Промовирана книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска


Скопје, 12 февруари, 2019 - 9:36 (META) 

Книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска, која загинаа со Александар Миновски, лани на Кајмакчалан синоќа беше промовирана во бифето во Младинскиот културен центар (МКЦ). Собраните средства од продажбата на книгата, ќе бидат дадени за зголемена безбедност на планинарите на планините.

Во книгата се собрани текстови кои Калина ги објавувала на порталот „МИС“, после секоја планинарска тура.

„Она што го имаме пред нас за читање е само дел од патешествието на Калина собрано на едно место како завет. Книгата е да се потсетите на Калина, за тоа каква беше, нејзината широка насмевка и нејзината непресушна љубов кон луѓето, животните, животната средина, кон нејзиното Лазарополе каде што ги направи нејзините први планинарски чекори“, рече татко ѝ на Калина, Марјан Велевски.

Истрагата за смртта на двајцата планинари, кои трагично ги загубија своите животи лани на зимска тура на Кајмакчалан, тапка во место и нема ниту еден одговор што се случи тој ден.

„Засега останува нејасно, зошто во хаосот што се создаде на врвот на Кајмакчалан, некој ја пуштил гласината за наводно исчезнати мајка и дете и зошто само Калина и Александар тргнале по нив. Како што е нејасно, зошто најавената помош не успеала да стигне до нив, кога тие биле лоцирани во раните попладневни часови. И тука би застанал“, додаде Велевски.

Првиот тираж од книгата се продаде синоќа на промоцијата, а деновиве ќе биде отпечатен и втор тираж кој повторно ќе се продава во „Апотека“ во МКЦ а ќе може да се нарача и преку купон објавен на страниците на дневниот весник „Нова Македонија“.


ОЈО Скопје нареди истрага за загинувањето на планираните на Кајмакчалан


Скопје, 21 февруари, 2018 - 9:48 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти дека отворило предмет за расветлување на случајот на планинскиот врв Кајмакчалан, во кој животите ги загубија македонските планинари, Калина Велевска и Александар Миновски.

„Надлежен јавен обвинител издаде наредба до Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за насилен криминал за да се извршат проверки во Федерацијата на планинарските спортови на Македонија по однос на тоа кој, кога и како ја организирал планинарската експедиција, кои се потребните услови за таква организација и дали тие биле исполнети, како и други околности“, стои во соопштението на Обвинителството.

Истовремено, додаваат оттаму, издадена е наредба да се направат проверки и во планинарското друшто „Трансверзалец – Скопје“, на нивните акти и одлуки врз основа на кои се организираат планинарските експедиции, потребните услови што треба да се исполнат, како и околностите пдо кои се спроведувало искажувањето на Кајмакчалан.

„По наредба на надлежниот обвинител треба да бидат обезбедени и листинзите на појдовни и дојдовни повици од мобилните телефони на починатите планинари“, наведуваат од ОЈО Скопје.


Одземена лиценцата на водичот од „Трансверзалец“, Зоран Костадиновски


Скопје, 16 февруари, 2018 - 16:38 (META) 

Федерацијата на планински спортови му ја одзеде лиценцата на водичот Зоран Костадиновски од планинарското друштво „Трансверзалец“ и забрани организирање планински тури на планини повисоки од 2.000 метри до 21 март, откако во саботата при качување на планината Ниџе животот го загубија Калина Велевска и Александар Миновски.

Одлуката е донесена на денешниот состанок на кој бил разгледан извештајот за тоа што се случувало во кобните часови на врвот Кајмакчалан.

Според претседателот на Федерацијата, Јовица Угриновски, лиценцата на Костадиновски му се одзема поради мали технички пропусти во организирање на турата, а повеќе од морални причини.


Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за загинувањето на планинарите


Скопје, 13 февруари, 2018 - 18:32 (META) 

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија (ФПСМ) преку својата Фејсбук-страница попладнево изрази жалење и сочуство до семејствата и на загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски и извести дека формирала комисија која ќе го испитува случајот.

Велевска и Миновски ги загубија животите викендов при искачувањето до врвот Кајмакчалан.
Комисијата што ќе ја испитува нивната трагична смрт е составена од членови на ФПСМ и од експерти.

„Комисијата ги очекува сите релевантни податоци од надлежните институции во Република Македонија и соседна Република Грција, како и официјалните податоци од организаторот на планинарската експедиција. Од огромна важност за Федерацијата ќе биде да се направи темелна анализа за трагичниот настан. Болката и тагата за прерано згаснатите животи не може да се надомести со ништо, но вистината за трагичниот настан заслужува да ја знаат семејствата, планинарите и нашите членови. Во меѓувреме, сакаме да се воздржиме од шпекулации и дезинформации за настанот, затоа што ваквите настани заслужуваат темелна и длабока анализа во соработка со сите надлежни институции“, стои во соопштението од Федерацијата.