!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Судскиот совет на 8 ноември ќе одлучува за избор на претседател на Кривичниот суд


Скопје, 31 октомври, 2017 - 17:27 (META) 

Судскиот совет за идната среда ја закажа „итната седница“ на која ќе биде разгледана оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопje 1, Стојанче Рибарев.

Според дневниот ред, на седницата ќе биде усвоена и конечната ранг-листа на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1, а ќе биде донесена и одлука за избор на претседател на судот, по огласот што Судскиот совет го распиша на 20 јули годинава.

За местото претседател на овој суд се кандидираа поранешниот претседател, Владимир Панчевски, и судиите Иван Џолев, Весна Димишкова, Оља Ристова, Ивица Стефаноски, Ѓоко Ристов, Верка Петковска и Осман Шабани.

Досегашниот в.д. претседател на Кривичниот суд во Скопје, Стојанче Рибарев, си поднесе оставка на 25 октомври, а во меѓувреме, со судот раководи судијката Дијана Груевска-Илиевска, која го заменува Рибарев.

Основниот суд Скопје 1 веќе речиси една година нема претседател, откако на почетокот на декември минатата година му истече мандатот на Владимир Панчевски, кој во изминатиот период е мета на обвинувања за лошите состојби во судот, а неодамна во неговата канцеларија и во неговиот дом СЈО изврши претрес во врска со предистражна постапка што ја води ова обвинителство.


Итната седница на Судскиот совет за оставката на Рибарев – следната недела


Скопје, 27 октомври, 2017 - 12:00 (META) 

Судскиот совет сè уште не ја закажал итната седница по оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, а како што изјави претседателот на Советот, Зоран Караџовски, таа најверојатно нема да биде одржана денеска и ќе биде закажана од понеделник.

Во врска со тоа какво ќе биде решението на Судскиот совет околу изборот на шеф на Кривичниот суд во Скопје, односно дали ќе се оди на избор на претседател или повторно ќе постави вршител на должност, Караџовски вели дека според законот, и двете опции се отворени.

Судскиот совет на 20 јули распиша нов оглас за избор на претседател на скопскиот кривичен суд, откако претходниот пропадна.

– Опциите се да поминат изборите и да се одреди разумен датум за избор на претседател на судот или, пак, да се оди повторно на поставување в.д. претседател, што е, исто така, според закон – ни изјави Караџовски.

Инаку, во меѓувреме, со Основниот суд Скопје 1 раководи судијката Дијана Груевска-Илиевска, која го заменува Рибарев.

Тој, како што соопшти Судскиот совет, оставката ја поднел завчера. Пет дена претходно, тој испратил известување до Советот дека од истиот ден, односно 20 октомври, е на боледување и дека ќе го заменува судијката Дијана Груевска-Илиевска.

Оставката на Рибарев доаѓа во период кога најголемиот и најважниот суд е во фокусот на јавноста поради ревизијата што ја спроведува комисија на Министерството за правда, поради индициите за злоупореби на автоматизираниот систем за управување со судските предмети (АКМИС). Актуелни се и обвиненијата што ги поднесе СЈО, за кои се очекува наскоро да почне судската постапка, но во тек е и постапката за екстрадиција на поранешните началници на УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, што ја води Министерството за правда, а Кривичниот суд треба да ги подготви списите за случаите што се водат против нив.

Дел од медиумите шпекулираат дека Рибарев, наводно, поднел оставка бидејќи не можел да ги истрпи притисоците, кои, како што пишува „Дојче веле“, повикувајќи се на судски извори, доаѓале „однадвор – од лица засегнати со истрагите на СЈО, но и од нивни експоненти внатре, во судот“. Засега нема потврда или демант од Рибарев. Тој во известувањето што го доставил до Судскиот совет навел дека оставката ја поднесува од лични причини.

Основниот суд Скопје 1 веќе речиси една година нема претседател, откако на почетокот на декември минатата година му истече мандатот на Владимир Панчевски, кој во изминатиот период е мета на обвинувања за лошите состојби во судот, а неодамна во неговата канцеларија и во неговиот дом СЈО изврши претрес во врска со предистражна постапка што ја води ова обвинителство.


Новата директорка на УНЕСКО, Одри Азулеј, победи со два гласа разлика


Париз, 14 октомври, 2017 - 14:22 (META) 

Поранешната министерка за култура на Франција, Одри Азулеј, е избрана за нова директорка на УНЕСКО.
Таа на гласањето го победи кандидатот од Катар, исто така поранешен министер за култура, Абдулазиз ал Кавари.

Азулеј освои 30 гласови, наспроти 28 гласови колку што доби Ал Кавари, иако арапските држави лобираа на чело на УНЕСКО да дојде некој од тој регион.

Генералното собрание на УНЕСКО ќе мора следниот месец да го потврди изборот на директорот, но тоа е само формалност.

Агенцијата на Обединетите нации за култура, наука образование избра нов директор во моментот кога САД и Израел најавија дека ќе ја напуштат организацијата.


Собраниските служби и официјално најавија дека денеска ќе се гласа за Зврлевски


Скопје, 17 август, 2017 - 9:58 (META) 

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се одржи 13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, според вчерашната најава од претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Прво, според денешната најава на собраниските служби, ќе одржи продолжението на 8-та седница, на чиј дневен ред се 12 точки, меѓу кои и изборот на заменици на генералниот секретар на Собранието. На оваа седница ќе се гласа и за измените на законот за плати со кои ќе се зголеми минималната плата.

Претседателот на парламентот вчера најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Зврлевски, откако попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи се на писмото од Антикорупциската комисија која смета дека во периодот пред изборите не треба да се расправа и да се разрешуваат државни функционери.

Џафери смета дека Државната комисија за спречување на корупција неовластено се обраќа до Собранието и го прекршува Деловникот за работа.

– Претседателот на Собранието, не се обрати до Државната комисија за спречување на корупција имајќи предвид дека автентичното толкување на одредени закони според Деловникот е надлежност на Собранието. Писмото на ДКСК не произведува формално-правни обврски кон мене и кон Собранието кое е највисок законодавен орган и не може да ја попречи работата на Собранието. Претседателот на Собранието не се обрати до оваа Комисија – рече Џафери на крајот на вчерашното продолжение на 6-та седница.

Според Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ,  разрешувањето на Зврлевски е „дрско и арогантно кршење на законот, досега невидено во Македонија“


Во Собранието денеска ќе се гласа за заменик-министрите


Скопје, 15 јуни, 2017 - 9:44 (META) 

Петтата седница на Собранието на Република Македонија, почната вчера со обемна агенда, продолжува денеска, а на дневен ред е и изборот на заменик-министрите во Владата предводена од Зоран Заев.

Пред гласањето за министрите, на дневен ред се годишни извештаи за 2016 година на државни совети, комисии или агенции, меѓу кои и на Комисијата за спречување на корупцијата, како и извештајот за работата на Судскиот буџетски совет и за реализацијата на судскиот буџет минатата година.


Туск и Јункер му го честитаа на Заев изборот за премиер


Брисел, 8 јуни, 2017 - 18:10 (META) 

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер, денеска испратиле честитка до Зоран Заев по повод неговиот избор за премиер и за формирањето на новата Влада.

„Формирањето на новата Влада нуди можност за придвижување надвор од рамките на политичката борба што ја држеше земјата назад толку долго. Наредниот период ѝ нуди на новата Влада можност за посветена работа, преку конструктивен дијалог со опозицијата, кон заедничката цел за евроатлантска интеграција“, се вели во честитката, соопштуваат од Владата.

Континуираната посветеност на новата Владата кон целосна имплементација на Договорот од Пржино и спроведување на приоритетите за итна реформа ќе биде од суштинско значење за успехот на Македонија, се додава во честитката на Туск и на Јункер до Заев.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ двапати за еден месец го понижи Собранието


Скопје, 30 мај, 2017 - 10:19 (META) 

„Во вода паднаа најавите за транспарентност и за отчетност на СДС и на коалициските партнери од новото собраниско мнозинство. СДС вторпат го понижи и го деградира Собранието на Република Македонија за само еден месец“, порача ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение денеска.

Партијата вели дека СДСМ ги погазил Уставот, деловникот за работа на Собранието и Законот за Собрание со изборот на Талат Џафери за претседател пред повеќе од еден месец, а потоа со закажувањето седница за избор на влада за само еден ден.

„Изминативе 16 години, во Република Македонија се воспостави една демократска практика каде се оставало простор од минимум 12 дена помеѓу доставувањето на предлогот за избор на влада и закажувањето на собраниската седница. Ова е простор за јавна дебата и за сериозна анализа на владината програма и на предложените кандидати за министри. Како по обичај, СДС и аболираниот криминалец Зоран Заев оваа демократска практика ја погазија и одлучија да се закаже седница за само еден ден“, тврди ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата вели дека Зоран Заев сака да сокрие нешто од македонската јавност, пред која треба да даде отчет и го обвини претседателот на СДСМ дека иако ветувал најмногу 20 министри во новата влада, сега предлага владин кабинет од 26 министри.


Џафери и Заев премиерно ја отвораат новата политичка сезона во Собранието


Скопје, 30 мај, 2017 - 9:59 (META) 

Во Собранието на Република Македонија, денеска, во 11 часот, почнува постапката на избор на новата влада, која, според член 112 од деловникот на Собранието, може да трае најмногу два дена.

Оваа седница е првата со која ќе претседава Талат Џафери од ДУИ и првата на која Зоран Заев се обраќа во својство на мандатар.

По подолга политичка криза, во која и ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Ѓорге Иванов обвинуваа за обид за нарушување на унитарноста на државата, Заев го доби мандатот за формирање на новата влада на 17 мај годинава.

Единствената расправа за составот и за програмата на новата влада би требало да заврши со гласање до утре на полноќ. Според изјавите на лидерите на политичките партии, од новото парламентерно мнозинство, не би требало да има проблем, оти поддршка на владата на Заев ветија и ДУИ и Алијанса на Албанците, кои ќе учествуваат во неа, но и Беса, која иако нема да биде дел од новата влада, вети дека ќе ја поддржува. Со 49 пратеници на СДСМ, 10 на ДУИ, пет на БЕСА и со три пратеници од Алијанса за Албанците, владата ќе има поддршка од 67 пратеника, односно се очекува да биде задоволен ставот 4 од деловникот на Собранието, според кој, владата се избира со мнозинство пратеници од 120-члениот состав.

ВМРО-ДПМНЕ по цел ден молк вчеравечер потврди дека нејзините пратеници ќе присуствуваат на седницата, откако во текот на денот повеќепати обвини дека рокот што е даден на пратениците да ги разгледаат составот и програмата на владата е прекраток.


Собраниска седница за избор на владата утре во 11 часот


Скопје, 29 мај, 2017 - 9:16 (META) 

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, вчера од мандатарот за составување на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, го добил предлогот за состав на владата и програмата за нејзиниот мандат.

Џафери веднаш двата документа ги доставил до пратениците, а седницата за избор на владата ја свикал за утре, во 11 часот, се вели во соопштението од неговиот кабинет.


Трамп уверува дека потрагата за нов шеф на ФБИ се одвива брзо


Вашингтон, 15 мај, 2017 - 20:49 (META) 

Претседателот на Соединетите Aмерикански Држави, Доналд Трамп, изјави дека неговата потрага за нов шеф на ФБИ се одвива брзо.

– Процесот се одвива брзо – изјави Трамп.

Американскиот претседател претходно изјави дека сака бргу да именува нов директор на ФБИ на местото на сменетиот Џејмс Коми, напомнувајќи дека тоа би можело да се случи до петок, а веќе почнал и со разговори со кандидатите за таа функција.

Трамп во саботата на новинарите кои патувале со него во авионот за Вирџинија им кажал дека кандидатите што ги разгледува се генерално добро познати, високо уважени и талентирани луѓе.