Собранието ги избра Мисовски, Ременски и Мемеди за потпретседатели


Скопје, 20 февруари, 2018 - 16:34 (META) 

Пратениците во Собранието на денешната седница избраа тројца потпретседатели – Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски, Весел Мемеди.

Ниту еден од пратениците во Собранието не се пријави на отворената расправа за предлозите за потпретседатели.

За Мисоски, Ташевска Ременски и Мемеди гласаа 61 пратеник, а еден беше воздржан.

Новите потпретседатели по изборот дадоа свечена изјава, а пратениците ги поздравија со аплауз.


Кадриу: Функцијата ќе ја извршувам одговорно, сметам дека Законот за јазиците е уставен


Скопје, 11 јануари, 2018 - 13:34 (META) 

Новоизбраниот уставен судија, професорот Осман Кадриу откако положи свечена заклетва во Собранието, изјави дека функцијата ќе ја извршува одговорно и согласно принципите на правната држава.

– Покрај привилегиите што го има во битието на оваа функција, овде има компонента на одговорност. Тој мора да биде одговорен, бидејќи вредностите на Уставниот суд се мошне значајни. Преку нив се остварува интересот на граѓаните, бидејќи се штити уставниот поредок, а со тоа се придонесува да се штити Уставот на земјата. Ние како судии мора да дадеме придонес за ова. На прво место треба да се штити уставноста на земјата, посебно на оние земји кои сакат да бидат правни. Уставот е орган за дишење – рече Кадриу.

Прашан за уставноста на Законот за јазиците кој беше изгласан веднаш откако Собранието ги избра новите уставни судии, Кадриу рече дека неговото мислење како правник е дека Законот е во духот на Уставот и уставните норми.

-Прашањето на јазикот се гарантира со Устав. Со овој закон само се предвидува техниката, како албанскиот јазик да се имплементира – додаде Кадриу.


Кахремани добивал закани по живот откако станал в.д. претседател на Беса


Скопје, 9 јануари, 2018 - 13:27 (META) 

Вршителот на должност претседател на Движењето Беса, Неџмедин Кахремани денеска извести дека по неговиот избор за в.д. престедател, од вчера имал сериозни закани по живот за него и семејството.

– Ги поздравувам сите лица кои ми се закануваат и тие се веќе пријавени во полиција. Со овој случај е запознат министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а ќе бидат известени и сите дипломатско-конзуларни претставништва, Амбасадата на САД, Мисијата на ЕУ и на ОБСЕ. Мојата должност на пратеник сум ја прифатил, бидејќи сите точно знаат кој ги доби гласовите во Тетово – информираше денеска Кахремани во Собранието.

Во однос на случувањата во партијата, тој рече дека Движењето Беса е доволно консолидирано и со одржувањето на Конгресот идниот месец, се ќе биде во ред. Додаде дека нема скопски огранок на Беса, туку дека едно е Движењето Беса.

– Освен мојот интелектуален и професионален дигнитет, денес ги претставувам и моите гласачи и затоа ги замолувам сите кои нарачуваат закани не можат да ме спречат да ја вршам должноста чесно и доследно – додаде тој.


Советот за безбедност на ОН има шест нови земји-членки


Њујорк, 2 јануари, 2018 - 19:55 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите Нации има шест нови членки Екваторска Гвинеја, Брегот на Слоновата Коска, Холандија, Кувајт, Перу и Полска. Знамињата на овие земји, денеска беа поставени пред седиштето на ОН во Њујорк.

Египет, Јапонија, Сенегал, Украина и Уругвај го завршија својот мандат минатата година.

Советот за безбедност на ОН има 15 членки помеѓу кои и постојаните Кина, Франција, Русија, САД и Велика Британија. Останатите членки, ги избира Генералното собрание на ОН на две години.


Христијан Мицкоски е новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ


Валандово, 23 декември, 2017 - 17:49 (META) 

Со 376 гласа „за“ Христијан Мицкоски е избран за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Тој беше единствениот кандидат кој делегатите може да го заокружат на гласачкото ливче.

На вонредниот 16 конгрес на партијата кој се одржуваше во Валандово, од пријавените 438 делегати, за Мицкоски гласале 376, неважечки биле 52 ливчиња, а девет делегати воопшто не гласале. ВМРО-ДПМНЕ има вкупно 544 делегати.

Мицкоски доаѓа на чело на партијата откако до сега ја извршуваше функцијата генерален секретар.

Тој доаѓа на местото на Никола Груевски кој беше лидер на ВМРО-ДПМНЕ од 2003 година, а својата оставка ја најави на почетокот на месецот откако партијата ги загуби локалните избори одржани во октомври годинава.

Мицкоски е доктор по технички науки – машинство, вонреден професор на Машинскиот факултет во Скопје. Беше претседател на управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ. Магистрирал и докторирал на универзитети во Германија и Италија.


Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги земе во обѕир сите ставови, вели Димитриев


Валандово, 23 декември, 2017 - 12:00 (META) 

Поранешниот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев, во изјава за медиумите рече дека дискусиите на првиот ден од вонредниот конгрес на кој партијата ќе бира нов лидер биле многу коректни.

-Дискусиите беа многу коректни, во насока на тоа што треба партијата да преземе во наредниот период, да биде подобро организирана, зајакната со дополнителни ресурси како што доликува на една квалитетна опозиција, која што ќе биде алтернатива за замена на власта – рече Димитриев.

Тој напомена дека и претходниот конгрес имало отсуство на делегати, но дека согласно актите на партијата конгресот можел активно да работи.

Димитриев вели дека наредното раководство на ВМРО-ДПМНЕ во иднина треба со најголема сериозност да ги земе размислувањата на видните членови на партијата кои јавно изразија незадоволство пред конгресот.

-Моите размислувања се дека сите јавно изразени ставови и мислења треба да бидат земени во обѕир, бидејќи тие се кажани во насока за што подобро функционирање на партијата, се кажани од луѓе кои не се случајно во партијата и мислам дека во наредниот период новото раководство ќе ги земе со најголема сериозност – додаде Димитриев.


Димовски: Фактот што има само еден кандидат за лидер не е позитивен за партијата


Скопје, 21 декември, 2017 - 22:23 (META) 

Фактот дека има само еден кандидат за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ е изненадувачки и не е позитивен за партијата, изјави Илија Димовски пред почетокот на вечерашната седница на Централниот комитете на партијата пред вонредниот конгрес што утре и задутре треба да се одржи во Валандово.

– Ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Сè уште сме на ставот дека овој конгрес не ги исполнува демократските стандради и од тие причини ниту јас ниту другите имиња кои што се споменуваа во јавноста не одлучивме да поднесеме кандидатура на овој конгрес. Се надевам дека партијата ќе разбере дека е потребен нов концепт и дека е потребен поголем степен на разумност и поголем степен на отвореност – рече Димовски, кој беше еден од триесетмината актуелни и поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои бараа одложување на конгресот, што не беше прифатено од извршниот комитет на партијата.

Димовски изјави дека останува во ВМРО-ДПМНЕ и дека ќе продолжи јасно да зборува за концептот, кој, како што рече, верува дека партијата и нејзините членови го заслужуваат.

Прашан дали очекува фракции во ВМРО-ДПМНЕ, Димовски изјави дека „нема потреба од такви работи“, но, мисли „дека е дојден момент во кој што ќе „можеме и јавно и гласно да проговориме за очигледните разлики во концептите“.

– Мора да се научи партијата да прифаќа и различни ставови по одредени прашања. Мислам дека доволно време помина за да го научиме тоа како концепт кој што може да донесе само добро. Јас останувам дел од партиските тела, денеска ќе присуствувам на централниот комитет – рече Димовски, кој избегна да каже дали ќе учествува на конгресот на партијата во Валандово.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој е едиствен кандидат за лидер на партијата, пред почетокот на централниот комитет ги отфрли обвинувањата дека вршел притисок врз делегатите и рече оти очекува успешен конгрес.

– Станува збор за неаргументирани обвинувања. Сите што ме познаваат како човек и како политичар, знаат дека тоа не е точно. Јас целата оваа трка ја водев демократски, беспрекорно со свој тим на поддржувачи, кои што нормално ја промовираа мојата програма и се надевам дека ќе ги убедам делегатите да бидам избран за иден претседател на ВМРО-ДПМНЕ – рече Мицкоски.

Прашан за носителите на иницијативата за одложување на конгресот, тој рече дека станува збор за „прекрасни луѓе кои предонеле многу во партијата и кои што можат да придонесат и во иднина и дека нивниот капацитет ќе биде искористен во периодот што доаѓа“.

На прашањето дали стравува од фракции, Мицкоски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ била и ќе остане обединета и единствена како партија.


Директорот на Агенцијата за следење на комуникациите (ОТА) ќе го избира Собранието


Скопје, 26 ноември, 2017 - 14:32 (META) 

Со новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) преку која ќе се врши следењето на комуникациите ќе раководи директор што ќе го избира и ќе го разрешува Собранието, стои во предлог-законот за новата агенција, кој наскоро треба да се најде пред пратениците.

Директорот, како што е наведено во законот, ќе се избира преку јавен оглас.

Неговиот мандат ќе трае пет години, без право на повторен избор.

Според членот 8 од законот, „функцијата директор се врши професионално и е неспоива со извршување на друга јавна фунција или функција во политичка партија“.

Директорот ќе доставува до Собранието годишен извештај за работата на ОТА за претходната календарска година, најдоцна до крајот на март во тековната година, а ќе има обврска, на барање на законодавниот дом, да доставува и дополнителни извештаи.

Во агенцијата ќе има три групи на работни места, односно раководители, стручни работници и оперативно-технички работници.

ОТА, која ќе биде независен и самостоен државен орган, ќе има задача да го активира сигналот и да им овозможи на органите овластени за следење на комуникациите пристап до податоците од комуникациско-информациските системи на операторите. Таа ќе ги координира операторите и службите овластени за следењето и ќе врши надзор врз операторите.

„За овозможување на непосредно активирање и техничко управување со мерките за следење на комуникациите, како и овозможување пристап до податоци од комуникациско-информациски систем, се основа Оперативно-техничка агенција како самостоен и независен државен орган“, стои во членот 2.

Како што е наведено во законот, овие одредби ќе почнат да се применуваат најдоцна до 1 ноември 2018 година.


Судскиот совет на 8 ноември ќе одлучува за избор на претседател на Кривичниот суд


Скопје, 31 октомври, 2017 - 17:27 (META) 

Судскиот совет за идната среда ја закажа „итната седница“ на која ќе биде разгледана оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопje 1, Стојанче Рибарев.

Според дневниот ред, на седницата ќе биде усвоена и конечната ранг-листа на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1, а ќе биде донесена и одлука за избор на претседател на судот, по огласот што Судскиот совет го распиша на 20 јули годинава.

За местото претседател на овој суд се кандидираа поранешниот претседател, Владимир Панчевски, и судиите Иван Џолев, Весна Димишкова, Оља Ристова, Ивица Стефаноски, Ѓоко Ристов, Верка Петковска и Осман Шабани.

Досегашниот в.д. претседател на Кривичниот суд во Скопје, Стојанче Рибарев, си поднесе оставка на 25 октомври, а во меѓувреме, со судот раководи судијката Дијана Груевска-Илиевска, која го заменува Рибарев.

Основниот суд Скопје 1 веќе речиси една година нема претседател, откако на почетокот на декември минатата година му истече мандатот на Владимир Панчевски, кој во изминатиот период е мета на обвинувања за лошите состојби во судот, а неодамна во неговата канцеларија и во неговиот дом СЈО изврши претрес во врска со предистражна постапка што ја води ова обвинителство.


Итната седница на Судскиот совет за оставката на Рибарев – следната недела


Скопје, 27 октомври, 2017 - 12:00 (META) 

Судскиот совет сè уште не ја закажал итната седница по оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, а како што изјави претседателот на Советот, Зоран Караџовски, таа најверојатно нема да биде одржана денеска и ќе биде закажана од понеделник.

Во врска со тоа какво ќе биде решението на Судскиот совет околу изборот на шеф на Кривичниот суд во Скопје, односно дали ќе се оди на избор на претседател или повторно ќе постави вршител на должност, Караџовски вели дека според законот, и двете опции се отворени.

Судскиот совет на 20 јули распиша нов оглас за избор на претседател на скопскиот кривичен суд, откако претходниот пропадна.

– Опциите се да поминат изборите и да се одреди разумен датум за избор на претседател на судот или, пак, да се оди повторно на поставување в.д. претседател, што е, исто така, според закон – ни изјави Караџовски.

Инаку, во меѓувреме, со Основниот суд Скопје 1 раководи судијката Дијана Груевска-Илиевска, која го заменува Рибарев.

Тој, како што соопшти Судскиот совет, оставката ја поднел завчера. Пет дена претходно, тој испратил известување до Советот дека од истиот ден, односно 20 октомври, е на боледување и дека ќе го заменува судијката Дијана Груевска-Илиевска.

Оставката на Рибарев доаѓа во период кога најголемиот и најважниот суд е во фокусот на јавноста поради ревизијата што ја спроведува комисија на Министерството за правда, поради индициите за злоупореби на автоматизираниот систем за управување со судските предмети (АКМИС). Актуелни се и обвиненијата што ги поднесе СЈО, за кои се очекува наскоро да почне судската постапка, но во тек е и постапката за екстрадиција на поранешните началници на УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, што ја води Министерството за правда, а Кривичниот суд треба да ги подготви списите за случаите што се водат против нив.

Дел од медиумите шпекулираат дека Рибарев, наводно, поднел оставка бидејќи не можел да ги истрпи притисоците, кои, како што пишува „Дојче веле“, повикувајќи се на судски извори, доаѓале „однадвор – од лица засегнати со истрагите на СЈО, но и од нивни експоненти внатре, во судот“. Засега нема потврда или демант од Рибарев. Тој во известувањето што го доставил до Судскиот совет навел дека оставката ја поднесува од лични причини.

Основниот суд Скопје 1 веќе речиси една година нема претседател, откако на почетокот на декември минатата година му истече мандатот на Владимир Панчевски, кој во изминатиот период е мета на обвинувања за лошите состојби во судот, а неодамна во неговата канцеларија и во неговиот дом СЈО изврши претрес во врска со предистражна постапка што ја води ова обвинителство.