!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ОЈО Скопје ги гони тројцата уапсени насилници за нападот врз Села на 27 април


Скопје, 18 октомври, 2017 - 17:12 (META) 

Трите лица уапсени вчера, откако беа препознаени од граѓани, по објавувањето на нивните фотографии на веб-страницата на МВР, Основното јавно обвинителство Скопје ги гони за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април.

Од Обвинителството денеска соопштија дека ја прошириле истрагата за случајот, а надлежниот јавен обвинител доставил предлог до судот на тројцата осомничени да им биде одреден притвор.

Триесетдневен притвор судот веќе им одреди на четворица од петте лица што беа уапсени завчера вечерта, исто така осомничени за учество во насилствата во Собранието и за обидот за убиство на Села.


Уапсени уште пет лица за обидот за убиство на Зијадин Села на 27 април


Скопје, 17 октомври, 2017 - 9:53 (META) 

Пет лица се уапсени по наредба на јавното обвинителство во врска со обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април оваа година.

Како што информираат од Обвинителството, донесена е наредба за проширување на истрагата за случајот против уште пет лица, кои се уапсени синоќа, при претресот во нивните домови.

„Во врска со постапката што се води во Основното јавно обвинителство Скопје за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април и нападот врз Зијадин Села, надлежен јавен обвинител донесе наредба за проширување на истрага за уште пет лица за обид за убиство во соизвршителство, од член 123, во врска со член 19 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Петте лица, по барање на надлежен јавен обвинител, се лишени од слобода при вршење претрес во нивните домови“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.

Оттаму информираат дека во текот на денешниот ден Обвинителството ќе презема дејства и кон „други лица“.

Претходно за обидот за убиство на Села беа уапсени две лица – татко и син, кои во моментов се во притвор.


Владата бара МВР да спроведе истрага за тендери и за хонорари на претходната власт


Скопје, 13 октомври, 2017 - 11:58 (META) 

Владата побарала истрага од Министерството за внатрешни работи во врска со три случаи за сомнителни резервации на авиобилети од страна на претходната влада, за сомнителни набавки во Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор (АДСДП) од страна на фирмата „Атриум“ од Вевчани и за консултантски договори кои, како што соопшти владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција, постојат сомневања дека се незаконски и за кои биле исплаќани огромни суми од буџетот.

Во првиот случај, како што појасни Бошњаковски, се бара истрага за сторена повреда на одредби од Кривичниот законик за начинот и за процедурата за набавка на авиобилети од Службата за општи и заеднички работи за време на мандатот на пртеходната влада, за периодот од 2014 до 2017 година.

Според податоците, по распишан тендер за ангажирање фирми што ќе вршат резервации на авиобилети, биле склучени рамковни спогодби со повеќе компании. Но, утвредно е дека одговорните во Службата за општи и заеднички работи доставувале барања за понуди за авиобилети само до една компанија, а не до сите, како што биле обврзани со рамковниот договор.

Во врска со сомнителните набавки во АДСДП, според документите со кои располагаат службите на Владата, имало индиции дека биле користени дампинг-цени за набавка на стоки и на услуги за кои реално се знаело дека нема да бидат набавувани. Целта, како што истакна Бошњаковски, била компанијата „Атриум“ од Вевчани да биде фаворизирана, односно да биде најдобро рангирана во тендерската постапка и да добие повластена позиција.

– Владата бара од МВР да истражи како е можно фирмата „Атриум“ да знае точно кои производи и услуги ќе се набавуваат однапред – изјави Бошњаковски.

Владата доставила и барање за мислење до државното првобранителство во врска со договорите за ангажирање на Александар Никовски, Џорџ Р. Пери и Јешуа Шуки Глајдман како надворешни соработници на поранешниот премиер Никола Груевски. Потписник бил тогашниот шеф на кабинет на Груевски, Мартин Протогер.

– Постојат индиции дека потписот на Мартин Протогер е во спротивност со членот 6 од одлуката за формирање канцеларија на претседателот на Влада на Македонија, со што овие договори би биле ништовни. Исто така, очекуваме и мислење од правобранителството дали трошоците што тогашната влада му ги одобрила на соработникот Александар Никовски може да се сметаат за трошоци за службени активности – рече Бошњаковски.

Според него, на Никовски, покрај месечниот надоместок од 3.000 евра, дополнително му биле исплатени 30.000 евра за авиобилети, 23.000 евра за угостителски услуги, 5.500 евра за такси-превоз, 2.500 евра за подароци и 6.000 евра за други трошоци.

Никовски, како советник на Груевски, добил пари од државниот буџет во вкупен износ од 217.490 евра.


Уапсен шести осомничен за нападот во лондонското метро


Лондон, 21 септември, 2017 - 16:20 (META) 

Британската полиција уапси 17-годишно момче поради поврзаност со минатонеделниот терористички напад во лондонското метро, пренесуваат британските медиумите.

Тинејџерот е шестиот уапсен во врска со бомбашкиот напад, кој се случи на 15. септември во близина на метро-станицата Парсонс грин, а во кој беа повредени 30 лица, јавува „Би-би-си“.

Сите шестмина уапсени се задржани и остануваат во притвор во полициска станица во јужен Лондон.

Началникот на одделот за борба против тероризмот во Скотланд јард, Дин Хајден изјавил дека истрагата се одвива многу брзо.

„Досега се уапсени шест лица, а продолжуваат претресите на уште пет локации. Инспекторите се обидуваат да ги утврдат сите детали и сите факти поврзни со нападот“, изјавил Хајден.


Уапсен Игор Југ, еден од учесниците во насилствата од 27 април


Куманово, 21 септември, 2017 - 10:16 (META) 

Игор Југ, еден од учесниците во насилствата во Собранието од 27 април годинава, утрово е уапсен во стан во Куманово, потврдија од Министерството за внатрешни работи.

Оттаму информираат дека 47-годишниот Југ е уапсен по претходна наредба од Основното јавно обвинителство Скопје од 16 мај оваа година.

„На 21 септември 2017 година, од страна на овластени службени лица при Секторот за внатрешни работи Куманово по претходна наредба од 16 мај 2017 година на Основно јавно обвинителство Скопје во врска со настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија е приведено лицето И.Ј. (47) од Куманово поради основано сомневање за сторено кривично дело учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство“, стои во соопштението на МВР.

Југ се бараше со централна потерница распишана од Одделот за насилен криминал на СВР Скопје, поради основано сомневање за сторено кривично дело учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Тој, како што додаваат од МВР се барал и со локална потерница од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Бит-пазар поради разбојништво.

Инаку, Игор Југ е водач на здружението „Владо Черноземски“ од Куманово, кое беше дел од т.н. „Патриотски фронт“.

Југ на 27 април беше дел од групата која успеа да стигне до прес-салата во Собранието, каде во тие моменти беа пратениците од актуелната владејачка коалиција. Тој беше облечен во црна маичка со симболот на проусташката организација „Хрватски оружени сили“ (ХОС).


Полицијата трага по скопјанец осомничен за убиство на поранешната партнерка


Гостивар, 17 септември, 2017 - 17:54 (META) 

Полицијата и гостиварското јавно обвинителство трагаат по скопјанец, осомничен дека ја убил својата поранешна партнерка, чие тело денеска било пронајдено на улица во Гостивар, соопшти Јавното обвинителство.

Како што информираат оттаму, првично било пријавено дека жената настрадала во сообраќајна несреќа, откако жители на Гостивар забележале возило како го напушта месотото на кое веднаш потоа бил пронајден трупот. Но, при увидот, јавниот обвинител од ОЈО Гостивар утврдил дека починатата има убодни рани по телото и дека станува збор за насилна смрт.

Екипите од крим-техника констатирале дека „пред ударот од возилото, жената била неколкупати прободена со остар предмет“. Јавниот обвинител издал наредби за обдукција на телото и за вештачење на трагите од местото.

Истрагата утврдила дека починатата жена во последните пет месеци живеела во Гостивар, каде се преселила од Скопје поради нарушени односи со партнерот со кого била во вонбрачна врска.

„По насока на јавното обвинителство, истражено е местото на живеење на поранешниот партнер на сега починатата, при што е пронајдено возилото и истото е дадено на понатамошно вештачење. Осомничениот, жител на Скопје, во моментов е недостапен на органите на прогонот. Основното јавно обвинителство Гостивар издаде наредби за посебни проверки на граничните премини и на патарините за пронаоѓање и за утврдување на идентитетот на осомничениот“, стои во соопштението на обвинителството.


Спасовски: УБК нема преземено активности против која било држава или амбасада


Скопје, 31 август, 2017 - 14:42 (META) 

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) нема преземено никакви активности што се против која било држава или која било амбасада во Македонија. Ова денеска го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со неодамнешното повлекување на целиот персонал на Амбасадата на Србија во Скопје и обвинувањата од Белград за „многу офанзивни разузнавачки активности против Србија во Македонија“.

Спасовски, во тој контекст, рече дека немаат апсолутно никакви активности што можат да ги компромитираат УБК или Министерството за внатрешни работи.

Во врска со насилствата во Собранието од 27 април, министерот за внатрешни работи рече дека важно е да се спроведе целосна истрага за настаните за да се врати кредибилитетот и довербата во институциите.

– Се водат и внатрешни и дисциплински постапки против повеќе припадници на МВР и на УБК и тоа е од исклучителна важност и врвен приоритет за нас, за да се справиме со оваа состојба. Очекувам дека и Јавното обвинителство, особено одделот за организиран криминал, ќе бидат одлучни во однос на постапките против лицата што извршија упад на 27 април во Собранието за да убијат дел од пратениците – рече Спасовски за време на денешната посета на Секторот за внатрешни работи Скопје.

Во врска со посетата на СВР Скопје, Спасовски истакна дека „безбедносната состојба во градот е стабилна и има тенденција на намалување на криминалитетот“. Тој најави дека во наредниот период ќе бидат направени повеќе реформи и активности на терен, затоа што присуството на полицијата на улиците гарантира и поголема безбедност.


Комисија ќе испитува дали судиите им помогнале на Грујовски и на Бошковски да избегаат


Скопје, 25 август, 2017 - 13:37 (META) 

Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување одговорност за судија, денеска одржал седница на која донел одлука да формира комисија која ќе испита дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори против обвинетите во случаите на СЈО „Таргет“ и „Тврдина“, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата.

На седницата, како што соопштуваат од Советот, бил разгледан извештајот на известителот на Советот во врска со предметот, формиран по допрен глас и по иницијативата поднесена од Здружението за истражувања, анализи и развој „Зелена Лупа“.

„На јавноста и е познато дека во одлучувањето учествувале судии во Основинот суд Скопје 1, Апелациониот суд Скопје и Врховниот суд. Врз основа на поднесениот извештај од страна на известителот, поткрепен со одредени факти обезбедени од негова страна, Советот донесе одлука извештајот да се прифати и од своите редови формира Комисија за утврдување на фактите во врска со изнесените наводи во јавните гласила и иницијативата поднесена од страна на Здружението за истражувања, анализи и развој „Зелена Лупа“ Скопје“, стои во соопштението.

Комисијата треба да утврди дали судиите сториле неправилности при донесувањето на нивните одлуки и за тоа ќе изготви извештај врз основа на која Советот ќе одлучи дали ќе се поведе постапка за утврдување одговорност на судиите пред Судскиот Совет или ќе ја одбие иницијативата.

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски и Никола Бошковски, вработен во УБК, веќе еден месец се во бгество, откако Врховниот суд ги потврди решенијата на Апелацискиот суд на двајцата да им биде одредена мерка притвор.

Останува спорна одлуката на судовите на обвинетите да им биде овозможено да се бранат од слобода додека траеше жалбената постапка во Врховниот суд, како и доцнењето на налогот за нивно приведеување, кој од Врховниот суд до МВР стигнал неколку часа по одлуката за притвор.


Полицијата заплени 40 килограми марихуана и уапси две лица во Охрид


Охрид, 21 август, 2017 - 12:25 (META) 

Секторот за внатрешни работи Охрид и криминалистичката полициија на Министерството за внатрешни работи вчера во координирана акција откриле и заплениле 40 килограми марихуана, во близина на автокампот „Андон Дуков“ во Охрид.

За време на акцијата полициските екипи извршиле претрес во метална барака на нива во близина на кампот, каде затекнале две лица од Охрид. На местото биле откриени и четири црни вреќи во кои имало 16 најлонски пакувања.

При претресот извршен по добиена наредба од судија на претходна постапка, во бараката, но, и во близина на брегот на Охридското езеро, дополнително биле пронајдени рибарски мрежи и друг рибарски алат и прибор како и мобилни телефони.

Двете лица се уапсени, а пронајдената дрога и другите предмети се одземени и дадени на вештачење во МВР.

Од СВР Охрид информираат дека во тек се мерки за целосно расчистување на случајот, по што ќе биде поднесена кривична пријава.


Главната обвинителка на Венецуела поведе истрага за изборна измама


Каракас, 3 август, 2017 - 16:53 (META) 

Главната државна обвинителка на Венецуела, Луиза Ортега, отвори истрага за наводната измама за време на контроверзните избори одржани во неделата.

Изборите за уставотворно собрани, според опозицијата, се „проект на претседателот Никола Мадуро“.

Ортега, која е жестока критичарка на претседателот Мадуро, повика да се спроведе независна ревизија на изборите.
Овој потег доаѓа само неколку часа откако британската компанија што го креирала системот за гласање, „Смартматик“, наведе дека бројката за излезност на гласачите е „напумпана“.

Претседателот Мадуро ги отфрли ваквите тврдења.

Опозицијата, која ги бојкотираше изборите, смета дека социјалистичкиот претседател со планот за измена на Уставот планира да го заобиколи Конгресот, во кој опозицијата има мнозинство и да ги избегне претседателските избори што треба да се одржат кон крајот на 2018 година.