!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Миноски само наоѓа изговори да не ги исплати субвенциите, велат земјоделците


Скопје, 27 април, 2017 - 13:47 (META) 

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот Регион, Ристо Велков, вели дека министерот за финансии, Кирил Миноски, само си наоѓа изговори во Изборниот законик за да не се исплатат субвенции.

„Или нема пари, или политика е во прашање. Нека ми каже министерот кои избори се планирани во догледен период за да бидат пречка да не се исплатат субвенциите или, пак, каде во Изборниот законик пишува за исплатата на субвенциите. Исто така се работи за субвенции за 2015 и за 2016 година, кои требаше да бидат исплатени тековните години“, вели Велков.

Тој додава дека сè уште не знаат дали утре ќе се сретнат со министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Михаил Цветков, министерот за финансии, Кирил Миноски, и со директорот на Платежната агенција, Игор Златков, бидејќи немаат повратен одговор на барањата за средби.

Велков вели дека можно е од вторник, земјоделците да го блокираат влезот на Скопје.

„Ако ги блокираме граничните премини, тоа ќе биде на штета на земјоделците, бидејќи сега се врши откупот. На тој начин ќе се оневозможи извозот. За тоа што ќе правиме, одлука ќе донесеме за викендот“, додаде Велков.


Две иницијативи до Уставниот суд да го продолжи мандатот на градоначалниците


Скопје, 20 април, 2017 - 16:56 (META) 

Министерството за локална самоуправа и Светскиот македонски конгрес (СМК) поднеле иницијативи до Уставниот суд со кои бараат укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот законик, со што ќе се овозможи градоначалниците и советниците да останат на своите функции до одржувањето на локалните избори, објави „Сител“.

Според актуелниот Изборен законик, локалните избори требаше да се одржат во првата половина на мај оваа година, но поради политичката криза и блокадата на Собранието, изминаа сите уставни и законски рокови за нивно распишување.

Претседателот на СМК, Тодор Петров, вели дека на ваков чекор се решиле „во интерес на граѓаните“.

– Со иницијативата до Уставниот суд од 4 април, побарав поништување на членот 35, став 1 од Законот за локална самоуправа, кој зборува дека членовите на советите на општините се избираат за време од четири години – вели Петров.

Тој вели дека неговата иницијатива предвидува мандатите на функционерите во општините да се продолжат до крајот на оваа година, до кога би требало да се организираат и локалните избори.

Од Уставниот суд потврдиле дека ги примиле двете иницијативи, без да прецизираат кога тие би се нашле на седницата на судот.


ДИК за локалните избори ќе врати 30.000 спорни гласачи на списокот


Скопје, 20 февруари, 2017 - 17:13 (META) 

Спорните гласачи што беа избришани од избирачкиот список за предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, повторно ќе ги има на избирачкиот список за локалните избори кои треба да се одржат во мај годинава, потврдија од ДИК за „Мета“.

За предвремените парламентарни избори, спорни беа вкупно 30.447 записи за гласачи, кои по вкрстените и теренските проверки не можеа да се пронајдат дека постојат.

Од ДИК за „Мета“ велат дека овие повеќе од 30.000 гласачи ќе бидат вратени на избирачкиот список затоа што така предвидуваат одредбите од Изборниот законик.

– Одредбите од Изборниот законик изгласани во 2016 година, важеа само за предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември, а по конечните резултати, овие одредби се ништовни. Овие 30.000 гласачи повторно ќе ги има на списокот ако ги исполнуваат законските услови, а тоа е, пред сè, да бидат живи, да имаат лична карта и да имаат деловна способност – вели за „Мета“ Љупка Гугучевска, портпаролка на ДИК.


Кривични пријави од СДСМ за Димитриев, Попоски, Тодоров и за Канческа-Милевска


Скопје, 3 февруари, 2017 - 14:30 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе поднесе кривични пријави против премиерот во оставка, Емил Димитриев, и против министрите во оставка Никола Попоски, Никола Тодоров и Елизабета Канческа-Милевска поради прекршување на Изборниот законик.

Кривичните пријави, како што соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, ги поднесуваат бидејќи премиерот и тројцата министри во моментов истовремено ја извршуваат и функцијата пратеник во Собранието и функцијата министер.

– Во Изборниот законик јасно е наведено дека функцијата пратеник е неспоива со функцијата министер и дека со денот на верификација на мандатот за пратеник, функцијата министер им престанува по сила на закон. Во ваков случај, министерствата не остануваат без раководно лице, бидејќи должноста на министерот ја презема заменик-министерот – изјави Шилегов на прес-конференција.

Тој додаде дека „наведените членови на ВМРО-ДПМНЕ смислено и во континуитет од денот на верификација на мандатите за пратеници во Собранието на РМ, парарелно ја вршат и функцијата министер“ и „со таквото однесување ја злоупотребуваат својата службена положба и овластување“.

– СДСМ како одговорна партија, која се грижи за доследно спроведување на законите во РМ, поднесува соодветни кривични пријави против наведените лица и очекуваме брза и ефикасна реакција од надлежното обвинителство – рече Шилегов.


ОБСЕ/ОДИХР: Нема време да се направат промени во изборниот законик на Албанија


Тирана, 15 јануари, 2017 - 21:54 (META) 

Во документ на ОБСЕ/ОДИХР кој го објави националниот албански весник „Панорама“, се вели дека е доцна да се направат промени во Изборниот законик во Албанија. ОБСЕ/ОДИХР го одби барањето на Демократската партија за електронско броење на претстојните избори во јуни. ОБСЕ/ОДИХР исто така го одби барањето на партијата Социјалистичко движење за промена која предложи отворени листи.

Во овој документ се вели дека времето кое преостанува до изборите не е доволно за преземање на суштински промени во Изборниот законик.

Но од ОБСЕ/ОДИХР сметаат дека без разлика на временското ограничување има четири други проблеми кои Специјалниот комитет за изборни реформи може да ги реши.

Промените кои Комитетот треба да ги направи се поврзани со одобрување на измените кои треба да обезбедат транспарентност на политичките партии во изборната кампања, обезбедување на родови квоти, зајакнување на законските санкции за прекршителите на Изборниот законик и подобрување на правната рамка на медиумско покривање на изборната кампања.

ОБСЕ/ОДИХР во овој документ ги повикува и охрабрува албанските власти да го искористат преостанатото време да направат некои подобрувања во изборното законодавство пред парламентарните избори во 2017 година.


Ако се договорат, ни Уставот не ги спречува партиите да ги поместат локалните избори


Скопје, 11 јануари, 2017 - 15:17 (META) 

Според измените во Изборниот законик од јануари 2014 година, локалните избори во Македонија, наместо во втората половина на март, се одржуваат во првата половина на мај, но и оваа календарска одредница може да претрпи измени бидејќи прашањата околу локалните избори не се целосно уредени со Уставот туку со закон, кој го носи Собранието.

„Изборите за членови на совет и за градоначалник се одржуваат секоја четврта година истовремено во сите општини, во првата половина во месец мај“, стои во член 16, став 1 од Изборниот законик.

Поради тесните резултати од изборите на 11 декември лани, кои не овозможуваат формирање на стабилно парламентарно мнозинство и го доведуваат во прашање составот на идната влада, сè поизвесно е дека годинава ќе има нови предвремени парламентарни избори.

Ако тоа биде случај, тогаш можни се три сценарија:

  • Парламентатните избори да бидат заедно со локалните, кои, според членот 16, став 1 од Изборниот законик, треба да се одржат во мај;
  • Одржување на предвремени парламентарни избори рано напролет или по локалните, летоска или наесен;
  • Одржување и на локалните и на предвремените парламентарни избори заедно, на датум кој ќе го договорат партиите, а кој не мора да биде во првата половина на мај.

За спроведување на кое било од овие сценарија, изборите треба да ги распише претседателот на Собранието, кој и две недели по конституирањето на новиот пратенички состав, не е избран.

Ако партиите се договорат за последното сценарио, Уставот не ги спречува да ги направат неопходните измени во Изборниот законик и да направат поместување на локалните избори.

„Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија. Законите за локално финансирање, локални избори, општинските граници и за градот Скопје, се донесуваат со мнозинство гласови од присутните пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од присутните пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија“, се вели во амандманот 16 од Уставот.

Не е исклучена и можноста ваквите измени да бидат донесени и да важат само за конкретниот случај и да се однесуваат само на овие избори.

Ваков преседан беше направен пред локалните избори во 2013 година, кога на неколку недели пред изборите беа направени измени во Изборниот законик заради продолжување на роковите за регистрација на кандидати.

Имено, по насилното исфрлање на членови на опозицијата и на медиумите од Собранието во текот на расправата за буџетот на 24 декември 2012 година, СДСМ почна со бојкот на парламентот, а на 2 јануари 2013 година партијата објави дека ќе ги бојкотира и локалните избори ако не им бидат исполнети неколку барања.

Изборите беа распишани на 11 јануари, бојкотот на СДСМ на локалните избори заврши на 1 март кога Европската Унија посредуваше за постигнување договор меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, а следниот ден Собранието на итна седница го продолжи рокот за регистрација на кандидати за учество на изборите до 8 март за да им овозможи на опозициските кандидати да се регистрираат.

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски за „Мета“ вели дека нема потреба од поместување на локалните избори и дека заедно со нив во мај треба да се одржат и нови предвремени парламентарни избори затоа што тоа го налага актуелната ситуација.

„Во една ваква ситуација логично е локалните избори и новите предвремени избори за пратеници да се одржат заедно и на еден трошок. Локалните избори не би требало да се одложуваат. Проблеми околу спроведувањето на двата избори не би требало да има, освен можеби што покомплоцирано ќе биде печатењето на гласачките ливчиња. Доколку и локалните и предвреените парламентарни избори се одржат заедно, тоа ќе придонесе за поголема излезност на гласачите, а крајниот исход ќе го зголеми легитимитетот на победникот“, смета Кекеновски.


Ад хок телото побара нови казни за медиуми поради непочитување на Изборниот законик


Скопје, 8 декември, 2016 - 18:37 (META) 

Ад хок комисијата за следење на медиумите на денешната седница донела одлука да поднесе барање до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за поведување прекршочни постапки против неколку телевизии и едно радио, поради прекршување на правилата за изборно медиумско претставување на политичките партии.

„Предлози за поведување прекршочна постапка во која судот ќе изрече прекршочна санкција – глоба, привремената комисија достави за ТВ „Нова“ заради непочитување на член 75-ѓ, став 1 и член 76, став 4 од Изборниот законик. Предлози за поведување прекршочна постапка – опомена, Привремената комисија достави за ТВ МТМ и „К3 телевизија“ заради непочитување на член 75-ѓ, став 1 од Изборниот законик и за „Спортско радио“ заради непочитување на член 76, ставови 1 и 2 од Изборниот законик“, стои во соопштението на АВМУ.

Предложените казни се бидејќи овие медиуми подолго емитувале платена политичка програма на политички партии на власт, емитувале изборни реклами во посебни информативни програми, а во случајот на „Спортско радио“ не била почитувана одредбата за јасно одвојување на платеното политичко рекламирање од другите содржини. За ТВ „Нова“ покрај опомена е побарана и парична казна, бидејќи телевизијата го повторила прекршокот.

На денешната седница ад хок комисијата утврдила непочитување на некои членови и од страна на телевизиите „Едо“ и „Шења“.

„Надзорот над ТВ „Едо“ покажа прекршување на член 75-ѓ, став 1, односно во еден реален час емитувано е повеќе од 8 минути платено политичко рекламирање за партиите на власт. Со надзорот над ТВ „Шења“ е констатирано прекршување на член член 77, став 2, кој се однесува на правилата при објавување резултати од испитување на јавно мислење“, се вели во соопштението на АВМУ.


АВМУ: Телевизија „Нова“, „Алфа“ и „24 Вести“ го прекршиле Иборниот законик


Скопје, 25 ноември, 2016 - 16:50 (META) 

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) при надзорот на изборното медиумско претставување на радиодифузерите, констатирала прекршување на Изборниот законик кај три телевизии, односно телевизија „Нова“, „Алфа“ и „24 Вести“.

Од АВМУ посочуваат дека телевизијата „Нова“ прекршила два члена од Изборниот законик, емитувајќи платена програма на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Телевизијата го прекршила член 76, став 4, според кој радиодифузерите не смеат да емитуваат платено политичко рекламирање во вести, посебни информативни програми, образовни програми за деца и пренос од верски, спортски, културни, забавни и други настани. Истиот ден радиодифузерот го прекршил и член 75-ѓ, став 1, кој предвидува дека за време на изборната кампања и во првиот и во вториот круг од гласање, радиодифузерите кои ги покриваат изборите можат да емитуваат вкупно 18 минути дополнително политичко рекламирање на час емитувана програма, исклучиво наменети за платено политичко рекламирање, од кои за политичките партии на власт можат да одвојат најмногу осум минути, за политичките партии во опозиција кои се застапени во Собранието на Република Македонија можат да одвијат најмногу осум минути, за партиите во Собранието кои немаат пратеничка група можат да одвојат една минута, за политички партии кои не се застапени во Собранието можат да одвојат една минута.

Телевизијата „Алфа“, пак, со своето работење, како што констатира АВМУ, го прекршила член 75-в од Изборниот законик, кој наведува дека уредници, новинари, водители на програма и презентери ангажирани во подготвување на програми на радиодифузерите, не смеат да учествуваат во предизборните активности на политичките партии, група избирачи и нивни претставници, односно учесници во изборната кампања. Доколку се определат да учествуваат во вакви активности, нивниот ангажман во телевизиите мора да биде ставен во мирување. Телевизијата „Алфа“, на 24 ноември репризно емитувала квиз кој го води Димитар Андоновски, кој го позајмува гласот за рекламните видеозаписи на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Телевизијата „24 Вести“ го прекршила Изборниот законик во полза на коалицијата предводена од СДСМ. Телевизијата, како што велат од АВМУ, го прекршила 75-ѓ, став 2 од Изборниот законик со тоа што во неколку последователни часа, се емитувани споени блокови на платено политичко рекламирање за ист учесник во изборната кампања.


Тасева и Николов од утре ќе следат како партиите трошат пари за изборите


Скопје, 15 ноември, 2016 - 14:21 (META) 

Претседателката на „Транспарентност Македонија“, Слаѓана Тасева, најави дека заедно со Центарот за економски анализи од утре ќе почнат да следат како партиите ќе ги трошат парите во предизборниот период, за изборите на 11 декември.

Тие овој проект го најавија во јануари, по повод предвремeнитe избори во април, но по нивното одложување, проектот беше замрзнат.

– Проектот беше замрзнат со одложувањето на изборите, но од утре официјално ќе почнеме да ги следиме политичките партии – одговори Тасева на прашањето на „Мета“ дали ќе ги следат финансиите на политичките партии.

Претседателката на ТМ, Тасева, и Марјан Николов од Центарот за економски анализи, тогаш истакнаа дека ќе го следат медиумското претставување на партиите, нивните трошоци, како и трошењето на буџетот на централната и на локалната власт за време на предизборниот и на изборниот период.

Дневните весници денеска ги објавија и ценовниците за платено политичко претставување за предвремените парламентарни избори, во согласност со законска обврска на медиумите за објава на ценовници за рекламирање на политичките партии за изборите.

Така, на пример, една внатрешна страница реклама во црно-бел печат чини од 420 до 560 евра, а во боја – 770 евра. Цената на инсертирање прилози се движи од 400 до 800 евра.

Цените за платено политичко претставување не се разликуваат многу од претходните години.


По 21 ноември, Владата не смее да се расфрла со пари за патишта, училишта, канализации


Скопје, 14 ноември, 2016 - 10:19 (META) 

Според Изборниот законик, изборната кампања почнува 20 дена пред денот на изборите, а завршува 24 часа пред денот на гласањето.

Кампањата трае само три недели за да се намалат трошоците и за да се создадат еднакви можности за независните кандидати. Од таа причина, во 2006 година од 30 на 20 дена беше скратена и изборната кампања за локалните избори.

Додека не почне изборната кампања (21 ноември), Владата работи нормално.

Според Законот за спречување на корупцијата, од денот на донесувањето на одлуката за распишување избори до завршувањето на изборот за пратеници во Собранието на Република Македонија и изборот на влада, извршната власт не смее со буџетски средства да почнува изградба на инфраструктура, како патишта, водоводи, далноводи, канализација, ниту училишта и градинки.

Почетокот на кампањата значи дека почнуваат да важат нови правила, како за однесувањето на јавните функционери, така и за медиумите.

Оттогаш јавните функцинери се само „технички“, а ако се кандидати за пратеници, имаат шанса за 20 дена да ги убедат гласачите повторно да гласаат за нив. Иако во Македонија одамна не се знае која е границата меѓу јавната и партиска фунција, сепак Изборниот законик предвидел правила на однесување за време на изборната кампања.

Што не смее да се прави:

Уредници, новинари, водители на програма и презентери, не смеат да учествуваат во предизборни активности на политички партии. (Доколку сакаат да се вклучат во кампањата на некоја партија, тие мора да го замрзнат својот работен ангажман до крајот на изборите);

Анкети на јавното мислење за изборните резултати се објавуваат најдоцна пет дена пред денот на одржување на изборите. (При објавување на резултатите, медиумите се должни да наведат податоци за името на нарачателот што го побарал и го платил испитувањето, институцијата што го извршила испитувањето, применетата методологија, големината и структурата на испитаниот примерок и периодот во кој е спроведено испитувањето);

Резултати од испитувања на јавното мислење спроведени на самиот ден на изборите не смеат да се објавуваат пред 19 часот, односно пред затворањето на избирачките места;

Предизборните собири не смеат да се одржуваат во воени објекти, верски објекти, болници, домови за стари лица, училишта, детски градинки и други јавни институции;

За потребите на изборната кампања не е дозволено да се користат просториите, опремата или другиот имот што е наменет за работа на државните органи и на органите на општините и на Градот Скопје.

Иако предизборната кампања сè уште не е почната, сепак, како и минатите изборни циклуси, политичарите го прекршуваат Изборниот законик. Речиси постојано има партиски конвенции, трибини, средби со граѓани. Иако Изборниот законик предвидува кампањата да почне 20 дена пред одржувањето на изборите, сепак изборните каравани тргнаа порано во битката по гласови. Ваква практика кај нас не е ништо ново. Заобиколувањето на Изборниот законик и злоупотребата на периодот пред почетокот на изборната кампања станаа традиција. Според законот, ДИК може да поведе прекршочна постапка против партиите што не го почитуваат Изборниот законик, но откако ќе добијат решение со кое се потврдува нивната кандидатура.

Што треба да се направи до изборите на 11 декември:

18 ноември – ДИК мора да ги објави во дневен печат листите со кандидати за пратеници;
21 ноември – Почнува изборната кампања, а завршува на 9 декември 2016 година во 24 часот;
22 ноември – ДИК ќе им го достави избирачкиот список на политичките партии, а тие, во рок од пет дена, до 27 ноември, мора да достават барање за запишување, дополнување или бришење податоци;
27 ноември – ДИК го потпишува избирачкиот список;
11 декември – Предвремени парламентарни избори.