!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Бизнисмените плаќаат казни бидејќи не можат да го следат брзото менување на законите


Тетово, 27 март, 2017 - 16:28 (META) 

Стопанствениците најчесто се казнуваат поради непознавање на законите, затоа што постојано се менуваат, а понекогаш се сложени и нејасни. Ова беше истакнато на информативната сесија која се одржа во Тетово, во рамки на проектот – „Партнерство за подобра бизнис регулатива“.

Целта на проектот, финансиски поддржан од УСАИД, е зајакнување на капацитетите на бизнис-заедницата за следење на законските регулативи.

– Пребрзото менување на законите без период каде бизнис-заедницата ќе биде свесна за оваа постапка, без да има канали кои ќе придонесат овие информации навремено да стигнат до фирмите, се причините поради кои бизнис-заедницата не ги знае доволно законите, поради што и ги прекршува соочувајќи се со казни – изјави Тамара Тодоровска од организацијата „Епицентар“.

За да се спречи ваквата појава, од Стопанската комора на Северозападна Македонија советуваат при донесувањето на законите да учествува самата бизнис-заедница.

– Донесувањето на тие закони треба да почне од самите компании, тие да ги креираат законите, а владата односно извршната власт да ги спроведува. И така на тој начин, би се донесувале закони кои би биле во интерес на фирмите, а не од интерес на дневната политика која ја водат политичките партии – изјави Мендерес Кучи од Стопанската комора на Северозападна Македонија.

Денешната информативна сесија во рамки на проектот – „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ е втора по ред од планираните осумнаесет, кои ќе се одржат во повеќе градови во Македонија.


Ердоган ги одобри уставните реформи


Анкара, 10 февруари, 2017 - 14:11 (META) 

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска одобри одржување национален референдум за уставните реформи кои му овозможуваат на претседателот зголемени овластувања.

Ердоган ја потпиша реформата за Уставот, со што е отворен пат за референдум за воведување на претседателскиот систем што ги проширува неговите овластувања.

Референдумот по тоа прашање најверојатно ќе биде одржан на средината од април.

Турскиот парламент минатиот месец одобри уставни реформи со минимално потребниот број гласови. Од 550 пратеници, само 488 гласаа, од кои 399 за поддршка на реформите, а 142 против.

Со измените на уставот, претседателот ќе може да именува министри и високи функционери, да го распушти парламентот, да прогласи вонредна состојба, да издава декрети и да именува половина од членовите на највисокото судско тело.

Бројот на пратеници во парламентот ќе биде зголемен на 600, минималната старосна граница на пратениците ќе биде намалена на 18 години и се предвидува одржување на парламентарни и на претседателски избори на секои пет години.

Опозицијата на измените гледа како обид на Ердоган, кој де факто воспостави претседателски систем од стапувањето на должност во 2014 година, дополнително да си ја зголеми власта.


Повеќе од 300 пензионери оштетени со вториот пензиски столб, најавени измени на законите


Скопје, 26 јануари, 2017 - 22:55 (META) 

Повеќе од 300 пензионери ќе земаат значително пониски пензии бидејќи се зачлениле во вториот пензиски фонд. Случајот го обелодени Народниот правобранител, до кого неколкумина оштетени пензионери поднеле претставки во врска со случајот.

Станува збор за граѓани кои во 2005 година имале од 10 до 15 години до пензионирање и се зачлениле во вториот пензиски столб, без да знаат дека со тоа ќе бидат оштетени и ќе добијат двојно пониски пензии.

„Во приговорите граѓаните кажуваат дека никој не им кажал, ниту ги предупредил дека не требало да станат членови на приватните фондови затоа што немаат доволно време да акумулираат доволно средства и за нив членството било финансиски неисплатливо“, велат од Народниот правобранител.

Од Министерството за труд и социјална политика денеска соопштија дека по почнувањето со имплементацијата на вториот столб во 2007 година, била направена анализа во која било утврдено дека „за некои осигуреници кои доброволно се зачлениле во втор столб, не е поволно да бидат во него имајќи ги предвид нивната возраст и стаж“.

Оттаму велат дека веќе била формирана работна група, која направила анализи во врска со случајот и дека министерството ќе подготви измени на повеќе закони, односно на Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување, Законот за пензиското и инвалидското осигурување и на Законот за исплата на пензии и пензиски надоместоци од капиталното финансирано пензиско осигурување.


Ако се договорат, ни Уставот не ги спречува партиите да ги поместат локалните избори


Скопје, 11 јануари, 2017 - 15:17 (META) 

Според измените во Изборниот законик од јануари 2014 година, локалните избори во Македонија, наместо во втората половина на март, се одржуваат во првата половина на мај, но и оваа календарска одредница може да претрпи измени бидејќи прашањата околу локалните избори не се целосно уредени со Уставот туку со закон, кој го носи Собранието.

„Изборите за членови на совет и за градоначалник се одржуваат секоја четврта година истовремено во сите општини, во првата половина во месец мај“, стои во член 16, став 1 од Изборниот законик.

Поради тесните резултати од изборите на 11 декември лани, кои не овозможуваат формирање на стабилно парламентарно мнозинство и го доведуваат во прашање составот на идната влада, сè поизвесно е дека годинава ќе има нови предвремени парламентарни избори.

Ако тоа биде случај, тогаш можни се три сценарија:

  • Парламентатните избори да бидат заедно со локалните, кои, според членот 16, став 1 од Изборниот законик, треба да се одржат во мај;
  • Одржување на предвремени парламентарни избори рано напролет или по локалните, летоска или наесен;
  • Одржување и на локалните и на предвремените парламентарни избори заедно, на датум кој ќе го договорат партиите, а кој не мора да биде во првата половина на мај.

За спроведување на кое било од овие сценарија, изборите треба да ги распише претседателот на Собранието, кој и две недели по конституирањето на новиот пратенички состав, не е избран.

Ако партиите се договорат за последното сценарио, Уставот не ги спречува да ги направат неопходните измени во Изборниот законик и да направат поместување на локалните избори.

„Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија. Законите за локално финансирање, локални избори, општинските граници и за градот Скопје, се донесуваат со мнозинство гласови од присутните пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од присутните пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија“, се вели во амандманот 16 од Уставот.

Не е исклучена и можноста ваквите измени да бидат донесени и да важат само за конкретниот случај и да се однесуваат само на овие избори.

Ваков преседан беше направен пред локалните избори во 2013 година, кога на неколку недели пред изборите беа направени измени во Изборниот законик заради продолжување на роковите за регистрација на кандидати.

Имено, по насилното исфрлање на членови на опозицијата и на медиумите од Собранието во текот на расправата за буџетот на 24 декември 2012 година, СДСМ почна со бојкот на парламентот, а на 2 јануари 2013 година партијата објави дека ќе ги бојкотира и локалните избори ако не им бидат исполнети неколку барања.

Изборите беа распишани на 11 јануари, бојкотот на СДСМ на локалните избори заврши на 1 март кога Европската Унија посредуваше за постигнување договор меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, а следниот ден Собранието на итна седница го продолжи рокот за регистрација на кандидати за учество на изборите до 8 март за да им овозможи на опозициските кандидати да се регистрираат.

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски за „Мета“ вели дека нема потреба од поместување на локалните избори и дека заедно со нив во мај треба да се одржат и нови предвремени парламентарни избори затоа што тоа го налага актуелната ситуација.

„Во една ваква ситуација логично е локалните избори и новите предвремени избори за пратеници да се одржат заедно и на еден трошок. Локалните избори не би требало да се одложуваат. Проблеми околу спроведувањето на двата избори не би требало да има, освен можеби што покомплоцирано ќе биде печатењето на гласачките ливчиња. Доколку и локалните и предвреените парламентарни избори се одржат заедно, тоа ќе придонесе за поголема излезност на гласачите, а крајниот исход ќе го зголеми легитимитетот на победникот“, смета Кекеновски.


Чешкото МВР бара граѓаните да можат да пукаат во терористи


Прага, 3 јануари, 2017 - 13:34 (META) 

Чешкото министерство за внатрешни работи предложило измени во уставот со кои на граѓаните на земјата, кои легално поседуваат оружје, би им се овозможило да го искористат и да пукаат во терористи, јавуваат агенциите.

„Во време кога се изведуваат напади во Европа, имаме впечаток дека уставот на граѓаните треба да им даде поголемо право да се бранат, но со легално набавено оружје“, изјавил чешкиот министер за внатрешни работи, Милан Хованец, за денешното издание на „Хосподаржски новини“.

Чешка не се согласува со барањата на Европската Унија за ограничување на можноста за поседување на некои видови огнено оружје, а чешкото МВР поднело предлог за измени на уставот со кои Чесите што легално поседуваат оружје, би можеле самоиницијативно да го употребат за одбрана на земјата и да спречат терористички напади како тие во Париз, Ница или неодамнешниот во Берлин.

Според чешкото МВР, право да пукаат во терорист во случај на напад, дури и кога самите не се загрозени, би добиле само чешките државјани и тоа само на територијата на Чешка. Евентуални измени не би се однесувале на граѓаните на ЕУ кои престојуваат во Чешка.


Чичаковски: Собранието не собра сили да направи баланс во изборните единици


Скопје, 20 ноември, 2016 - 13:07 (META) 

„Собранието не собра сили да направи баланс во изборните единици. Нееднаквоста во бројот на запишани избирачи по изборни единици може да го загрози еднаквото право на глас, но тоа треба да го оцени Уставниот суд. Ние ќе го спроведеме законот“, вели претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“.

– ДИК неколкупати, при редовното ажурирање на избирачкиот список и утврдување на овој проблем, соодветно го адресира кај овие два надлежни органи. Точно е дека Собранието, пред распишување на изборите, не смогна сили да го адресира овој проблем и да направи баланс во изборните единици. Јас од тие причини, пред распишување на изборите, и самиот кажав дека нееднаквоста во бројот на запишани избирачи по изборни единици може да го загрози еднаквото право на глас. Во таа смисла беа поведени и неколку иницијативи пред Уставниот суд за да биде оценета уставноста на ова законско решение – вели меѓудругото Чичаковски во интервјуто.


СЈО: Оставаме пратениците да ги решат законите, ние продолжуваме со истрагите


Скопје, 6 октомври, 2016 - 13:26 (META) 

Специјалното јавно обвинителство му остава на Собранието да го реши прашањето со измените на Законот за заштита на сведоци, велат од СЈО на нашето прашање дали повторно ќе бара од актуелниот собраниски состав да ги донесе измените на Законот за СЈО и на Законот за заштита на сведоци или ќе го чека формирањето на новиот парламентарен состав по изборите на 11 декември.

„Ова јавно обвинителство во март оваа година ја поднесе иницијативата за измени на Законот за заштита на сведоци и оставаме тоа да го решат пратениците во Собранието. Веќе неколкупати јавно апелиравме за неопходноста од изменување на овој закон“, велат од СЈО за „Мета“.

Оттаму додаваат дека и покрај недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, СЈО ќе продолжи со предистражните и со истражните постапки, но истакнуваат дека „за одредени предмети измените на овој закон се од клучно значење“.

Пратениците од владејачкото мнозинство во вторникот ги одбија предлозите на опозицијата, Собранието да ги донесе по скратена постапка измените на Законот за СЈО (за продолжување на рокот на истрагите) и на Законот за заштита на сведоци.

На недонесувањето на законите веднаш реагираа Делегацијата на Европската Унија, амбасадите на САД и на Кралството Холандија во земјава и европратеникот Едвард Кукан, со порака дека барањата на СЈО се разумни и оти од поддршката на работата на СЈО од сите партии е од клучно значење за разврска на кризата во земјава.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пак, соопшти дека нема да поддржи нови преговори, договори и продолжувања на рокови кои се надвор од Договорот од Пржино.

Вчера пратеникот Павле Трајанов повторно ги поднесе измените во законодавниот дом, овојпат во редовна постапка.

За 14 октомври е најавена посета на Скопје на еврокомесарот за проширување и меѓусоседска политика, Јоханес Хан, за време на која се очекува тој да разговара и за опструкциите што му се вршат на СЈО, подготовките за изборите и за распуштањето на Собранието.

Според најавите, тој во Скопје ќе се сретне со лидерите на најголемите политички партии, со специјалната обвинителка, Катица Јанева, и со граѓанскиот сектор.


Трајанов ги врати законите на СЈО за да им даде повеќе време за притисок на ЕУ и на САД


Скопје, 6 октомври, 2016 - 12:25 (META) 

Поднесувањето на законите за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во Собранието во редовна постапка ја отвора можноста за консултации и за координација меѓу партиите во законодавниот дом, но и со гарантите на Договорот од Пржино (Европската Унија и Соединетите Американски Држави н.з.) околу прифаќањето на предложените измени. Ова е главната идеја за повторното ставање на дневен ред на измените на законите за СЈО и за заштита на сведоци, вели за „Мета“, подносителот на измените, пратеникот Павле Трајанов.

Трајанов ги поднесе предлозите за измени на законите за СЈО до Собранието вчера, една недела пред распуштањето на Собранието, кое треба да се случи на 12 октомври, што го отвора прашањето дали тие воопшто ќе успеат да ја поминат собраниската процедура, утврдена со деловникот, и ќе се најдат на седница.

– Околу временскиот теснец, можам да кажам дека во Собранието сè повеќе се зборува дека распуштањето нема да се случи на 12 октомври, туку тоа би се случило некаде најдоцна до 27 октомври. Причината за ова е поднесениот предлог-буџет за 2017 година, кој доколку Собранието се распушти на 12 октомври, нема да може да ја помине собраниската процедура – вели Трајанов.

Со поднесувањето на измените на законите за СЈО во редовна постапка, Трајанов вели дека очекува и ДУИ да го искристализира својот став, бидејќи, како што вели, партијата иако декларативно го поддржува СЈО, на гласањето за законите во вторникот, најголем дел од пратениците од таа партија не гласале за нив.

– Законите, според информациите што ги имаме, се прифатливи и за ДПА, но тие сакаат за ова да има консултација и консензус меѓу пржинската четворка – вели Трајанов и додава оти очекува законите да ги поддржат и некои од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои, според него, имало вакво расположение.

Инаку, владејачкото мнозинство во Собранието во вторникот оваа недела ги одби предлозите за измени на Законот за СЈО и на Законот за заштитени сведоци, поднесени од опозицијата во скратена постапка.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, по седницата изјави дека тие и во иднина ќе гласаат против овие измени и нема да ги поддржат барањата на СЈО.


Холандска амбасада: СЈО игра клучна улога и потребна е поддршка од сите вклучени страни


Скопје, 4 октомври, 2016 - 17:25 (META) 

Специјалното јавно обвинителство игра клучна улога во овој процес, за што му е потребна постојана поддршка од сите вклучени страни, реагираа од Амбасадата на Кралството Холандија откако Собранието не ги изгласа измените што ги бараше СЈО во законите за заштитени сведоци и за СЈО и тие не добија поддршка од владејачкото мнозинство.

„Холандија секогаш се залага за отчетност како еден од основните услови за враќање на довербата во политичкиот систем на државата. Специјалното јавно обвинителство игра клучна улога во овој процес, за што му е потребна постојана поддршка од сите вклучени страни, за непречено да ја исполни својата мисија, како што и беше договорено од политичките лидери, за доброто на Македонија, нејзините граѓани и нејзината иднина“, соопштија од амбасадата.

Претходно за недонесувањето на законите реагираше и  Делегацијата на ЕУ во Македонија, од каде ги повикаа потписниците на Договорот од Пржино да се придружуваат до договореното и да ја поддржат работата на СЈО.


Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ не сака СЈО да ги расчисти докрај истрагите што ги почна


Скопје, 4 октомври, 2016 - 16:10 (META) 

Нема поголем доказ за криминалот на обвинетиот Никола Груевски од денешното гласање на неговите пратеници, обвини денеска Петре Шилегов, по собраниската седница на која пратениците не ги изгласаа измените на Законот за СЈО и на Законот за заштитени сведоци.

– Очигледно е дека обвинетиот Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се единствените што не сакаат да се овозможи непречена работа на Специјалното јавно обвинителство. Од што се плаши ВМРО-ДПМНЕ, па упорно не сака да ги изгласа предложените измени на Законот за СЈО и на Законот за заштитени сведоци? Противењето на овие измени, како и неодамнешниот однос на пратениците кон специјалната јавна обвинителка, покажува дека ВМРО-ДПМНЕ не сака силно специјално обвинителство кое докрај ќе ги расчисти истрагите што ги почна – рече Шилегов.

Тој додаде дека со денешното гласање, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ официјално станале прикривачи и помагачи на криминалот што го гони Специјалното јавно обвинителство.

Според Шилегов, за целосно надминување на политичката криза, мора да има правна разврска во непристрасна и транспарентна постапка. Тој вели дека никој, без разлика на неговата партиска определеност, не смее да побегне од соочување со правдата.

Реакција на денешното гласање за измените на законите што ги бара СЈО имаше и пратеникот Рафиз Алити од ДУИ. Тој рече дека гласал за двата закони и смета дека истото требало да го направат и другите пратеници.

– Реков дека не сакам опозицијата да има алиби дека не сака избори. ДУИ две години се подготвува за избори и останува на тоа што било договорено, дека избори треба да има на 11 декември. ДУИ останува на ставот дека СЈО треба да ги врши својата работа и задача за што е формирано, а ние како пратеничка група и другите парламентарни партии дадовме доверба и стоиме на тоа дека треба да ја вршат работата според законот – рече Алити.

Претходно, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, рече дека пратениците нема да прифатат никакво барање од СЈО и никакви нови договори кои се надвор од Договорот од Пржино.

– Самото тоа што овие предлози доаѓаат од СДСМ е јасен доказ дека оваа партија и СЈО се синоними и дека СЈО работи во полза на кампањата на СДСМ – рече Димовски, додавајќи дека и во иднина ќе гласаат против и нема да поддржат вакви барања од СЈО.