!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Рахој побара суспендирање на каталонската влада и предвремени избори во покраината


Мадрид, 21 октомври, 2017 - 15:04 (META) 

Шпанската влада на денешната вонредна седница донела одлука за распуштање на каталонската влада и за одржување на вонредни избори во покраината, соопшти по седницата шпанскиот премиер, Маријано Рахој.

Тој изјави дека владата во Мадрид не сакала, но била принудена да го примени членот 155 од уставот на Шпанија, поради однесувањето на каталонските власти со иницијативата за прогласување независност на покраината.

Рахој изјави дека не се укинува автономијата на Каталонија, туку дека само се суспендира покраинската влада и се „отстрануваат локалните функционери, кои го прекршија законот“.

Шпанскиот премиер рече дека бара дозвола да го распушти каталонскиот парламент и да распише предвремени избори во регионот, во рок од шест месеци.

Активирањето на членот 155 од уставот, односно барањата на Рахој, мора да биде одобрено од горниот дом на шпанскиот Сенат пред одлуката да стапи на сила. Гласањето во Сенатот, според шпанските медиуми, се очекува да биде в петок, на 27 октомври.

Според членот 155, доколку регионална влада ги прекрши своите уставни обврски или постапува на начин кој сериозно го загрозува општиот интерес на Шпанија, официјален Мадрид може да преземе неопходни мерки со сила да ја натера (регионалната влада) на соработка или да го заштити општиот интерес.

Рахој изјави дека неговата влада презела мерки без преседан за да го зачува законскиот поредок, за да се обезбеди неутралноста на регионалните институции, да се гарантира зачувување на јавните сервиси и економските активности и да се зачуваат правата на сите граѓани.

Кризата во односите меѓу Барселона и Мадрид избувна по референдумот за независност на Каталонија, што се одржа на 1 октомври, кој уставниот суд на Шпанија претходно го забрани.


Каталонците во знак на протест повлекуваат пари од банките


Барселона, 20 октомври, 2017 - 12:18 (META) 

Клиентите во банките во Каталонија ги подигаат парите од финансиските институции кои ги пренеле своите седишта на други локации во Шпанија во екот на кризата по референдумот за независност.

Движењето за независност на Каталонија синоќа ги повика своите приврзаници да ги повлечат своите пари од банките и на тој начин да извршат притисок врз тие институции.

Десетици лица чекаат во редови пред филијалите на банката „Каиша“ во центарот на Барселона.

Повеќето подигнуваат по 150 или 160 евра од банкомат. Износот е симболичен, односно се поврзува со членот 155 од Уставот, според кој шпанската влада може да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Мадрид вчера соопшти дека ќе преземе чекори за одземање на автономијата на Каталонија, затоа што каталонскиот лидер Карлес Пучдемон се закани дека ќе прогласи независност ако централната власт продолжи со „репресијата“.

Двете најголеми каталонски банки, „Каиша“ и „Сабадели“ го преселија седиштата надвор од Каталонија.


ЕУ отвори пат кон сепаратизам по признавањето на Косово, тврди Путин


Сочи, 20 октомври, 2017 - 10:43 (META) 

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ги критикуваше САД бидејќи не го почитуваат својот дел од договорот кога станува збор за меѓународните договори.

Тој додаде дека Москва нема да излегува од таквите спогодби, но вети „инстантен, симетричен одговор“, ако Вашингтон прв го направи тоа.

Говорејќи на форумот за меѓународна политика „Валдаи“ во Сочи, Путин говворел за новата криза со Каталонија и навел дека тенденциите кон сепаратизам почнале кога Европската Унија ја прифатила независноста на Косово.

Тој се осврнал и на судирите меѓу Русија и Украина и навел дека затворањето на границата меѓу двете земји довело до „нова Сребреница“.


Шпанија в сабота ќе ја почне постапката за укинување на автономијата на Каталонија


Мадрид, 19 октомври, 2017 - 20:37 (META) 

Шпанската влада денеска соопшти дека в сабота ќе одржи вонредна седница и ќе ја почне постапката за укинување на автономијата на Каталонија.

Владата на Народната партија на десниот центар, која е на власт од 2011 година, в сабота ќе одржи вонреден состанок на министрите, по кој би требало до шпанскиот парламент да испрати предлог-мерки од членот 155 на шпанскиот устав, кои ѝ овозможуваат да употреби присила во спроведувањето на законите во Каталонија, пренесува ХРТ.

Конкретните мерки кои Мадрид има намера да ги спроведе во Каталонија, која е една од 17-те автономни региони во Шпанија, засега не се наведени.

Членот 155 од шпанскиот устав досега никогаш не е користен, а владата во Мадрид реши да го активира откако процени дека каталонската владата не се откажува од независноста на Каталонија.

Соопштението на шпанската влада доаѓа откако каталонскиот претседател, Карлес Пучдемон, не го задоволи ултиматумот на шпанскиот премиер Маријано Рахој, да се откаже од барањето за независност. Наместо тоа, Пучдемон во писмото го предупреди Рахој дека Каталонија ќе прогласи целосна независност од Шпанија, доколку Мадрид продолжи да се заканува со суспензија на автономијата.

Кризата во односите меѓу Барселона и Мадрид избувна по референдумот за независност на Каталонија, што се одржа на 1 октомври, кој уставниот суд на Шпанија претходно го забрани.


Пучдемон се закани, а Мадрид најави радикални мерки


Барселона, 19 октомври, 2017 - 11:40 (META) 

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон ј известил шпанската влада дека Каталонија не прогласила независност, но дека би можела тоа и официјално да го направи доколку Мадрид продолжи со репресијата, односно со суспендирање на автономијата.

Истовремено, неименуван шпански државник изјави дека писмото на Пучдемон не одговора на повикот на шпанската влада да разјасни дали веќе е прогласена независност. Според истиот извор, владата на седница закажана во сабота планира да го активира членот 155 од Уставот и да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Во политичките кругови овој член го нарекуваат „нуклеарна опција“, додека поранешниот министер за надворешни работи, Хозе Мануел Гарсија го нарече „атомска бомба“. Станува збор за екстремна мерка, предвидена за екстремни ситуации, која никогаш не била досега практикувана.


Шпанија се заканува со целосно укинување на автономијата на Каталонија


Мадрид, 18 октомври, 2017 - 11:57 (META) 

Шпанските власти денеска соопштија дека се укинува делумно или целосно автономијата на областа Каталонија, ако регионалните лидери не се откажат од независност.

– Ако претседателот на Каталонија, Кралес Пучдемон, не се откаже од независноста, тогаш ќе биде применет член 155 од Уставот, кој овозможува укинување на автономијата – изјави потпретседателската на шпанската влада, Сораја Саенс де Снатамарија.

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, денеска го повика каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон, да „дејствува разумно“, бидејќи се приближува рокот кој североисточниот регион го доби за да се откаже од тенденциите за независност.
– Барам од Пучдемон да дејствува разумно, на урамнотежен начин, да го стави интересите на граѓаните во прв план – порача Рахој во шпанскиот парламент.

Заменичката на Рахој, Саенс де Сантамарија, 24 часа пред истекот на рокот што Мадрид ѝ го даде на Барселона, изјави дека Шпанија настојува привремено да ја укине каталонската автономија доколку лидерите не се откажат од независност.
Рокот во кој Пучдемон треба да изјасни истекува утре во 10 часот по локално време.


Пучдемон доби нов рок, треба да одлучи до четврток


Мадрид, 16 октомври, 2017 - 20:48 (META) 

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој требаше денеска да се изјасни дали прогласил независност на Каталонија или не, има нов рок – четврток до 10 часот.

– Господинот Пучдемон има уште една шанса да почне да ја решава оваа ситуација, тој мора да одговори со „да“ или „не“ за тоа дали прогласил независност – изјави вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија.

Таа истакна дека Пучдемон не дал адекватен одговор во своето писмо на она што од него го барала шпанската влада и мора до четврток да каже дека не прогласил независност и да се врати на патот на почитување на законите на Шпанија.

Сантамарија додаде дека во спротивно, Каталонија ќе биде соочена со активирање на членот 155 од Уставот, кој ѝ овозможува на шпанската влада да преземе контрола над регионот.

Според неа, меѓусебниот дијалог треба да се одвива во согласност со законот, односно во шпанскиот парламент.


Јункер: Ако ѝ дозволиме на Каталонија, и други ќе сакаат да се отцепат


Луксембург, 13 октомври, 2017 - 14:03 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека не сака Каталонија да стане независна затоа што тоа би охрабрило и други региони во други држави да го направат истото, што дополнително би го комплицирало управувањето на Европската Унија.

– Доколку дозволиме Каталонија да се одвои, а тоа не е наша работа, тогаш и други ќе го направат истото. Јас не го сакам тоа – рече Јункер во говорот на Универзитетот во Луксембург.

Тој додаде дека е многу загрижен поради сепаратистичките тенденции во Европа и го охрабри шпанскиот премиер Маријано Рахој да осигури дека ситуацијата ќе ја доведе под контрола.

Коментирајќи ги повиците од Каталонија за посредување, Јункер рече дека Комисијата не може да посредува доколку тоа го бара само едната страна.

Европската Унија претходно соопшти дека верува во Рахој во поглед на решавањето на внатрешните прашања на Шпанија.


Рахој бара од каталонската влада да разјасни дали прогласила независност или не


Мадрид, 11 октомври, 2017 - 12:52 (META) 

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска на прес-конференција соопшти дека ќе бара од каталонската влада да разјасни дали Каталонија прогласила независност или не.

Рахој рече дека се бара појаснување пред да биде преземена каква било акција, во согласност со членот 155 од уставот на Шпанија.

Портпаролот на каталонската влада, Жорди Турул, за „Радио Каталонија“ утрово изјавил дека доколку шпанската влада одлучи да интервенира во врска со регионалните автономни овластувања, тој потег ќе биде протолкуван како знак дека Мадрид не е подготвен за преговори и Каталонија ќе биде обврзана да тргне кон својата независност.

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување независност на Каталонија, но го суспендираше нејзиното стапување на сила за да остави простор за дијалог со Мадрид.


Пучдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија, Мадрид најави одговор


Барселона, 11 октомври, 2017 - 10:31 (META) 

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување на независност на Каталонија, но го одложи нејзиното стапување на сила.

„Ја создаваме Република Каталонија како независна, суверена, правна, демократска и социјална држава“, се наведува во текстот на декларацијата.

Претставник на каталонската влада, по потпишувањето на декларацијата, изјави дека Пучдемон го одложува нејзиното стапување на сила за да остави простор за дијалог со Мадрид.

Според најавите, Пучдемон ќе ја стави декларацијата на усвојување во каталонскиот парламент, доколку централните власти во Мадрид одбијат дијалог или ако евентуалните преговори не резултираат со договор за надминување на кризата.

Пучдемон синоќа во регионалниот парламент во Барселона рече дека Каталонија ги почитува резултатите од референдумот одржан на 1 октомври, но предложи „суспендирање на прогласувањето независност, за во пракса да се работи на спроведување на резултатите од референдумот“ и ги поздрави повиците за дијалог со Мадрид.

Шпанската влада, во првата реакција на одлуката на Пучдемон, соопшти дека го отфрла „молчеливото“ прогласување на каталонската независност. Во владиното соопштение се наведува дека е неприфатливо да се објави „тивка независност“, а потоа да се суспендира на таков експлицитен начин.

Владата во Мадрид денеска претпладне ќе има состанок, на кој ќе одлучи за одговорот во врска со обраќањето на Пучдемон во каталонскиот парламент.