!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Пратениците се поправија, го усвоија извештајот на Народниот правобранител


Скопје, 8 ноември, 2017 - 17:43 (META) 

Собранието попладнево го прифати извештајот на Комисијата за политички систем за спроведување на препораките за надминување на констатираните состојби содржани во извештајот на Народниот правобранител за почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права за 2016 година.

Со ова, како што изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, се поправа грешката со неусвојувањето на извештајот направена на седницата во понеделникот, оваа недела, поради, како што рече недоволна координација на пратеничките групи и на претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Препораките на Народниот правобранител вчера беа на повторно разгледување во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, по што повторно беа ставени на дневен ред и усвоени на денешната седницата, но, овој пат како извештај на Комисијата. Ова, како што рече Тунтев, е направено во договор со четирите најголеми парламентарни партии.

На ваков начин, рече Тунтев, ќе се овозможи спроведувањето на клучните реформи во државата, кои што ќе значат унапредување на демократските процеси во земјата и вистински напредок на демократијата.

Собранието претходно денеска ги верификуваше мандатите на пратениците Костадин Ацевски и Агим Муртезанов.


Во Собранието денеска извештајот на ЕК и финансискиот план на МРТ


Скопје, 6 ноември, 2017 - 9:36 (META) 

Во Собранието на Република Македонија за денеска се планирани две продолженија на седница, а на едното од нив треба да се разгледува Извештај на Европската комисија за Република Македонија за 2016 година.

На дневниот ред се и предлог-закон за изменување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги, во прво читање, но и годишниот извештај за работата на „Македонска радио-телевизија“ за 2016 година и предлог-одлука за одобрување на финансискиот план на „Македонската радио-телевизија“ за 2017 година.


Владата го утврдила текстот на одговорите на прашалникот на ЕУ за напредокот на Македонија


Скопје, 3 ноември, 2017 - 19:39 (META) 

Владата на денешната 35. седница го разгледала и го утврдила текстот за придонесот на Македонија кон извештајот на Европската комисија, соопшти владината служба за информирање. Текстот се однесува на прашалникот на Европската Унија за утврдување на напредокот на земјата во евроинтеграцискиот процес.

Исто така, на денешната седница Владата го почнала процесот за измени и дополнувања на Законот за јавни набавки, со кој се предвидува преиспитување на улогата на Советот за јавни набавки, како и можно укинување.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, пак, пред денешната седница на Владата беше дециден дека Владата ќе го укине Советот за јавни набавки, бидејќи со неговото воспоставување, јавните набавки станале покомплицирани и се одвивале во подолг рок од предвидениот.


Владата на тематска седница ќе го разгледува европскиот прашалник за напредокот кон ЕУ


Скопје, 3 ноември, 2017 - 12:22 (META) 

Владата на Република Македонија денеска во 15 часот ќе одржи тематска седница, на која ќе биде разгледана информацијата за придонесот за остварениот напредок на Република Македонија, кој претставува основа за подготовка на годишниот извештај на Европската комисија за напредокот во процесот на пристапување во Европската Унија.

Седницата ќе ја води вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

„Придонесот за остварениот напредок на Република Македонија, во согласност со новата методологија на Европската комисија за подготовка на извештаите за напредокот на земјите – кандидатки за членство во Европската Унија, првпат оваа година се состои од прашалник со 1.175 прашања, кои се одговорени од  надлежните институции и ревидирани од Секретаријатот за европски прашања, во улога на координативна институција во процесот на европска интеграција на земјата“, информираат од Владата.


ОБСЕ/ОДИХР: Изборите беа демократски, не забележавме случаи на насилство


Скопје, 30 октомври, 2017 - 16:25 (META) 

Вториот круг од локалните избори се одвиваше во натпреварувачки дух и почитувањето на темелните слободи придонесе за спроведување на демократски избори, заклучи набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР во прелиминарниот извештај за локалните избори што се одржаа вчера.

– Законската рамка претставува солидна основа за спроведување демократски избори. Иако повеќето одредби од Изборниот законик се применуваа и во вториот круг, законот нејасно регулира некои аспекти – рече Гловер, додавајќи дека законот не предвидува ажурирање на избирачкиот список меѓу двата круга, што фактички ги лиши од можноста да го остварат правото на глас гласачите кои наполниле 18 години во тој период.

Гловер рече дека ДИК ја подобрила транспарентноста меѓу двата круга, но истакна дека Комисијата недоволно се подготвила, односно дека не направила дополнителни обуки за избирачките комисии и за гласачите и не го подобрила пребројувањето на гласовите. Таа забележа дека ДИК го пробила рокот од 48 часа за расправање по поднесените приговори, а при одлучувањето е забележан барем еден случај на политичка пристрасност.

Во однос на медиумското покривање и на бесплатното рекламирање, Гловер рече дека и јавниот сервис МТВ и приватните медиуми известувале балансирано, но дека партиите воделе кампања со негативен тон, особено ВМРО-ДПМНЕ.

Во однос на поддршката што премиерот Зоран Заев ја дал на ДУИ, Гловер рече дека не е проблематично тоа што СДСМ и ДУИ се во коалиција, туку изјавата на премиерот дека ако победат, ќе ја имаат поддршката од централната власт.

Прашана како ги коментира обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за изборни нерегуларности и насилства, Гловер рече дека ако партијата смета дека имало насилство, истото треба да го пријави до надлежните институции и во полицијата, а доколку бил нарушен изборниот процес – до соодветните институции задолжени за регулирање и за спроведување на изборите.

– Тоа се обвинувања, но нашите краткорочни и долгорочни набљудувачи и ние не забележавме никакво насилство. Забележавме обиди за поткуп, за фотографирање на гласачки ливчиња, семејно гласање и полицијата веќе реагира на тоа, но немаме докази за насилства. Ние не работиме според обвинувања, туку според докази. Од фотографиите што сами ги пронајдовме, значи не ни беа доставени, не може да се утврди што точно се случува. Тука сме како набљудувачи, а не како изборна полиција. Ние не можеме да се мешаме во изборниот процес – рече Гловер, додавајќи дека конечниот извештај за изборните во Македонија ќе биде објавен за два месеци.


НБРМ: Нефункционалните кредити на банкарскиот систем се зголемуваат


Скопје, 26 октомври, 2017 - 15:00 (META) 

Квалитетот на кредитното портфолио забележа благо влошување во овој квартал, се вели во извештајот за ризиците во банкарскиот систем во вториот квартал од 2017 годинa на Народна банка.

„Вкупните нефункционални кредити на банкарскиот систем се зголемија за 8,1 отсто. Зголемувањето на учеството на нефункционалните во вкупните кредити беше во целост концентрирано кај корпоративното кредитно портфолио, каде што ова учество се зглеми до 10,6 проценти. Учеството на нефункционалните во вкупните кредити на домаќинствата се задржа на исто ниво, од 2,5 проценти. Не треба да се занемари континуираниот пораст на нефункционалните кредити во овој сектор во последните пет квартали“, се вели во извештајот.

Добивката на банкарскиот систем во тековната година го забавува порастот во споредба со истиот период од 2016 година, а ликвидноста на банкарскиот систем остана на задоволително ниво.


ДИК го усвои извештајот, приговорите ќе се разгледуваат утре


Скопје, 18 октомври, 2017 - 22:02 (META) 

Државна изборна комисија на денешната 158. седница го усвои извештајот за поднесените приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите. Од таму информираат дека разгледувањето на приговорите и одлучувањето по нив, ќе биде утре на седницата која е закажана во 10 часот. ДИК е должна да реши по приговорите во рок од 48 часа по приемот.

До Државната изборна комисија пристигнале вкупно 46 приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите од локалните избори, кои се одржаа во неделата, на 15 октомври.

Најмногу приговори – 43 поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, а по еден приговор поднеле ТМРО, Алијансата за Албанците и Левица.

Против одлуката на ДИК, може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението. Управниот суд на Република Македонија, пак, по жалбата е должен да донесе одлука во рок од 48 часа по нејзиниот прием.

Вториот круг на локалните избори ќе се одржи на 29 октомври.

Во првиот круг од изборите, СДСМ освои 38 градоначалнички места, три места освои ВМРО-ДПМНЕ, двајца градоначалници се од редовите на ДУИ, двајца се независни, а еден градоначалник во следните четири години ќе биде од Демократската партија на Турците во Македонија.


ДИК денеска ќе се занимава со извештајот за приговорите


Скопје, 18 октомври, 2017 - 17:01 (META) 

Со почеток во 18 часот, Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158. седница, на која ќе го разгледува извештајот за поднесените приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите.

Планирано е и донесување предлог-заклучок за објавување на конечни резултати за општините каде што нема поднесено приговор.


Ѓорчев: Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР е замижување за сите нерегуларности


Скопје, 18 октомври, 2017 - 16:07 (META) 

Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР е необјективен и не ја одразува фактичката состојба на изборниот процес, вклучувајќи го и денот на гласањето, изјави денеска на прес-конференција Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

– Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР повеќе е замижување и перење на сите нерегуларности, отколку изнесување на виделина и прецизно посочување на одговорните за очигледните нарушувања. Во најмала рака е неодговорно и некредибилно во фуснота да се сокрие убиство на учесник во изборниот процес, дејство кое само по себе фрла огромна дамка на изборите – вели Ѓорчев.

Тој наведува дека настапите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ на митинзите не биле слични како што се наведува во извештајот, туку дека настапите на ВМРО-ДПМНЕ биле афирмативни, а на СДСМ исполнети со навреди, закани и со омаловажувања дури и кон граѓаните.

Ѓорчев нагласува дека имало поткуп на гласачи со тарифа од 50 до 100 евра, недостиг од гласачки ливчиња, пронајдени гласачки ливчиња од една во друга општина со заокружени имиња на кандидати, кои, според него, се потврда за организирано лажирање на изборниот процес од страна на власта на СДСМ.

– Заплашувањата со различни суптилни методи беа упатувани не само до неутрални гласачи, туку и до активисти, а дел и до претседатели на месните комитети на ВМРО-ДПМНЕ за нивно пасивизирање доколку сакаат да одбегнат непријатности од новата власт на СДС – додаде Ѓорчев.

Тој информираше дека ВМРО-ДПМНЕ до ДИК поднела 43 приговори за 94 избирачки места, кои се однесуваат на неспроведување на гласањето, односно на изборниот процес во согласност со изборниот законик, регистрирано семејно гласање, притисок врз гласачите и организирано носење на гласачките места.


ДИК ќе расправа за забелешката од ОБСЕ/ОДИХР дека била нетранспарентна


Скопје, 17 октомври, 2017 - 11:34 (META) 

Државната изборна комисија на седница ќе го разгледа извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори одржани во неделата, на 15 октомври, и потоа ќе даде свој став.

Портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, за „Мета“ вели дека практика на ДИК е да ги разгледува забелешките упатени за локалните избори, а потоа да излезе со свој став и со коментари.

Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР во извештајот за локалните избори ја истакнаа нетранспарентноста на ДИК при носењето на одредени одлуки, кои, како што рекоа, биле донесени зад затворени врати, а потоа не сите од нив биле објавени на интернет-страницата на Комисијата.

„Седниците на ДИК беа отворени за набљудувачите, па сепак често материјални одлуки се донесуваа на затворени состаноци. Објавувањето на записниците од седниците беше задоцнето, а не сите одлуки, регулатива и упатства на ДИК се достапни на нејзината веб-страница. Покрај ова, дискусиите на ДИК за политички спорните прашања и непотребното вклучување во оперативната работа на нејзиниот секретаријат повремено резултираа со пропуштени рокови. Тие, исто така, ја задоцнија сеопфатната кампања на ДИК за едукација на гласачите“, се вели во извештајот на набљудувачката мисија.

Според ОБСЕ/ОДИХР, на овие избори не е испочитуван родовиот баланс, особено кај кандидатите за градоначалници. Тие посочуваат дека и покрај ваквата правна обврска, ДИК прифаќала советнички листи кои исто така не биле родово избалансирани.