Кривична пријава за 28-годишен скопјанец за убиството на улицата Џон Кенеди


Скопје, 12 февруари, 2018 - 12:14 (META) 

СВР Скопје соопшти дека во соработка со Основното јавно обвинителство во Скопје, денеска поднел кривична пријава против О.А. (28) од Скопје, кого го сомничи дека е убиецот што на 20 декември лани на автобуска постојка спроти гимназијата „Цветан Димов“ на улицата Џон Кенеди го застрела со автоматска пушка 24-годишниот скопјанец Б.И., кој им подлегна на повредите.

Убиецот е во бегство и по него е распишана потерница.

Пред убиството, Б.И. бил договорен со тројца другари да се сретнат на автобуската постојка и откако се сретнале таму, по неколку минути на спротивната коловозна лента пред браварска работилница застанал црвен автомобил „југо“ од кое излегол О.А. со автоматска пушка во рацете. Потоа се стрчал кон групата и без никакво предупредување почнал да пука во правец на Б.И. кој од задобиените повреди паднал на земја крварејќи. Потоа убиецот влегол во „југото и заминал.

СВР Скопје информира дека во рамките на истрагата, неколку часа по убиството е пронајдено југото, а на 27 декември се извршени претреси во домот и други простории на О.А. и кај пет други лица од Скопје. Притоа се одземени два мобилни телефона, а тројца осомничени биле испитувани на детектор за лаги.


Позлатена „калашников-ламба“ во Скопје се продава за 48.360 денари


Скопје, 2 ноември, 2016 - 11:35 (META) 

Столна ламба на која телото ѝ е во форма на автоматската пушка „калашников“ и тоа во златна боја, во продавница во Скопје се продава за 48.360 денари (околу 800 евра).

Ламбата, наводно, ја има само во два примероци – онаа што е во излогот и што е на продажба, и другата која била во домот на сопственикот на продавницата.

Како што ни рекоа таму, ламбата е со висока цена бидејќи била „италијански бренд и била изработена од квалитетен материјал“.


Едно лице загина при пукање во хотел во Даблин


Даблин, 5 февруари, 2016 - 19:12 (META) 

Најмалку едно лице загинало, додека друго добило тешки телесни повреди при пукање што се случило во хотелот „Риџенси“ во Даблин, пренесуваат локалните медиуми.

Тројца мажи упаднале во фоајето на хотелот, облечени во униформи кои наликувале на полициски.

Според очевидците, луѓето почнале да пукаат од „калашникови“, поради што десетина лица избегале, а меѓу нив имало и повредени, пренесува „Раша тудеј“.

Амбулантни и противпожарни возила се наоѓаат на местото на настанот.


Уапсен осомничениот за убиството во Љуботен


Скопје, 29 април, 2015 - 14:01 (META) 

Завчера вечерта, полициски екипи во селото Љуботен го уапсиле Т.Б. (21), осомничен за убиството на Џеваир М. (31), што се случи на 16 април пред џамијата во селото.

Кај осомничениот е пронајдена и една автоматска пушка „калашников“, која била користена за убиството.


Дванаесет мртви во напад врз сатиричен весник во Франција


Париз, 7 јануари, 2015 - 13:24 (META) 

Дванаесет лица – десет новинари и двајца полицајци – загинаа во напад врз редакцијата на францускиот неделен сатиричен весник „Шарли ебдо“ утринава во Париз.

Три тешко вооружани маскирани лица упаднале во редакцијата на весникот и почнале да стрелаат, според сведоците.

„Шарли ебдо“ е познат сатиричен весник кој често бил мета на критика и на контроверзи.

Редакцијата беше нападната еднаш, но при тоа беше предизивикана само материјална штета, по што новинарите беа принудени да работат во седиштето на весникот „Либерасион“. Ова беа новите канцеларии на редакцијата.

Претседателот Франсоа Оланд најсилно го осуди нападот како „акт на екстремно дивјаштво“.

Реакции пристигаат од целиот свет.

Идентитетот на убијците не е познат. Истрагата е во тек.

 


Во куќа на дебранин открино нелегално оружје


Дебар, 6 ноември, 2014 - 13:35 (META) 

Екипа на дебарската полиција, поради сомнеж за сторено кривично дело, вчера извршила претрес на дом на жител на градот, каде пронашла и запленила илегално оружје.

Според полициските информации, во куќата на А.М. (33) биле пронајдени една автоматска пушка „калашников“ и две рамки со давесет куршуми, калибар 7.62 милиметр, долго зрно.

Запленетото оружје и муција се дадени на вештачење, а против А.М. е поднесена кривична пријава со која се товари за недозволено изработување, држење и за тргување со оружје и со распрскувачки материи.