Истражување: Изборниот систем e сериозен извор на кризи во Македонија


Скопје, 19 ноември, 2018 - 16:54 (META) 

Изборниот систем, ваков каков што е сега, е сериозен извор на кризи во земјава. Ова е генералниот заклучок од истражувањето на Фондацијата „Метаморфозис“ во рамките на регионален проект за оцена на исполнувањето на политичките критериуми за пристапување на земјите од Западен Балкан кон Европската Унија.

Истражувањето, кое е правено врз база на претходно развиена прецизна методологија и со помош на интервјуа со експерти, посочува дека во изборниот систем во Македонија треба да се сменат повеќе работи – од промена на моделот на шест изборни единици во една, преку промени во начинот на оформување на избирачкиот список, до промени во делот медиуми и избори, вграден во изборното законодавство.

Препораките произлезени од истражувањето се следни:

  •     Промена на изборниот модел – една наместо шест изборни единици и отворени листи, со соодветен изборен праг достижен и за помалите партии или независните кандидати;
  •     Промена на начинот на регистрацијата на избирачите во Избирачкиот список;
  •     Зајакнување и прецизирање на казнената политика за притисоци врз избирачи и за клиентелизам;
  •     Зајакнување и прецизирање на казнената политика за злоупотреба на државни ресурси и административни капацитети за изборни кампањи;
  •     Зајакнување на казнените одредби и глоби за финансирањето на кампањите, т.е. за изготвувањето на финансиските извештаи;
  •     Зајакнување на капацитетите на ДИК (Државната изборна комисија) и трансформација на ова тело или во професионално или во мешовито (професионално политичко);
  •     Зајакнување и прецизирање на законските и подзаконските акти што ја гарантираат транспарентноста на изборниот процес, особено во делот на приговорите и жалбите;
  • Доуредување на законската рамка за обврските на медиумите во текот на избори, кратење на времето што им е обврска за платени политички кампањи и нова проценка преку јавна расправа за користењето јавни пари во медиумите.

Истражувањето е прво од петте што се планирани в рамките на регионалниот проект „Западен Балкан и процесот на пристапување во ЕУ: Примена на политичките критериуми“, што го води Центарот за демократска транзиција од Подгорица, Црна Гора. Следните истражувања ќе се однесуваат на реформите во правосудството, на борбата против организираниот криминл и корупцијата, на реформата во медиумскиот сектор и на реформата во јавната администрација.

Проектот е подржан од Амбасадата на Кралството Норвешка во Белград, и од Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД.

Целосното истражување можете да го погледнете на следниот линк.


Aхмети: На претседателските избори ќе бараме консензуален претседател


Скопје, 8 ноември, 2018 - 12:28 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на гостување во емисијата „Клан дебат“ на телевизијата „Клан Македонија“, кажа дека на следните претседателски избори кои треба да се одржат ќе побараат консензуален претседател.

На прашање дали на претседателските избори ДУИ повторно ќе игра на картата на консензуален претседател Ахмети изјави дека тој е нивен став кој го објавиле и ќе го бранат.

– Секако ова е еден од ставовите кои сме ги објавиле и ќе го браниме со фанатизам и ќе го промовираме на сите простори тука во Македонија. Ние сакаме консензуален претседател, да седнеме, да разговараме, да се усогласиме – рече Ахмети.

Ахмети исто така кажа дека веќе има и имиња за кандидати консензуален претседател, но се уште е рано да се збори за тоа.

– Секако дека може да зборуваме и со имиња, но се уште е рано за тоа – рече Ахмети.


Оспорен изборот на новиот состав на Македонскиот национален совет во Србија


Белград, 5 ноември, 2018 - 11:54 (META) 

На вчерашните избори во Србија за националните совети на националните малцинства, во изборите за новиот состав на Македонскиот национален совет апсолутна победа оствари актуелниот претседател на Советот, Борче Величковски, и неговата листа. Беа избрани вкупно 23 члена на МНС, објави овој Совет на својата Фејсбук-страница.

Но, регионалната телевизија Н1 претходно објави дека 17 електори од вкупно 79 верификувани електори за овој совет, го напуштиле гласањето за МНС поради, како што наведуваат, мешање на политиката во изборниот процес.

Стефан Трајковски, еден од електорите, за Н1 изјави дека се решиле на бојкот откако еден од нив не се појавил на гласање бидејќи добил „закани и уцени“.

-Целиот изборен процес е политизиран и ние не сакаме да учествуваме во тоа. Новото раководство не ги застапува интересите на македонското национално малцинство, туку само на партијата што „разведрува и наоблачува“ во Србија, односно Српската напредна партија – рече Трајковски, кој ја повика и македонската влада да не ги признае резултатите на изборите и да не му дава легитимитет на новоизбраното раководство.

Со обвинувања дека Српската напредна партија сака да инсталира свои луѓе во националните совети се огласи и активистката за човекови права Аида Ќоровиќ, која обвини дека „упад“ имало и во изборите на новиот состав на Бошњачкиот национален совет.

Покрај новиот состав на МНС, во Србија вчера се избираа новите членови на уште 21 национален совет на малцинствата. Поголемиот дел од националностите во Србија, односно вкупно 18, членови на новиот совет ги избираа непосредно, а четири – македонското, хрватското, црногорското и руското малцинство – ги избираа членовите на електорски собранија.

Изборите ги спроведе Републичката изборна комисија, која соопшти дека не добила ниту еден приговор или забелешка за изборниот процес, кој беше набљудуван од претставници на ОБСЕ и ЕУ.

Националните совети имаат овластувања од областа на културата, образованието, информирањето и службената употреба на јазиците и писмата на националните малцинства.


Српски медиуми: Уставните промени се невозможна мисија, нови избори сè поизвесни


Белград, 18 октомври, 2018 - 15:07 (META) 

„Вонредни избори во Македонија се поизвесни“, и „Промените на уставот станаа невозможна мисија“, се денешните наслови вза Македонија во медиумите блиски од власта во Србија.

Во извештајот од Скопје, агенцијата „Танјуг“ пишува дека после три дена дебата во македонскиот парламент се помали се изгледите дека власта и опозицијата би можеле да постигнат било каков договор за уставните промени. Се наведува дека опозицијата останала цврсто на ставот дека Договорот со Грција е неприфатлив, што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски јасно му го пренел на американскиот функционер Вес Мичел порачувајќи му дека за пропаста на Преспанскиот договор не е одговорна опозицијата туку владата на Зоран Заев.

Во текстот се пренесува и острата реакција на СДСМ на премиерот Зоран Заев од каде соопштуваат дека „Мицкоски во очите на демократскиот свет е срам за Македонија“. Се додава дека и прва „жртва“ на Преспанскиот договор е грчкиот министер за надворешни работи, Никоас Коѕиас кој после конфликтот со министерот за одбрана Панос Каменос поднесе оставка.

Повеќе медиуми пренесоа и дека „во очекување на гласањето во Собрание за потребата од уставни амандмани во согласност со Договорот од Преспа, Македонија денеска и официјално во Брисел ги започна преговорите за приклучување во НАТО“.


Собраниската седница за уставни измени – тест за двотретинското мнозинство


Скопје, 15 октомври, 2018 - 9:41 (META) 

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската пленарна седница на која на дневен ред ќе се најде Предлогот на Владата за уставни измени кои произлегуваат од Договор со Грција.

Предлогот за уставни измени во петокот беше изгласан во Комисијата за уставни прашања која расправаше два од можните десет дена. За предлогот гласаа 10 пратеници од владејачкото мнозинство додека 7 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се изјаснија против.

Пленарната седница за уставните измени може да трае максимум десет дена по што потребно е двотретинско мнозинство за предлогот да помине.

Доколку се постигне за отворање на Уставот, допрва ќе започне постапката за уставни измени, при што на крајот на третата фаза потребно е уште една двотретинска поддршка за заокружување на процесот.

Од владејачкото мнозинство најавија дека доколку не се постигне двотретинско мнозинство за промена на уставот ќе распишат предвремени парламентарни избори. Во случај на распуштање на Собранието, според Уставот, избори се распишуваат од 45 до 60 дена. А пак Владата на која ѝ е изгласана недоверба, поднела оставка или на која мандатот ѝ престанал поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова Влада.

Од ВМРО-ДПМНЕ, велат дека на денешната координација на пратеничката група ќе решат како ќе настапат на парламентарната седница, меѓутоа јасно порачуваат дека пратениците нема да поддржат уставни измени за промена на уставното име на државата.

Деловникот на Собранието е поконкретен и детално во 10 членови ја објаснува процедурата и чекорите кои треба да се поминат за да се измени Уставот со амандмани.


Мицкоски: Нема да ги разрешиме Рангелова и Јанчев, се подготвуваме за избори


Скопје, 12 октомври, 2018 - 12:59 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски категорично ги демантира неофицијалните информации и пишувања во медиумите дека попладнево на седница на Извршниот комитет ќе бидат разрешени потпретседателот Митко Јанчев и Даниела Рангелова, претседателката на Унијата на жените.

Лидерот на опозициската партија за „Плусинфо“ оценува дека станува збор за шпекулации зготвени во кујната на социјалдемократите и јалов обид за дефокусирање на македонската јавност од суштинските проблеми во државата и од фактот дека референдумот беше неуспешен.

– Најостро демантирам дека на седница на Извршниот комитет ќе се случи какво било разрешување во партијата. Ниту сум помислил, ниту планирам да има такво нешто. Ние се подготвуваме за избори и немаме намера да се занимаваме со шпекулации на кујната на СДСМ по неуспешниот референдум. Јас како претседател и како човек во ниту еден момент не сум помислил на такво нешто. Со Јанчев имам добра комуникација, токму утрово со него разговаравме – вели Мицкоски и додава дека станува збор за редовна седница на Извршниот комитет на која партијата планира да ги заокружи подготовките за претстојните предвремени парламентарни избори.


Зеќири: Наместо да бараат амнестија за Груевски, ВМРО-ДПМНЕ да кажат дали се за ЕУ


Скопје, 5 октомври, 2018 - 13:33 (META) 

Наместо да се обидуваат преку нелогични барања да дојдат до амнестија за Никола Груевски, Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба едноставно да кажат дали се за ЕУ и НАТО или не, изјави денеска пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зеќири пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

„Сите пратеници, вклучително и оние на ВМРО-ДПМНE се должни да ја следат мнозинската волјата на граѓаните. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се за НАТО и ЕУ да преземат одговорност во име на граѓаните кои ги избрале и да ги продолжат процесите во Собранието. Затворањето на патот кон ЕУ и НАТО, значи затворање на пристапот до европските фондови, намалена финансиска поддршка, намален обем на инвестиции и работни места. Затоа е важно да продолжи процесот на интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО“, рече Зеќири.

Тој додаде дека „ако Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, продолжат со измислувањето нови нелогични барања, фокусирани единствено на амнестија, тоа ќе биде јасен знак дека сакаат да го блокираат патот на Македонија кон ЕУ и НАТО и да ја вратат земјата во изолација.“

„Тогаш единствен начин се предвремени избори кои мора да бидат организирани веднаш за доброто на државата. Мицкоски нема да може да избега од волјата на граѓаните“, додаде Зеќири.


ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе 200 кривични пријави за нерегуларности на референдумот


Скопје, 5 октомври, 2018 - 9:31 (META) 

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски информираше дека Централниот комитет на синоќешната седница ги потврдил заклучоците од седницата на Извршниот комитет, за разрешување на јавниот обвинител и избор на јавен обвинител на предлог на опозицијата, формирање на Анкетна комисија во Собранието која ќе ги истражи сите нерегуларности во врска со референдумот и почитување на законот за Влада и за избори со цел доколку има избори да се формира Влада по Пржински модел со мандат од 100 дена.

-ЦК вечерва донесе заклучок итно општинските комитети да формираат општински изборни штабови кои ќе функционираат до завршувањето на претседателските избори. ЦК детални ги анализираше нерегуларностите во одредени општини каде што над 50.000 гласови беа злоупотребени во текот на референдумскиот ден, односно имаше грубо полнење на кутии, како и сите притисоци кои се случија пред референдумскиот ден и сите континуирани притисоци кои се случуваат по референдумскиот ден. Скоро сите претседатели на општински комитети, информираа дека голем број на граѓани кои не излегле на референдумот или имаат сознанија дека излегле, ама гласале против, се разместени од своите работни места надвор од законот за јавна администрација и се бркани од работа од приватните компании – рече Николоски.

Партискиот потпретседател рече дека според набљудувачите, се случило грубо и насилно фалсификување на волјата на граѓаните и тоа резултирало со незапамтен грабеж до сега. Затоа, рече Николоски, Централниот комитет ја потврди одлуката дека не го признава резултатот од референдумот и истиот да го смета за груб фалсификат.

-Од тие причини, ВМРО-ДПМНЕ, во текот на утрешниот ден, ќе поднесе кривична пријава до јавното обвинителство против повеќе од 200 лица. Станува збор за претседатели, заменици-претседатели, членови и заменици-членови на избирачки одбори на избирачките места во општините Струга, Центар Жупа, Кичево, Желино, Боговиње, Пласница и Сарај – рече тој.

Николовски по седницата на Централниот комитет, порача дека ВМРО-ДПМНЕ не води битка за власт и за избори, туку за зачувување на името на Македонија.


Заев: Барањата на ВМРО-ДПМНЕ се апсолутно неприфатливи


Охрид, 4 октомври, 2018 - 13:06 (META) 

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада со мандат од 100 дена според Пржинскиот модел, за нов јавен обвинител и анкетна собраниска комисија за референдумот се апсолутно неприфатливи, изјави премиерот Зоран Заев денеска во Охрид, каде што учествува на научна конференција за идниот економски развој на Македонија што ја организира МАНУ.

– Ниту има причина, ниту има потреба да се дискутира за вакви работи. Самите институции дадоа свои коментари. Да се бара комисија која ќе провери дали референдумот бил законски, дали имало законитост во неговото спроведување и слично во услови кога претседателот на ДИК е од ВМРО-ДПМНЕ, како и Управниот суд, во кој нема сменето ниту еден член, само по себе кажува што всушност се сака со ваквите барања – вели Заев.

Најави дека останува на ставот во наредните денови да се разговара со пратеници во Собранието во, како што наведе, една пријатна, нормална и одговорна атмосфера.

– Веруваме дека ќе имаме некаков резултат до крајот на неделава или почетокот на наредната. Некаде околу 10 октомври е некаков таргет кога треба да и соопштиме на јавноста кои се следните чекори. Се надевам дека ќе имаме можност да соопштиме дека е обезбедено потребното двотретинско мнозинство – рече Заев.

Тоа, според него, ќе биде добро за државата бидејќи Македонија нема да загуби непотребни месеци, но нагласи дека секако останува отворена можноста целата оваа ситуација да се решава преку вонредни парламентарни избори, кои, како што посочи, не ги посакува.

Вели дека би сакал да го доврши сегашниот мандат пред сè поради доброто на македонската економија, за реформите и за сите тековни процеси.

Прашан дали ќе разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, премиерот Заев рече дека нема што да разговара со него.

– Во минатото дадовме карт-бланш за техничка влада. Ги прифативме барањата за финансирање на политичките партии, ја формиравме Државната изборна комисија со претседател од ВМРО-ДПМНЕ. За возврат апсолутно не сакаа ни да разговараат за некаков начин за успешна поддршка на процесите кои се важни за Македонија – рече премиерот.

Прашан дали постои опасност опозицијата да ги бојкотира изборите ако не бидат исполнети нејзините услови, Заев рече дека не верува во таква можност бидејќи, како што наведе „тој процес е заокружен кога била лидерската средба со прифаќањето на пржинска техничка влада и со тоа апсолутно е заокружен процесот“.


Или брзо обединување или дополнителна агонија и разнебитување, велат ВМРО-Демократска фракција


Скопје, 4 октомври, 2018 - 11:58 (META) 

Поради немање единствен став по однос на одржаниот референдум сегашното раководство на ДПМНЕ го доподели членството, велат од ВМРО-ДПМНЕ Демократска фракција,

Од таму велат дека во интерес на партијата и на иднината на државата е дојдено време да си подадат рака и дека е време за надградба на домашниот и меѓународен кредибилитет на државата и партијата.

„Секое тактизирање околу брзата реконструкција и обединување на прогресивните и чесни патриотски сили ќе значи дополнителна агонија и разнебитување на партијата. Во пресрет на се поизвесните избори следи период на конкретизирање на одговорноста во ВМРО-ДПМНЕ, период на брза кадровска промена и демократска трансформација. Во оваа насока, Демократската фракција на ВМРО ДПМНЕ ги повикува сите демократски внатрепартиски сили на обединување на принципиелна основа со цел заеднички и сплотени да ја одредиме иднината на државата“, велат од фракцијата.

Тие го повикаа партиското раководство на отворен разговор за новите стратешки, програмски и кадровски постулати кои ќе го возобноват компромитираното и руинирано партиско ткиво.

„Лажни промени и привидно единство не смеат да се дозволат бидејќи потребна ни е победа на изборите. Потпирање на политичарите кои имаат „сопствен став на дневна основа” поттикнат од надворешни фактори не можат да донесат промени, нова визија и спас на државата, туку само ново залажување и порази. Потребна е реална и коренита промена. Секој обид за игнорирање на овие начелни ставови како и обид за заштита на криминалците во нашите редови ќе биде повторно влегување во „чизмите” на поранешниот претседател на партијата“, сметаат од Демократската фракција.

Ги повикаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да не подлегнуваат на уцени, закани и обиди за подмитување.