Вирусот „вонакрај“ можеби е дело на Северна Кореја


Маунтин Вју, 16 мај, 2017 - 11:08 (META) 

Компании за компјутерска безбедност велат оти постојат знаци дека Северна Кореја може да е поврзана со глобалниот кибер-напад преку вирусот „вонакрај“ (WannaCry), кој зарази неколку стотици илјади компјутери во повеќе од 150 земји.

Според првичните заклучоци за изворот на масовниот хакерски напад со вирусот што ги заклучува документите и бара да се плати откуп за да ги отклучи, има многу сличности меѓу него и хакерската акција од 2014 година, што многумина ја припишаа на Северна Кореја.

Тоа го тврди Ник Мехта од „Гугл“, а други експерти бргу го прифатија ова толкување. Истражувачи од безбедносната компанија „Касперски“ велат дека тоа е досега најважната трага за потеклото на вирусот, која, како што велат, може да биде клуч за решавање на мистеријата. Тие објаснуваат дека има делови во кодот што укажуваат на хакерската група „Лазарус“ за која се верува дека стои зад хакерскиот напад на „Сони пикчерс“ во 2014 година, за кој беше обвинета Северна Кореја.


Руски разузнавачи и менаџер во „Касперски“ уапсени за шпионажа


Москва, 1 февруари, 2017 - 12:25 (META) 

Двајца офицери на Федералната служба за безбедност на Русија и високопозициониран менаџер на компанијата „Касперски“ се уапсени во Русија.

Како што пренесуваат руските медиуми, уапсените се обвинети за предавство во полза на интересите на САД.

Адвокатот Иван Павлов рекол дека се уапсени шефот на истражната единица за компјутерски инциденти, Руслан Стојанов, вишиот службеник на ФСБ, Сергеј Михаилов, и неговиот заменик Дмитри Докулајев.

Павлов не откри кого од нив застапува, но истакна дека неговиот клиент ги отфрла обвиненијата.