Aхмети: На претседателските избори ќе бараме консензуален претседател


Скопје, 8 ноември, 2018 - 12:28 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на гостување во емисијата „Клан дебат“ на телевизијата „Клан Македонија“, кажа дека на следните претседателски избори кои треба да се одржат ќе побараат консензуален претседател.

На прашање дали на претседателските избори ДУИ повторно ќе игра на картата на консензуален претседател Ахмети изјави дека тој е нивен став кој го објавиле и ќе го бранат.

– Секако ова е еден од ставовите кои сме ги објавиле и ќе го браниме со фанатизам и ќе го промовираме на сите простори тука во Македонија. Ние сакаме консензуален претседател, да седнеме, да разговараме, да се усогласиме – рече Ахмети.

Ахмети исто така кажа дека веќе има и имиња за кандидати консензуален претседател, но се уште е рано да се збори за тоа.

– Секако дека може да зборуваме и со имиња, но се уште е рано за тоа – рече Ахмети.


Пучдемон ќе мора да се врати во Каталонија за да биде шеф на регионалната влада


Мадрид, 28 јануари, 2018 - 12:01 (META) 

Уставниот суд на Шпанија едногласно одлучил дека поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон мора да се врати во земјата и да биде присутен во регионалниот парламент за да може повторно да биде кандидат за шеф на владата на Каталонија, јавуваат светските медиуми.

Уставниот суд навел дека седницата на каталонскиот парламент, која е закажан за во вторник, ќе биде откажана доколку Пучдемон, кој е во Брисел, се обиде да биде избран во отсуство.

Судот исто така одлучил дека Пучдемон мора да бара судска дозвола за да присуствува на седницата.

Каталонскиот парламент го предложи Пучдемон за канадидат за претседател на Генералилетот – каталонската влада, иако е тој надвор од земјата.

Тој се засолни во Брисел во октомври, минатата година, стравувајќи дека шпанските власти можат да го уапсат поради референдумот за назависност на Каталонија.


Касами: Не постојат две движења Беса, на Конгресот секој може да се кандидира за лидер


Скопје, 9 јануари, 2018 - 15:53 (META) 

Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави Билал Касами на прес-конференција.

– Апелирам до сите, ако навистина се дел од движењето Беса, да дојдат и да ги претстават кандидатурите за лидер на партијата согласно определените рокови, да направиме една здрава и демократска трка. Секој што мисли дека има мнозинство во партиските структури може слободно да се кандидира на Конгресот за да стане претседател на Беса – рече Касами.

Тој соопшти дека на Конгресот ќе се кандидира за претседател на партијата и потенцираше дека нема скопски и тетовски огранок.

– Беса има 30 ограноци низ целата држава и сите се во линија на Движењето согласно статусот. Нема раскол, има луѓе кои не се задоволни. Затоа ги охрабрувам во процесот да се придржат до статутарните норми. Вчера влегов во седиштето, но тоа не го направив насилно. Како можам насилно да влегувам во своја куќа? – праша Касами.

Тој информираше дека денеска во 18 часот во Владата ќе има средба со премиерот Зоран Заев, но дека средбата нема врска со последните случувања затоа што таа била договорена претходната недела. Тема на средбата ќе биде поддршката на реформскиот тек на Владата во Собранието каде што Беса има пет пратеници.

Прашан дали е можна коалиција со Владата, рече дека тоа е динамички процес и дека секогаш има можност за влез и излез, но во моментот тоа не е тема.

Во однос на наводите на пратеникот Каремани за закани по живот, Касами рече дека не одобрува никакво насилство и дека Каремани ја има неговата поддршка дека таквите наводи треба да ги решат органите на правдата.


Потпретседателот на Беса, Зекирија Ибрахими, поднесе оставка на функцијата


Скопје, 5 јануари, 2018 - 20:18 (META) 

Потпретседателот на Беса, Зекирија Ибрахими, денеска информираше дека поднесува оставка на функцијата, јави Алсат-М.

Тој исто така вели и дека нема да се кандидира за лидер на Беса на партискиот конгрес кој треба да се одржи во февруари. Оваа негова одлука доаѓа на само еден ден пред утрешниот состанок на Централниот одбор.

Зекирија Ибрахими беше градоначалнички кандидат на Беса за општина Чаир.


Реформаторите ниту ќе предложат, ниту ќе поддржат кандидат за нов лидер


Скопје, 17 декември, 2017 - 18:21 (META) 

Централниот штаб на внатрепартиската иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во присуство на активисти од републичкиот штаб, 19 окружни и сите општински штабови денеска одлучи да не предложи, ниту пак да поддржи некој од кандидатите на вонредниот конгрес н ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов лидер на партијата.

„Во поглед на закажаниот вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово, Централниот штаб ги реафирмира принципите и вредностите наведени во Декларацијата за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ и Декларацијата “Европско ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија” пред личностите и борбата за преземање на обврската да се управува партијата. Од тие причини, нема да предложиме кандидат за претседател на овој Конгрес. Начинот на кој се повика и брзината со кој се организира овој вонреден Конгрес, за жал може да биде причина за негово повторување во блиска иднина“, стои во соопштението.

Реформаторите им се заблагодарија на 208-те делегати кои дале поддршка на идејата за учество на внатрепартиската иницијатива на овој Конгрес и ги повикаа доколку учествуваат на Конгресот и одлучат да поддржат некој од кандидатите за нив претседател на ВМРО-ДПМНЕ, тоа да го направат согласно сопствената волја, но притоа да ги имаат предвид принципите и заложбите на внатрепартиската иницијатива и барањето за демократизација на Статутот на партијата.


Филип Петровски ќе се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 8 декември, 2017 - 22:36 (META) 

Филип Петровски ќе се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а својата одлука ја соопшти во вечерашната емисија „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“.

– Ова е една од најсериозните одлуки во мојот живот. Долго време размислував, имав разговори со многу значајни луѓе во мојот живот, почнувајќи од семејството, угледни интелектуалци и членови на партијата, луѓе со корени во историјата на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија и донесов одлука да се кандидирам за претседател на ВМРО-ДПМНЕ – изјави Петровски.

По најавата за оставка на лидерот Никола Груевски, вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов лидер ќе се одржи на 23 декември. Петровски порача да се биде внимателен при организацијата на конгресот и побара тој да биде демократски.

– Никој да не се обраќа на делегатите со притисок, како да гласаат. Барам конгресот да биде демократски, ние сме демократска партија. Сите делегати треба да имаат свое лично право да се произнесат за кандидатите, во спротивно, ќе имаме црна дамка, а ВМРО-ДПМНЕ нема да може да се извлече од длабоката политичка и идеолошка криза, во која е западната – додаде Петровски.


Заев во Чаир: Гласајте за Висар Ганиу, ќе работи за сите граѓани


Скопје, 27 октомври, 2017 - 20:16 (META) 

„Чаир е пример на мултиетничност, а Висар Ганиу е лицето на едно општество за сите. Овој концепт го градиме мудро и посветено, го препозна цела Македонија, мора да го препознае и знам дека го препознава и општина Чаир. Да не дозволиме повеќе национализми, победата ќе блеска како што му личи на Чаир“, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево во скопската општина Чаир.

Тој ги уверуваше присутните во паркот во населбата дека „Чаир преку програмата на Висар Ганиу има можност да се развива во урбана општина и гордост на сите“.

– Само ни требаат чесни политичари кои ќе ги слушаат граѓаните. Знам дека имаме чесен човек. Го подготвивме новиот буџет, веќе ги вградивме парите за Чаир и за Град Скопје. Нашата опција е Висар Ганиу кој ќе биде градоначалник на сите граѓани и заедно со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе донесе живот за сите во Чаир и во Скопје. В недела да заокружиме број 3 и да прославиме живот за сите – порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев.


Шилегов: Имаме победа во првиот круг, резултатот претставува чест, но и обврска


Скопје, 16 октомври, 2017 - 15:42 (META) 

„Скопје повторно се раѓа, а Македонија ги заокружи промените и тргна напред. Резултатите се јасни, во Скопје имаме победа во првиот круг“, рече кандидатот за градоначалник од СДСМ, Петре Шилегов, на прес-конференција.

Тој им честиташе на граѓаните на Скопје за одважноста, храброста и за одлучноста и за тоа што гласале за заокружување на промените и за живот за сите во Скопје.

– Скопје повторно се раѓа, а Македонија ги заокружи промените и тргна напред. Резултатите се јасни, во Скопје имаме победа во првиот круг. Вака изгледа Скопје, вака изгледа Македонија кога се гласа без притисоци, слободно и демократски. Македонија добива главен град кој поврзува, главен град кој работи за граѓаните. Овој резултат за мене претставува голема чест, но и уште поголема обврска. Од првиот ден ќе се зафатиме со решавање на најгорливите проблеми на Скопје, загадувањето, зеленилото и сообраќајот – рече Шилегов.

Кандидатот на СДСМ рече дека новата градска администрација што ќе ја предводи ќе биде сервис на граѓаните и дека ќе работи и ќе се води исклучиво од нивните интереси.

Шилегов најави ново време на одговорна, домаќинска и транспарентна власт и нагласи дека на изборите победија граѓаните.


Шилегов: Очекувам до крајот на денот Град Скопје да добие нов градоначалник


Скопје, 15 октомври, 2017 - 19:20 (META) 

Кандидатот на СДСМ за градоначалник на Град Скопје, откако гласаше во општина Карпош, изјави дека се надева дека излезноста на денешните локални избори  ќе биде масовна.

– Масовноста дава можност уште вечерва да го добиеме победникот за градоначалник на Град Скопје. Во секој случај, каков и да биде резултатот, вечерва Скопје ќе има нов градски совет предводен од СДСМ, што конечно ќе стави крај на десетгодишното неодговорно владеење без грижа за нашите граѓани – изјави Шилегов.

Тој ги повика медиумите и граѓанските здруженија будно да го следат изборниот процес и додаде дека очекува на крајот на денот Град Скопје да добие нов градоначалник.


Ахмети: Дехари работел и ќе работи во интерес на сите кичевци


Кичево, 13 октомври, 2017 - 19:56 (META) 

На градскиот плоштад во Кичево, денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, побара сите граѓани на општината од сите националности да гласаат за кандидатот за градоначалник и актуелен градоначалник од партијата, Фатмир Дехари, велејќи дека тој покажал дека умее да се грижи за сите. И самиот Дехари нагласи дека ќе биде добар градоначалник за сите.

– Ви ветувам дека и во наредните четири години, ако го добијам мандатот, ќе продолжиме со интензивна изградба, како во градот така и во руралните средини. Без никаква причина од некои партии беше изразена резерва кон мене како иден градоначалник и сметам дека такви поделби на народот во нашата општина не му се потребни – рече Дехари.

Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, во кратко обраќање истакна дека се негирани сите сомнежи во изминатите години дека градоначалник Албанец на чело на оваа општина ќе биде погубен за другите.

– Сè што беше добро за жителите на Кичево, но и за селата во општината во целост беше остварено, а така ќе биде и во наредниот четиригодишен мандат, кој очекуваме да го добие нашиот кандидат – рече Али Ахмети.