!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Владата во вторник ќе ја почне процедурата за именување нов јавен обвинител


Скопје, 18 август, 2017 - 14:35 (META) 

Владата првата наредна седница, предвидена за следниот вторник ќе ја почне процедурата за именување на нов државен јавен обвинител, откако вчера Собранието го разреши Марко Зврлевски, кој досега ја извршуваше оваа функција.

Како што соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на седницата во вторник на дневен ред ќе биде усвојување заклучок со кој Владата ќе му предложи на Собранието да распише оглас за пријавување кандидати за нов државен јавен обвинител.

Бошњаковски ја образложи процедурата за именување нов државен јавен обвинител, според која огласот трае 15 дена, по што процедурата повторно се враќа во Владата, која треба да избере еден кандидат од пријавените, кој потоа ќе му го предложи на Собранието кое треба да го избере со просто мнозинство од 61 глас.

Прашан, дали постапката за именување нов јавен обвинител е во спротивност со Изборниот законик, имајќи го предвид и мислењето на Државната комисија за спречување корупција, Бошњаковски рече дека на тоа прашање веќе одговорил претседателот на Собранието Талат Џафери, додавајќи дека таа е процедурата.

Советот на јавни обвинители најави дека следната недела ќе закаже седница на која ќе биде избран в.д. јавен обвинител до изборот на нов.


Џафери ја помести седницата за 15 часот, Димовски најавува „повеќе реакции“


Скопје, 17 август, 2017 - 11:37 (META) 

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени – првин ќе се одржи продолжението на 8-та седница, на чиј дневен ред се 12 точки, меѓу кои и изборот на заменици на генералниот секретар на Собранието, но и измените на законот за зголемување на минималната плата.

Потоа пратениците ќе го почнат  13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.
Претседателот на парламентот вчера најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Зврлевски, откако попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи се на писмото од Антикорупциската комисија која смета дека во периодот пред изборите не треба да се расправа и да се разрешуваат државни функционери.

Илија Димовски вчера изјави дека таквото постапување е спротивно на Изборниот законик. Денеска за „Мета“  тој најави дека ќе уследат повеќе реакции од ВМРО-ДПМНЕ „за грубо кршење на законот“.


Собраниските служби и официјално најавија дека денеска ќе се гласа за Зврлевски


Скопје, 17 август, 2017 - 9:58 (META) 

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се одржи 13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, според вчерашната најава од претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Прво, според денешната најава на собраниските служби, ќе одржи продолжението на 8-та седница, на чиј дневен ред се 12 точки, меѓу кои и изборот на заменици на генералниот секретар на Собранието. На оваа седница ќе се гласа и за измените на законот за плати со кои ќе се зголеми минималната плата.

Претседателот на парламентот вчера најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Зврлевски, откако попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи се на писмото од Антикорупциската комисија која смета дека во периодот пред изборите не треба да се расправа и да се разрешуваат државни функционери.

Џафери смета дека Државната комисија за спречување на корупција неовластено се обраќа до Собранието и го прекршува Деловникот за работа.

– Претседателот на Собранието, не се обрати до Државната комисија за спречување на корупција имајќи предвид дека автентичното толкување на одредени закони според Деловникот е надлежност на Собранието. Писмото на ДКСК не произведува формално-правни обврски кон мене и кон Собранието кое е највисок законодавен орган и не може да ја попречи работата на Собранието. Претседателот на Собранието не се обрати до оваа Комисија – рече Џафери на крајот на вчерашното продолжение на 6-та седница.

Според Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ,  разрешувањето на Зврлевски е „дрско и арогантно кршење на законот, досега невидено во Македонија“


Заврши одморот, Антикорупциска в понеделник ќе почне да го пишува одговорот


Скопје, 11 август, 2017 - 14:57 (META) 

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) в понеделник се враќаат на работа, бидејќи в недела им завршува годишниот одмор, информираа од Комисијата за „Мета“.

Антикорупциската комисија беше во центарот на политичките препирки, откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија во вторникот поднесоа барање за мислење до ДКСК, велејќи дека собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, почната на 5 јули и сè уште во тек, е во спротивност со член 8-а од Изборниот законик.

Според тој член, од денот на донесувањето на одлуката за распишување избори не може да се почне со постапка за вработување нови лица или постапки за престанок на работен однос во државни и во јавни институции, а воедно почнатите постапки се ставаат во мирување, освен во случај на итни и неодложни работи, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ. Пратениците велат дека точката за разрешување на Зврлевски не е „итна и неодложна“ и бараат мислење од Антикорупциска комисија.

Според информацијата што ја добивме денеска од комисијата, можно е антикорупционерите да се зафатат со одговорот за ВМРО-ДПМНЕ најрано в понеделник.

Во досегашната расправа на шестата седница на Собранието за разрешувањето на Зврлевски, кој од СДСМ, кога оваа партија беше во опозиција, беше нарекуван еден од главните соработници на „режимот на Никола Груевски“, зборуваа главно пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои тврдеа дека Зврлевски е професионалец без дамка врз кариерата во последните 30 години, а СДСМ сака да го смени поради политички причини, односно како одмазда за тоа што ги почнал случаите „Пуч“ и „Поткуп“ против претседателот на партијата, Зоран Заев.


Џафери: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира работата со 30 реплики за отсутниот Артан Груби


Скопје, 9 август, 2017 - 14:50 (META) 

Во двете продолженија по блокадата на собраниската говорница околу пладне, дебатата за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски мина  во посмирен дух.

И во двете продолженија Илија Димовски процедурално реагираше да се прекине расправата додека не се добие мислењето од Комисијата за спречување на корупцијата дали може да продолжи постапката за разрешувањето на Зврлевски во период кога се распишани избори. Тој дури и побара сите пратеници да побараат од Антикорупциска комисија побргу да го достави мислењето.

Во полемиката за тоа дали се забавува работата на Собранието, Џафери посочи дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја забавуваат работата, оти има вкупно 30 реплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за Артан Груби од ДУИ, кој не е присутен во салата. Џафери рече и дека нема да дозволи законодавниот дом да зависи од нечие мислење.

– Благодарам на размислувањата и за сугестиите, но кажав и повторувам, не можам да правам преседан Собранието да е зависно од нечие мислење. Имате право на мислење, таа институција има обврска како пратеник да ви одговори. Но, нема да дозволам да се воспостави преседан и практика Собранието како законодавен дом да зависи од нечие мислење – рече Џафери.

Дебатата помеѓу двајцата, во која се цитираа членот 16 од Законот за спречување корупција и членот 8а од Изборниот законик, беше дополнета од реплики на Владанка Авировиќ, Крсто Мукоски и на Нада Ципушева, при што беше повторено барањето на ВМРО-ДПМНЕ јавниот обвинител да го предлага опозицијата, а да се избира со двотретинско мнозинство.

Расправата беше прекината со редовната пауза за ручек.


ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше говорницата и седницата за смена на Зврлевски


Скопје, 9 август, 2017 - 12:16 (META) 

На неполни 10 минути откако почна, седмото продолжение на шестата седница на Собранието на Република Македонија беше прекинато зашто пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на говорницата по кратката расправија на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со Антонио Милошоски, кој излезе на говорницата. Џафери го повика обезбедувањето да интервенира, но пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на говорницата и откако апелите на претседателот на Собранието да ја ослободат салата не успеаја, Џафери прогласи десетминутна пауза.

Потоа расправијата продолжи во истиот дух. Првин Џафери ги читаше членовите од 91 до 94 на деловникот на Собранието, за да образложи зошто повикал обезбедување и ја прекинал седницата, а потоа како претседател на Собранието, сепак, му даде збор за процедурална забелешка на Милошоски. Тој рече дека постапување на Џафери е неделовничко и незаконско и како координатор на една од десетте пратенички групи, побара еден час пауза. По реплика од Џафери, која беше прекинувана од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои дофрлаа од фотелја, тој сепак прогласи пауза од еден час.

На седницата треба да  се расправа за владиниот предлог за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Прв зборуваше Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој ги повтори ставовите на неговата партија дека станува збор за незаконско разрешување и побара седницата да биде прекината додека не стаса одговорот од Комисијата за спречување на корупцијата. Димовски во еден момент му рече на Џафери дека прави незаконска работа и кога веќе така почнал да решава, треба да почне и да ја одредува цената на струјата.

И Милошоски потоа излезе на говорница за да побара расправата за Зврлевски да прекине додека не стаса одговорот од Комисијата за спречување на корупцијата.

Претседателот на Собранието одговори дека нема пречка да се продолжи со работа по дебатата, што го поткрепи посочувајќи на членот 16 од Законот за спречување на корупцијата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ вчера побараа од Комисијата за спречување на корупцијата таа да појасни дали треба да продолжи постапката за разрешување на јавниот обвинител, иако е нејасно зошто току таа комисија, чии членови се на одмор, би требало да даде толкување.

СДСМ го нарече апсурдно барањето на ВМРО-ДПМНЕ точката за разрешување на Зврлевски да се одложи по локалните избори. Владејачката партија вели дека процедурата за разрешување на Зврлевски е во целост законска и транспарентна.

На расправата во понеделникот, излагања, реплики, контрареплики и процедурални забелешки главно имаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои рекоа дека разрешувањето е политичка хајка. Тие рекоа дека Зврлевски има процесирано 60 отсто од случаите и ефикасноста е зголемена во неговото време како јавен обвинител.


Тунтев: Нема да одиме на одмор додека Зврлевски не биде разрешен


Скопје, 3 август, 2017 - 14:59 (META) 

Пратеникот и координатор на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска во прес-центарот во Собранието на Република Македонија рече дека пратениците од парламентарното мнозинство се договориле да не одат на годишен одмор сè додека не заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Тунтев најави дека Собранието ќе заседава и претстојниот викенд, за да се изгласа ребалансот и да се премине на точката за Зврлевски.

– Ние сме на ставот да не одиме на одмор сè додека Зврлевски не биде разрешен. Конзистентни сме и ветивме дека ќе расправаме и по предлог-законот на опозицијата за менување јавен обвинител. Се очекува ребалансот на буџетот да заврши до недела, по што се очекува претседателот Талат Џафери да ги распише локалните избори – рече Тунтев.


Кумановското обвинителство поведе истрага против лицето што уби тинејџер на свадба


Куманово, 27 јули, 2017 - 13:04 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лицето кое застрела гостин на свадба завчера во кумановското село Липково.

Според соопштението, осомничениот на 25 јули во 22.45 минути, додека присуствувал на свадбена веселба, извадил од појас пиштол марка „смит и весон“ и со умисла истрелал еден куршум со кој го погодил сега починатиот 19-годишник Б.Х., државјанин на Република Германија.

Почната е истражна постапка против осомничениот, и тоа за убиство и за новластено  изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачи материи.

Основен суд Куманово, по предлогот од јавниот обвинител, на осомничениот му изрекол притвор од 30 дена.


Кондовец уапсен откако признал дека убил соселанец


Скопје, 18 јули, 2017 - 13:38 (META) 

Дваесет и едногодишно момче од скопското село Кондово, синоќа било уапсено во полициската станица Ѓорче Петров, откако признало дека пред една недела го убило својот соселанец М.M. (57) и го открило местото каде се наоѓа телото, информираше денеска МВР.

Според полицијата, 21-годишниот М.Т. на 11 јули, околу 21.30 часот, во близина на Кондово, го убил М.М., кој во меѓувреме бил пријавен за исчезнат.

Полициска екипа ноќеска, околу полноќ, на посоченото место во близина на Кондово го пронашла телото на М.М., каде веднаш бил извршен увид во присуство на јавен обвинител.


Собрание: Пауза, расправија Џафери – Димовски, пауза…


Скопје, 12 јули, 2017 - 13:10 (META) 

По паузата од повеќе од еден час, шестата собраниска седница на која моментално во процедура е разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, продолжи за кратко и потоа пак беше дадена нова пауза од 10 минути. На ваквиот потег на претседателот на Собранието Талат Џафери, претходеше препирка меѓу него и Илија Димовски, координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, за тоа како треба да продолжи седницата, односно дали пратениците прво треба да реплицираат на обраќањето на претставникот на предлагачот, заменик-министерот за правда Оливер Ристовски или Марко Зврлевски ќе може да се обрати пред пратениците.

Само што почна продолжението на седницата и Џафери му даде збор на Зврлевски, Димовски рече дека никаде во деловникот на Собранието не пишува дека по изјаснувањето на предлагачот, може да се даде збор на лицето што се разрешува. Димовски тврдеше дека првин треба да исцрпат репликите на обраќањето на Ристовски, а потоа да му се даде збор на Зврлевски.

Џафери на ова рече дека деловникот предвидува по предлогот и образложението за разрешување да му се даде збор на лицето кое се разрешува (Зврлевски), а потоа даде 10 минути пауза за координација во врска со тоа што точно се вели во деловникот.