на Клиниката за кардиологија, докажаниот и реномиран експерт од таа област, Сашко Кедев, откако им се случи епидемија од најслаб облик хеморагична треска со две човечки жртви, за само 50 дена гледаме уште еден огромен скандал од ова министерство – вели Андоновска.

Според неа, разрешувањето на директорите е непрофесионален и неодговорен пристап во здравството, кој го урива целиот концепт на здравствена заштита и на грижа за здравјето и за животите на граѓаните.


Чакаровски: Денеска 33 здравствени установи ќе добијат нови директори


Скопје, 31 јули, 2017 - 16:52 (META) 

Министерството за здравство денеска ќе назначи нови директори на 33 здравствени институции, промените ќе продолжат утре, а до петок ќе се направат сите измени на директорските места во институциите под контрола на Министерството за здравство, порача денеска заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски.

-Ги работиме документите. Денес ќе назначиме директори на 33 здравствени институции. Утре ќе продолжиме со другите, до петок мислам дека ќе ги направиме сите промени – рече Чакаровски на трибината по повод Светска недела на доење.


Таравари: Не брзаме, ги бараме најдобрите кадри за директорските функции


Скопје, 21 јули, 2017 - 14:20 (META) 

Ако имаме успешни директори, ќе бидеме успешни како министри, а и како Влада, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари, на промоцијата на проектот „Добредојде бебе“, најавувајќи понатамошни промени на директорските функции во секторот што тој го води.

– Здравството треба полека да наоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции. Затоа не брзаме, ќе најдеме најдобри решенија, само дајте ни малку време – рече Таравари.

Во врска со постапката за вработување гинеколог во Шуто Оризари, министерот за здравство рече дека гинекологот е избран, веќе е нострифицирана неговата диплома, има лиценца за работа од Лекарската комора и дека во тек е процедура за регистрација на приватна здравствена установа или консеционерство. Според Тараваи, процедурите ќе завршат за неколку недели.


Разрешени директорите на клиничките болници во Штип и во Тетово


Скопје, 17 јули, 2017 - 17:38 (META) 

Министерството за здравство донесе одлука за разрешување на медицинскиот директор на Клиничката болница во Штип, Александар Стојановски, како и за разрешување на економскиот директор во Клиничката болница во Тетово, Зоран Станковски.

„По извршената инспекција во Клиничката болница во Штип, воочени се одредени нерегуларности во работењето, неетичко однесување од дел од вработените, а воедно е утврдено дека хигиената во установата не е на задоволително ниво. Врз основа на констатираното, донесена е одлука за разрешување на медицинскиот директор на Клиничката болница во Штип и за нов директор е именуван доктор Ален Ѓорѓиев. Исто така, за нов директор на Центарот за јавно здравје во Штип е именувана доктор Марија Димитрова, а разрешен е и економскиот директор во Клиничката болница во Тетово Зоран Станковски“, информираат од Министерството за здравство.

Разрешувањата на клиниките вчера ги најави министерот за здравство Арбен Таравари и рече дека ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и казни.

– Ќе има казни за менаџери, за вработени, но тоа ќе биде како што ќе каже инспекторатот. Лошо е во Клиниката за гинекологија, а ни во штипската болница не е подобро, најдени се некои работи што не треба да ги има во болница. Засега е направена ревизија само на Министерството за здравство, а ќе направиме ревизии на клиниките кога ќе именуваме нови директори. Именувања ќе правиме и оваа недела, но полека, не брзаме, 70-80 отсто од клиниките во наредните недели ќе имаат нови директори – рече Таравари.


Таравари подготвува нови смени на директори и извод за роденчињата уште во болница


Скопје, 16 јули, 2017 - 17:02 (META) 

Хигиената во болниците останува главен проблем и во следните пет-шест месеци еден од моите главни фокуси ќе биде хигиената во сите болници, рече министерот за здравство, Арбен Таравари, по денешното чистење на слободниот простор меѓу клиниките во скопскиот Клинички центар. Тој истовремено најави дека наскоро ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и казни.

– Ќе има казни за менаџери, за вработени, но тоа ќе биде како што ќе каже инспекторатот. Лошо е во Клиниката за гинекологија, а ни во штипската болница не е подобро, најдени се некои работи што не треба да ги има во болница – рече Таравари.

Тој додаде дека постои можност наскоро да се ангажира приватна фирма за чистење на болниците, за да се сузбијат интрахоспиталните инфекции.

-Веќе размислуваме за решенија и како да го поправиме тоа. Можеби ќе ангажираме надворешни фирми, прво експериментално во две болници. Во клиниката во Гостивар и на Клиниката за гинекологија ќе почне една фирма што бесплатно ќе работи и според тоа како ќе бидат задоволни пациентите и лекарите и дали интрахоспитални инфекции ќе бидат намалени, ќе одлучиме дали тоа ќе го спроведеме на уште неколку клиники каде можеме финансиски – изјави Таравари.

Министерот во однос на ревизиите на досегашното работење и именувањата на нови директори на здравствените установи и клиниките рече дека ќе има смени и оваа и следните недели.

– Засега е направена ревизија само на Министерството за здравство, а ќе направиме ревизии на клиниките кога ќе именуваме нови директори. Именувања ќе правиме и оваа недела, но полека, не брзаме, 70-80 отсто од клиниките во наредните недели ќе имаат нови директори – рече Таравари.

Тој најави дека наскоро ќе се промовира измена во системот „Мој термин“, односно новороденчињата ќе бидат заведени во матичната книга на родени уште истиот ден по раѓањето и веднаш ќе добијат извод, како и календар на вакцини со препораки за мајката за следните неколку месеци.

– Се работи за една новост, кога ќе се роди детето, да не се оди никаде туку во болница да се дава извод од матичната книга на родени и препораки за мајките за следните неколку месеци… – рече министерот, најавувајќи повеќе детали за следната недела.

 


Општините Бутел и Шуто Оризари ќе добијат матични гинеколози


Скопје, 17 септември, 2016 - 15:57 (META) 

Oпштините Бутел и Шуто Оризари по голем број иницијативи од невладини организации конечно ќе добијат матични гинеколози, кои ќе служат во локалните клиники.

Министерството за здравство проблемот ќе го решава со кофинансирана специјализација на 30 гинеколози, кои освен во скопските општини ќе бидат распоредени и во места како Арачиново, Боговиње, Брвеница, Врапчиште, Јегуновце, Липково, Теарце и Демир Капија, кои првпат ќе добијат матичен гинеколог.

Министерот за здравство, Никола Тодоров, рече дека со доделените кофинансирани специјализации, бројот на матични гинеколози ќе се зголеми за 22 отсто и со тоа Македонија значително ќе се доближи до европскиот стандард.