!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Забраната за товарни возила за влез во Грција сè уште важи


Скопје, 12 јануари, 2017 - 10:04 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на места со остатоци од снег, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинскиот премин Пресека, како и на патниoт правец Маврово – Дебар, каде за другите возила задолжително е користење на зимска опрема.

Поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Забранет влез за камиони и за автобуси во Грција, поради лошите временски услови


Скопје, 11 јануари, 2017 - 18:55 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ велат дека поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Забранa за сообраќај за тешки товарни возила има и на патниот правец Маврово – Дебар.

Снег со слаб интензитет провејува во Делчево, Крива Паланка и во Маврово. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Забраната за камиони е укината, можни одрони на неколку патни правци


Скопје, 30 ноември, 2016 - 10:46 (META) 

Забраните за тешки товарни возила на патните правци Маврово – Дебар, Крива Паланка – граничен премин Деве Баир и Ресен – Битола на превојот Ѓавато се укинати, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Во клисурите и во засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Сообраќајот на патните правци низ земјава се одвива по влажни коловози, а на повисоките места на места со остатоци од кашест снег.

 


Патот Маврово – Дебар затворен поради сообраќајна несреќа


Скопје, 19 октомври, 2016 - 19:26 (META) 

Попладнево од 16 часот е затворен регионалниот пат Маврово – Дебар кај местото Манастирски ливади и сообраќајот е во целосен прекин поради сообраќајна незгода, информираат од АМСМ.

Во сообраќајката, во која се судриле два камиони со српски и со бугарски регистарски таблички, нема повредени лица, но причинета е голема материјална штета.

Камионите се движеле во спротивна насока и засега не се познати причините за несреќата.


Повеќе од 30 цивили загинале во бомбардирање на Алепо


Алепо, 20 септември, 2016 - 9:17 (META) 

Повеќе од 30 цивили загинале синоќа во бомбардирањето на бунтовничките квартови во Алепо, јави сириската Опсерваторија за човекови права.

До ова дошло само неколку часа откако сириските власти објавија прекин на примирјето што пред седум денови го издејствуваа САД и Русија.

Според наводите на опсерваторијата, во бомбардирањето биле оштетени и камиони со хуманитарна помош наменета за Алепо.


Од денеска само Црвениот крст ќе дели помош, неофицијалните пунктови се затвораат


Скопје, 9 август, 2016 - 11:01 (META) 

Почнувајќи од денеска, сите пунктови на кои се собира хуманитарна помош за населението погодено во катастрофалните поплави кои се случија изминатиот викенд ќе бидат затворени, информираат од Црвениот крст.

Од таму велат дека помош за настраданите ќе се собира во магацините на Црвен крст во Момин Поток и во училиштето Наум Наумовски Борче, а од таму активистите на Црвен крст со камиони ќе ги дистрибуираат директно до оние граѓани на кои најмногу им е потребна помош.

– Целата организација околу донациите од денеска ќе ја преземе Црвениот крст. Секој што сака да донира, тоа може да го направи во Момин Поток или училиштето Наум Наумовски Борче, а ние од таму со камиони ќе носиме од куќа до куќа – велат од Црвен крст.

Најпотребни продукти се конзервирана храна, бебешка храна и пелени, вода за пиење, средства за хигиена, средства за дезинфекција, лопати, гумени чизми и кофи.

Претходно, на социјалните мрежи се појавија обвинувања и негодувања дека хуманитарната помош донирана од граѓаните, која доброволци ја собираа на неколку пунктови во Скопје, не им се дава на оние на кои им е најпотребна, туку се препродава или пак се остава сред село и секој си зема она што сака без оглед дали има потреба од тоа, а голем број граѓани од поплавените подрачја не можеле да стигнат до вода или облека. Некои граѓани даваат предлози, продуктите да се обележуваат со маркер за потоа да не можат да се продаваат.

Досега вкупно се собрани 139.885 евра од кои 52.308 од Фондот на солидарност  и 87.577 од телефонскиот број за донации.

Жиро сметката на Фонд на солидарноста каде што граѓаните можат да донираат е 300000001327966 ДБ 4030984271620 – Комерцијална банка

Податоци за сите кои сакаат да донираат во странска валута:

NAME OF THE ORGANIZATION: MACEDONIAN RED CROSS

BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE

BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA

BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11

SWIFT CODE: KOBSMK2X

IBAN CODE: MK07300701000001228

Од Црвениот крст апелираат граѓаните да ги следат инструкциите за помош за поефикасно справување со последиците од несреќата.


Двајца тешко повредени во сообраќајка кај Демир Капија


Скопје, 30 јули, 2016 - 11:35 (META) 

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа, околу 21.40 часот, се случила на дел од автопатот меѓу селото Удово и Демир Капија. Во сообраќајката кај местото Водисир, учествувале три возила: автомобил со германски регистарски таблички и два камиона со полуприколки, едниот со прилепски регистарски ознаки, а другиот со кавадаречки.

Како што соопштија од МВР, повредените, кои се наоѓале во автомобилот, добиле потешки повреди. Тешки набиеници на главата и на левото рамо и фрактури на ребра добил возачот на патничкото моторно возило, 31-годишниот И.С., додека неговата мајка, 63-годишната Н.Х.С., добила повреди на главата и внатрешно крвавење. Поради тежината на повредите, лицата се префрлени во Ургентниот центар во Скопје.

Полициските екипи извршиле увид на местото на несреќата, поради што сообраќајот бил во прекин од 21.50 до 00.20 часот. Од АМСМ соопштуваат дека во моментов сообраќајот се одвива по една коловозна лента.


Штрајкот на солунското пристаниште, нова рана за бизнисот во Северна Грција


Атина, 6 јуни, 2016 - 13:19 (META) 

Новиот штрајк на вработените во солунското пристаниште креира нови проблеми за грчките трговци и извозници. Поради штрајкот на вработените кои се бунтуваат против приватизацијата на солунското пристаниште, а кој почна во четвртокот минатата недела, голем број производи и стоки чекаат за истовар и за товарење.

Според информациите, на солунското пристаниште има 14 бродови и околу 60 камиони, голем дел од нив македонски, кои чекаат да се стави крај на штрајкот за да се товарат стоките на бродовите.

Весникот „Катимерини“ пренесува дека околу 2.700 контејнери се заглавени и чекаат да бидат истоварени, додека повеќе од 3.300 контејнери чекаат за бидат натоварени и пренесени за извоз. Направен е проблем со увозот на никел, поради што пристаништето се соочува со штета од 300.000 евра.

Поради штрајкот, има доцнење и за Трансјадранскиот гасовод, бидејќи околу 70.000 тони цевки се заглавени на бродовите. Проблематична е и ситуацијата за индустријата за цемент во Грција. Иако има договор да се испорачаат 100.000 тони полуготов цимент во Африка, поради штрајкот се испратени само 10.000 тони, а другите ќе мора да се испратат преку Турција.

Целата ситуација се проценува дека прави проблем и големи загуби и за пристаништето. Од раководството на пристаништето коментираат дека не може да дозволат да продолжи штрајкот на вработените и тоа одново да го доведе пристаништето во минус. Според процените на пристаништето, во првиот квартал имало пораст од 8,5 отсто на прометот на контејнери, меѓутоа поради 10-дневните протести во мај прометот е oпаднат за 1,6 отсто, поради што не може да се дозволи дополнително влошување на работите.

Претседателите на осум трговски и индустриски комори и конфедерации од Северна Грција испратија заедничко писмо до претседателот на пристаништето со барање штрајкот да се прогласи за нелегален за да се нормализираат работите и да се стави крај на „заложничката“ состојба во која се наоѓаат извозниците и увозниците во Солун и во Северна Грција.

За денеска се закажани состаноци на штрајкувачите и на раководството на пристаништето, кои треба да одлучат за следните чекори и на едната и на другата страна.


Нема застој на албански камиони на македонско-албанската граница


Скопје, 11 април, 2016 - 14:51 (META) 

Во врска со шпекулациите на одредени медиуми за застој на албански камиони со свежи зеленчук и овошје на македонската граница со Албанија и наводното прекршување на одредбите од Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА), Министерството за економија информира дека трговската размена меѓу двете земји се одвива во согласност со договорот, односно, според информациите добиени од Државниот инспекторат за земјоделство, нема застој на албанските камиони, туку само позаострена контрола на преминот.

Поради сомневање за зголемено количество пестициди во земјоделските производи, засилена контрола била извршена на осум камиони, од кои четири се веќе пуштени.

– Имено, во согласност со ЦЕФТА, доколку постои сомнеж дека во увезените производи има пестициди, се дава можност за забрана или ограничување на увозот, односно извозот или транзитот на стоки, до соодветното испитување (член 17). Тоа подразбира обезбедување на потврда од овластени акредитирани лаборатории во Македонија или преку претходно доставен доказ на граничните служби во Македонија, од страна на  овластена и меѓународно признаена акредитирана лабораторија од Албанија. Во согласност со ЦЕФТА, овој тип забрани или ограничувања не претставуваат средство за самоволна дискриминација или прикриено ограничување на трговијата помеѓу страните -информираат од Министерство за економија.


Хуманитарна помош за 13.000 семејства во Алепо


Алепо, 16 март, 2016 - 10:23 (META) 

Конвој од 26 камиони, довезе хуманитарна помош за 13.000 семејства во покраината Алепо, на северот на Сирија, која е погодена од неодамнешни борби, објави Меѓународниот комитет на Црвен крст.

Испораката на хуманитарна помош од сириската Црвена полумесечина во градовите Азаз, Африн и Тал Рифат ќе биде најголема во оваа област. Во меѓувреме, и во болниците била испорачана нова помош.

По примирјето во Западна Сирија намалено е насилството, но борбите не се сопрени.