Ќе заседава ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средба и со пратеничката група


Скопје, 14 јуни, 2018 - 15:27 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ќе има состаноци со пратеничката група, а попладневно ќе заседава и Извршниот Комитет на партијата.

Се очекува разгледување на договорот кој го постигнаа премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас како решение на долгогодишниот спор за името.

Според Мицкоски, таквиот договор е договор за капитулација и пораз за државата. Вчера Мицкоски изјави дека ќе почне процес на широки консултации и очекува изјаснување и на другите субјекти кои имаат општествена одговорност како МАНУ, МПЦ, ИВЗ, Универзитетите и професорите.


Јохан Тарчуловски предложен за нов член на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 17 април, 2018 - 14:53 (META) 

Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, на својата вчерашна седница ги препорачал Јохан Тарчуловски и Зоран Коцевски за нови членови на Централниот комитет (ЦК) на партијата. Пратеникот Јохан Тарчуловски, кому му се судеше во Хаг за случајот Љуботен, беше и притворен за насилствата во Собранието на 27 април минатата година и кандидат за градоначалник на Општина Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ.

На вчерашната седница, ИК оценил дека СДСМ нема капацитет да ја води Република Македонија.

„Државата се соочува високо ниво на задолжување, раст на БДП од 0%, пад на градежништвото од 20% и покачени цени. Покрај декларативните заложби на власта за ЕУ и НАТО интеграција отсуствува реална посветеност на реформите. И по 11 месеци  не се комплетно завршени реформите од планот 3 – 6 – 9, и пред вклучување на ВМРО-ДПМНЕ законските решенија беа со голем број недостатоци и нереформски. ВМРО-ДПМНЕ ги поддржа реформските закони и учествува во нивното подобрување за доброто на Република Македонија, раст и развој на државата и  просперитет на граѓаните“, заклучил Извршниот комитет.

Истовремено, бил избран и нов Извршен комитет на Унијата на млади сили на партијата и биле предложени 9 имиња за претседатели на Општинските комитети во општинтие Аеродром, Студеничани, Центар, Карпош, Гази Баба, Ѓорче Петров, Сарај, Прилеп и Струмица.


ВМРО-ДПМНЕ ќе го ажурира членството


Скопје, 21 јануари, 2018 - 20:40 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Извршниот Комитет донела одлука за формирање работна група за ажурирање на членството на партијата.

Од партијата информираат дека работната група ќе биде составена од членови на Извршниот комитет, кои во наредниот период ќе треба да предложат методологија која ќе биде усвоена од страна на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и веднаш потоа ќе се отпочне со ажурирање на членството.

Според ВМРО-ДПМНЕ, новата влада предводена од СДСМ ја води државата во погрешна насока.

„Погрешните политики и безидејноста на Владата на СДСМ, резултираат со влошување на ситуацијата во државата при што се загрозени владеењето на правото и демократијата, а се практикува и реваншизам кон неистомислениците, вршејќи политички терор врз нив“, стои во партиското соопштение.


ИК на ВМРО-ДПМНЕ ќе прави „стратегии за спасување на државата“


Скопје, 16 јануари, 2018 - 11:43 (META) 

Новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата одржана седница ги разгледал актуелните состојби во државата и донел заклучок дека не постои сектор во кој што Македонија не назадува и дека „треба да се изготват соодветни стратегии со кои партијата ќе се спротивстави на уништувањето на земјата“.

На седницата, одржана вчера, Извршниот комитет на најголемата опозициска партија го осудил политичкиот прогон од страна на власта кој, како што се наведува во соопштението, преку правосудните органи се врши врз пратеници, уметници, полициски службеници и останати лица, а чија цел е „замолкнување на секаква критика и ширење на страв меѓу народот и сите кои мислат поинаку“.

На состанокот било заклучено и дека носењето на „неуставниот закон за двојазичност и ратификувањето на асиметричниот договор со Бугарија“ се доказ за штетните антидржавни политики на СДСМ кои ја редефинираат Република Македонија и нанесуваат штети на долг рок.

„Извршниот комитет на вчерашната седница ја анализираше и катастрофалната економска политика што ја води црното економско трио Заев, Анѓушев и Тевдовски, која земјава ја турка во банкрот. Нивната неспособност ја плаќаат граѓаните кои за само 15-тина дена, актуелната влада ги задолжи со над 570 милиони евра“, стои во соопштението.

„Додека Заев е на луксузно зимување во италијанските монденски ски-центри, а Шилегов во Загреб, Скопјани ги полнат клиниките како резултат на загадениот воздух“, велат од партијата.


Мицкоски: Новите членови на Извршниот комитет се искусни и силно мотивирани


Скопје, 12 јануари, 2018 - 21:56 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новите членови на Извршниот комитет на партијата, вечерва ги нарече силно мотивирани индивидуи, луѓе кои голем дел од животот го поминале во партиските структури и искусни политичари.

Новиот состав беше избран на вечерашната седница на Централниот комитет на партијата.

– Станува збор за силно мотивирани индивидуи, луѓе кои што голем дел од својот живот поминале во партиските структури, искусни политичари, така што мислам во периодот кои што следи, убеден сум, т.е.  да не бидам претенциозен дека ВМРО-ДПМНЕ многу брзо ќе застане на здрави нозе и ќе може што е можно поскоро да издејствуваме предвремени парламентарни избори и ВМРО-ДПМНЕ да ја формира следната Влада на Република Македонија. Централниот Комитет ги усвои речиси едногласно, со еден глас против. Инаку имаше 115 присутни од 135 членови на Централниот Комитет. Она што го напоменав пред самиот Централен Комитет е дека ова е првичната бројка од 26 члена на самиот Извршниот Комитет, истиот ќе се проширува во периодот кој што следува бидејќи партиското организирање е еден динамичен процес, бара иновирање на истото, така што ова е структурата на Извршниот Комитет кои што на следните 2 години ќе биде официјално тело во првична верзија  – рече Мицкоски.

На новинарско прашање зошто во новиот состав ги нема Антонио Милошоски и Илија Димовски, односно дали е тоа поради нивното спротивставување на начинот на неговиот избор, Мицкоски негираше.

-Не, апсолутно јас во неколку наврати во минатото има кажано дека станува збор за перфектни луѓе, прекрасни луѓе, луѓе кои што биле активисти во партијата, извршувале големи и значајни државни функции, биле министри, координатори на пратенички групи, имаат уште што ново да дадат во структурите на партијата, така што не се исклучува никаква можност за нивно понатамошно ангажирање во било кој сегменти во структурата на партијата. Се разбира доколку нормално тоа содвејствува со нивните амбиции, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски изрази надеж дека неговата партија ќе ја формира следната влада.

– Во овој момент не би имал што додадам, освен да следите внимателно како ќе постапува ВМРО-ДПМНЕ во периодот што следува и да се надеваме дека што е можно побрзо ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира следната Влада во Република Македонија – рече Мицкоски.


Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го избра новиот Извршен комитет


Скопје, 12 јануари, 2018 - 21:19 (META) 

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва го избра новиот состав на Извршниот комитет (ИК) на партијата, а во неговиот состав се најдоа и актерот Тони Михајловски, актуелниот градоначалник на Кавадарци и сопственик на „Кожувчанка“, Митко Јанчев, и поранешниот директор на ЈСП Скопје, Игор Јанушев.

Покрај нив се е и долгодишниот парламентарец и функционер на партијата Александар Николоски, како и поранешниот министер за транспорт и врски, Владо Мисајловски.

Изненадување е и изборот на Трајко Славески, поранешен министер за финансии до 2009 година и универзитетски професор, а во ИК на опозициската партија се и актуелните пратенички Даниела Рангелова, Дафина Стојаноска, Ане Лашкоска, како и нивниот колега Владимир Ѓорчев.

Во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е и поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски.


Кој под истрага, кој без пасош, кој во оставка: Се ситни Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 22 декември, 2017 - 13:00 (META) 

Од вкупно 32 членови на Извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвинети и под истрага на Специјалното јавно обвинителство се пет члена – претседателот на партијата во оставка, Никола Груевски, поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, пратеникот Илија Димовски, пратеничката Даниела Рангелова и поранешниот технички премиер Емил Димитриев. Под истрага на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, за насилствата во Собранието на 27 април е еден член, Богдан Илиевски. Оставка од Извршниот комитет вчера даде поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски.

Дополнително поголем број од членовите, меѓу кои и Илија Димовски пред два дена објавија писмо во кое побараа одлагање на Конгресот кој денес и утре треба да се одржи во Валандово.

Извршниот комитет завчера на седница ги потврди датумите за одржување на конгресот и од таму соопштија дека иницијативата за одложување на конкурост не наишла на поддршка.

Централниот комитет синоќа го потврдил конгресот во Валандово кој ќе се одржи денеска и утре.

Од таму информираа дека ќе има еден кандидат затоа што другиот кандидат доставил нецелосна документација.

vmro-ik-ikonograf 2a1a


Попоски: Поднесов оставка од ИК на ВМРО-ДПМНЕ заради разлики кои водат кон поделби


Скопје, 21 декември, 2017 - 14:21 (META) 

Поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски на неговата „Фејсбук“ страница напиша дека минатиот месец поднел оставка само од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

„Оставката од ИК ја поднесов поради разликите во видувањата за изборните резултати, разликите околу начинот на носење долгорочни одлуки и чувството дека тие водат кон внатрепартиски поделби, кои воопшто не ни се потребни. Ценам дека задржување на единство и фокус на повисоки цели мора да биде над било чии лични амбиции. Член сум во неколку партиски републички комисии и тоа во комисиите за надворешни работи, за европски работи и за одбрана“, вели Попоски.

Тој вели дека останува посветен на задржување на единството меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и реализација на заедничките цели во интерес на Македонија и нејзините граѓани.


ЦК на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го свика конгресот за избор на нов претседател


Скопје, 10 декември, 2017 - 11:25 (META) 

Централниот комитет (ЦК) на ВМРО-ДПМНЕ денеска попладне ќе оддржи седница на која треба да ја потврди одлуката за оддржување на вонреден партиски конгрес на 23 декември во Валандово. На овој конгрес би требало да се прифати најавената оставка на партискиот претседател Никола Груевски и да се избере негов наследник.
До вчера единствената јавно објавена кандидатура за првото место во ВМРО-ДПМНЕ беше на претходниот директор на Државниот архив, Филип Петровски.

Сепак, аналитичарите не му даваат големи шанси, туку повеќе се типува на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ужива голема поддршка од Никола Груевски и речиси постојано е присутен крај него на јавните настани.

Во јавноста се шпекулира и за можни кандидатури на Илија Димовски, Никола Попоски, Антонио Милошоски, Никола Тодоров и на Влатко Ѓорчев.

Кандидатот за претседател треба да биде предложен од 30 делегати на конгресот. Ќе биде избран ако за него гласаат половината од 560 делегати, кои остануваат исти како на редовниот конгрес што се одржа во 2015 година во Куманово.

Во меѓувреме, ФРОДЕМ на Јове Кекеновски се обрати до членовите на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Според оваа група, набрзина закажаниот и „нестатутарно одреден предлог – термин за одржување на вонредниот Конгрес на ВМРО ДПМНЕ е во прилог на ретроградните сили, криминализираните структури и непријателите на партијата“.

ФРОДЕМ вели дека вонреден Конгрес замислен „според теркот на досегашното раководство во заминување, уште еднаш ќе покаже дека партијата се уште нема сили да се оттргне од прергратките на фамилијата“. Групата предлага да се прифати најавената оставка на Никола Груевски како формално прифатена, тој да биде отстранети и од Извршниот комитет на партијата и да нема право да донесува одлуки.

Исто така се бара да се свика конгрес според статусот, со избор на нови делегати, а откако тоа ќе се случи, да се формира Координативно тело, кое би било сочинето од неосомничени кандидати на ЦК и ИК. Тоа тело би требало да раководи со партијата се до одржувањето на конгресот, порачува ФРОДЕМ.


ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за насилниците од 27 април


Скопје, 18 октомври, 2017 - 14:56 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара „итно и неодложно“ ослободување и амнестија на сите лица што „извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите во Собранието на Република Македонија од 27 април“.

Според ВМРО-ДПМНЕ, овој чин ќе придонесе за помирување во Македонија и за релаксирање на политичките тензии.

Ваков заклучок, како што информираат од партијата, бил донесен на последната седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на кој бил констатирано дека „во изминатите пет месеци очигледна е политиката на власта за масовно ослободување на криминалци од затворите и притворските одделенија по разни фабрикувани правни основи, чиј заеднички именител е политичка интервенција од власта“.

„Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ информира дека поведува иницијатива за итно и неодложно ослободување и амнестирање на сите лица што извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите пред и во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година. ВМРО-ДПМНЕ иако беше со блиски, а во некои делови и со идентични ставови со ставовите на граѓаните кои мирно протестираа цели 80 дена, беше првата партија што јавно ги осуди законските прекршувања од дел од граѓаните што протестираа и со тоа се наруши мирниот карактер на овие граѓански протести. Сепак, гледајќи од денешна гледна точка, кога пред очите на целата јавност со политичка одлука и интервенција се ослободуваат огромен број сторители на тешки кривични дела, меѓу кои и свирепи убиства на етничка база, што говори дека е ова масовен тренд, добро испланиран, а не случајност, ВМРО-ДПМНЕ смета дека е неправедно какво било понатамошно гонење на лицата учесници во немирите на 27 април. Ние сочувствуваме и жестоко ги осудивме повредувањата на пратениците на 27 април, но не сметаме дека нивните рани повеќе болат од раните на оние лица чии сторители наскоро ќе бидат ослободени со законот за амнестија веднаш по изборите. Уште помалку цениме дека делата за кои се товарат овие лица се поважни од животите на убиените млади лица кај Смиљковско Езеро“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата соопштуваат дека поради ова, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандман на Законот за амнестија или ќе предложи посебен закон за прекин на постапката и за ослободување на лицата учесници во настаните од 27 април.