Изложба на Јован Миронски во Музеј на град Скопје


Скопје, 26 октомври, 2017 - 15:47 (META) 

Во Музеј на град Скопје во тек е ретроспективна изложба на избрани дела од ликовното творештво на Јован Миронски, кој се смета за еден од првенците на модерната уметност во Македонија, како и за извонреден портретист.

На оваа прва самостојна изложба се поставени бројни дела работени во различни техники и периоди, но главниот интерес е насочен на делата настанати во втората половина на педесеттите, шеесетите и една помала серија на цртежи и акварели од средината на седумдесетите години од минатиот век.

„Миронски и генерацијата ликовни уметници, кои паралелно почнуваат да работат со него, биле насочувани кон модернистичките ликовни модели кои тие подоцна ги разработиле, некои од нив и ги радикализирале и во низата години што следувале, темелно го промениле ликовниот профил на средината. За сето ова да биде можно, морало да биде присутен еден основен елемент – нивната отвореност и подготвеност за прифаќање на модернизмот и на модерноста на општеството“, оценува кустосот Лазо Плавевски во каталогот на Музеј на град Скопје.

Јован Миронски завршил Виша педагошка школа во Скопје, во класата на професорот Вангел Коџоман, а дипломирал на Архитектонскиот факултет во Љубљана во 1963 година.

Како архитект, реализирал голем број проекти во Скопје, а во текот на целиот живот активно се занимавал со ликовно творештво во повеќе ликовни техники.


Изложба на Ферди Булут и на Дарко Талески во Прилеп


Прилеп, 14 септември, 2017 - 11:04 (META) 

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“, утре, во 19 часот, ќе биде отворена изложбата „Дел од мене“ од уметниците Ферди Булут и Дарко Талески од Прилеп. Изложбата е дел од  манифестацијата „Нов културен бран“ што ја реализира Министерството за култура.

Уметниците ќе се претстават со изложба на фотографии и со кратки видеозаписи, како дел од видеоперформанс.

Под насловот „Како ме гледаш мене покажува кој си ти, како јас реагирам на тебе покажува кој сум јас“, уметниците се зафаќаат со социологијата на Пелагонискиот Регион, а како проминентен елемент го издвојуваат тутунот.


Шекеринска: Како никогаш досега потребно ни е единство за брзо членство во НАТО и во ЕУ


Скопје, 17 август, 2017 - 14:47 (META) 

За доброто на нашата Република Македонија, за доброто на сите нејзини граѓани како никогаш досега потребно ни е единство без оглед на пол, вера, етничка припадност и политичка провиниенција да се обединиме кон целта сите заедно во најскора иднина да застанеме под државното знаме кое гордо ќе се вее како знаме на држава, полноправна членка на НАТО и на Европската Унија.

Ова денеска го истакна министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ во Воениот музеј во Скопје, а по повод 18 Август – Денот на АРМ.

На изложбата ќе бидат поставени опрема, оружје, фотографии и ексклузивитети од вооружувањето на специјалните единици од 25-годишниот историјат на Армијата.

– Армијата на Република Македонија е секогаш прва кога тоа е потребно за државата и за граѓаните, а тоа го покажуваат примерите и со помошта во справувањето со неодамнешните пожари, минатогодишните поплави, и секогаш кога државата се наоѓа во услови на загрозеност и криза. Во изминатиов период нашата Армија помина низ повеќе процеси на трансформација. Од регрутен систем денес имаме целосна професионализирана армија која нуди еднакви можности на припадниците на двата пола. Армијата беспрекорно ги извршуваше сите стратешки одлуки на највисокото државно раководство и вашите успеси беа и остануваат еден од главните двигатели на Република Македонија во евроатлантската интеграција – рече министерката, додавајќи дека припадниците на АРМ се најдобрите претставници на Македонија во меѓународната заедница, за што говори учеството во меѓународните мисии во Авганистан, Ирак, Босна, Либан…

На отворањето на изложбата во Воениот музеј во Скопје, присуствуваа и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, високи претставници во Министерството за одбрана и АРМ, амбасадори и воени аташеа во Македонија.


Изложба на графичарката Андријана Мациев во Прилеп


Прилеп, 27 јули, 2017 - 10:56 (META) 

Во галеријата „Борко Лазески“ во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, утре во 20 часот ќе биде отворена изложбата на дела „Живот во бои 2“ од уметницата Андријана Мациев, која пред прилепчани ќе се претстави со 15 дела.

Андријана Мациев дипломирала на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, во одделот графика, во класата на професор Димитар Малиданов. Член е на Друштвото на ликовни уметници на Македонија.

Зад себе има бројни самостојни и групни изложи и награди стекнати во Европа и во Македонија.


Децата со попреченост се креативни, покажа проектот „Креираме заедно“


Тетово, 14 мај, 2017 - 16:25 (META) 

Фотографии и видеозаписи изработени од ученици со и без попреченост денеска беа преставени пред тетовската публика во Центарот за култура „Иљо Антески – Смок“ во Тетово, во рамки на проектот „Креираме заедно“.

– Станува збор за фотографии и за видеозаписи кои, меѓу другото, се изработени и од деца од инклузивни училишта од Струмица, Тетово и од Скопје. Добивме одлични записи – објасни Мимоза Петровска, претседателка на „Сината птица“, здружение за подршка на деца и млади со различности, кое беше вклучено во проектот подржан од Европската Унија и од УНИЦЕФ.

Целта на проектот е уште повеќе да ја разбуди креативноста на децата со пречки, вели модераторот на денешниот настан, Драги Неделчевски.

– Јас имам дете со попреченост и знам колку е важна креативноста кај овие деца. Многу луѓе сметаат дека ако некои деца имаат пречки, не треба ова или она да го работат или, пак, не се креативни. Напротив, со овој проект се уверивме дека овие деца се креативни и треба повеќе да се работи со нив на вакви проекти – изјави Неделчевски.

Проектот „Креираме заедно“ е дел од проектот „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната инклузија на децата со попреченост од Западен Балкан“.


Изложба на фотографии на тема „Победата над фашизмот“


Охрид, 8 мај, 2017 - 15:40 (META) 

Денеска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата „Победата над фашизмот“, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 Мај.

– Преку 30 фотографии е претставен денот на ослободувањето на различни градови низ Европа, во кои учествувала и руската армија. Ова е еден наш придонес во севкупното одбележување и манифестаците кои се одвиваат во Македонија и во светот по повод овој значаен историски датум – рече на отворањето почесниот конзул на Руската Федерација, Велимир Стојковски.

Првиот секретар во Амбасадата на Руската Федерација во Македонија, Александар Алексеев, рече дека експонатите, фотографирани во време кога не постоела современа технологија, се реален израз на луѓето кои со голема радост ја дочекале слободата.

– А, за оние кои се подготвуваат или имаат намера да го реинкарнираат фашизмот, ова треба да биде знак и јасен сигнал каков крај ќе го дочека таквиот обид да се внесе хаос и немир во светот – подвлече Алексеев.

Организатори на изложбата се Амбасадата на Руската Федерација во Македонија, почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид и Општина Охрид.


Се преуредува Куќата на Робевци во Охрид


Охрид, 23 април, 2017 - 11:29 (META) 

Националната установа Завод за заштита на спомениците и музеј – Охрид работи паралелно на три значајни проекти: конзервација на фасади на неколку објекти во Охрид и во Струга, заштита и конзервација на фрескоживописот од црквата „Свети Ѓорѓи“ во Струга, а во завршна фаза е и проектот за адаптација на галеријата во Куќата на Робевци во Охрид.

– Продолжува постапката за валоризација и за ревалоризација на движно и на недвижно културно наследство. Се работи на конзервација на дрвени предмети од историското депо, накит и лични предмети од етнолошката збирка, како и на елаборат за валоризација на археолошки предмети од праисторијата – објаснува директорката на установата, Тања Паскали-Бунташеска.

Заедно со галерискиот простор во Куќата на Робевци, овој објект непосредно пред почетокот на летната сезона ќе биде отворен за туристи, а ќе биде повторно овозможено организирањето на традиционалните изложби.

– Ќе се заврши комплетно со осовременувањето, односно замената, на старите изложбени витрини со нови, но и со градежните интервенции во внатрешноста на овој објект. Музејот со овие зафати ќе добие три целосни комплексни поставки, и тоа етнолошка, археолошка и уметничка, во кои ќе биде изложено вредно културно наследство – додава Паскали-Бунташеска.

Таа уверува дека до крајот на 2018 година комплетно ќе заврши возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник.


Изложба во Охрид за историјатот на украсувањето велигденски јајца во Русија


Охрид, 7 април, 2017 - 12:12 (META) 

Изложба насловена „Историјат на украсување и на бојадисување велигденски јајца во Русија од древноста до колекцијата ’Фаберже’“, денеска ќе биде отворена во НУБ „Григор Прличев“ во Охрид.

Изложбата е посветена на празникот Велигден, а посетителите ќе имаат можност да слушнат и предавање за историјата и за современите тенденци на уметноста на украсување јајца.

Исто така, публиката ќе може да учествува во работилницата за уметничко украсување велигденски јајца.


Изложба за Борис Чипан, основоположник на заштитата на македонското градителско наследство


Скопје, 30 март, 2017 - 11:05 (META) 

„По трагите на еден модернист“ е насловот на изложбата за познатиот македонски архитект Борис Чипан, по потекло од Охрид. Вечерва во 20 часот, во  Музеј на град Скопје, изложбата ќе ја отвори проф. д-р Минас Бакалчев, декан на Архитектонски факултет при УКИМ.

Изложбата се содржи од материјали од професионалната оставина донирана од семејството Чипан на Музејот на град Скопје. „Збирката на архитект Борис Чипан“ содржи повеќе од 500 предмети, меѓу кои оригинални проекти, цртежи, скици, студии, ракописи, белешки, фотографии, исечоци од весници, дигитални записи, награди, плакети, книги и други предмети.

На Борис Чипан, автор, меѓу другото, и на проектот за објектот на МАНУ во Скопје, му припаѓа едно од најзначајните места во историјата на македонската современа архитектура. Како творец, еднакво суверено се реализираше во областа на архитектонското проектирање, заштитата на градителското наследство, архитектонското образование и архитектонската публицистика.

Борис Чипан (27 март 1918 – 31 март 2012) е роден и израснат во Охрид, градот кон кој чувствуваше огромна љубов, од кој ја црпеше инспирацијата и на кој му се навраќаше целиот свој живот.

По дипломирањето архитектура на Техничкиот факултет во Белград, се враќа во Охрид, а работи и во Битола и во Охрид и се смета за основополжник на заштитата на македонското градителско наследство.
Од 1949 година е првиот директор на нововостановениот Републички завод за заштита на културно-историски споменици.

Чипан е еден од првите ентузијасти кој работеше на конзервацијата на „Света Софија“, катедралниот храм на Охридската архиепископија, како и на „Света Богородица Перивлепта“ и на многу објекти од градската архитектура во Охрид.

Надвор од Охрид, работеше на конзервацијата на црквата „Свети Пантелејмон“ во Нерези, Даут-пашиниот амам и Куршумли ан во Скопје, како и на многу други објекти.


Изложба на костими од стари претстави во Штип за Светскиот ден на театарот


Штип, 24 март, 2017 - 19:45 (META) 

Изложба на театарски плакати и на костими од стари и играни претстави, пред публиката ќе ги приреди Народниот театар од Штип в понеделник, на Светскиот ден на театарот. Ова е само дел од одбележувањата на театарскиот празник во Штип.

– Почнуваме со крводарителска акција, па следи изложба на постери, рекламен материјал и на фотографии од стари и од актуелни претстави, како и изложба на костими од претстави. Потоа, за најмладите, ќе одиграме детска претстава. Во 20 часот ќе бидат прочитани меѓународната и македонската порака за Светскиот ден на театарот, по што ќе ја одиграме претставата „Хотел ни на небо, ни на земја“ – ја соопшти програмата Миле Вртеовски, актер и директор на Центар на култура „Ацо Шопов“ од Штип.