!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Кацарска ќе им суди на Груевски и на Јанкулоска за „мерцедесот“ од 600 илјади евра


Скопје, 12 јануари, 2018 - 16:41 (META) 

Кривичниот суд денеска ги објави имињата на судии кои според новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев ќе ги водат предметите на Специјалното јавно обвинителство.

Така, судијката Добрила Кацарска ќе им суди на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за случајот „Тенк“, односно за набавката на „мерцедесот“ од 600 илјади евра.

Кацарска ќе ги суди и случаите „Триста“ и „Транспотер“, кои досега ги водеше судијката Лидија Петровска, која со новиот распоред на Џолев е прераспоредена во друго одделение во судот.

Судија во случајот за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамарите во Центар“, каде обвинети се Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште десетина лица, ќе биде Душан Јосифов, кој предметот го презема од својата колешка Татјана Михајлова, која исто така е прераспоредена во друго одделение.

Од другите предмети на СЈО кои се судат во одделението за организиран криминал, „Сопот“ и „Шпион“ ќе ги суди Владимир Туфегџиќ, а Џанета Бегтовиќ ќе ги води „Трезор“ и „Таргет и Тврдина“ во кои обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и екс началникот на петтата управа, Горан Грујевски и Никола Бошковски.

Огнен Ставрев ги ќе суди „Титаник 2“, „ТНТ“, а судијата Осман Шабани ќе ги води „Топлик“ и „Тендери“.

Судијата Ставрев го презема и случајот „Монструм“, кој Врховниот суд го врати на повторно судење, откако ја укина првичната пресуда со која шест лица беа осудени на доживотни затворски казни за петкратното убиство кај Смиљковско езеро од 12 април 2012 година.

Од Кривичниот суд велат дека предметите се распределени согласно автоматизираниот систем за управувње со судските предмети и новиот распоред на претседателот на судот.

За останатите предмети кои сè уште не се распределени и обвинителните акти кои сè уште не се оценети од судот велат дека дополнително ќе информираат.


Џолев донел нов распоред во Кривичен, дел од предметите на СЈО ќе добијат нови судии


Скопје, 20 декември, 2017 - 18:23 (META) 

Новиот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев донел нов годишен распоред на судиите, со кој, дел од предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе добијат нови судии, јавува телевизија „Телма“ повикувајќи се на свои извори.

Со новиот распоред, голем дел од досегашните судии во одделот за организиран криминал, кои ги судат предметите на СЈО, се префрлени во одделот за прекршоци, односно ќе судат сообраќајни и прекрушувања на јавниот ред и мир.

Според информациите во медиумите, меѓу нив се судијките Лидија Петровска, која ги суди случаите „Тврдина 2“, „Триста“ и „Транспортер“, Татјана Михајлова, која го води случајот за насилствата пред Општина Центар и Моника Бахчовановска, сопруга на функционер на претходната власт.

Во одделот за организиран криминал, останува судијата Горан Бошевски, кој го суди предметот „Траекторија“ на СЈО, а во овој оддел ќе судат и судијата Владимир Туфегџиќ, кој беше истражен судија во случајот „Монструм“, поранешната претседателка на судот Добрила Кацарска, судијката Софче Гаврилова – Ефремова, која го суди предметот „Тотал“, во кој обвинет е Драган Павловиќ – Латас, потоа судиите Огнен Ставрев, Дарко Тодоровски и Осман Шабани и судијката Џенета Бектовиќ.

Претседателот на судот, Иван Џолев потврдил дека има нов годишен распоред на судии кој ќе стапи на сила откако ќе стане правосилен и дека сите предмети кои ги воделе судии кои се префрлени во други оддели ќе добијат нови судии.

Инаку, судиите кои не се задоволни од новиот распоред имаат право на жалба до Врховниот суд.


Џолев: Итни прераспоредувања нема да има, освен по исклучок


Скопје, 10 ноември, 2017 - 12:30 (META) 

Новоизбраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев денеска истакна дека ќе бара судиите да работат согласно законите и оти нема да дозволи да се врши политики притисок врз нив. Тој рече дека заедно го судиите и останатите вработени ќе работат на подобрување на угледот на судот.

Прашан дали планира да направи нов годишен распоред, Џолев рече дека прво ќе се направи анализа и ќе разговара со судиите, заеднички и поединечно, па дури потоа ќе изготви нов распоред.

– Ќе има прегрупирање и се надевам дека нема да има незадоволни судии. Итни прераспоредувања нема да има, освен по исклучок, доколку се појави некоја итна интервенција, рече Џолев, кој пред два дена со 11 гласа „за“ и два „против“ беше избран за претседател на Основниот суд Скопје 1.

Џолев е судијата кој неодамна изјави дека поранешниот претседател на судот, Владимир Панчевски, вршел притисок по изречена судска пресуда. Џолев на Панчевски му поднесе кривична пријава, а за ова негово обвинување расправаа и Советот за утврдување на факти и Судскиот совет.


Џолев даде заклетва и стана претседател на Основниот суд во Скопје


Скопје, 10 ноември, 2017 - 11:37 (META) 

Новиозибраниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев денеска даде свечена изјава пред членовите на Судскиот совет, со што и официјално стапи на функцијата.

Судскиот совет пред два дена со 11 гласа „за“ и два „против“, го избра Џолев за претседател на Основниот суд Скопје 1.

Џолев е судијата кој неодамна изјави дека поранешниот претседател на судот, Владимир Панчевски, вршел притисок по изречена судска пресуда. Џолев на Панчевски му поднесе кривична пријава, а за ова негово обвинување расправаа и Советот за утврдување на факти и Судскиот совет.

Џолев доаѓа на местото на доскорашниот в.д. претседател на Кривичен суд Стојанче Рибарев кој, поднесе оставка поради лични причини.


Иван Џолев е избран за нов претседател на Кривичниот суд


Скопје, 8 ноември, 2017 - 11:48 (META) 

Со 11 гласа „за“ и два „против“, Судскиот совет го избра судијата Иван Џолев за претседател на Основниот суд Скопје 1.

Помеѓу другите кандидати за претседател на судот беа претходниот претседател Владимир Панчевски, Ивица Стефановски, Верка Петковска, Осман Шабани, Ѓоко Ристов и Весна Димишкова.

Судијата Оља Ристова ја повлекла кандидатурата за претседател на скопскиот Кривичен суд, информираа на седницата на Судскиот совет.

Претходно беше констатирана оставката на в.д. претседателот на скопскиот Кривичен суд, Стојанче Рибарев, кој, како што беше речено на седницата, оставката ја поднел поради здравствени причини, односно хируршка интервенција.

Џолев е судијата кој неодамна изјави дека поранешниот претседател на судот, Владимир Панчевски, вршел притисок по изречена судска пресуда. Џолев на Панчевски му поднесе кривична пријава, а за ова негово обвинување расправаа и Советот за утврдување на факти и Судскиот совет.


Судиите Неделкова и Џолев најавија тужби против Судскиот совет до Управниот суд


Скопје, 20 јануари, 2017 - 17:00 (META) 

Судиите Иван Џолев и Лидија Неделкова најавија дека ќе поднесат тужби до Управниот суд заради одлуките на Судскиот совет, кој ги одбил нивните приговори во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, пишува „Алсат М“.

Џолев и Неделкова велат дека нивните забелешки биле поткрепени со факти, а при оценувањето не биле земени предвид сите фактори.

„Судскиот совет ме извести дека мојот приговор за вонредното оценување е неоснован. Укажав дека при бодувањето направена е математичка грешка. Ќе поднесам тужба до Управниот суд“, изјавил Џолев за „Алсат М“.

Судијката и поранешна претседателка на Врховниот суд, Лидија Неделкова, потврдила дека од Судскиот совет добила одговор дека нејзиниот приговор е одбиен и дека ниту една од нејзините забелешки за начинот на оценување не била прифатена. Советот не ги зел предвид ниту научните трудови што Неделкова ги објавила во влијателни списанија.

„Нема друг правен лек. Останува да се поднесе тужба до Управниот суд за начинот на кој сум оценета“, изјавила Неделкова.

Покрај Џолев, кандидати за нов претседател на Основниот суд Скопје 1 се доскорешениот претседател на судот, Владимир Панчевски, и судијата Владимир Туфегџиќ, додека за претседателското место во највисокиот суд во државата, покрај Неделкова, која оваа функција ја извршуваше до 4 декември 2016 година, се и поранешниот претседател на судот, Јово Вангеловски, судијката Снежана Бајлозова (во моментов в.д. претседател на Врховниот суд) и нејзината колешка од Врховниот суд, судијката Беса Адеми.


Поднесена тужба за мобинг против Панчевски


Скопје, 28 декември, 2016 - 16:01 (META) 

Вработен во Кривичниот суд во Скопје пред седум дена во Основниот суд Скопје 2 поднел тужба за мобинг против поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски.

– Тужбата е поднесена до овој суд на 21 декември 2016 година и таа во согласност со оперативниот систем АКМИС е распределена кај судија во одделот за работни односи, за понатамошно постапување согласно одредбите од Законот за парнична постапка – велат од одделот за односи со јавноста на Основниот суд Скопје 2.

Подносител на тужбата против Панчевски, како што објавија повеќе медиуми, е Горан Стаменковски, вработен во секторот за човечки ресурски во скопскиот Кривичен суд. Причина за поведување постапка пред суд од страна на Стаменковски бил начинот на кој Панчевски ги прераспределувал вработените во судот на различни работни позиции, исклучиво по сопствена желба и, наводно, без да внимава на личните квалификации на вработените. Дел од вработените, наводно, биле и казнувани со намалување на платата без никакви причини.

Инаку, на почетокот на ноември годинава, кривична пријава против Панчевски поднесе неговиот колега од Кривичниот суд, судијата Иван Џолев, со која го товараше за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание. Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја отфрли кривичната пријава против Панчевски, со заклучок дека не станувало збор за кривично дело кое се гони по службена должност.

Инаку, Панчевски и Џолев, заедно со нивниот колега, судијата Владимир Туфегџиќ, се кандидати за избор на нов претседател на Основниот суд Скопје 1.


Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против Панчевски


Скопје, 25 ноември, 2016 - 12:51 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја отфрли кривичната пријава што судијата Иван Џолев ја поднесе против претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, со која го товараше за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание.

Обвинителството ваквата одлука ја донело откако по „сеопфатно проучување на сите прибрани докази“ утврдило дека не станува збор за кривично дело за кое се гони по службена должност.

„За да се проверат наводите во кривичната пријава, покрај материјалните докази – списи по истражниот предмет и доставеното писмено укажување, во својство на осомничен беше испитан и претседателот на Основниот суд. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција испрати три покани до подносителот на кривичната пријава за и тој да даде исказ. Подносителот на пријавата (Иван Џолев н.з.) во својство на оштетен не се јави на поканите и не е испитан“, стои во соопштението од Обвинителството.

ОЈО Скопје, повикувајќи се на доказите, наведува дека дејството што го презел Панчевски не претставувало „реално или претпоставено влијание“ како да постапи судијата кој работел на истражен предмет, туку укажување со насоки како поефикансо да се заврши предметот.

„Даденото укажување дава насока како поефикасно и побргу да се заврши истражен предмет во согласност со законот, кој многу години не бил завршен. Воедно, со истото се бара од истражниот судија да го извести претседателот на судот за преземените активности поврзани со решавање на конкретниот предмет. Во согласност со законот, претседателот на судот се грижи за ажурно работење на судот, па неговите насоки биле со таа цел. Од ова неспорно произлегува дека укажувањето е дадено за да се активираат можни законски услови за завршување на истрагата, во согласност со одредбите од член 178, став 2 во врска со став 1 од Законот за кривична постапка, што важел во времето на донесувањето на укажувањето, а кое пријавениот како претседател на судот имал право да го преземе“, велат од ОЈО за гонење организиран криминал и корпуција.

Оттаму додаваат дека контрапријавата за лажно пријавување на кривчно дело што Панчевски ја поднесе против Џолев, веднаш по распитот од Обвинителството за организиран криминал и корупција е препратена за постапка во скопското Основно јавно обвинителство.

Судијата Иван Џолев кривичната пријава против Панчевски ја поднесе на почетокот на месецов.

Инаку и Џолев и Панчевски поднеле кандидатури за избор на нов претседател на Основниот суд Скопје, кој треба да биде избран веднаш по предвремените парламентарни избори на 11 декември.


Вработени во Основниот суд Скопје 1 му поднеле нова кривична пријава на Панчевски


Скопје, 21 ноември, 2016 - 19:09 (META) 

Вработени во Основниот суд Скопје 1 поднеле нова кривична пријава против претседателот на судот, Владмир Панчевски, со која го товарат дека ја злоупотребил службената положба, односно дека на 4 ноември распишал интерен оглас за позицијата судски администратор иако, според Законот за судска служба, за ова место е предвидено да биде распишан јавен оглас.

Во врска со огласот, како што јавуваат медиумите, реагирал раководителот на секторот за човеки ресурси во Основниот суд Скопје 1, Горан Стаменковски, но на 18 ноември, сепак, била донесена одлука и за судски администратор била избарана Роза Кавазова, која предтходно работела како службено лице за посредување со информации од јавен карактер во Кривичниот суд.

Вработените во кривичната пријава го товарат Панчевски дека тргнувајќи од личното пријателство со Роза Кавазова, ја злоупотребил службената положба, ги пречекорил службените овластувања и ја избрал Кавазова за судски администратор.

Панчевски во изјава за „Телма“ рекол дека првпат слуша за кривичната пријава и додал дека има државни институци кои се надлежни за разгледување на пријавите.

„Секој, доколку има сомнежи за одредено дело, има право да поднесе пријава, но треба да се знае и дека има и кривично дело „лажно пријавување“. За огласот, сите незадоволни кандидати имаат право да поднесат жалба за која сè уште течат роковите“, изјавил Панчевски.

На почетокот на месецов кривична пријава против Панчевски за примање награда за противзаконито влијание поднесе судијата Иван Џолев. На кривичната пријава претседателот на Кривичниот суд одговори со контрапријава против Џолев за лажно пријавување кривично дело.

Десетина дена подоцна 13 судии од Кривичниот суд до Судскиот совет поднесоа претставка против Панчевски, во која го обвинуваат дека ја злоупотребува официјалната интернет-страница на судот со објавување „лични постапувања и ставови за одреден судија“.


Суд ли е ова или панаѓур, дуќанче, чешмичка?


Скопје, 16 ноември, 2016 - 11:21 (META) 

Најважниот суд во земјава – Основниот суд Скопје 1, во кој, меѓу другите, се водат и најзначајните постапки за организиран криминал, изминативе десетина дена се претвори во „панаѓур“.

Кривичниот суд деновиве е местото каде вработени делат правда со туркања и со тупаници, судии се пресметуваат со кривични пријави и со контрапријави, се поднесуваат претставки до Судскиот совет за злоупотреби на официјалната интернет-страница. А како капак на сето ова, претседателот на судот, Владимир Панчевски, вели дека „секој судија во Кривичниот суд е дуќанче и чешмичка“ што секнале.

„Кои се тие судии, зошто се кријат? Стојат зад пресуди, а ваму се кријат со скратен потпис. Знаете што, секој судија во Основниот суд Скопје 1 е дуќанче, секој судија е чешмичка. Чешмичките им се затворија, па затоа се бесни. Токму овие 15 судии, кои ме обвинуваат дека сум ја злоупотребувал официјалната веб-страница на судот, го натерале судскиот доставувач да го однесе известувањето до Судскиот совет. Ете кој злоупотребува за лични цели“, вели Панчевски за „Сакам да кажам“.

Ова е коментарот на Панчевски на вчерашното писмо кое 13 негови колеги го испратија со Судскиот совет, од кој бараат да го санкционира претседателот на Кривичниот суд затоа што ја злоупотребува официјалната интернет – страница на судот за лични постапувања и ставови за одреден судија.

„Судијата Владимир Панчевски, како претседател на судот, информира за свои лични постапувања и ставови за одреден судија, при тоа крајно не почитувајќи го неговиот интегритет како судија. За ова тој ја користи официјалната веб-страница на судот. Се оградуваме од наведеното, имајќи ја предвид судската етика и морал, а воедно и почитувањето на тајноста и на заштитата на интегритетот за каква било поведена постапка кон судија… Со оглед дека односите меѓу колегите се крајно нарушени, засегнати сме сите ние со наведеното известување, бидејќи може тоа да биде кој било од нас, кој во моментов не се согласува со сегашниот претседател. Во таа насока се обраќаме до вас, како надлежен орган, во согласност со вашите законски овластувања, да преземете соодветни мерки кон претседателот на судот…“, се вели во писмото на судиите до Судскиот совет, чиј претседател, пак, Зоран Караџовски, вели дека писмото ќе го третираат како анонимно бидејќи судиите се потпишале со скратени потписи, а не со цело име и презиме.

Судијата со кого Панчевски лично се пресметува преку интернет-страницата на Кривичнито суд, е Иван Џолев, кој пред десетина дена му поднесе кривична пријава на претседателот на судот со која го товари за примање награда за противзаконско влијание. Панчевски во петокот, пак, извести дека во Обвинителството за организиран криминал и корупција дал исказ во врска со пријавата, но и дека веднаш потоа му поднел контрапријава на Џолев за лажно пријавување кривично дело.

Инаку, двајцата, според неофицијални информации, поднеле кандидатури за нов претседател на Основниот суд Скопје 1, кој треба да биде избран по изборите на 11 декември.

Панаѓурската атмосфера вчера ја дополни и веста дека во судот имало тепачка меѓу двајца вработени, доаѓала полиција, се правел записник и се поднесувале кривични пријави.

„Во просториите на Кривичниот суд пријавен е настан, при кој еден вработен – раководител на одделот за човечки ресурси Г.С. со физички напад ја загрозил сигурноста на еден од портпаролите П.К. во присуство на судија од одделот за претходна постапка С.Ј., така што вработениот Г.С. најпрвин вербално ѝ се заканил на П.К., загрозувајќи ѝ ја сигурноста со упатени закани по животот и телото, по што со примена на физичка сила ја турнал од столчето и ја напуштил просторијата. Нападнатата веднаш телефонски го пријавила настанот во МВР, при што интервенирала полицијата и случајот е документиран и преземен од инспекторите за насилен криминал при МВР, а против напаѓачот од страна на нападнатата поднесена е кривична пријава по член 144, став 3 – загрозување на сигурноста, која понатаму треба да се процесуира од надлежните органи. Во врска со настанот, и од страна на судската управа ќе бидат преземени соодветни мерки“, известија од судот.