!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Димитров и Дачиќ задутре во Ниш ќе ги затоплуваат меѓусоседските односи


Скопје, 23 август, 2017 - 16:57 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот српски колега Ивица Дачиќ денеска ги поздравија принципите за надминување на тензиите меѓу Србија и Македонија, договорени од македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ.

Дачиќ во телефонскиот разговор со Димитров соопштил дека вработените во српската амбасада утре ќе се вратат во Скопје и дека амбасадорот наскоро исто така ќе се врати во Македонија.

Димитров и Дачиќ, во контекст на мерките за затоплување и унапредување на односите меѓу двете земји, договориле задутре (петок) да се сретнат во Ниш.

Претходно Заев и Вучиќ, телефонски разговараа за новонастанатата ситуација на релација Скопје – Белград и се согласија прашањето да се реши преку дијалог.

Заев и Вучиќ се договориле и за интензивирање на меѓусебната комуникација на највисоко ниво и на взаемната поддршка на патот кон ЕУ и НАТО.

Официјален Белград во саботата го повлече целиот персонал од српската амбасадата во Скопје и ги обвини македонските власти за „многу офанзивни разузнавачки активности“ насочени против Србија.


Димитров: Владата не дала наредби за разузнавачки активности против Србија


Скопје, 22 август, 2017 - 16:55 (META) 

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ дека српските дипломати во Скопје биле прислушувани, заплашувани и следени.

Димитров истакна дека чекаат официјални информации од Белград за ваквите тврдења поради што не сакаат да навлегуваат во шпекулации кој би можел да врши вакви активности.

Тој рече дека суштинскиот пристап на новата Влада е решавање, а не создавање на проблеми.

– Успехот на нашите соседи е и наша успех, а нашиот успех е успех и за соседите – рече Димитров.

Според Димитров, ако постојат недоразбирања, тие треба да се решаваат во директен разговор.

– Во неделата, веднаш по добивањето на нотата, го побарав Дачиќ, но не го добив. Вчера преку македонската амбасада во Белград побаравме телефонски разговор кој наверојатно ќе се случи утре – изјави Димитров.

Во однос на обвинувањата за разузнавачка офанзива тој истака дека единствената офанзива која ја спроведува новата Влада е онаа на развој на пријателство и решавање проблеми. Во контекст на тоа, тој го спомена Договорот со Бугарија, планираната заедничка седница со владата Албанија и посетата на Атина.

Во врска со инцидентот со македонскиот конзул во Канада кој беше фотографиран со мапа на Голема Македонија рече дека нема да дозволи однесување кое што излегува надвор од Уставот на Македонија и не е во интерес на државата.

– Сликање со мапа не е политика на Министерството за надворешни работи, ниту на Владата – рече Димтров додавајќи дека конзулот е повикан на консултации, а посебна комисија ќе го разгледа случајот и дека вакви случаи повеќе нема да бидат толерирани.


Дачиќ: Порака за Македонија – знаеме што сте договарале


Белград, 22 август, 2017 - 12:23 (META) 

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека одлуката на Србија да го повлече персоналот од амбасадата во Македонија всушност преставува порака до Скопје дека Србија „знае што се договарале и што се договориле“.

Тоа, како што истакна Дачиќ, не е нешто што им се прави на пријателите, но дека и покрај тоа Србија сака добри односи со сите држави во регионот поради мир и стабилност.

– Србија сака да ја смири новонастанатата ситуација со Македонија која не се базира на претпоставки, туку на недвосмислено утврдени факти кои говорат за засилено офанзивно дејствување кон Србија – изјави Дачиќ во утринската програма на телевизијата „Пинк“.

Српскиот министер за надворешни работи најави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ утре телефонски ќе разговара со македонскиот премиер Зоран Заев, а дека тој ќе се слушне со неговиот колега Никола Димитров, но и дека српската премиерка Ана Брнабиќ ќе има прилика да се сретне со Заев на меѓународен собир овие денови.

Дачиќ истакна дека Србија не преземала и не презема ништо против Македонија сите овие години и дека била многу коректна и конструктивна и не се мешала во внатрешните работи на Македонија дури ни, како што вели, во турбулентните периоди кога имало секојдневни протести.

– Не постои ништо врз основа на што би можело да се утврди дека Србија презела било што би било против интересите на Македонија – додаде Дачиќ и потсети дека Македонија има проблем и дека не го разрешила прашањето за името на државата.

На пораката на македонската владата дека по прашањето на кандидатурата за Косово за членство во УНЕСКО ќе се води по ставовите на поголемиот број држави членки на ЕУ, Дачиќ вели дека ако Србија има став како ЕУ тогаш би можела да ја поништи претходната одлука и да ја признае Македонија под името со кое таа седи во Брисел – а тоа е БЈРМ.

Дачиќ вели дека и претходно постоеле разузнавачки дејствувања, но дека во последниот период имало наредби тие делувања да се зајакнат. Тој додаде дека не го загрижува тоа што го прислушувале неговиот телефон затоа што тоа што тој го зборува на телефон го кажува и јавно.


Владатa без избрзани заклучоци ги поздрави најавите на Белград за пријателски односи


Скопје, 21 август, 2017 - 19:50 (META) 

Владата попладнево соопшти дека без да носи избрзани заклучоци во врска со повлекувањето на целокупниот персонал од амбасадата на Србија во земјава на консултации во Белград, ги поздравува најавите на официјален Белград за „заштита на пријателските односи и за враќање на состојбите во вообичаени рамки“

„Република Македонија развива пријателски односи со сите соседни земји. Новата Влада на Република Македонија е цврсто посветена и презема интензивни чекори во насока на решавање наспроти создавање проблеми, унапредувајќи ги добрососедството, соработката и партнерството со Република Србија, како и со другите земји од опкружувањето. Убедени сме дека тоа е единствениот начин регионот одлучно да зачекори напред. Во врска со конкретниот случај, не носејќи избрзани заклучоци, ги поздравуваме најавите од официјален Белград за заштита на пријателските односи и за враќање на состојбите во вообичаени рамки“, стои во соопштението од Владата.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјавија дека персоналот во амбасадата на Србија во Македонија е повлечен на консултации во Белград, откако од страна на српските разузнавачки органи „биле добиени доволно докази за многу офанзивни разузнавачки активности против органите и институциите на Србија“.

– Наша работа е нашите луѓе да бидат подготвени и да се заштити пријателството меѓу Србите и Македонците и да дознаеме како да делуваме во поинакво и ново опкружување кое нам не ни било познато до пред неколку месеци – рече Вучиќ.

Српскиот министер за надворешни работи повторно порача дека Србија би можела да го промени ставот во врска со примената на уставното име на Македонија, доколку официјално Скопје го смени својот воздржан став и го поддржи влезот на Косово во УНЕСКО.


Кој за што, Дачиќ за името: Србија може да го смени ставот за признавањето на Македонија


Скопје, 21 август, 2017 - 17:04 (META) 

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ порача дека Србија би можела да го промени ставот во врска со примената на уставното име на Македонија, доколку официјално Скопје го смени својот воздржан став и го поддржи влезот на Косово во УНЕСКО, пренесува српската државна телевизија, РТС.

– Доколку Македонија навистина гласа за приемот на Косово во УНЕСКО, иако е свесна колку тоа ја погодува Србија и српскиот народ, на претседателот (Александар) Вучиќ ќе му предложам Србија во однос на името под кое ја признавме Македонија, исто така, како и тие околу Косово во УНЕСКО, да ја има предвид позицијата на Европската Унија“, изјави Дачиќ.

Изјавата на Дачиќ следи по денешното соопштение на македонската Влада дека ќе го следи примерот на ЕУ при гласањето за влез на Косово во УНЕСКО.

Според Дачиќ, денешниот став на македонската влада е „директно спротивен на сите досегашни изјави на македонскиот премиер (Зоран) Заев дека Македонија ќе биде воздржана. Тој вели дека Заев, освен во јавните изјави, ставот за воздржаност и го пренел и на премиерката Ана Брнабиќ во Трст.

Промената на ставот, според Дачиќ, директно влијае на добрососедските односи со Македонија.

– Добрите односи се наша цел, но само на база на реципроцитет – рече Дачиќ.

Српското МНР вчера го повлече на консултации својот персонал од амбасадата во Скопје, поради, како што денеска соопштија Дачиќ и Вучиќ, „засилена офанзивна разузнавачка активност против Србија“.


Вучиќ нема намера да го демантира Дачиќ за изјавите за Македонија


Солун, 13 јули, 2017 - 16:55 (META) 

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Солун изјави дека нема да ги демантира неодамнешните изјави на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, дека Србија направила грешка што ја признала Македонија под уставното име.

– Да сакав да го критикувам или демантирам Дачиќ, тоа со леснотија ќе го направев. Но, очигледно е дека тоа не го направив – рече Вучиќ, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Солун, каде денеска се одржува трилатералниот самит меѓу Грција, Србија и Бугарија.

Тој истакна дека во иднина Србија ќе се води само од своите интереси и дека пријателски ќе им помага на тие што се на нејзина страна и кои помагале во зачувувањето на принципите на меѓународното право, додавајќи дека во таа смисла „грчките пријатели може да сметаат на поддршката од Србија“.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги повторил ставовите на Атина дека спорот за името меѓу Грција и Македонија мора да се реши пред „малиот балкански сосед да се приклучи кон Европската Унија и кон НАТО“, пренесе грчкиот весник „Катимерини“.


Дачиќ: Како ќе се однесувате вие со Србија, така ќе се однесуваме ние со вас


Белград, 13 јули, 2017 - 10:15 (META) 

Како вашата држава ќе се однесува кон Србија, така и ние ќе се однесуваме кон вас, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, пренесува „Вечерње новости“.

– Повеќепати им кажав на македонските претставници: Како вашата држава ќе се однесува кон Србија на меѓународната политичка сцена и во организациите, така и ние ќе се однесуваме кон вас – изјави Дачиќ, кој посочил дека понатаму воопшто не сака да разговара на таа тема.

Пред два дена, по средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, Дачиќ изјави дека Србија направила грешка кога пред 20 години ја признала Македонија под уставно име.

– Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно спрема Грција, а Скопје секогаш имаше негативен став спрема прашањето за Косово и Метохија. Тие ја признаа независноста на Косово и гласаа за прием на Косово во УНЕСКО – изјави Дачиќ.

Тој додаде дека Србија нема да повлекува никакви потези кои би можеле да ја нарушат стабилноста на регионот и дека „за разлика од некои други народи, Србија нема територијални претензии кон делови на Грција“.

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, изрази жалење поради изјавата за Дачиќ и му порача дека во регионот „растеме и паѓаме заедно“.


ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема полза од тоа што Димитров жали за изјавата на Дачиќ


Скопје, 12 јули, 2017 - 10:12 (META) 

Република Македонија нема никаква полза од тоа што министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изрази жалење за изјавата на српскиот колега Ивица Дачиќ дека Србија направила грешка признавајќи ја земјава под уставното име, порача ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение. Партијата ја обвини новата власт дека работи против интересите на Македонија.

„Катастрофалната меѓународна политика на Заев и на Димитров, која има заеднички именител „виткање кичма“, секојдневно ги урива позициите и достоинството на Република Македонија. Секојдневно сме сведоци на бројни изјави на бугарски функционери кои ги напаѓаат јазикот, идентитетот, културата на Република Македонија, а владата на СДС упорно молчи. Од бугарска страна се слави договорот и се потврдува дека Илинденското востание е бугарско, дека со договорот се става крај на македонизмот и дека децата во Македонија конечно ќе учат точна историја откако Заев ќе ги избрише книгите. Граѓаните на Република Македонија имаат право да ја знаат содржината на договорот. Имаат право да знаат какви отстапки Зоран Заев има направено“, се вели во соопштението од опозициската партија.


Димитров му порача на Дачиќ: Во регионот растеме и паѓаме заедно


Скопје, 11 јули, 2017 - 18:10 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, изрази жалење поради изјавата на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека Белград направил грешка што ја признал Македонија под уставното име.

– Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија и Република Србија, и споделуваме толку многу нешта. Убеден сум дека двата пријателски народа преферираат да имаме односи базирани на заемна почит, разбирање и на европски дух. Тоа е добро не само за Македонија и за Србија, туку и за целиот регион. Да не заборавиме, во регионот растеме и паѓаме заедно – реагира министерот Димитров.

Дачиќ по средбата во Атина со својот грчки колега Никос Коѕиас, рече дека Србија не постапила коректно кон Грција со тоа што пред 20 години ја признала Македонија.

– Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно спрема Грција, а Скопје секогаш имаше негативен став спрема прашањето за Косово и Метохија. Тие ја признаа независноста на Косово и гласаа за прием на Косово во УНЕСКО – изјави Дачиќ, додавајќи дека Србија „за разлика од некои други народи, нема територијални претензии кон делови на Грција“.

Ова не е првпат Дачиќ да даде ваква изјава во врска со признавањето на Македонија. Тој во новогодишното интервју за агенцијата „Бета“ рече дека „биле будали“ што ја признале Македонија.


Дачиќ не знае географија или провоцира: Србија немала територијални претензии кон Грција!


Атина, 11 јули, 2017 - 11:57 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по состанокот со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, во Атина изјави дека Србија направила грешка кога пред 20 години ја признала Македонија под уставно име.

– Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно спрема Грција, а Скопје секогаш имаше негативен став спрема прашањето за Косово и Метохија. Тие ја признаа независноста на Косово и гласаа за прием на Косово во УНЕСКО – изјави Дачиќ.

Тој додаде дека Србија нема да повлекува никакви потези кои би можеле да ја нарушат стабилноста на регионот и дека „за разлика од некои други народи, Србија нема територијални претензии кон делови на Грција“.

Дачиќ по средбата истакнал дека основата идеја во односите помеѓу Грција и Србија е тоа дека тие се „пријатели односно браќа“.

В четврток во Солун ќе биде одржан состанокот на Високиот совет за соработка помеѓу Србија и Грција, а делегацијата на Србија ќе ја предводи претседателот Александар Вучиќ.

На почетокот на годината српскиот шеф на дипломатијата во интервју за агенцијата „Бета“ имаше слична изјава во врска со признавањето на Македонија под уставното име и рече дека „биле будали“ што ја признале Македонија.

– Србија направи голема грешка. Цела Европа и целиот свет го користат називот Поранешна Југословенска Република Македонија, а ние им удривме шлаканица на нашите браќа Грци и сега очекуваме од Грците да не го признаат Косово, а Македонија ја признавме навредувајќи ги Грците, додека тие (Македонците) секогаш гласаат за Косово. Јас морам да кажам дека сме будали – изјави Дачиќ.