!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Џафери: Нема секој ден да го потсетувам Иванов за двајцата кандидати за Уставен суд


Скопје, 10 ноември, 2017 - 15:51 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите.

Џафери соопшти дека неговиот кабинет стапил во контакт со кабинетот на Иванов за номинирање на двајцата судии, но оти не знае до каде е процедурата, бидејќи сè уште не добил одговор.

– Процедурата во Собранието за оваа точка нема да има пречки. Го известивме претседателот, но нема секој ден да го потсетуваме. Јас не сум потсетник – додаде Џафари.

Уставниот суд во моментов работи во скратен состав, откако на судијките Наташе Габер – Дамјановска и Гзиме Старова на почетокот на октомври им истече деветгодишниот мандат. Нивните места треба да бидат пополнети со нови судии кои треба да ги предложи претседателот на државата.

Од кабинетот на Иванов за „Мета“ на почетокот на октомври соопштија дека претседателот „ќе достави предлог до Собранието на Република Македонија по завршувањето на локалните избори“.

Во вторникот испративме прашања до кабинетот на претседателот дали ги утврдил кандидати и кога ќе го достави предлогот до Собранието, но не добивме одговор.


Судскиот совет на 8 ноември ќе одлучува за избор на претседател на Кривичниот суд


Скопје, 31 октомври, 2017 - 17:27 (META) 

Судскиот совет за идната среда ја закажа „итната седница“ на која ќе биде разгледана оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопje 1, Стојанче Рибарев.

Според дневниот ред, на седницата ќе биде усвоена и конечната ранг-листа на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1, а ќе биде донесена и одлука за избор на претседател на судот, по огласот што Судскиот совет го распиша на 20 јули годинава.

За местото претседател на овој суд се кандидираа поранешниот претседател, Владимир Панчевски, и судиите Иван Џолев, Весна Димишкова, Оља Ристова, Ивица Стефаноски, Ѓоко Ристов, Верка Петковска и Осман Шабани.

Досегашниот в.д. претседател на Кривичниот суд во Скопје, Стојанче Рибарев, си поднесе оставка на 25 октомври, а во меѓувреме, со судот раководи судијката Дијана Груевска-Илиевска, која го заменува Рибарев.

Основниот суд Скопје 1 веќе речиси една година нема претседател, откако на почетокот на декември минатата година му истече мандатот на Владимир Панчевски, кој во изминатиот период е мета на обвинувања за лошите состојби во судот, а неодамна во неговата канцеларија и во неговиот дом СЈО изврши претрес во врска со предистражна постапка што ја води ова обвинителство.


Словенците денеска избираат претседател, Борут Пахор фаворит


Љубљана, 22 октомври, 2017 - 10:35 (META) 

Повеќе од 3.000 избирачки места утрово во 7 часот се отворени во Словенија, а 1,7 милиони гласачи по шести пат од осамостојувањето на земјата ќе избираат претседател на државата.

За шеф на држвата се тркаат девет кандидати, меѓу кои пет се жени, најмногу досега. Сепак, најголеми шанси за победа на претседателските избори, според испитувањата на јавното мислење објавени изминатите денови, има актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор, кој се бори за својот втор петгодишен мандат.

Според последните анкети, Пахор би можел да добие повеќе од 50 отсто од гласовите, а најблизок конкурент му е Марјан Шарец, со 20 отсто од гласовите, пренесува ХРТ.

Избирачките места се затвораат во 19 часот, кога ќе бидат објавени проекциите на резултатите врз основа на анкетите за излезност.

Првичните резултати ќе бидат објавени денеска, доцна навечер, кога ќе биде познато дали ќе биде потребен втор круг од изборите, кој би се одржал за две недели.


ДИК не знаела колку приговорите во записниците ќе влијаат на резултатите


Скопје, 16 октомври, 2017 - 17:22 (META) 

Оценка за постапката на гласање даваат домашните и меѓународните набљудувачи, а нашата оценка, како што кажавме и вчера, е дека локалните избори минаа во фер и демократска атмосфера, рече Александар Чичаковски, претседателот на Државната изборна комисија, соопштувајќи ги на прес-конференција првичните резултати од гласањето.

Тој рече дека во записниците од комисиите имало некои забелешки, но сепак не можеше да каже колкав е нивниот број и како тие ќе влијаат на резултатите.

Чичаковски, исто така, рече дека ДИК не може да ги објави јавно победниците и оти за тоа ќе треба да се почекаат конечните резултати, а за да дојде до тоа, треба да истечат роковите за жалби на кандидатите и на партиите.

Според Чичаковски, од вкупно запишани 1.814.644 гласачи, вчера на локалните избори гласале 1.076.451 гласач, односно излезноста е 59,55 отсто. Од тоа, важечки ливчиња се 1.030.975, а бројот  на неважечки ливчиња изнесувал 45.334.

Претседателот на ДИК рече дека тие бројки се темелат на оригиналните записници на комисиите, кои не се комплетно доставени во Комисијата, а за тие податоци што не ги добиле во оригинална форма, пресметките биле направени врз основа на електронските извештаи од општинските изборни комисии.

Според податоците што се објавуваат на веб-страницата на ДИК, може неофицијално да се заклучи дека во првиот круг се познати новите градоначалници на 45 општини, од кои во 37 и во Скопје победил СДСМ, во три победила ВМРО-ДПМНЕ, а ДУИ во една.

Во другите општини ќе се одржи втор круг.

Според меѓународните набљудувачи преводени од ОБСЕ/ОДИХР и од делегацијата од Конгресот на локални и регионални власти при Советот на Европа, изборите минаа „во согласност со меѓународните стандарди и продонесоа за зајакнување на довербата во демократскиот процес“.

Тие како недостаток ја истакнаа нетранспарентноста на Државната изборна комисија (ДИК) при носење на одредени одлуки, кои, како што рекоа, биле донесени зад затворени врати, а потоа не сите од нив биле објавени на интернет-страницата на Комисијата.


Затворени гласачките места, шестите локални избори поминаа во мирна атмосфера


Скопје, 15 октомври, 2017 - 19:26 (META) 

Во 19 часот заврши гласањето за шестите локални избори на територијата на Република Македонија, кое се одвиваше во мирна атмосфера со помали нерегуларности.

Поголемиот дел од гласачките места беа отворени во 7 часот утринава. Невладините организации „Мост“ и „Цивил“ информираа за задоцнување на отворањето на неколку гласачки места поради технички проблеми, но не повеќе од еден час.

Локалните избори се спроведоа на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје, а право на глас имаа 1.814.644 гласачи.

Во првиот круг од гласањето за градоначалник ќе биде избран кандидатот кој добил мнозинство гласови од избирачите кои гласале, доколку на изборите излегле една третина од вкупниот број избирачи запишани во избирачкиот список.

Според информациите од Државната изборна комисија за направениот пресек до 17 часот, на локалните избори во Република Македонија правото на глас го оствариле 49,14 проценти од запишаните гласачи во избирачкиот список.

Излезноста на гласањето до 17 часот на територија на Град Скопје е 50,58 проценти. Највисока излезност на ниво на Македонија има во Вевчани, каде излегле да гласаат 72,05 проценти од гласачите, а најниска излезност има во Маврово-Ростуше, каде до 17 часот излегле да гласаат 31,19 проценти од запишаните гласачи.

Министерството за внатрешни работи информираше дека во село Горно Седларце, Тетовско, имало обид за физичка пресметка меѓу гласач и член на избирачки одбор. Покрај тоа, полицијата привела седум лица поради фотографирање гласачки ливчиња и две лица бидејќи се обиделе да гласаат во име на други лица. МВР добила и пријави за поткуп на гласачи.

Граѓанската асоцијација „Мост“ информираше дека нивните набљудувачи на избирачките места забележале откинати ливчиња заедно со кочаните, гласачи непроверени со УВ-ламба, семејно гласање, проблеми со изборниот материјал, агитирање од партиски активисти и фотографирање на гласачко ливче.

На изборите учествуваа кандидати за градоначалници и за советници од 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи. Пријавени беа 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати за членови на советници на 327 листи.

Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, односно на 29 октомври.

За следење локалните избори во Државната изборна комисија акредитирани беа 5.011 домашни и 373 странски набљудувачи.

На овие избори најмногу набљудувачи имаше од невладината организација „Мост“, кои изборите ги следаа со повеќе од 2.500 набљудувачи.


Шести локални избори: Се избираат градоначалници на 80 општини и на Град Скопје


Скопје, 15 октомври, 2017 - 7:30 (META) 

Граѓаните на Македонија денеска на шестите локални избори ги избираат градоначалниците и општинските советници на своите општини. Гласањето почна во 7 часот утринава и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје, а право на глас на имаат 1.814.644 гласачи.

На изборите учествуваат кандидати за градоначалници и за советници од 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи. Пријавени се 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати за членови на советници на 327 листи.

Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, односно на 29 октомври.

Секој избирач добива две гласачки ливчиња. Едно за избор на членови на Совет и уште едно за избор на градоначалник.

Избирачите во Скопје, пак, ќе добијат четири гласачки ливчиња. Тие ќе избираат членови на Совет на општината во која живеат, градоначалник на општината, а ќе добијат и ливчиња за избор на членови на Совет на Скопје и за избор на градоначалник на Скопје.

На гласачкото место секој избирач треба да дојде со важечки документи за идентификација, односно лична карта или пасош. Следува проверка со УВ-ламба, а потоа проверка и потпишување во изводот од избирачкиот список. Гласачкото ливче се откинува од кочанот на блокот по нумерички распоред, му се става печат на предната страна и потоа му се дава на избирачот. Гласањето се врши тајно, зад параван, а пред избирачот да отиде зад параванот, член на избирачкиот одбор го прска со спреј по десниот палец.

За гласачкото ливче да биде важечко, избирачот треба да го заокружи редниот број пред името и презимето на кандидатот за градоначалник, а за членови на Совет треба да го заокружи редниот број пред подносителот на листата за која се определил.

Преклопеното гласачко ливче избирачот е должен да го става во соодветно обележаната кутија за гласање.

За следење на претстојните локални избори во Државната изборна комисија досега се акредитирани 5.011 домашни и 373 странски набљудувачи. И овие избори најмногу набљудувачи се од невладината организација „Мост“. Изборите ќе ги следат со повеќе од 2.500 набљудувачи.

Покрај „Мост“, од домашните набљудувачи се и Здружението на граѓани „Синергија“ од Штип со 1.829 набљудувачи, „Цивил“ – Центар за слобода со 191 набљудувач, Институтот за економски стратегии и меѓународни односи Охрид – Скопје со 125, Центарот за разбирање и институционална соработка Скопје – ЦРИС Скопје со 17 и Македонскиот центар за култура и развој со шест набљудувачи.

Од странските, најголем број набљудувачи има Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР – 198, потоа Амбасадата на САД во Македонија – 33, Делегацијата на ЕУ – 23, Меѓународниот студиски центар за избори (IESC) – 18.
Набљудувачи имаат акредитирано и Канцеларијата на НАТО во Скопје и амбасадите на Руската Федерација, Албанија, Австрија, Франција Велика Британија, Шведска, Унгарија, Кралството Холандија, Италија и на Словачка во Македонија.


Заев со видеопорака ги повика граѓаните на нова акција со пенкало в недела


Скопје, 12 октомври, 2017 - 13:16 (META) 

Лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Зоран, преку видео-обраќање ги повика граѓаните на локланите избори в недела да ги заокружат промените и на локално ниво и да потврдат дека Македонија оди напред, кон пораст и развој.

– Бидете горди и сигурни – Македонија e слободна и слободно живее! И сега, мораме да продолжиме! Промената мора да биде целосна, затоа што на Македонија ѝ треба целосна слобода, економија, правичност и живот во секоја општина.
Вашите барања се јасни и јас ве уверувам дека нашите градоначалници ќе направат сè за да ги исполнат плановите што ги создадоа за вас: децата да бидат згрижени и да учат во топли и пријатни градинки и училишта, граѓаните да се движат по квалитетни и асфалтирани улици и патишта, да има канализација во секоја општина, да има чиста вода за пиење до секој дом, да дишеме чист воздух, затоа што нема слобода и живот без чист воздух, секој да добие навремена услуга во својата општина – вели Заев во видеопораката.

Тој уверува дека сето ова бргу ќе се оствари, дека е дојдено време на „нова политика“, во која „зборот е збор, а гласот на граѓаните е најважен“.

– Новата политика значи дека преку централната власт силно ќе ги поддржиме општините и граѓаните. Парите мора да одат на локално ниво за да направиме општини по ваша мерка, општини кои работат за вас и кои ве поврзуваат. Затоа, почитувани граѓани на Република Македонија, ајде заеднички во нова акција, в недела, на 15 октомври! Знаеме како треба – со пенкало. Сите да излеземе и да го дадеме својот глас за живот во Македонија и во секоја општина. Ајде да гласаме слободно за да ги завршиме промените што заедно ги донесовме. За да живеат селата и градовите во Македонија! За да живеат граѓаните на Македонија! За да живее нашата убава Македонија – порачува Заев.


Кандидатите за градоначалници ветуваат препород за Сарај


Скопје, 5 октомври, 2017 - 10:34 (META) 

Со буџет на Општина Сарај од 20 милиони евра, кога би застанале на челото на општината, четворицата кандидати за градоналник на оваа општина, ветуваат дека ќе направат многу. Така кажаа на вчерашната дебата од дебатниот карван „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“.

Башким Бакиу од Беса, Блерим Беџети од ДУИ, Екрем Алија од Алијанса за Албанците и Сефедин Алиу од ДПА ветија дека 30 отсто од буџетот би се трошеле за реконструкција на постојните и за изградба на нови улици и патишта, како и за изградба на училиште во Чајлане, превоз за учениците од селата, изградба на поликлиника во Сарај, подобро управување со отпадот и за инвестиции во туристичките капацитети Матка, езерото Треска и рекреативниот центар Сарај.

Исто така, беше ветено ново училиште во Свиларе и ординации и други медицински установи од јавното здравство, а ако недостига медицински кадар, би се ангажирале и Косовци, пренесува „Порталб“.

Дебатата ја водеше новинарката Јета Џара. Дебатниот карван „Живот во Македонија“ продолжува денеска во Гостивар.


Груевски ја обвини власта дека демонстрира сила и работи незаконски


Ресен, 4 октомври, 2017 - 19:52 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот во Ресен рече дека власта работи незаконски, но и демонстрира сила.

– Кандидатот за градоначалник во Шуто Оризари беше претепан до бессознание, друг наш кандидат беше погоден со куршум, на кандидатот за градоначалник на Кавадарци му вперија оружје и го третираа како терорист за потоа само да му се извинат – рече Груевски.

Тој додаде дека власта незаконски поставува и разрешува кадри, врши притисоци врз медиумите и судството поради што судиите се оневозможени да судат независно.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека „помрачување“ се случува и во економијата, бидејќи со запирање на проектите на претходната власт, запрена е и економијата.

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија вечерва ќе одржат митинг и во Битола.


Чичаковски: Партиите веднаш да престанат со инцидентите


Скопје, 3 октомври, 2017 - 13:23 (META) 

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, денеска упати апел до политичките партии итно да престанат со инциденти и порача дека насилството во предизборниот период може да донесе само штета на кандидатите, на партиите, на изборниот процес и на државата.

Чичаковски во името на ДИК остро ги осуди сите досегашни инциденти во пресрет на локалните избори, закажани за 15 октомври. Инцидентите, нагласи претседателот на ДИК, го нарушуваат демократскиот амбиент и изборниот процес и треба веднаш да престанат.

– Насилството никогаш не е решение. Тоа не му помага никому и може само да донесе штета на кандидатите, на партијата, на изборниот процес, на државата. Уште еднаш апелираме итно да престанат сите негативни појави, апелираме на почитување на противкандидатите и за фер и демократски избори. Изборите се добиваат на 15 октомври со јасно изразена волја на граѓаните, со голема излезност и со индивидуално право на секој граѓанин да гласа за оние кандидати кои смета дека се најдобри, а не со насилство – изјави претседателот на ДИК.

Чичаковски потсети дека кандидатите за градоначалници и за советници, како и политичките партии, потпишаа кодекс за фер и демократски избори, со што се обврзаа дека ќе ги почитуваат принципите на демократијата и на доброто владеење и дека ќе придонесуваат за демократски развој на општеството.

– Секое насилство, инцидент, непочитување на политичките опоненти во изборниот процес, е спротивно на кодексот, на законите, правилата и на прописите на Република Македонија кои се релевантни за изборите – рече Чичаковски.

Тој, во име на ДИК, ги повика надележните институции да ги расветлат инцидентите и да ги казнат сторителите, а политичките партии да придонесат кон смирување на страстите.