!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Новата влада ќе изгради нов клинички центар, Тодоров си оди!


Скопје, 23 април, 2017 - 17:15 (META) 

„Нов клинички центар во Скопје ќе изгради новата реформска влада. Како што е предвидено во програмата за работа на новата влада, граѓаните на Македонија ќе добијат модерен и функционален универзитетски клинички центар, што ќе обезбедува висококвалитетни услуги за сите граѓани“, порача СДСМ денеска, откако министерот за здравство на техничката влада ги објави победниците на тендерот за изградба на нов клинички центар.

„Да сакаа Никола Тодоров и Никола Груевски да биде изграден новиот клинички центар, немаше да ги излажат граѓаните и ќе го реализираа даденото ветување од 2012 година. Клиничкиот центар во Скопје требаше да биде готов до 2 јануари 2017 година! Денеска е 23 април 2017 година, а од новиот клинички центар сè уште ги има само тарабите покрај кои се шетаа Тодоров и Груевски пред три години. Вистинската причина зошто нема нов клинички центар досега, се неодговорните политики на Тодоров, за кого беа поважни „Ивонче милионче тендери“, наместо вистинска заштита на здравјето на граѓаните. Ќе го преиспитаме работењето на Тодоров, вклучувајќи го и скандалозниот, сомнителен тендер за клиничкиот центар што го реализира власта во заминување со технички овластувања“, се вели во реакцијата од СДСМ.


„Гранит“, „Бетон“ и италијанска компанија ќе го градат новиот клинички центар во Скопје


Скопје, 23 април, 2017 - 15:54 (META) 

Новиот клинички центар во Скопје во вредност од 72 милиони евра ќе го градат двете најголеми македонски градежни компании, „Гранит“ и „Бетон“, во соработка со една италијанска компанија, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Никола Тодоров.

– Оваа понуда е избрана како најприфатлива за доделување на договорот за изведба, а истовремено ги исполнува сите услови што се предвидени за изградба на вакви комплексни објекти. Изборот е направен врз основа на добивање одобрување од страна на Банката за развој на Советот на Европа. Комисијата за секој чекор и одлука добиваше одобрение од стручен тим на Банката за развој на Советот на Европа – истакна Тодоров.

Тој нагласи дека прво ќе се обезбедат привремени пристапни патишта во рамки на Клиничкиот центар, како и трансфер на клиниките за неврологија, кожна и очна клиника во простор каде ќе ги извршуваат своите функции додека трае градбата.

– Рокот за завршување на градбата на новиот клинички центар е предвиден за 45 месеци. Вкупната новопроектирана нето-површина на оваа зграда изнесува 47.000 квадратни метри, околу 6.500 квадратни метри проодни тераси и покривни градини. Зградата се состои од едно подземно ниво, приземје, девет ката и современ хелиодром за транспорт на пациенти на десеттото ниво со површина од 531 квадратен метар – нагласи Тодоров.

Тој не зборуваше за италијанската компанија, но „Телевизија 24“ неодамна објави дека италијанската компанија „ИНСО Системи“, која заедно со двете македонски компании е носител на конзорциумот што го доби тендерот, во последните години работела со загуба, што било спротивно на условите од тендерската документација.


Сите затруени работници од „Леар“ се на домашно лекувањe, истрагата е во тек


Скопје, 1 април, 2017 - 15:50 (META) 

Увидот е завршен, претстојат вештачења, по што дополнително ќе се произнесеме, велат од Основното јавно обвинителство Тетово, во врска со истрагата за затруените работници од фабриката „Леар“ која работи во состав на технолошко-индустриската развојна зона во Тетово.

Од Клиничката болница Тетово, Здравствениот дом Тетово, Центарот за јавно здравје и од Санитарната инспекција посочија дека рано е да се даваат информации околу истрагата, затоа што сè уште ги немаат добиено првичните анализи, кои треба да излезат утре или најдоцна задутре.

Инаку сите затруени работници се во добра здравствена состојба и пуштени се на домашно лекување.

– Вчера во нашата болница беше задржан само еден од затруените работници, но и кај него се подобри состојбата и тој е пуштен на домашно лекување. Кај сите пациенти, клиничката слика е добра и сите добија соодветен медицински третман и препорачана терапија – ни изјави во телефонски разговор директорот на Клиничката болница Тетово, Флорим Бесими.

Повеќе од 200 лица, кои во четвртокот работеле трета смена во фабриката „Леар“, се затруле откако вечерале макарони со сос и со мелено месо околу еден часот по полноќ. Фабриката „Леар“ се снабдува со храна од тетовски ресторан.


СДСМ ветува укинување на партиципацијата за болничко лекување


Скопје, 25 март, 2017 - 15:18 (META) 

Новата реформска влада ќе ја укине партиципацијата за болничко лекување и ќе има бесплатно болничко лекување за сите осигуреници, изјави денеска на прес-конференција Јагода Шахпаска, пратеничка и членка на Комисијата за здравство на СДСМ.

– Освен што ќе го направиме бесплатно болничкото лекување за сите, ќе овозможиме и достоинствени услови за лекување на клиниките. Ќе изградиме нов, современ, функционален, универзитетски клинички центар што ќе обезбеди високо квалитетни услуги на граѓаните од целата држава. Ќе го преиспитаме скандалозниот, сомнителен, тендер за Клиничкиот центар што го реализира власта во заминување со технички овластувања во овие моменти на формирање нова влада. Клиничкиот центар е ветен во 2012 година, а до денес единствен резултат се само тарабите пред кои се сликаа Тодоров и Груевски – вели Шахпаска.

На новинарско прашање дали СДСМ ќе предложи кандидат за претседател на Собранието или ќе го поддржи кандидатот на ДУИ, Шахпаска рече дека в понеделник на продолжувањето на конститутивната седница на Собранието ќе биде соопштено она што претставува договор на 67 пратеници од новото парламентарно мнозинство околу кадровското решение за нов претседател на Собранието.


Српскиот бизнисмен Пецони e ранет во центарот на Белград


Белград, 22 март, 2017 - 22:30 (META) 

Српскиот бизнисмен Предраг Ранковиќ – Пeцони вечерва е ранет во вооружена престрелка во хотелот „Праг“, во центарот на Белград, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Тој бил префрлен во клинички центар, но не е во животна опасност.

Според неофицијалните информации, Ранковиќ седел во ресторанот на хотелот „Праг“ со група луѓе. Кон нивната маса пришол маж, кој почнал расправија и потоа посегнал по пиштол.

Луѓето кои седеле со Пецони почнале врз него да фрлаат столови, но напаѓачот успеал да го погоди Пецони во нога.

Полицијата работи на расветлување на случајот.

Ранковиќ е познат српски бизнисмен во чијашто сопственост е и телевизијата „Хепи“.


Со нож нападнати двајца тетовци


Тетово, 20 март, 2017 - 12:39 (META) 

Двајца тетовци на возраст од 26 и од 30 години, ноќеска биле нападнати со нож, при што добиле повреди по вратот, грбот и на екстремитетите. Двајцата повредени, со возило на итна медицинска помош, биле пренесени во тетовската клиничка болница. Помладиот од нив, поради сериозноста на повредите, префрлен е во Клиничкиот центар во Скопје.

Осомничени за нападот се 34-годишен жител на Тетово и неговиот две години помлад брат. Двајцата се приведени и задржани во полициската станица во Тетово. Напаѓачите и повредените претходно физички се пресметале, а инцидентот се случил на улиците Браќа Миладинови и Благоја Тоска во Тетово.

Извршен е комплетен увид, пронајдени и подигнати се траги за вештачење, како и еден нож на расклопување.Се преземаат мерки и активности за целосно расчистување на случајот, по што ќе следува соодветен поднесок.


СДСМ: Миноски да каже за што ги задолжувал граѓаните 40 милиони евра месечно


Скопје, 3 февруари, 2017 - 11:53 (META) 

Министерот за финансии во заминување, Кирил Миноски, ќе мора да одговори за што ги задолжил граѓаните 484 милиони евра само во 2016 година. Тоа значи дека секој месец лани, оваа власт во заминување ги задолжувала граѓаните и државата со нови 40 милиони евра, се вели во соопштението на СДСМ.

Од партијата додаваат дека со 40 милиони евра, за само еден месец ќе можеа да се изградат 133 градинки во Македонија.

– Ако власта во заминување на ВМРО-ДПМНЕ штедела за граѓаните, како што Груевски знаел да штедел на личните штедни книшки, за шест месеци и износот од 240 милиони евра ќе се изградеа најмалку три нови клинички центри во Македонија. Со целото задолжување од 484 милиони евра ќе беа изградени Чебрен и Галиште, со што Македонија немаше да биде зависна од најскапиот увоз на струја оваа зима, а граѓаните немаше да плаќаат високи сметки за струја – се додава во соопштението.


Шилегов: Ќе изградиме нов и функционален Клинички центар


Скопје, 2 јануари, 2017 - 14:20 (META) 

СДСМ ќе изгради нов, модерен и функционален Универзитетски клинички центар за потребите на сите граѓани во Македонија. Здравствените услуги ќе бидат висококвалитетни, порача портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на прес-конференција пред Клиничкиот центар во Скопје.

– Ќе го вратиме концептот на единствен универзитетски клинички центар во кој сите клиники ќе бидат функционално поврзани. Нема да ве препраќаат како досега од клиника во клиника. Овие тараби зад мене што сведочат за неодговорните криминални политики на досегашната власт, ќе бидат минато, исто како што е веќе минато нивниот носител Никола Груевски. Груевски заедно со Никола Тодоров, токму овде на овој ден, на 2 јануари 2014 година, се шеташе покрај овие поставени тараби во Клиничкиот центар во Скопје и ви вети нов Клинички центар во Скопје до 2 јануари 2017 година. Денеска е 2 јануари 2017 година. Реалноста, како што гледате, се само тарабите – рече Шилегов.

Портпаролот на СДСМ истакна дека во центарот на Скопје наместо потребниот клинички центар, никнал друг објект, односно, како што кажа, партискиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ кој чини 30 милиони евра.


Црква се гради во кругот на Клиничката болница во Штип


Штип, 14 ноември, 2016 - 17:28 (META) 

На денот на свети Кузман и Дамјан, беа поставени темели на истоимената црква во дворот на Клиничката болница во Штип. Владиката Иларион најави дека осветувањето ќе биде следната година.
Уште со најавата дека ќе се гради црква до болницата, социјалните мрежи беа преполни со негодувања.

– Зошто наместо за бетон, парите да не се употребат за поправка на апаратите, како томографот кој не работи повеќе од една година? Или за набавка на чаршафи и пижами за пациентите? Ако се гради црква, дали ќе додадат до неа и џамија или синагога – реагираа граѓаните, кои со фотографии потсетуваа на состојбите во некои болнички одделенија, каде таванот прокиснува или на креветите има искината постелнина.

Од управата на болницата уште веднаш ги отфрлија обвинувањата за ненаменско трошење на парите. Директорот Александар Стојановски изјави дека парите за црквата се донација од организација од Шведска, која самата одлучила за намената. Парите ги обезбедува семејството Розенгрин, чиј претставник беше денеска во Штип на поставување на темелите. Семејството неодамна донираше опрема и медицински апарати за болницата.

– Последниот пат кога бевме тука, со директорот и со владиката Иларион дискутиравме дека овде, во болницата, нема црква. Тогаш почнавме да размислуваме како да ја изградиме. Во Шведска секоја голема болница има црква – изјави Томас Розенгрен од невладината организација „Хенд хил хенд“, кој најави нова донација од опрема и со апарати.

Се планира мала црква, во која, според донаторите и раководството на Клиничката болница, ќе можат да се помолат за здравје пациентите и нивните роднини, по пример на болниците во многу европски држави, каде ако нема црква, има мал параклис.

Последните две години во Штип и во околината се градат десетина нови цркви. Една никнува веднаш до основно училиште, каде, според општинската опозиција, нема пристојна спортска сала за изведување настава.


Почина четиригодишното дете што беше удрено со автомобил во Куманово


Куманово, 2 јули, 2016 - 11:27 (META) 

Четиригодишно дете што пред една недела беше удрено со автомобил во Куманово, почина во Клиничкиот центар во Скопје, јавуваат медиумите на албански јазик. Според пишувањата, детето било удрено намерно.

Медиумите пренесуваат дека семејството на починатото дете чекало ред пред амбуланта во Куманово и притоа одлучило да пуштат друг човек пред нив, поради тоа што процениле дека станува збор за поитен случај.

Тоа предизвикало револт кај друго машко лице кое чекало во редот, по што почнала расправија. Потоа, лицето го чекало семејството да излезе од болницата и намерно удрило во нив со возилото. Детето било најтешко повредено, по што било пренесено во Клиничкиот центар во Скопје.

Според соопштението на кумановското обвинителство, кумановецот заработил 30-дневен притвор.

– Триесетдневен притвор заработи кумановецот што во саботата прегази тричлено семејство, а најтешки повреди доби детето. Тој ќе одговара за убиство во обид – информираше обвинителството.