Нападнат студентски дом во Кенија


Момбаса, 10 октомври, 2017 - 13:49 (META) 

Најмалку две лица вработени во Техничкиот универзитет во Момбаса загинаа откако вооружено лице отвори оган во студентски дом во универзитетот.

Кениската полиција се сомнева дека станува збор за екстремистички напад, кој се случил во време додека кенискиот претседател Ухуру Кијата држел предизборен собир во крајбрежниот округ Квале.

Според шефот на полицијата во Квале, постои сомневање дека напаѓачот бил припадник на бунтовничката група Ал шабаб од соседна Сомалија.

Американските медиуми претходно јавија дека во нападот се повредени неколку студенти.


Ал шабаб зазеде град во Сомалија на границата со Кенија


Могадишу, 11 септември, 2017 - 10:14 (META) 

Исламистичката организација Ал Шабаб утринава го зазеде сомалискиот град Балад Хаво, во близина на границата со Кенија, откако бомбаш самоубиец детонираше експлозив во автомобил, а исламистите упаднаа во околната воена база, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на неименуван портпарол на организација која се поврзува со Ал каеда.

Портпаролот соопштил дека во нападот се убиени 24 сомалиски војници, но засега нема потврда на информациите од независни извори.

Како што јавуваат медиумите повикувајќи се на локалното населени, во градот сè уште се водат борби.


Претседателот Барак Обама во посета на Кенија


Вашингтон, 24 јули, 2015 - 10:01 (META) 

Американскиот претседател Барак Обама вечерва ќе пристигне во официјална посета на Кенија и првпат ќе ја посети татковината на својот татко, откако е на претседателска функција. Со неа ја почнува турнејата низ Африка, каде што е предвидено да ја посети и Етиопија.

Се очекува дека Обама за време на посетата во Најроби, ќе се сретне со своите роднини, но не е во план да отпатува во селото од кое потекнува семејството на неговиот татко.

Кениските власти преземаат силни мерки на безбедност за да го заштитат американскиот претседател од сомалиските милитанти поврзани со Ал каеда. Делови на Најроби ќе бидат блокирани, а воздушниот простор – затворен за време на слетувањето и на полетувањето на авионот на Обама.

Предвидено е Обама во Кенија да се обрати на учесниците на самитот за претприемништво и да одржи состанок на тема трговија и инвестиции, безбедност и контратерористички мерки, како и демократија и човекови права.


Тринаесет загинати во напад во Кенија


Најроби, 7 јули, 2015 - 10:32 (META) 

Неидентификуван напаѓач рано утринава уби најмалку 13 лица во близина на Мандера, на североистокот на Кенија, соопштија од кенискиот Црвен крст.

Во нападот, кој се случил два часа по полноќ, ранети се најмалку 11  лица, соопшти генералниот секретар на кениската хуманитарна организација, Абас Гулет.

Жртвите се работници на каменолом кај Мандера, а нападот бил извршен додека спиеле.


Државниот универзитет во Тетово се солидаризира со студентските жртви во Кенија


Тетово, 27 април, 2015 - 15:53 (META) 

Државниот универзитет во Тетово се приклучи на иницијативата на Асоцијацијата на европските универзитети, за солидаризирање со жртвите на терористичките напади во Универзитетскиот колеџ „Гариса“ во Кенија, кој се случи на 2 април годинава.

По тој повод, Државниот универзитет во Тетово, заедно со другите универзитети, членки на Асоцијацијата на европските универзитети, попладнево, со едноминутен молк им оддаде почит на жртвите од Кенија. Во колеџот „Гариса“ беа убиени 147 студенти, а 79 лица беа ранети.


Во Гариса и во Најроби демонстрации против Ал Шабаб


Гариса, 8 април, 2015 - 10:46 (META) 

Околу 2.500 луѓе протестираа во кенискиот град Гариса, во знак на протест поради екстремистичката исламистичка група Ал Шабаб, во чиј напад на универзитетот на тоа место во минатата недела беа убиени 148 луѓе.

Во главниот град Најроби протестираа студенти кои бараа подобра заштита од сомалиските екстремисти, кои се поврзани со Ал Каеда.

По нападот во Гариса, пет Кенијци беа изведени пред суд поради сомневање дека се поврзани со напаѓачите.

Судот во Најроби го прифати барањето на Обвинителството да им се продолжи притворот уште 30 дена, додека полицијата истражува дали тие ги снабдувале напаѓачите со оружје.


Два дена по масакрот во Кенија, пронајдена преживеана девојка


Најроби, 4 април, 2015 - 18:00 (META) 

Два дена по нападот на кампусот на Универзитот „Гариса“ во Кенија, во кој беа убиени 148 луѓе, медиумите, повикувјќи се на локалниот медицински персонал, јавија дека денеска е пронајдена една преживеана личност.

Кениските власти соопштија дека таа личност е 19-годишната Синтија Чаротич, која се криела на колеџот од четвртокот. Таа рекла дека се скрила во еден шкаф и дека се покрила со облека.

Министерот за внатрешни работи на Кенија, Мвенда Њока, рекол дека полицијата во врска со масакрот, зад кој стои сомалиската група Ал Шабаб, уапсила петорица мажи.
„Пет луѓе се уапсени и тие се испрашуваат“, рекол Њока, додавајќи дека во четвртокот биле убиени четворица напаѓачи на крајот на еднодневната опсада на колеџот.

„Тројца биле координатори кои се уапсени кога се обиделе да побегнат во Сомалија, а двајца се уапсени во округот на универзитетскиот комплекс“, изјавил Њока.

Тој не ги кажал имињата на тројцата уапсени, кои, според сомневањата, биле организатори, но за еден од преостанатите двајца рекол дека бил државјанин на Танзанија, кој е пронајден како се крие, додека другиот бил дел од обезбедувањето.

Танзаниецот, Рашид Чарлс Мбересеро, е уапсен на кампусот во петокот, а се криел во една просторија и со себе имал бомба.
„Другиот е стражар кој им помагал на напаѓачите и кај него е најден џихадистички материјал. Неговото име е Осман Али Дагане, Кениец со потекло од Сомалија“, рекол Њока.


Поранешен учител бил организатор на масакрот во Кенија


Најроби, 4 април, 2015 - 13:58 (META) 

Кениската полиција го означи исламистот Мухамед Мухамуд, поранешен учител, за организатор на масакрот на универзитеот во Гариса, во кој беа убиени 148 студенти.

Познат по прекарот Куно, Дулијадин или Гамадхер, припадник на сомалиската екстремистичка група Ал Шабаб, тој, исто така, се бара во врска со низа убиства на севереоистокот на Кенија.

Полицијата понудила 20 милиони шилинзи (200.000 евра) за информација која би довела до негово апсење.

Мухамуд е кениски државјанин и етнички Сомалиец, исто како два милиони Кеници, односно шест отсто од популацијата. Поголемиот дел од ова малцинство живее во сиромашниот североисток на земјата, каде Гариса е еден од најголемите градови.

Иако Мухамуд не учествувал лично во нападите на Гариса, студентите што го преживеале масакрот, ги опишуваат напаѓачите како луѓе кои личат на него и кои добро го говорат јазикот на Кенија, свахили. На постерот, Мухамуд е прикажан како слаб маж со кратка брада.

Извори од кениската полиција наведуваат дека тој предавал во една медреса во Гариса, но дека подоцна станал радикализиран и ја поминал границата во Јужна Сомалија, каде се приклучил на Унијата на исламистичките судови.


Кенија: 150 загинати во нападот на универзитетот


Абуџа, 3 април, 2015 - 10:13 (META) 

Кениските безбедносни служби соопштија дека синоќа е завршена операцијата за ослободување на заложниците од Универзитетот „Гариса“ на истокот на Кенија, кој го нападнаа екстремистите на Ал Шабаб и наведоа дека би можело да има 150 мртви.

Како што соопштуваат властите, ослободени се десетици заложници, а четворица напаѓачи се убиени. Светските агенции јавуваат дека засега не се слушаат пукотници.

Според очевидци, група маскирани напаѓачи упаднале во студентскиот град пред зора и почнале да пукаат за време на молитва.

Некои студенти останале во своите соби, додека некои се обиделе да побегнат додека напаѓачите стрелале кон нив.

Според податоците на полицијата, од 2012 до 2014 година, во нападите на Ал Шабаб во Кенија загинале 312 лица. Во истиот период во Гариса се убиени 38 лица, а 149 се убиени.


Нападнат универзитетски кампус во Кенија


Гариса, 2 април, 2015 - 9:54 (META) 

Група вооружени лица упаднале во универзитетскиот кампус во Гарисa на североистокот на Кенија, објавија кениските медиуми и полицијата, додавајќи дека напаѓачите зеле заложници и убиле најмалку двајца чувари.

Кениската полиција и војска го опколиле кампусот, а размената на оган со напаѓачите трае веќе со часови. Властите соопштија дека најмалку двајца чувари се убиени, а напаѓачите зеле повеќе заложници, додека многу студенти сè уште се наоѓаат на кампусот.

– Двајца чувари на влезот на кампусот се убиени. Се слуша пукотница внатре, во кампусот, но засега не знаеме кој пука – соопшти претставник на власта.
Засега никој не ја презема одговорноста за нападот.