Заев до Ромео: Ќе продолжиме со чекорите за деблокирање на демократските процеси


Скопје, 21 април, 2017 - 13:34 (META) 

Парламентарното мнозинство ќе продолжи со чекорите кон избор на нов претседател на Собранието и избор на новата влада, рекол лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео.

На средбата, како што соопштуваат од СДСМ, била констатирана потребата од деблокада на демократските процеси и била нагласена потребата од разумност за мирен трансфер на власта преку почитување на демократските принципи.

– Македонија мора да оди напред. Парламентарното мнозинство ќе ги продолжи чекорите кон избор на нов собраниски претседател и избор на новата реформска влада, според Уставот, деловникот и законите во Република Македонија – рекол Заев на средбата.

Заев и Ромео разговарале и за ризиците од пролонгирањето на деблокадата на демократските процес, а лидерот на СДСМ, во тој контекст, посочил дека покрај техничкото функционирање на министрите, од средината на мај и на градоначалниицте и на советниците во општините целосно ќе им престане мандатот.


СДСМ: Заев имаше средба со претставник на италијанска амбасада, а не со амбасадорот


Скопје, 22 декември, 2016 - 15:40 (META) 

Зоран Заев го информираше Основен суд Скопје 1 дека треба да има средба со претставник на Амбасадата на Италија, а не со италијанскиот амбасадор, се вели во писмената реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Драган Данев, на која тој обвини дека Заев го излажал судот.

„Соочен со промените за кои гласаа повеќе од 600.000 граѓани и од почнатите демократски процеси, Груевски измислува непостоечки теми, за што денеска е изнесен да лаже членот на партијата Драган Данев. Во прилог е официјалното известување до Основниот суд Скопје 1 во кое, како што може да се види, судот се информира за средба со претставник на Амбасадата на Италија. На средбата беше присутен конзулот на амбасадата“, се вели во соопштението на СДСМ.

Izvestuvanje-OsnovenSud1

Од партијата порачуваат медиумите да не ги пренесуваат, како што велат, манипулациите на Груевски и да не подлегнуваат на неговите обиди да се оттргне вниманието од катастрофалниот пораз на изборите.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев го излажа судот дека имал средба со италијанскиот амбасадор


Скопје, 22 декември, 2016 - 12:17 (META) 

Под целосна морална и материјална одговорност, на судски записник, како и секој друг криминалец што сака да ја избегне правдата, аболираниот Зоран Заев го излажа судот дека имал средба со италијанскиот амбасадор Карло Ромео, изјави денеска на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

– Аболираниот криминалец Заев лажеше без око да му трепне само за уште еднаш да одложи рочиште и да го развлече предметот за поткупот што го бараше од струмички бизнисмен по неговиот принцип „евро за црквата, евро за Вицето“. Италијанскиот амбасадор веднаш ја демантираше информацијата дека воопшто имал каква било средба. На истото рочиште, аболираниот криминалец Зоран Заев најпрвин бараше изземање на обвинителот. Повторно со лага дека се водела кривична постапка против него – вели Данев.

Данев додаде дека институциите не смеат веќе да ги толерираат манипулациите на, како што рече, патолошките лажговци.