!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бурна политичка недела: Хан во Влада, Заев и Груевски на суд, СЈО со истечен рок


Скопје, 22 јуни, 2017 - 11:09 (META) 

Следната недела, од почеток до крај, ќе биде со набиена агенда од настани, кои се од интерес на јавноста, а нивниот исход ќе покаже како процесите важни за земјава ќе се одвиваат во иднина.

Последната недела од јуни, пред официјалниот почеток на летните одмори, ќе биде судбинска за понатамошните „реформски“ активности на Владата и пресудна за понатамошното функционирање на Специјалното јавно обвинителство.

На агендата за следната недела се:

  • 26 јуни – Иако е неработен ден, поради верскиот празник Рамазан-бајрам, в понеделник во земјава доаѓа еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, и ќе учествува на владината седница. Засега од Владата, иако беше најавено, не кажуваат дали седницата ќе биде отворена за јавноста и дали ќе се пренесува во живо на јавниот сервис МРТВ. Како што изјави оваа недела вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на еврокомесарот Хан ќе му биде предложен нацрт-план со мерките, активностите и со временските рамки за реформските приоритети.
  • 27 јуни – Закажано е рочиште за случајот „Поткуп“. Зоран Заев, првпат како премиер, треба да се појави на судскиот процес во кој тој е обвинет дека како градоначалник на Струмица, од бизнисменот Иван Николов побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица. Првото рочиште за случајот „Поткуп“ беше закажано на 25 јануари минатата година, а оттогаш имаше речиси десетина одложувања.
  • 28 јуни – Закажно е рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година. Обвинението за случајот го поднесе Специјалното јавно обвинителство, а обвинети во т.н. случај „Шамари“, се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспрот и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште десетина други лица. Груевски в среда првпат треба да дојде во суд како лидер на опозициска партија.
  • 29 јуни – Врховниот суд ја закажа јавната седница на која треба да бидат разгледани и да се одлучува по жалбите на шестемина осудени на доживотни затворски казни во случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро. Седницата, како што соопшти судот, ќе биде јавна, а ќе се одржи во големата сала на Врховниот суд.
  • 30 јуни – Истекува рокот на Специјалното јавно обвинителство за поднесување обвиненија за истрагите што ги отвори, а кои произлегуваат и се поврзани со прислушуваните разговори. Дел од медиумите пренесоа дека СЈО деновиве ќе поднесе обвиненија за десетина случаи. Специјалното јавно обвинителство изминатите две недели испрати покани до високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ осомничени во нивните случи, но само дел се појавија на распит. На распит за случајот „Талир“ не се појави лидерот на партијата, Груевски, а оние што дојдоа (Миле Јанакиески, Иво Котевски, Даниела Рангелова, Сашо Мијалков) побараа увид во доказите и дополнително време. Според Законот за кривична постапка, СЈО е должно да ги испраша осомничените пред да ги заврши истражните постапки и да поднесе обвиненија.

В понеделник ни доаѓа Хан, во вторник Прибе


Скопје, 19 јуни, 2017 - 15:36 (META) 

„Посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и неговото учество на отворена владината седница е најверојатно преседан за Македонија, со што се создава нова клима. На Хан ќе му предложиме нацрт-план со мерките, активностите и со временските рамки за реформските приоритети“, рече вицепремиерот Бујар Османи во Владата денеска, најавувајќи ја агресивната кампања што во следниве неколку месеци треба да доведе до исполнување на реформските приоритети.

Еврокомесарот Хан во Македонија ќе биде следната недела в понеделник, а веќе во вторник во земјава доаѓа и Ранјхард Прибе, раководителот на комисијата која во име на ЕУ во 2015 година го подготви списокот на неопходните реформи што земјава треба да ги преземе за да го надмине застојот на патот кон зачленување во ЕУ.

Прибе доаѓа на конференција на МАНУ, а неговите суштински посети на земјава, на кои ќе разговара за приоритетите, ќе бидат во јули, рече Османи.

– Станува збор за одлична одлука на Хан да го вклучи и Прибе. Неговото име стана синоним за реформите, па и малите деца да ги прашате, го знаат неговото име. Тој може подобро да зборува за тоа што треба да се преземе, така што неговиот придонес за Македонија е од голема важности и ќе ни даде и нови насоки. Ова зборува дека работите се придвижуваат – рече Османи.


Османи: Почнуваме агресивна кампања за реализација на реформските приоритети


Скопје, 19 јуни, 2017 - 15:11 (META) 

Владата почнува една агресивна кампања за постигнување на клучните реформски приоритети, за да постигнеме еден напредок во следните неколку месеци, кои ќе бидат посветени исклучиво на ЕУ-агендата, за потоа да може да ги почнеме и преговорите за пристапување кон ЕУ, рече вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, на прес-конференција.

Посочувајќи дека бидејќи е надмината политичката криза во Македонија, односно се исполнети двата централни услови – одржување фер, прифатливи и транспарентни парламентарни избори на 11 декември и почнување со спроведување на реформските приоритети, Османи рече дека посетата на Брисел минатата седмица била успешна, затоа што владината делегација била примена на највисоко ниво и наишла на позитивен пристап од врвот на ЕУ.

– Во рамките на подготовките на неколкумесечната агресивна кампања на Владата, одржавме и средби со министерства и со други институтии, а наскоро во разговорите за приоритетите ќе биде вклучен и граѓанскиот сектор – рече Османи.

Тој порача и дека во ЕУ-агендата треба да се вклучат сите партии – и од власта и од опозицијата, затоа што треба да се оствари напредок за целата држава, а тоа не е работа само на Владата, туку на сите во земјата.

Зборувајќи за владината посета на Бугарија, Османи рече дека според приоритетите на новата влада, делегацијата ќе се обиде да ја постави Македонија високо на агендата на Бугарија како претседавач на ЕУ во првата половина на следната година.

Вицепремиерот нагласи дека според платформата на албанските партии за нивно вклучување во сите горливи прашања, вклучувајќи го и проблемот за името, при утрешната посета на Софија ќе бидат присутни и министрите од албанскиот блок, за да се покаже дека сите заедно се подготвени да ги решаваат сите прашања од важност за земјава.

Вицепремиерот Османи нагласи дека за спроведување на агресивната реформска кампања е формирана реформска комисија, која ќе го дефинира акцискиот правец за реформите, кој ќе понуди мерки, цели и временска рамка.

– Со тоа, а по посетата на еврокомесарот Јоханес Хан в понеделник, на која ќе се консултираме за мерките, ќе се создаде конкретен план за чекорите што ќе се преземаат на ЕУ-агендата – рече Османи.


Хан: Прво е потребен позитивен извештај од ЕК, а потоа и согласност од 27 членки за преговори


Брисел, 12 јуни, 2017 - 15:28 (META) 

Формирањето на новата влада е позитивен развој кој го рефлектира демократскиот исход од изборите од декември, порача еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција во Брисел со премиерот Зоран Заев.

– Македонија сврти нова страница по политичката криза, која траеше предолго. Ова е нов почеток, но има многу за работа за да се спроведат реформските приоритети – рече Хан.

Тој истакна дека е охрабрен од позитивните планови што му ги презентирал премиерот Заев и дека Европската Унија останува посветена да помогне во спроведувањето на реформите. Во контекст на помошта, Хан го спомена и доаѓањето Рајнхард Прибе и на експертскиот тим во Македонија, кој ќе ѝ помага на земјата во спроведување на забелешките од извештајот на Прибе и на реформите.

Премиерот Заев истакна дека на средбите со високите претставници на ЕУ се согласиле дека сега се потребни повеќе од кога и да е охрабрувачки сигнали за евроинтеграциите.

– Членството во ЕУ е клучна стратешка цел на Македонија. Имаме цел да ги почнеме преговорите за членство што е можно побргу – рече Заев, додавајќи дека процесот на чекање трае предолго.

Заев истакна дека ќе продолжат да работат на реформите во судството, администрацијата и на спроведување на другите препораки за да се отстрани условеноста на препораката за преговорите. Тој истакна дека ќе работи на подобрување на добрососедските односи, поради што првата официјална посета ќе му биде на Софија, каде со премиерот Бојко Борисов ќе разговара за начините за унапредување на состојбата.

На прашање дали Владата има капацитет да испорача резултати за Европската комисија наесен да даде препорака за преговори, Заев рече дека уште пред формирањето на владата испратиле пораки за соработка и до опозицијата и до граѓанскиот сектор за брзо чекорење кон добивање датум за преговори за членство во ЕУ.

Еврокомесарот Хан, прашан дали ЕУ е подготвена да најде решение за отворање на поглавјата 23 и 24, што би било знак за вистински исчекор, рече дека прво е потребен позитивен извештај од ЕК, а потоа и согласност од 27-те земји членки. Тој ја пофали одлуката на премиерот да ги посети соседните земји и да ги подобри односите со нив.

– Важно е да се најде решение за спорот за името и како да се придвижиме напред. Ако има заедничка доверба и се изградат добри односи, ние, како Европска комисија, и јас лично ќе посредувам. Треба да направиме прогрес во решавањето на овој проблем – рече Хан, додавајќи ако пристапат во разговорите со отворени погледи, може да се најде решение.

Во однос на изјавите на официјална Атина дека не отстапуваат црвени линии на Грција, Хан рече дека не треба во целата ситуација да се бараат победници и губитници, туку дека сите треба да направат отстапки за да се најде решение.

На прашањето дали за Европската комисија е прифатливо да се почнат преговори со Македонија, под привремената референца, Хан истакна дека е потребна целосна согласност од сите земји членки на ЕУ за да се почнат преговори.

На крајот, премиерот Заев истакна дека Грција е пријател на Македонија и дека се свесни дека официјална Атина може да постави блокади на секое од 35-те поглавја.

– Ако Македонија даде причина и гради добрососедски односи со Атина, ќе се создаде подобар позитивен амбиент за разговори – рече Заев.


Хан: Потребно е да се спроведат реформите пред да се добие безусловна препорака


Брисел, 12 јуни, 2017 - 14:53 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска пред средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека испорачувањето резултат во реформските приоритети што Европската комисија ѝ ги достави на Македонија пред две години е клучно за Европската комисија да ја одмрзне препораката за почеток на преговорите за членство на земјата во Европската Унија.

Тој истакна дека потребен е фокус на реформските приоритети и дека самите избори и формирањето на Владата не се доволни за да се добие препораката.

– Потребни се и реформски напори и ова е нешто што може да се стори и да се почне веднаш, а наесен ќе ја имаме првата оценка – порача Хан.

Прашан за можен почеток на преговорите за интеграција под привремената референца, Хан рече дека не сака да шпекулира поради тоа што сè уште е рано, но изрази уверување дека ќе сторат сè за на ова прашање да му се посвети доволно внимание за да се најде соодветно решение.

– Но, мислам дека ЕУ ја научи лекцијата и се надевам дека ќе најдеме решение барем за да почнеме со преговори. Одговорноста лежи кај одговорните луѓе во земјата. Но, се разбира, ако политичката рамка или политичката клима не беше погодна за отворање на преговорите, ова сигурно не помогна за стабилизирање на земјата и за да ја задржиме на патот на кој беше ­12 години претходно. Ако паметите, пред 12 години, ПЈР Македонија беше најдобар ученик во класот од регионот, што не е случај денес. Фактот дека имаше недостаток на конкретна перспектива, влијаеше на ситуацијата во земјата и ова е поента што ја посочив и затоа мислам дека соседите треба да имаат интерес да придонесат, пред сè во свој интерес на стабилност и вклучување на оваа земја во ЕУ во иднина“, додаде Хан.

На прашање дали е свесен дека покрај Грција, пречка за евроатлантските интеграции е и Бугарија, Хан рече дека знае дека Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов имаат добри односи и изрази надеж дека тоа ќе даде резултат.

– Новоизбраниот премиер ќе дискутира, но сите земји-членки треба да разберат дека не се договорија да се отворат пристапните преговори во последните 8-9 години, што доведе до познатиот развој на настани изминатите две години. Па, претпоставувам и се надевам дека ќе има промена на мислењето за ова и сега нам, на Европејците, ни останува да испорачаме нешто заедно со нашите колеги и пријатели во Скопје – рече Хан.


Заев попладнево ќе има одделни прес-конференции со Хан и со Столтенберг


Брисел, 12 јуни, 2017 - 11:17 (META) 

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, попладнево во 14.30 часот ќе имаат заедничка прес-конференција.

На прес-конференцијата ќе бидат соопштени детали од разговорите што Заев ги имал со Хан во однос на европската перспектива на Македонија, како и за можноста за отстранување на условеноста од препораката за членство на земјата во ЕУ. Се очекува Заев да открие детали и за неговите разговори со шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, како и со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

По средбата со високите претставници на Европската Унија, Заев и владината делегација ќе имаат средба и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по што, исто така, ќе одржат заедничка прес-конференција во 16.15 часот.

Заев во Брисел е придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана, Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и од министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Целта на посетата е да се потврди посветеноста на новата Влада на евроатлантските интеграции.


Заев утре првпат официјално во Брисел, на средби со Туск, Могерини, Хан и со Столтенберг


Скопје, 11 јуни, 2017 - 13:10 (META) 

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со високи претставници на ЕУ и на НАТО, информираат од Владата. Ова претставува прва официјална посета по преземањето на должноста претседател на Владата.

Оттаму велат дека целта е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграциите во ЕУ и во НАТО, како стратешка цел на земјата и да ги презентира реформските приоритети во агендата на Владата за враќање на земјава на патот на евроатлантските интеграции.

Премиерот Заев при посетата на Брисел ќе биде придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана, Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и од министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Тие, во седиштето на Европската комисија и на Европскиот совет во Брисел, ќе се сретнат со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, и со еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан.

„Како премиер, длабоко ги ценам пораките за поддршка на новата Влада кои деновиве ги добив од челниците на ЕУ и на НАТО. Сите без исклучок гледаат голема надеж во мојот кабинет и во новата влада да ја врати земјата на европскиот пат. Тоа за нас е дополнителен мотив веднаш да се зафатиме со реформските процеси што сме ги ветиле пред граѓаните и пред нашите пријатели во Брисел, да претставиме конкретна реформска агенда која ќе ги деблокира процесите за напредок кон членство во ЕУ со обновување на препораката за почеток на преговори, која поради политичката криза е замрзната веќе две години. Со конкретен план за реформи во соработка со институциите на ЕУ, Владата е силно посветена на наоѓање решенија за отворање на поглавјата 23 и 24“, порача Заев.

Владината делегација ќе има средба и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„На средбата, владината делегација ќе ја презентира решеноста за унапредување на добрососедските односи врз основа на заемно почитување, определбата да се продолжи со придонесот во мисиите на Алијансата, како и заложбите да се обезбедат сите потребни услови за понатамошно осовременување на Армијата на РМ во согласност со стандардите на НАТО“, информираат од Владата.


Форум во Белград: Македонија да спроведе реформи во управувањето со јавни финансии


Скопје, 8 јуни, 2017 - 16:16 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, и министерот за економија на Албанија, Милва Економи, го отворија „Форумот за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан“, во организација на Генералниот директорат за проширување на Европската комисија.

На првата панел-сесија, Хан и Арсовска дискутираа за неопходноста од структурните реформи за подобрување на инвестициската клима, регионалната економска интеграција, како и за приближувањето кон единствениот пазар на ЕУ.

Еврокомесарот Хан во своето обраќање истакна дека условот за креирање, имплементација и за следење на структурните реформи не се дополнителна пречка за земјите на нивниот пат кон членство во ЕУ.

Од заклучоците за економскиот и финансиски дијалог помеѓу ЕУ, државите од Западниот Балкан и Турција, произлезе потребата Македонија да усвои сеопфатна и веродостојна програма за реформи во управувањето со јавните финансии, како и да ја намали употребата на постапката за итност во законодавството за да се обезбедат соодветни и систематски консултации со засегнатите страни.


Хан: Агендата „Берлин плус“ не е замена за членство во ЕУ


Белград, 8 јуни, 2017 - 12:32 (META) 

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска изјави дека планот на Берлин за Западен Балкан, агендата „Берлин плус“, не е замена за членство во Европската Унија.

По состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ, Хан истакна дека оваа агенда е само показател за посветеноста на земјите членки на ЕУ, особено на Германија, за понатамошно ангажирање и за инвестирање во регионот.

Хан истакна дека секоја идеја за помош на Западен Балкан е добродојдена, но дека уште подобро би било кога наместо идеи ќе се искористат финансии.

– Мило ми е што слушам за постоењето на такви идеи и се радувам на новите можности со кои тоа може да се финансира. Важно е да се насочат инвестициите во вистинскиот правец, за тие да не се рашират во различни насоки, наведе Хан, додавајќи дека е важно планот на Берлин да поттикне нови инвестиции.


Хан ќе го отвори инвестицискиот форум во Белград, ќе говори и Арсовска


Белград, 8 јуни, 2017 - 11:08 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Даниела Арсовска, и министерот за економија на Албанија, Милва Економи, ќе го отворат „Форумот за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан“, кој ќе се одржи денеска во Белград.

„Треба да го унапредиме регионот и да одиме чекор понатаму кон евроинтеграциите. И ако некој смета дека тоа би можело да значи дека земјите ќе скршнат од патот кон ЕУ, греши. Тоа е подготвка на регионот за пристап кон ЕУ. Со единствен пазар, ќе се создаде дополнителна вредност за производите и за услугите, а пазар од 20 милиони е атрактивен за инвеститорите“, изјави Хан на прес-конференција.

На првата панел-сесија Хан, Арсовска и Економи заедно ќе дискутираат за структурните реформи потребни за подобрување на инвестициската клима, регионалната економска интеграција, како и за приближувањето кон единствениот пазар на ЕУ.

Лидерите на Западен Балкан креатори на економските политики, инвеститорите на ЕУ, регионалните и локалните бизниси на тематските панел-сесии ќе разговараат и за моделите кои водат кон зголемено учеството на приватниот сектор во креирањето и во спроведувањето на структурните реформи.

Конференцијата е организирана од Генералниот директорат за проширување на Европската комисија и има цел да ја истакне важноста на координацијата на економските политики за унапредување на економскиот и општествен напредок, во стратегијата на проширување на ЕУ.

Конференцијата се одржува само две недели по годишниот економски и финансиски дијалог на ЕУ со земјите на Западен Балкан и со Турција во Брисел.