Снимките од Груевски избришани, а албански сајт ги „испрати“ во нашето обвинителство


Скопје, 1 февруари, 2019 - 11:36 (META) 

Известувајќи за барањето на македонското обвинителство за снимките од безбедносните камери за бегството на екс премиерот Груевски, албанскиот новински сајт „Балканвеб“ во текст со наслов „Албанија ги праќа во Македонија снимките од бегството на Груевски“,  вели дека снимките од бегството на Груевски веќе се симнати од системот и според барањето од македонските власти, ќе се пратат во Скопје.

Во продолжение на текстот се вели дека во снимките се гледа моментот кога Груевски влегува во автомобил и ја поминува границата.

Имено, на 12.12.2019 македонските власти известија дека ќе бидат побарани снимки од безбедносните камери од Албанија, откако поранешниот премиер Никола Груевски еден месец претходно избега од Македонија за да го избегне издржувањето на двегодишната затворска казна за случајот „Тенк“. Потоа, со помош на унгарски дипломати, преку Албанија, Црна Гора и Србија избега во Унгарија, каде што доби политички азил.

Но, како што е веќе познато во македонската јавност, обвинителството информираше дека иако две службени лица престојуваа таму, по барањето за меѓународна правна помош не е постапено целосно, така што снимките не се обезбедени.

Имено, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека во образложението било наведено дека системот од безбедносните камери од албанските гранични премини автоматски го бришел материјалот поради немање место.

– Има повеќе моменти во нивното образложение. Едно е дека тие податоците се многу од безбедносните камери и дека тој систем не може подолго да ги чува  – рече Јовески.

Но, и покрај овие информации пренесени и од албанските медиуми во Македонија – дека снимките не се добиени – медиумот не објавил нова информација за овој случај, а и текстот нема детално образложение како се одвивала постапката, ниту пак посочува извор од институцијата од каде потенцијално е преземена оваа „информација”.


Штип остана без две избирачки места поради недоволен број гласачи


Штип, 22 ноември, 2016 - 17:41 (META) 

Наместо на 80 избирачки места, на предвремените парламентарни избори на 11 декември гласачите во општина Штип ќе гласаат на 78.

Избришани се гласачките места во селата Сушево и Судиќ, бидејќи не ги исполнуваат законските услови за најмалку десет гласачи во едно избирачко место.

– Според Изборниот законик, во едно избирачко место мора да има повеќе од 10 гласачи, а бидејќи станува збор за мал број на гласачи, избирачкото место во Судиќ и избирачкото место во Сушево повеќе не постојат – вели Сенка Андреева, претседателка на општинската изборна комисија од Штип.

Жителите на овие две села ќе гласаат во најблиските избирачки места.