Хан: Излезете на референдум, се работи за вашата земја и вашата иднина


Брисел, 31 јули, 2018 - 9:19 (META) 

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ вчера ја поздрави одлуката на Собранието да го закаже референдумот за Договорот со Грција за 30 септември.

„Ја поздравувам одлуката да се одржи референдум на 30 септември за историскиот договор. ЕУ го поддржува овој договор и неговата имплементација како симбол на помирување и добрососедски односи во регионот. Ги повикувам сите граѓани на Македонија да го искористат своето демократско право на глас. Се работи за нивната земја и нивната иднина“, порача Хан.

 

 

 


Хан: Уверен сум дека преговорите со ЕУ ќе почнат следната година


Брисел, 27 јули, 2018 - 10:21 (META) 

Во разговор за европскиот весник „Политико Европа“, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека е „уверен“ дека преговорите со Македонија и Албанија ќе почнат следната година.
Во интервјуто Хан објаснува и дека со двете земји е почната подготвителната работа, што претходи на отворањето на преговорите со ЕУ.

– Ова е многу комплетна работа и се надевам дека ќе можеме да ја завршиме за една година до 14 месеци. Целта е да се добие зелено светло од сите земји членки до средината на следната година – вели Хан потсетувајќи на агендата на Советот на ЕУ во јуни 2019 година да се наврати на почетокот на преговори со Македонија и Албанија, кога земјите членки треба да дадат зелено светло доколку поставените услови се исполнети.

За Македонија тие услови се однесуваат на реформата на безбедносните служби, јавната администрација и борбата против корупцијата, вклучително и високиот криминал.

Еврокомесарот се наврати и на француската блокада на проширувањето, која ги иритираше повеќето земји членки и Европската Комисија.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, смета дека не може ЕУ да се проширува пред самата реформски да се продлабочи, аргумент на кој Хан одговара дека процесите можат да одат паралелно. Еврокомесарот потсетува дека граѓаните на Западниот Балкан „имаат право да станат ЕУ граѓани“ и дека ЕУ се „соочува со избор дали ќе извезува стабилност во регионот или ќе увезува нестабилност во ЕУ“.

-Мојата поента е можеби малку поразлична од претседателот Макрон, можеби можеме да го убедиме дека двете работи мора да се прават паралелно – вели Хан за „Политико Европа“.

Едно од предупредувањата на Хан зошто ЕУ треба да се рефокусира на Балканот е што другите големи сили сѐ повеќе се вртат кон Балканот. Иако најчесто во тој контекст се споменува Русија, еврокомесарот потсетува и дека кинеските инвестиции се сѐ поголеми.

Хан алармира дека земјите во регионот би можеле да станат „тројански коњи“ на Пекинг, што еден ден ќе станат членки на ЕУ. Еден од примерите кои ги наведува Хан е изградбата на автопат во Црна Гора, финансиран од Кина.

– Мислам дека треба да бидеме внимателни на стратегискиот концепт на Кина и да реагираме на соодветен начин, мислам дека ова ќе биде еден од големите предизвици на Европа – вели Хан.


Џафери-Хан: Собранието е посветено на исполнување на обврските во сите клучни области


Скопје, 17 јули, 2018 - 13:10 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, со чија денешна работна посета на Македонија започнува скрининг-процесот со Европската комисија за утврдување на нивото на усогласеност на домашното со законодавството на ЕУ.

Како што соопшти собраниската прес-служба, Џафери на средбата посочил дека Собранието е целосно посветено на продолжување и продлабочување на сегашниот реформски импулс за да испорача понатамошни видливи резултати.

Џафери истакна дека со одлуката на Советот на Европската Унија за отворање на патот за почнување преговори во јуни, следната година, земјите членки испратиле јасен сигнал дека ги вреднуваат напорите на Македонија вложени во реформи и во градење на добрососедските односи.

Комесарот Хан го поздрави постигнатиот напредок, ја повтори силната поддршка на меѓународната заедница на патот на Македонија кон евро-атланска интеграција и ја нагласи клучната улога на Собранието во процесот на усогласување на законодавството.

Двајцата соговорници заклучиле дека во наредниот период ќе биде потребно фокусирање на исполнување на обврските во сите клучни области.


Обраќање на Хан на Националниот совет за евроинтеграции, седници на три комисии


Скопје, 17 јули, 2018 - 9:43 (META) 

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Националниот совет за евроинтеграции на кој ќе се обрати еврокомесарот Јоханес Хан, како и комисиите за одбрана и безбедност, за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија.

На дневен ред на собраниската Комисија за одбрана и безбедност се две предлог одлуки за испраќање на припадници на АРМ за учество во мировната операција „Одлучна поддршка”, во Авганистан и во КФОР на Косово.

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе продолжи со расправата за измените и дополнувањата на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители, во прво читање.
Седница ќе одржи и Законодавно-правната комисија.


Хан утре во Македонија, ќе го започне скринингот за почеток на разговорите со ЕУ


Скопје, 16 јули, 2018 - 12:22 (META) 

Комесарот за соседска политика и проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скрининг процесот на земјата за отпочнување преговори за членство во Унијата.

Според агендата, Хан изутрина ќе има средба со премиерот Зоран Заев, а потоа и со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Еврокомесарот Хан ќе има обраќање пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции во Собранието. По завршување на средбите во Скопје, утре попладне ќе замине за Тирана.

Премиерот Зоран Заев во петокот на средбата со претставници на граѓанските организации изјави дека со доаѓањето на Хан во Скопје почнува скрининг процесот.

– Целта е на владина сесија да ги отвориме процесите, а тоа значи дека час поскоро треба да ја подготвиме државата и со преговарачката рамка и со преговарачките тимови за процесот за кој е многу важно колку време ќе потрошиме – рече Заев.


Димитров: Преговорите за Македонија следната година се тест за кредибилитетот на ЕУ


Брисел, 13 јули, 2018 - 16:35 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по 14. Совет за стабилизација и асоцијација кој се одржа во Брисел, порача дека една од причините зашто е важен почетокот на преговорите со Македонија е тоа што се и тест за кредибилитетот на Европската унија.

-Ние сме фанови на холандската стриктност и правичност, сакаме да го започнеме пристапниот процес токму затоа што е реформска алатка, сакаме да го направиме ова на начин што ќе го тестира кредибилитетот на сите земји членки. Станува се појасно дека ако Македонија не е една од земјите со пристапни преговори, тогаш има премногу преправање, а не доволно објективна проценка во нашиот регион – изјави Димитров на новинарско прашање како Владата може да се осигура дека идната година земји како Франција и Холандија нема повторно да го блокираат стартот на преговорите со Македонија во ЕУ.

Министерот оцени дека Македонија сака да се фокусира на домашните реформи и дека тоа што владата се обидува да го направи сега за една, две или три години е она што можеше да биде направено во последните петнаесет години.

– Ако порано беше автопат, сега патот е тесен и нагорен – рече Димитров.

Димитров заедно со државниот секретар за ЕУ, Бујар Османи, високата претставничка за надворешни работи, Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, изразија огромно задоволство за последните случувања во Македонија, отворањето на патот за преговори во јуни 2019, поканата за членство во НАТО, постигнатиот договор со Грција како и со Бугарија.

Могерини, потпишувањето на Договорот со Грција го нарече „една од најголемите успешни приказни на нашето време без страв дека претерувам кога го кажувам ова”.  Хан потврди дека ќе биде во Македонија на 17 јули за стартот на техничкиот дел на процесот на скрининг со Владата.


Димитров и Османи на 14-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација


Брисел, 13 јули, 2018 - 9:30 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров во Брисел денеска ќе учествуваат на 14-от состанок на Советот за стабилизација и асоцијација на Македонија и ЕУ.

На состанокот се очекува да бидат разгледани теми за односите меѓу Македонија и ЕУ во рамки на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, подготовките и предизвиците кои произлегуваат од временската рамка за почеток на преговорите, која неодамна ја усвои Советот на Европската Унија, како и останати теми поврзани со европските интеграции на Македонија.

Со годинешниот состанок ќе претседава високата претставничка на ЕУ и потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини, а во делегацијата на ЕУ е и еврокомесарот за  проширување Јоханес Хан. Копретседавач ќе биде македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, а ќе учествува и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и ЕУ, како највисока форма на институционална соработка меѓу двете страни, заседава еднаш годишно.


Заев – Хан: Почна подготовката за скенирање, процесот треба да биде инклузивен


Брисел, 28 јуни, 2018 - 17:09 (META) 

Премиерот Зоран Заев, во придружба на вицепремиерите Радмила Шекеринска и Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров попладневно се сретнаа со еврокомесарот за соседска политика на ЕУ и преговори за проширување, Јоханес Хан.

Од владиниот кабинет информираат дека со овој состанок започнала подготовката за скенирање на состојбата на поглавјата што се нотирани заедно со датумот за преговори и дека се разговарало за предвидената серија чекори што претстојат во спроведувањето на договорот со Република Грција, но и за главните насоки за засилување на реформите во поглавјата што први ќе бидат отворени во јуни идната година – владеењето на правото и правосудството и фундаменталните права.

Двете делегации изразиле уверување дека и понатаму останува искрениот и партнерски однос на Европската Комисија и се договориле дека следува заеднички предлог за преговарачка рамка која реално ќе ги претстави состојбите во Република Македонија, и од која ќе произлезат насоките со најважните приоритети за реформите во наредниот период.

„Заедничка констатација на средбата беше дека овој процес треба да биде максимално инклузивен за да ги анимира сите структури во македонското општество за да се создадат најдобри тимови кои ќе работат на усогласување на поглавјата од европското „аки“. Заедничка порака од оваа средба е дека нема време за прослави и дека претстојат 365 работни дена за интензивна работа за да се оствари историската задача на успешни и брзи преговори за членство на Република Македонија во ЕУ“, се вели во владиното соопштение.


Заев во дводневна посета на Брисел, средби со Туск, Хан и Столтенберг


Брисел, 28 јуни, 2018 - 9:44 (META) 

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката Радмила Шекеринска, вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска се во дводневна работна посета на Брисел, информираат од владината прес-служба.

За време на оваа работна посета владината делегација денеска ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, со кого ќе имаат и заедничка изјава за медиумите, а ќе има средба и со комесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан.

Премиерот Заев денеска, во попладневните часови, ќе се обрати и на Форумот Кран Монтана, на сесијата насловена „Југоисточна Европа и нејзиното пристапување кон Европската Унија“.

Утре предвидена е средба со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по што ќе следува и заедничка прес-конференција.

Во текот на дводневната работна посета на Брисел премиерот Заев ќе учествува и на работниот состанок на Партијата на европските социјалисти.


Хан: Веднаш ги почнуваме подготовките за скрининг процесот за Македонија


Брисел, 28 јуни, 2018 - 9:35 (META) 

Европската комисија веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен датум за почнување на преговорите во средината на идната година, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за „Радио Слободна Европа“.

Еврокомесарот Хан вели дека со одлуката на Советот за општи работи Комисијата има зелено светло да ги почне подготовките со цел да започнат официјално преговорите кон средината на идната година.

– Тоа треба да води кон меѓувладината конференција на која би требало до крајот на идната година да бидат отворени првите поглавја – посочува Хан.

Во врска со тоа дали е тој сигурен дека тоа ќе се случи во јуни 2019 година и оти ниту една членка не ќе може да го запре тој процес, Хан вели дека скринингот зависи од ЕК и тоа е многу сеопфатна задача и работа.

– Според моите луѓе, тоа се повеќе од сто конференции каде што треба да се анализираат сите различни елементи. Тоа е предизвик за владите, особено администрацијата и ние ја имаме таа амбициозна цел – наведува Хан.

Прашан за тоа каква порака им се испраќа на Скопје и Тирана со ваквиот условен датум за преговори, Хан вели дека „граѓаните на идната Северна Македонија и граѓаните на Албанија на ова треба да гледаат од многу позитивна перспектива“.

– Не би сакал да кажам половина полна чаша, туку скоро 90 проценти полна чаша дека огромно мнозинство од земјите членки ги препознаа сите нивни достигнувања и треба да се сфати дека ова е многу силна посветеност од политичките лидери, исто така и од граѓаните за решенеоста во врска со нивната европска перспектива. И ова е добра можност да се уверат трите членки оти нивниот поскептичен поглед кон овие земји не е оправдан – вели Хан.

На граѓаните им порачува дека треба да се гледа во суштината и не само што сега е договорено, туку и што треба да се направи.

– Како што претходно реков, сега имаме задача веднаш да почнеме со подготовителната работа. Се надевам нема да губиме време, нема да чекаме до есен да ја почнеме работата – истакнува Хан.

Еврокомесарот, чиј мандат како комесар за проширување истекува во 2019 година, на прашањето како може да осигура дека тоа навистина ќе се случи поради промената во Брисел, наведува дека станува збор за преговори меѓу институциите.

– Најпрвин тоа се преговори меѓу институциите. Секако тие се водени од луѓе, но мислам ќе сториме сѐ во ова предизвикувачка временска рамка. Секако би сакал да го завршам она што го почнав во почетокот на мојот мандат и да се добие зелено светло за време на мојот мандат. Секако во ова инвестирав многу и многу сум мотивиран да успеам, но уште еднаш станува збор за соработка и работа меѓу институции – наведува еврокомесарот.