!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Северна Кореја истрела ракета преку Јапонија, итна седница на Советот за безбедност на ОН


Пјонгјанг, 29 август, 2017 - 10:45 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) денеска ќе одржи итна седница на барање на САД, Јапонија и на Јужна Кореја, откако Пјонгјанг истрела балистичка ракета што ја прелета територијата на Јапонија пред да падне во Тихиот Океан.

Како што јавуваат светските медиуми, сирените за тревога се активирале во северниот дел на Јапанија, предупредувајќи ги луѓето да побараат засолниште, а железничкиот транспорт бил прекинат.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска изјавил дека во текот на 40-минутниот телефонски разговор со американскиот претседател, Доналд Трамп, се согласил да се засили притисокот на Северна Кореја.

Тој истакнал дека потегот на Пјонгјанг претставува „сериозна закана, без преседан“.

Истовремено, Северна Кореја поднела жалба до Советот за безбедност на ОН поради заедничките воени вежби на САД и на Јужна Кореја, наведувајќи дека таквите акции се провокација во екот на тензиите на Корејскиот Полуостров.

Советот за безбедност на ОН на почетокот на август усвои резолуција која предвидува воведување на нови, поостри санкции кон Северна Кореја, откако Пјонгјанг во јули истрела интерконтинентална балистичка ракета, втора по ред.

Северна Кореја претходно се закани дека би можела да истрела ракета кон американскиот остров Гуам во Пацификот, на што претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека во таков случај Пјонгјанг ќе се соочи со „оган и бес“.


Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна и јавна седница за договорот со Бугарија


Скопје, 20 јули, 2017 - 17:17 (META) 

Пратениците од Коалицијата за подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе поднесат барање за свикување итна и отворена за јавноста седница на Собранието на Република Македонија, за разгледување на договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија, изјави денеска пратеникот Антонио Милошоски, на прес-конференција во Собранието.

Барањето, како што рече Милошоски, доаѓа по денешната изјава на министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, дека текстот на договорот е затворен и дека Софија нема намера да преговара за евентуални измени.

– Пратениците на Коалицијата за подобра Македонија увидоа пет суштински слабости кои овој договор го прават штетен за интересите на Република Македонија и дадовме пет препораки, за денеска да добиеме официјална изјава од министерката за надворешни работи на соседна Република Бугарија, госпоѓата Захариева, која наспроти тврдењата на Заев дека текстот на договорот е отворен и може да има подобрувања, тврди дека текстот на македонско-бугарскиот договор за добрососедство е затворен… Очекуваме на нашата покана, повик и барање, Собранието да одржи итна и отворена седница за договорот помеѓу Македонија и Бугарија, да се придружат и да го поддржат и пратениците на владејачкото мнозинство, а Заев да го декласифицира текстот на договорот, да каже дали е конечен или дали сè уште е нацрт-договор – рече Милошоски

Тој нагласи дека Собранието и Владата се одговорни да отворат јавна дискусија за договорот за да може јавноста да знае што ќе биде потпишано и колкава и која ќе биде користа од овој текст за Бугарија, а колкава може да биде штетата за Македонија.


Франција бара итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Алепо


Париз, 29 ноември, 2016 - 12:36 (META) 

Шефот на француската дипломатија, Жан Марк Еро, денеска побара да се свика итен состанок на Советот за безбедност на Обединетоте нации поради ситуацијата во сирискиот град Алепо, кој е уништен во борбите.

Еро во соопштението апелира дека е неопходно да се дозволи доставување хуманитарна помош за загрозените.
Сириската војска и нејзините сојузници од вчера се во голема офанзива за освојување на источниот дел, кој е под контрола на бунтовниците.

Заменик-генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања, Стивен О’Брајан, соопшти дека околу 16.000 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови во сирискиот град Алепо поради интензивните напади врз источниот дел на градот.

– Во оваа област веќе нема ниту една болница која е во функција, резервите со храна се речиси потрошени и се очекува уште илјадници луѓе да си заминат од градот доколку продолжат борбите во следните денови – истакна О’Брајан во писмена изјава.


Заев: Сега не е време за препукувања, сега е време да му се помогне на Скопје


Струмица, 7 август, 2016 - 21:01 (META) 

Лидерот на СДСМ и градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев вечерва на прес-конференција изрази сочуство до семејствата на загинатите во невремето што го погоди Скопје и околината и упати апел до граѓаните дека не е време „за препукување преку социјалните мрежи и барање на виновници“, туку дека е време „да му се помогне на Скопје и на скопјани“.

Тој информираше дека утре ќе се одржи итна седница на Советот на општина Струмица, на која ќе биде донесена одлука за спроведување мерки и активности за собирање и испраќање помош до загрозените семејства и институции од Скопје и околината, како и од тетовскиот регион.

„Сакам во оваа прилика, да го споделам моето сочуство со семејствата на настраданите граѓани, како од мое лично име, така и од името на сите граѓани на општина Струмица. Посакувам вакво нешто, никогаш повеќе да не се повтори.
Апелирам до сите граѓани, во овие тешки мигови, да се воздржат од било какви препукувања по социјалните мрежи, јавно жигосување и барање виновници. Време за анализи ќе има. Сега е време да му се помогне на Скопје и скопјани, како и на населените места и нивните граѓани кои се најзагрозени од невремето. За таа цел, на мој предлог, утре ќе се одржи итна седница на Советот на општина Струмица, на која би била донесена одлука за спроведување мерки и активности за собирање и испраќање помош до загрозените семејства и институции од Скопје и околината, како и од тетовскиот регион“, изјави Заев.

Тој ја поздрави олдуката на Здружението „Културно забавен живот – Струмица“ која утре ќе организира донаторска акција за собирање помош за семејствата на настраданите и загрозените од невремето, наместо предвидените содржини на „Струмица Опен фестивал“, и ги повика граѓаните на општина Струмица да се вклучат во акцијата.