Андреас Елснер е нов главен извршен директор на „Македонски телеком“


Скопје, 25 април, 2017 - 11:31 (META) 

Андреас Елснер стапува на позицијата главен извршен директор на „Македонски телеком“ од 1 мај 2017 година, информираат од компанијата. Тој доаѓа на местото на Андреас Маиерхофер, кој на 1 април беше назначен за главен извршен директор на „Т-мобиле“ во Полска.

„Елснер доаѓа во „Македонски телеком“ во 2014 година, на чело на секторот за управување со односи со корисници и корисничко искуство, а од 2015 година е главен оперативен директор за приватни корисници, каде имаше клучна улога во развојот и во реализацијата на стратегијата за конвергирани решенија и услуги“, се вели во соопштението на „Македонски телеком“.

Во неговата 16-годишна кариера работел на раководни позиции во телекомуникацискиот бизнис во Австрија, Србија, Бугарија и во Македонија.

Елснер е роден во Виена, каде и се школувал. Дипломирал маркетинг, рекламирање и продажба на Универзитетот за економија и деловна администрација.


Саеми на книгата, на образованието и на туристичката понуда од 4 април во Скопје


Скопје, 28 март, 2017 - 11:17 (META) 

Во Скопски саем од 4 до 10 април ќе се одржат 29. Меѓународен саем на книгата, 20. Меѓународен саем за образование и за кариера и „Скопје травел маркет“. Влезниците ќе чинат 30 денари, а халите ќе бидат отворени секој ден од 10 до 20 часот.

Саемот на книгата е една од најзначајните културни манифестации во Македонија, а и годинава, како и претходно, ќе бидат понудени современи и класични литературни дела од домашни и од странски автори, стручна, научна и белетристичка литература, учебници и училишни прирачници, енциклопедии и дела од областа на културата и на уметноста.

На „Денови на образование и на кариера“ ќе се презентираат државните и приватните високообразовни институции, но ќе бидат присутни и странски образовни институции, како и компании кои имаат програми за студирање со стипендии и со кредити, компании кои нудат професионална пракса за студентите, како и компании кои нудат вработување.

На третата саемска манифестација, „Скопје травел маркет“, ќе бидат презентирани понудите на туристичките агенции.


Федерер: Не можам да играм на мали терени


Цирих, 29 декември, 2014 - 13:11 (META) 

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер не размислува за повлекување бидејќи сè уште може да игра на големата сцена.
Федерер истакна дека голема мотивација црпи од тоа што на најголемите турнири игра на најголемите стадиони и оти ќе размислува за крај на кариерата кога тоа ќе се смени.

– Дефинитивно ја имам среќата што претежно играм на централните терени и многу често во ударни термини. Морам да кажам, и тоа навистина искрено, не знам дали уште би играл ако секој ден ме ставаат на теренот 4. Тоа би било тешко за мене затоа што сум играл на толку неверојатни и сјајни терени насекаде во светот, а сега да играм пред неколку луѓе… Тоа би било тешко – додаде Федерер.

Швајцарецот во моментов е на второто место на АТП-листата, а новата сезона ја почнува на турнир во Бризбејн, кој почнува на 4 јануари.