!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Томислав Николиќ повторно во трка за претседател на Србија


Белград, 16 февруари, 2017 - 9:27 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ одлучи да се кандидира на претстојните претседателски избори иако кандидатурата ја најави и премиерот и лидерот на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ.

Како што пренесоа српските и руските медиуми, Николиќ тоа го објавил на својот 65 роденден.

Тој порано изјави дека не е изненаден со тоа што претседателството на СНС, едногласно го поддржa Александар Вучиќ, но избегна да одговори на прашањето на новинарите дали се откажал од кандидатурата, изјавувајќи само „ќе се договориме“.

Николиќ синоќа приреди прием по повод Денот на државноста на кој се појавил и Вучиќ, но си заминал по говорот на Николиќ.


Дачиќ го повика Вучиќ да се кандидира за претседател на Србија


Белград, 12 февруари, 2017 - 15:55 (META) 

Потпретседателот на српската влада и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека на претседателските избори победа во првиот круг, како кандидат на владејачката коалиција, може да обезбеди само актуелниот премиер и лидер на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ, кого го повика да донесе „рационална одлука“.

„Го повикувам Вучиќ да донесе рационална одлука која ќе донесе победа, а формулата за победа е Вучиќ плус Дачиќ еднакво на победа во првиот круг“, изјави тој.

Дачиќ рече дека нема да поддржи заеднички кандидат кој не може да победи во првиот круг.

„Не сакам мојата судбина да зависи од тоа дали некој има амбиција која не е реална во овој момент. Така се играа (Слободан) Милошевиќ, (Борис) Тадиќ, и се надевам и сигурен сум дека тоа нема да го направи и Вучиќ. Ако Вучиќ биде кадидат ние го поддржуваме, а ако биде некој друг, тогаш јас сум кандидат за претседател во име на нашата коалиција и нема дилеми околу тоа, а потоа ќе видиме кого ќе поддржиме во вториот круг“, изјави Дачиќ.

Во очекување Вучиќ да ја соопшти одлуката за тоа дали ќе биде кандидат на неговата партија за претседател на Србија, што претходно ја најави за 15 февруари, неговата кандидатура ја поддржаа и повеќе министри и влијателни членови на владејачката СНС.


Јакимовски: Загадувањето во Карпош доаѓа од другите општини


Скопје, 12 февруари, 2017 - 11:47 (META) 

Загадувањето во општина Карпош претежно доаѓа од другите – соседни општини, каде што домаќинствата користат дрва, ќумур или друг начин на греење, вели градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

„Загадувањето не е проблем на една општина во Скопје. Загадувањето е проблем од Шар Планина па се до Дервенската клисура. Значи мерки мора да се преземаат интегрално, а не дава резултат ако ние преземаме само парцијални мерки. Ако една општина недоволно презема мерки тоа си има влијание врз атмосферата во друга општина…Како што покажуваат анализите, сериозни загадувачи претставуваат домаќинствата, особено во зимскиот период. Но, морам да кажам дека тие загадувања се многу помалку од Општина Карпош, многу повеќе доаѓаат од другите соседни општини каде што се користи дрва, ќумур и друг начин на греење…Може да замислите дека 19 отсто од загадувањето во Општина Карпош доаѓа од индустријата која ја нема. Ние имаме мали трговски единици, мали сервиси и претежно трговија…Морам да кажам и дека ПМ-честичките и она што значи градежна прашина претежно доаѓа од Цементарата во Генерал Јанковиќ, како и загадувањето од домаќинствата од другите општини“, вели Јакимовски во интервјуто.

Тој ги отфрла обвинувањата дека во Карпош се случува градежна експанзија на сметка на зелените површини и дека тоа е една од причините за загадувањето.

„Тоа воопшто не е точно. Во Општина Карпош за осум години вкупно се изградени 23 станбени згради од 4 до 10 ката. Во исто време во Општина Аеродром се изградени 130 згради“, вели Јакимовски.

Во врска со актуелните политички случувања, градоначалникот на Карпош вели дека доколку СДСМ формира влада, нема да биде испочитувана волјата на граѓаните и тоа ќе „предизвика сериозни проблеми“, кризата нема да се реши, туку „дополнително ќе се продлабочи“.

Тој потврдува дека планира повторно да се кандидира за градоначалник на Карпош на претстојните локални избори кои треба да се одржат во првата половина на мај, а дали тоа ќе биде во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ вели дека за тоа ќе одлучат органите на неговата партија – ГРОМ.


Бан Ки-мун нема да се кандидира за претседател на Јужна Кореја


Сеул, 1 февруари, 2017 - 10:56 (META) 

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, објави дека нема да се кандидира за претседател на Јужна Кореја и дека се повлекува од политиката.

Бан тоа го соопшти на претходно ненајавена прес-конференција во парламентот, по состанокот со лидерите на конзервативните партии, јавува јужнокорејската агенција „Јонхап“.

– Се повлекувам од политиката. Жал ми е што разочарав многу луѓе – рече Бан, додавајќи дека е разочаран од потезите на политичкиот естаблишмент во земјата, но не изнесе детали.

Бан минатиот месец се врати во Јужна Кореја и на големо се очекуваше дека ќе биде кандидат на годинешните претседателски избори. По враќањето во Сеул, Бан најави дека наскоро ќе донесе „несебична одлука“ во врска со својата политичка кариера.


Бан Ки-мун се врати во Јужна Кореја, навестува претседателска кандидатура


Сеул, 12 јануари, 2017 - 11:44 (META) 

Поранешниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун, денеска се врати во својата земја, Јужна Кореја, каде многумина очекуваат да се кандидира за претседател на земјата.

Бан пристигна во Сеул, а стотина приврзаници го пречекаа на аеродромот, извикувајќи го неговото име. Тој во обраќањето, кое го пренесуваше државната телевизија, рече дека ќе се посвети на постигнување национално единство.
Бан Ки-мун и претходно има давано слични изјави, но аналитичарите сметаат дека со тоа ги навестува своите амбиции да се кандидира за претседател.

Анкетите покажуваат дека Бан Ки-мун е еден од фаворитите да ја наследни претседателката Парк Гуен-хје, на која на 9 декември ѝ беше изгласана недоверба и привремено е отповикана поради корупциски скандал. Уставниот суд сега треба да одлучи дали и официјално ќе стави крај на нејзиниот мандат и ќе свика нови избори.


Јеремиќ: Интензивно размислувам за кандидатура за претседателските избори


Белград, 12 декември, 2016 - 12:00 (META) 

Претседателот на Центарот за меѓународна соработка и одржлив развој и поранешен министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, денеска изјави дека интензивно размислува и ја разгледува можност да се кандидира на претседателските избори во Србија, кои треба да се одржат следната година.

„Кога би се кандидирал, тоа би била најважната одлука во мојата кариера и поради тоа многу сериозно му приоѓам на тоа прашање, без да се залетувам. Тешко се живее, народот е незадоволен и тоа не може да се реши преку ноќ. Затоа, поважно од прашањето кој ќе се кандидира е тоа кои решенија ќе бидат понудени и во врска со тоа се советувам со умни луѓе“, изјави Јеремиќ за регионалната телевизија „Н1“.

Во врска со поканата за сослушување, односно во својство на граѓанин да даде изјава за случајот со убиството на двајца војници на Топчидер пред 12 години, Јеремиќ рече дека тој настан е „една голема човечка трагедија и дека сите околности со него треба да бидат до крај истражени, пред сè од почит кон семејствата на жртвите, но и поради угледот на државата, војската и на општеството во целина“.

Сепак, тој додаде дека моментот во кој доаѓа поканата за сослушување се совпаѓа со агресивната кампања што против него се води во одредени таблоиди и телевизии и повтори дека тоа го доживува како обид за заплашување и за одвраќање од намерата да се вклучи во политичкиот живот во Србија.

Повеќето српски функционери, вклучувајќи го и премиерот Александар Вучиќ, изминатите денови негираа дека повикот за сослушување е политички притисок врз потенцијалниот претседателски кандидат и го обвинија Вук Јеремиќ дека не ја зборува вистината и дека „прави циркус од трагедијата“. Јеремиќ на тоа возврати дека изјавата на Вучиќ е „наплив на навреди и на омаловажувања“ и го обвини врвот на власта дека проектира „надменост и агресија“.

Името на Јеремиќ првпат беше доведено во врска со случајот со двајцата гардисти пред неколку дена, кога адвокатите на семејствата на настраданите војници соопштија дека Јеремиќ, како советник на претседателот на Србија, дознал за смртта на гардистите пред началникот на Генералштабот на војската на Србија.

Гардистите Драган Јаковљевиќ и Дражен Милановиќ загинаа на 5 октомври 2004 година, во тајниот воен објект „Караш“ на Топчидер, додека беа на стража. Првата, воена истрага тврдеше дека станува збор за убиство и за самоубиство, додека независната државна комисија, која го истражуваше случајот, оцени дека тие се убиени од трето лице.

На почетокот на минатата недела на медиумите во Србија им беше претставена нова тродимензионална форензичка анализа на настаните, според која гардистите биле убиени. По ова српската влада донесе одлука да биде формирана нова комисија што ќе го истражи случајот.


Оланд нема да се кандидира за претседател по вторпат


Париз, 1 декември, 2016 - 21:06 (META) 

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска изјави дека нема повторно да се кандидира за претседател, пренесуваат светските медиуми.

За време на телевизиското обраќање, тој нагласил дека е свесен за ризикот кој го носи неговата одлука и предупредил на опасностите кои го следат десничарското движење Национален фронт.

Оланд е првиот претседател во историјата на модерна Франција кој нема да побара втор мандат.


Бугарија ја услови поддршката на Бокова за генерален секретар на ОН


Софија, 14 септември, 2016 - 12:17 (META) 

Бугарската влада ќе продолжи да ја поддржува кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на Обединетите нации, но под услов таа да биде меѓу првите двајца кандидати на следните гласања. Ова вчера го истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов, по повод пишувањата во медиумите дека Софија е можно да ја повлече кандидатурата на Бокова поради слабиот резултат од последното гласање, и на нејзино место да ја кандидира еврокомесарката за буџет и за човеки ресурски, Кристалина Георгиева.

„Ние правиме големи напари за кандидатурата на Бокова“, изјави вчера Борисов. Тој, сепак, додаде дека доколку таа била номинирана од ГЕРБ (партијата на Борисов), тој одамна ќе ја отповикал.

Борисов рече дека очекувал Бокова самата да се повлече од трката за генерален секретар на Обединетите нации, по гласањето во Советот за безбедност минатата недела, на кое не ја доби потребната поддршка.

Според владини извори, со Бокова веќе било разговарано за ова, но таа одбила да се повлече од трката.

Борисов соопшти дека ја поканил бугарската кандидатка на владин состанок, кој требало да се одржи вчера, но таа одбила со објаснување дека има многу поважни работи на агендата.

Бугарскиот премиер додаде дека Ирина Бокова била номирана за генерален секретар на ОН во последните денови од кабинетот на претходниот премиер Пламен Орешански, а владата на Борисов потоа ја прифатила таа одлука и официјално ја номинирала Бокова и покрај бројните реакции од влијателни западни земји дека нејзината кандидатура е неприфатлива.


Половина од Германците не сакаат Меркел повторно да се кандидира


Берлин, 28 август, 2016 - 12:32 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел ја одложи одлуката за тоа дали повторно ќе се кандидираа за таа функција.

Најновата анкета на јавното мислење покажува дека половина од Германците се против нејзин евентуален четврти мандат.

Според истражувањето на јавното мислење спроведено за весникот „Билд“, 42 отсто од граѓаните на Германија би сакале да ја видат Меркел повторно на местото канцелар, што е за три отсто помалку од ноември минатата година.

Во анкетата која е спроведена во четвртокот, учествувале 501 лице.

Парламентарните избори во Германија ќе се одржат во 2017 година.

Меркел, која првпат стана канцелар во ноември 2005 година, сега го извршува својот трет мандат.

Како што пренесува „Шпигел“, Меркел одлуката за кандидатура ќе ја донесе следната година, најверојатно во февруари.


Игор Лукшиќ ја повлече кандидатурата за генерален секретар на ОН


Подгорица, 23 август, 2016 - 20:01 (META) 

Кандидатот на владата на Црна Гора за генерален секретар на ОН, Игор Лукшиќ, денеска ги известил претседателот на Генералното собрание на ОН, Моргенс Ликетофт, и претседателот на Советот за безбедност на ОН, Рамлан бин Ибрахим, дека ја повлекува својата кандидатура за местото генерален секретар.

Во трката останува Португалецот Антонио Гутереш, кој доби најголема поддршка, но две држави „не ја охрабрија“ неговата кандидатура. Веднаш зад него е поранешниот шеф на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, чија кандидатура ја поддржаа осум земји, четири „не ја охрабрија“ неговата кандидатура, а три беа воздржани.

Единствена жена меѓу водечките кандидати, според резултатите од вториот круг гласање, е шефицата на аргентинската дипломатија, Сузана Малкора, која доби поддршка од осум земји, но шест гласаа против.
Во трката остануваат и кандидатот на Македонија, Срѓан Керим, Наталија Герман од Молдавија, Хелен Кларк од Нов Зеланд, Мирослав Лајчак од Словачка и Кристина Фигерес од Коста Рика.