ОЈО отвори постапка против осомничениот што запали кафе бар во Прилеп


Прилеп, 5 јануари, 2018 - 13:32 (META) 

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори постапка по поднесена кривична пријава против 24-годишниот прилепчанец кој на 31 декември, минатата година, предизвика пожар во кафе бар во центарот на градот.

Прилепчанецот се гони за кривично дело „тешки дела против општата сигурност“, бидејќи со подметнувањето на пожарот предизвикал значителна опасност за животот и телото на луѓето.

Како што информираат од Обвинителството, осомничениот претходниот ден имал расправија со еден од вработените и со менаџерот на кафе барот „Паб корнер“, кој го напуштил без да го подмири долгот и се заканил дека ќе го запали објектот бидејќи бил навреден.

„Осомничениот купил три шишиња запалива течност и во три часот се вратил во пабот, му се претставил на вработениот хигиеничар и веднаш ја полил течноста и ја запалил. Со ваквото дејствие, осомничениот предизвикал значителна материјална штета и го сторил кривичното дело за кое го гони Основното јавно обвинителство Прилеп“, стои во соопштението од Основното јавно обвинителство.

На барање на обвинителот, Основниот суд во Прилеп на осомничениот му одреди мерка притвор од 30 дена.


Запален кафе-бар во центарот на Прилеп


Прилеп, 31 декември, 2017 - 11:12 (META) 

Утрово околу 3.30 часот лице со иницијали Н.Т. подметнало пожар во кафе-барот „Галери Хаус Паб“ во центарот на Прилеп, соопшти полицијата.

Во пожарот нема повредени лица, а внатрешноста на објектот е целосно изгорена. Материјалната штета се проценува на повеќе од 200.000 евра.

Како што информираат од полицијата, Н.Т. околу 3.30 часот дошол во кафе-барот носејќи со себе канта со непозната течност. Откако го избркал чуварот, ја истурил течност, ја запалил и заминал во непознат правец.

Прилепската територијална противпожарна единица веднаш интервенирала со две возила и четворица пожарникари кои за неполн час успеале да го локализираат и да го изгаснат пожарот, кој се заканувал да се прошири на соседните објекти.


Поднесено обвинение за убиството во Охрид на Нова Година


Охрид, 1 јуни, 2016 - 16:31 (META) 

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до локалниот Основен суд поднел обвинение против српски државјнин кој се товари за убиството на 27-годишен охриѓанец кое се случи на 1 јануари, оваа година.

„Со поднесеното обвинение тој се товари дека на 1 јануари 2016 година, пред кафе-бар во Охрид, со употреба на физичка сила, лишил од живот едно лице. Обвинетиот со силни удари му нанел тешки телесни повреди на 27-годишно момче од Охрид, по што тоа починало. Потоа српскиот државјанин се вратил во кафе-барот и продолжил да се забавува“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.

На барање на надлежниот јавен обвинител, се додава во соопштението, судот на обвинетиот му ја продолжил мерката притвор за нови 30 дена.

Убиството за кое се товари српскиот државјнин се случи во кафе-барот „Табана“ во Охрид, по вербална расправија помеѓу две групи, во кои од една страна бил сега починатиот, со двајца негови пријатели од Охрид, а од другата обвинетиот заедно со уште двајца српски државјани, кои исто така беа уапсени и осомничени за помагање.